bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje o elementach Peltiera

  • Co to są elementy Peltiera?

  • Jak funkcjonują moduły Peltiera?

  • Jak są zamontowane elementy Peltiera?

  • Jakie korzyści i wady mają elementy Peltiera?

  • Jakie typy elementów Peltiera istnieją?

  • Do czego można użyć elementów Peltiera?

  • Co należy zrobić w przypadku zastosowania elementów Peltiera?

Co to są elementy Peltiera?

Ogniwo Peltiera to elementy elektryczne, które mogą przenosić ciepło z jednej strony do drugiej bez części ruchomych mechanicznie. W wielu dziedzinach technologii sprawdziły się one jako element chłodzący lub stabilizujący temperaturę. Elementy Peltiera są również określane na poziomie międzynarodowym jako „Thermoelectric Cooler”, oznaczane skrótem „TEC”.

 

Jak funkcjonują moduły Peltiera?

Francuski naukowiec Jean Peltiera w 1834 r. publikacją artykułu dotyczącego eksperymentów elektrycznych z punktami kontaktowymi różnych metali. Kiedy połączył dwa końce drutu bizmutu z miedzianymi drutami i podłączył je do akumulatora, aby umożliwić przepływ prądu, stwierdził, że jeden punkt styku rozgrzewa się, a drugi stygnie < / 2>. Odwrócenie przepływu prądu powoduje również efekt ogrzewania i chłodzenia obu styków. Przyczyny tego efektu nie były początkowo znane. Dopiero po odkryciu praw termoelektrycznych pojawiło się wyjaśnienie. Chodzi o odzyskiwanie energii z wolnych ładunków (elektryczne, otwory) w punktach kontaktowych, które w zależności od materiału znajdują się na różnych poziomach zużycia energii. W celu zwiększenia zapotrzebowania na energię, ładunek usuwa energię w postaci ciepła. W przypadku niższych poziomów, wspornik ładunku dostarcza energię w postaci ciepła. Powstaje zależna od prądu różnica temperatury .

Już 15 lat temu pruski naukowiec Johann Seebeck, o podobnej konstrukcji doświadczalnej, odkrył, że w przypadku ogrzewania jednego z dwóch punktów kontaktowych powstaje napięcie elektryczne pomiędzy dwoma przewodami miedzianymi. Zarówno efekt Peltiera, jak i efekt „Seebecka”, który jest stosowany w elementach termo-technicznych, są znane już od dawna, ale można je wykorzystać w praktyce dopiero w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii. Ponieważ elementy Peltiera i elementy termo-elektroniczne są podobne, można za pomocą jednego elementu Peltiera uzyskać również napięcie elektryczne poprzez podgrzanie jednej strony i ochłodzenie drugiej.

Budowa nowoczesnych elementów Peltiera

1: Strona zimna

2: Płytka ceramiczna

3: Półprzewodniki N

4: Półprzewodniki P

5: Gorąca strona

6: Mostki miedziane

Podstawowa struktura nowoczesnych elementów Peltiera. Nośniki ładunku są doprowadzane do wyższego (poniżej) lub niższego poziomu energii (powyżej) w punktach styku, a zatem pochłaniają ciepło na dole i uwalniają je ponownie u góry.

 

Jak są zamontowane elementy Peltiera?

Nowoczesne moduły Peltiera (ilustracja 1 i 2) składają się ze styków między miedzią a stopu ołowiu, bizmutu (Bi2Te3) lub krzemowej helu (osiowe). Materiał ten ma kształt małej „kostki”, która jest połączona za pomocą mostków miedzianych. Całość jest zamontowana na podłożu ceramicznym z tlenku glinu. Również górna część jest pokryta ceramiczną płytą. Różne dodeki N lub P pozwalają na połączenie szeregowe dużej liczby takich elementów, tak że po obu stronach układu znajduje się wiele punktów kontaktowych, które w przypadku przepływu prądu ostudzą lub nagrzewają się. Z boku splotki są wyprowadzone do przyłącza elektrycznego. Połączone na przemian z mostkami miedzianymi są N- i P-domieszki „Dices”

Ogniwo Peltiera

1: Strona zimna

2: Płytka ceramiczna

3: Półprzewodniki N

4: Półprzewodniki P

5: Gorąca strona

6: Mostki miedziane

 

Jakie korzyści i wady mają elementy Peltiera?

Źródła na stronach

Elementy Peltiera nie posiadają mechanicznie ruchomych części i mogą chłodzić lub ogrzewać na najmniejszej przestrzeni. Transportowane ciepło, a tym samym wydajność chłodzenia, można dokładnie dozować wraz z prądem. Niska sprawność w porównaniu z klasycznym układem chłodzenia, który zajmuje znacznie więcej miejsca i pracuje ze sprężarkami, a także wymaga medium chłodzącego. Elementy Peltiera ograniczają się zatem do aplikacji o niskiej mocy transportu ciepła w zakresie w watach.

 

Jakie typy elementów Peltiera istnieją?

Ogniwo Peltiera TRUE COMPONENTS

To ogniwo Peltiera TRUE COMPONENTS ma wydajność chłodzenia 106 w i ma wysokość zaledwie 2,8 mm.

Standardowe moduły Peltiera to zazwyczaj kwadratowe w kształcie sandwich (patrz ilustracja 3) i są produkowane w różnych wymiarach w kilku centymetrach długości krawędzi. Napięcie robocze zależy od ilości zasobów i wynosi od kilku do kilku 10 woltów .

Wydajność chłodzenia, która może wytwarzać elementy Peltiera, wynosi od kilku w do około 100 W.

Maksymalna osiągalna różnica temperatury między ciepłym a zimnym boku elementu Peltiera wynosi około 70 K.

 

Do czego można użyć elementów Peltiera?

Termoelektryczna lodówka turystyczna

Elementy Peltiera można dziś znaleźć w produktach konsumpcyjnych, takich jak np. termoelektryczne lodówki, mini lodówki lub osuszacze. W technice wykorzystuje się elementy Peltiera np. do chłodzenia laserów lub czujników optycznych, w celu zmniejszenia szumów. Moduł Peltiera - dzięki kompaktowej konstrukcji - sprawdził się również jako część chipów komputerowych np. procesora.

Częstotliwość drgań generatorów kwarcowych zależna od temperatury może być utrzymywana na stałym poziomie za pomocą elementów Peltiera niezależnie od temperatury otoczenia, ponieważ w zależności od kierunku prądu mogą one nagrzewać lub chłodzić. W laboratorium można za pomocą elementów Peltiera ustawić dokładnie i powtarzalnie temperaturę, np. cieczy. W technice analitycznej można zastosować odpowiednią temperaturę próbki przy pomocy elementów Peltiera.

Dla optymalnego sterowania elementami Peltiera dostępny jest specjalny moduł sterownika. Przynależna jednostka wyświetlacza pokazuje między innymi Temperatura zadana i zadana, a także tryb ogrzewania i chłodzenia. Za pomocą tego wyposażenia można np. Urządzenia laboratoryjne i pomiarowe z precyzyjnym ustawianiem i regulacją temperatury.

 

Co należy zrobić w przypadku zastosowania elementów Peltiera?

Osuszacz powietrza Renkforce HD-68W

Elementy Peltiera muszą być zainstalowane w taki sposób, aby były w stanie pochłaniać ciepło po jednej stronie i oddawać je po drugiej stronie. Jeśli ciepło zapyta się po jednej ze stron, pogarsza się sprawność procesu chłodzenia. Wymagana jest instalacja powierzchniowa z niewielkim rezystorem przejściowym.

Dlatego na powierzchniach kontaktowych należy przed montażem nanieść pastę termoprzewodzącą. Ciepło po ciepłej stronie musi być pozbawione możliwości odprowadzenia ciepła i powinno być wspomagane przy większej wydajności z dużym radiatorem, a w razie potrzeby z wentylatorem.
 

  • Podane w kartach danych wartości elektryczne Imax i Umax nie mogą być przekroczone.
  • Elementy Peltiera, które w niektórych zastosowaniach są często wsuwane i wyłączone, muszą mieć wysoką termiczną trwałość cyklu.
  • Standardowe moduły Peltiera są zgodne z RoHS.