Porady

Uchwyty ścienne (stałe, uchylne, z pełną regulacją) do mocowania ekranów 10" - 90" to idealne rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń, jak i do nowoczesnego biura. Uchwyty ścienne Vogels, Hama, My Wall wykonane w standardzie VESA, zapewniają kompatybilność ze wszystkimi telewizorami.

Wszystko, co warto wiedzieć o uchwytach do telewizorów

Telewizory stały się nieodzownym elementem współczesnego świata. Na coraz bardziej dynamicznym rynku również firmy muszą działać coraz bardziej kreatywnie i szybciej reagować. W związku z tym nie zawsze wszyscy uczestnicy muszą być obecni osobiście na ważnym spotkaniu. Często połączenie wideo jest lepszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem.

Ale prezentacje są również łatwiejsze do zrozumienia i bardziej zapadają w pamięć, gdy są wyświetlane na wielkoformatowym ekranie. Aby móc osiągnąć taki efekt, telewizory muszą być wyposażone w dodatkowe akcesoria. Są nimi między innymi uchwyty TV.

Czym jest uchwyt do telewizora?

Duże telewizory muszą być stabilne.

Aby umożliwić postawienie telewizora na równej powierzchni, producenci dołączają do swoich zestawów niewielki stojak.

Jednak taka konfiguracja często nie spełnia wymagań użytkownika. Może to wynikać z braku odpowiedniej powierzchni lub z tego, że standardowy stojak nie zapewnia niezbędnej stabilności i odporności na przechylanie.

Jeśli telewizor jest zamontowany na ścianie, stojak w ogóle nie spełnia swojej roli.

Z tego powodu oferowany jest szeroki wybór uchwytów do telewizorów, które są najlepszym wyjściem w przypadku chęci montażu urządzenia na ścianie.

Jakie są zalety uchwytów do telewizora?

Głównym zadaniem uchwytu telewizyjnego jest bezpieczne i pewne utrzymanie urządzenia w jego pozycji. Dzięki temu wszyscy użytkownicy w pomieszczeniu powinni mieć zagwarantowany optymalny widok na ekran. Dlatego niektóre uchwyty składają się z ruchomych elementów, które można przechylać i obracać. Pozwala to na ustawienie telewizora pod odpowiednim kątem widzenia.

Kolejną zaletą tego sposobu montażu jest niewielkie zapotrzebowanie na miejsce. Dzięki uchwytowi ściennemu telewizor może być zamontowany bardzo blisko ściany. Stojaki i wózki mieszczą również kable połączeniowe, dzięki czemu wygląd wizualny nie jest zakłócany przez chaotyczną i nieestetyczną plątaninę kabli.

W przypadku wózka często wystarczy po prostu odłączyć kabel zasilający, a wtedy całe urządzenie, wraz z odtwarzaczem wideo i Chromeboxem, można przenieść wygodnie i bezpiecznie do innego pomieszczenia.

Dzięki wózkom, telewizory mogą być elastycznie wykorzystywane.

Jakie są różne rodzaje mocowań?

Montaż lub ustawienie telewizora zależy od jego przeznaczenia. Dlatego też istnieją różne typy uchwytów.

Uchwyty ścienne

Prawdopodobnie największą grupą mocowań do telewizorów są uchwyty ścienne. Pozwalają one na montaż ekranu bezpośrednio przy ścianie. 

Ogromną zaletą tego sposobu mocowania jest to, że telewizor jest pewnie osadzony i nie może się przechylić ani przewrócić.

Niektóre z uchwytów ściennych mogą być obracane i pochylane, co pozwala na indywidualne ustawienie telewizora. 

W ten sposób można ustawić optymalny kąt widzenia. Dodatkowo przestrzeń pod telewizorem jest wolna i można ją indywidualnie wykorzystać.


Uchwyty narożne

Wsporniki narożne są specjalnym rodzajem uchwytów ściennych. W ich przypadku, oprócz wagi, istotną rolę odgrywa wielkość podtrzymywanego telewizora.

Jest to logiczne, bo im większy telewizor, tym większa odległość od narożnika. Im większa odległość od narożnika, tym wspornik narożny musi być bardziej wysunięty.

Uchwyty do dużych telewizorów nie są więc montowane bezpośrednio w narożniku, ale posiadają osobną płytę montażową dla każdej strony ściany.


Uchwyty sufitowe

Uchwyt sufitowy do telewizora sprawdzi się przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach lub salach konferencyjnych.

Podwieszony pod sufitem telewizor może być wtedy bardzo dobrze widziany przez każdego uczestnika danego spotkania.

Większość uchwytów sufitowych do telewizorów można przechylać, przekręcać i obracać, co pozwala na idealne ustawienie urządzenia dostosowane do okoliczności.

Ale uchwyty sufitowe sprawdzą się też dobrze na przykład na poddaszach.


Wózki telewizyjne

Wózki pod telewizor to doskonałe rozwiązanie pozwalające na elastyczne korzystanie z urządzenia.

W końcu nie każda sala konferencyjna musi być wyposażona we własny telewizor LCD w rozmiarze XXL.

Wystarczy agregat z wózkiem, który potem bez większych problemów można wepchnąć do odpowiedniego pomieszczenia.

Ponadto niektóre z wózków telewizyjnych oferują również opcje przechowywania odbiorników SAT, odtwarzaczy CD, magnetowidów czy Chromeboxa.


Stojaki telewizyjne z nóżkami

Stojaki telewizyjne są idealnym rozwiązaniem, jeśli telewizor ma swobodnie stać w pomieszczeniu.

Oryginalny stojak jest często za mały, za niski lub zbyt niestabilny.

Preferowane lokalizacje dla takich stojaków to na przykład strefy wejściowe budynków firmowych lub hoteli, a także obiekty konferencyjne.

Tak ustawione telewizory wyświetlają wtedy zdjęcia, prezentacje, a nawet filmy. Wysokość stojaków może być indywidualnie regulowana w zależności od zapotrzebowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora?

Opcja montażu

Przed wyborem uchwytu należy najpierw sprawdzić opcję montażu w telewizorze LED. Większość telewizorów z płaskim ekranem ma w tym celu specjalne otwory z wewnętrznym gwintem w tylnym panelu. Odległość między otworami jest określona w standardzie VESA.

Jeśli w dokumentacji technicznej telewizora podano np. VESA 100, to otwory są ułożone w kwadrat, a odległość wynosi 100 mm. Jeśli jest napisane VESA 300 x 200, to odległość pozioma między otworami montażowymi wynosi 300 mm, a odległość pionowa 200 mm.

Miejsce montażu

Aby znaleźć odpowiedni uchwyt, należy najpierw zastanowić się, gdzie telewizor LED ma być umieszczony lub zamontowany. Po podjęciu takiej decyzji automatycznie określany jest również rodzaj wspornika.

Wielkość i waga telewizora

Po ustaleniu rodzaju uchwytu należy sprawdzić, jak ciężki jest telewizor. Waga telewizora LED nie może przekraczać maksymalnego obciążenia uchwytu.

W przypadku uchwytów narożnych, oprócz wagi nie można przekroczyć maksymalnego rozmiaru ekranu.

Możliwości montażu i instalacji

Szczególnie w przypadku uchwytów ściennych, ściana musi być wystarczająco stabilna, aby zapewnić bezpieczny montaż. Najlepiej nadają się do tego ściany betonowe lub ceglane. Mniej odpowiednie są lekkie ściany z płyt gipsowo-kartonowych. W takim przypadku należy skonsultować się ze specjalistą w celu określenia zakresu, w jakim wzmocnienie jest konieczne lub możliwe.

Jednak instalacja z podstawką pod telewizor musi być również odpowiednio bezpieczna. Szczególnie jeśli w obszarze instalacji jest nasilony ruch.

Standard VESA

Po znalezieniu odpowiedniego uchwytu należy sprawdzić, czy specyfikacja VESA uchwytu odpowiada numerowi VESA telewizora LCD. Z reguły nie ma tu praktycznie żadnych problemów, ponieważ producenci uchwytów projektują swoje produkty bardzo elastycznie. Duża liczba różnych wymiarów VESA jest obsługiwana przez przesuwne i regulowane szyny. Niemniej jednak zawsze należy wcześniej sprawdzić kompatybilność uchwytu i telewizora.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące uchwytów telewizyjnych

Dlaczego przy uchwycie ściennym TV zawsze podawany jest rozmiar telewizora?

Tak naprawdę wielkość telewizora odgrywa podrzędną rolę, o ile nie zostanie przekroczona maksymalna dopuszczalna waga. Nie ma znaczenia, czy uchwyt ścienny można obracać i przechylać, czy nie. Specyfikacja przekątnej ekranu służy przede wszystkim jako przewodnik po klasie wagowej, dla której przeznaczony jest uchwyt. Zawsze jednak należy porównać maksymalny udźwig uchwytu ściennego TV z rzeczywistą wagą telewizora.

Dlaczego są tak duże różnice w cenach uchwytów do telewizorów?

Cena uchwytu ściennego do telewizora zależy przede wszystkim od jego funkcjonalności. Jeśli uchwyt ścienny jest sztywny, to jest on oferowany w korzystnej cenie. Jeśli uchwyt ścienny do telewizora ma za zadanie obracać się i przechylać, producent musi włożyć znacznie więcej pracy w jego wykonanie, co potem znajduje odzwierciedlenie w cenie. Ponadto decydujące jest również to, jaki ciężar wytrzyma dany uchwyt ścienny. Im większy ciężar telewizora, tym solidniejszy musi być uchwyt, aby go bezpiecznie utrzymać.

W przeciwieństwie do uchwytu ściennego, który jest ukryty za telewizorem, w przypadku stojaków podłogowych i stojaków rolowanych ważną rolę odgrywa również estetyka. Wysokiej jakości materiały i udany design przekładają się również na cenę.

Czy montaż uchwytu do telewizora jest trudny?

W zasadzie nie. Ale pewne podstawowe zrozumienie mechaniki i sprawność manualna powinny być obecne w przypadku samodzielnego montażu. Ważne jest, aby zawsze skanować ścianę za pomocą lokalizatora rur, aby uniknąć niepotrzebnego wiercenia.

Czy telewizor z zakrzywionym ekranem może być również zamontowany na uchwycie ściennym TV?

W przypadku tego typu telewizora niezwykle ważne jest dokładne wyrównanie, aby w pełni wykorzystać zalety zakrzywionego ekranu.

Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest uchwyt ścienny z możliwością obracania i pochylania.

Aby na uchwycie ściennym można było zamontować zakrzywiony telewizor, boczne ramiona uchwytu VESA muszą być ruchome, aby mógł on dostosować się do krzywizny ekranu.

Czy dopuszczalne jest obciążenie uchwytu ściennego do maksymalnego limitu wagi?

Tak, uchwyt ścienny do telewizora może być obciążony do swojej maksymalnej wagi. Nawet jeśli można go obracać i przechylać. Z reguły nie jest konieczne planowanie "rezerwy bezpieczeństwa" w odniesieniu do ciężaru urządzenia.