bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty dotyczące przetworników dźwięku i małych głośników

Przetwornik elektroakustyczny i mały głośnik to elektromechaniczne komponenty, które emituje sygnały akustyczne. Są one używane na przykład jako brzęczyk lub sygnalizacja alarmu w przypadku zdarzeń. Miniaturowe głośniki mogą nie tylko odtwarzać zwykłe sekwencje dźwięku, ale także odtwarzać treści głosowe. Produkty tej kategorii są jednak używane tylko jako funkcjonalne głośniki, ponieważ ze względu na swoją bardzo kompaktową budowę oferują niewiele jakości dźwięku i mogą odtwarzać jako dźwięki częściowo tylko zapisane sekwencje. Oferta jest zatem skierowana przede wszystkim do twórców i przedsiębiorców.

  • Jak działają przetworniki dźwięku i małe głośniki?

  • Należy to uwzględnić przy wyborze przetworników akustycznych i małych głośników

 

Jak działają przetworniki dźwięku i małe głośniki?

Przetwornik elektroakustyczny to elementy elektromechaniczne. Konwertują sygnały elektryczne na sygnały akustyczne.

Często efekt piezoelektryczny jest wykorzystywany jako sposób konwertera prądu przepływającego, elementy mechaniczne zmieniają swój kształt. Odkształcenie to jest przenoszone mechanicznie na membranę przetwornika, emitując sygnał dźwiękowy.

Ze względu na złożoność odtwarzania dźwięku modele różnią się między sobą:

Przetwornik o prostej konstrukcji może generować tylko określone dźwięki. Są to dźwięki stałe, przerywają lub dźwięki alarmowe, takie jak dźwięki syreny.

Z drugiej strony, głośniki mogą, jak sugeruje ich nazwa, również „mówić”, to znaczy odtwarzać przychodzące sygnały elektroakustyczne w zrozumiały sposób.

 

 

Wskazówka: Dźwięk jest generowany przez wibrujące powietrze fali dźwiękowej lub pole elektromagnetyczne napędzane przez cewkę. Dzięki membrany sygnalizatora akustycznego, drgania są słyszalne. W przypadku niektórych miniaturowych głośników oscylacja częstotliwości jest również technicznie wzmacniana, dzięki czemu dochodzi do brzęczenia lub nawet zauważalnej oscylacji całego elementu, tj. Alarmu wibracyjnego.

 

Należy to uwzględnić przy wyborze przetworników akustycznych i małych głośników

Nasza praktyczna wskazówka

Zwłaszcza, jeśli w wybranym miejscu jest mało miejsca, mikrogłośniki lub elektrodynamiczne elementy akustyczne są preferowane ze względu na kompaktową budowę, korzystanie z normalnych głośników o dobrym brzmieniu.

Podstawowe pytania dotyczące wyboru

Do wyboru przetwornika dźwięku lub małego głośnika istotne jest przede wszystkim to, do jakiego celu potrzebny jest akustyczny sygnalizator. Istnieją trzy pytania:

Jakie dźwięki powinien generować przetwornik dźwięku?
Prosty przetwornik elektroakustyczny wytwarza jedynie ustaloną sekwencje dźwięków, gdy dostępny jest sygnał elektryczny. Z kolei głośniki mogą w zrozumiały sposób odtwarzać bardziej złożone sygnały głosowe.

Jak głośny powinien być sygnał dźwiękowy?
W zależności od zastosowania pożądany jest raczej głośny lub cichy sygnał akustyczny. Postrzeganie to zależy w dużej mierze od wielkości powierzchni, która ma zostać obsowana, innych poziomów hałasu oraz od spodziewanej uwagi osób docelowych. Na przykład, do elektronicznych układów testowych wystarcza mały poziom ciśnienia akustycznego, ponieważ użytkownik przy pełnym stężeniu odwraca sygnał. Również dźwięki ostrzegawcze baterii nie muszą być zbyt głośne. Natomiast w przypadku systemów ewakuacyjnych w większych pomieszczeniach lub całych budynkach wymagane jest mocne źródło dźwięku. Do wyboru są przetworniki o natężeniu hałasu od 65 do 120 dB.

Gdzie zainstalować przetwornik dźwięku lub mały głośnik? 
Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na kształt elementu i odpowiednie wymiary. Poza tym potrzebny jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca na przewody zasilające i ew. wzmacniacz. Ważną rolę odgrywa również mechaniczne mocowanie.

Uwaga: Dźwięk jest zakłócony w przypadku zakrytego konwertera. Ponieważ wówczas fale dźwiękowe nie będą równomiernie rozprowadzane.

 

Parametry akustyczne

Decybel jest wielkością logarytmiczną, jako jednostka miary pomocniczej w elektronice i akustyce. Opisuje on rzeczywisty hałas. Słyszalne są odgłosy od 0 decybeli. Normalna głośność rozmów wynosi ok. 55 dB. Przy wzroście o 10 dB już z wyczuciem podwaja się głośność. Poziom ciśnienia akustycznego mierzy się za pomocą mikrofonów.

Częstotliwość rezonansowa przetwornika dźwięku mówi nieco o długościach fali wygenerowanych sygnałów akustycznych, was wpływ na zasięg sygnału dźwiękowego. Najniższa oferowana częstotliwość 4,5 Hz jest producentem sygnału dźwiękowego ciągłego. Maksymalna częstotliwość ma brzęczyk. Dla ludzi słyszalne są fale dźwiękowe o częstotliwości od 16 Hz do 20 kHz.

 

Parametry elektryczne

Przetworniki napięć jako komponenty elektrodynamiczne nie mają stałej rezystancji, ale impedancję, która generuje przesunięcie fazowe między prądem a napięciem dzięki wbudowanym cewkom głosowym. Również impedancje są podawane w jednostkach om.
Oprócz dopuszczalnego napięcia wejściowego należy przy wyborze przetworników akustycznych i małych głośników uwzględnić maksymalną obciążalność w watach.

Uwaga: Informacje dotyczące poszczególnych modeli można znaleźć w danych technicznych na stronach produktu i w odpowiednich dokumentach do pobrania.

 

Opcje instalacji

Do instalacji przetwornic akustycznych i małych głośników jest kilka opcji: W przypadku montażu z przodu lub mocowania śrubowego obudowa czujnika sygnału jest mechanicznie zamocowana. Sygnały elektryczne są przesyłane przez kabel do wejścia przetwornika dźwięku. Podłączenie często otwartych kabli wymaga elektrycznej wiedzy. W przypadku przetwornic PCB do montażu na płytce drukowanej stosowane są techniki lutowania lub systemy wtykowe.

Informacja: Zwykle przełącznik lub bardziej złożone sterowanie elektroniczne jest podłączone przed konwerterem dźwięku, który przekazuje sygnał elektryczny, gdy sygnały mają być emitowane.

Wskazówka: Jeśli ma zostać zainstalowany mały głośnik, oprócz zasilacza potrzebuje on dodatkowej linii na wejściu, która przesyła złożoną treść audio.