Automatyka i pneumatyka
Produkty do organizacji i sterowania procesami z dziedziny automatyki. Oprócz siłowników elektrycznych, transduktorów czy silników krokowych, znajdziesz tu także akcesoria wspierające bezpieczeństwo procesów, takie jak sygnalizacja świetlno-dźwiękowa.
Automatyka i pneumatyka – efektywne i bezpieczne sterowanie procesami
Urządzenia umożliwiające organizację i sterowanie różnorodnymi procesami z dziedziny automatyki. W zależności od specyfiki Twojego procesu dobierzesz tu m.in. odpowiedni siłownik elektryczny, silnik liniowy czy transduktor, a także silnik krokowy lub wibrator elektryczny. Oprócz urządzeń odpowiedzialnych za mechanikę procesów przygotowaliśmy także podkategorię z urządzeniami odpowiedzialnymi za ich bezpieczeństwo, takimi jak sygnalizacja świetlna, dźwiękowa i świetlno-dźwiękowa. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Siłowniki elektryczne: napędy liniowe i transduktory
Generujące ruch liniowy siłowniki elektryczne znajdują powszechne zastosowanie w automatyzacji i sterowaniu kątem otwarcia elementów, takich jak klapy, bramy, okna czy elementy mebli. Dobrej jakości siłownik elektryczny czy silnik liniowy o odpowiednio dobranym skoku tłoka zapewni wygodę i bezpieczeństwo użytkowania, a dzięki układom sterującym pozwoli także precyzyjnie ustawiać położenie końcowe urządzeń.
Do zaawansowanych systemów kontroli i regulacji urządzeń zewnętrznych możesz także wykorzystać transduktor. Jest to element magnetyczny umożliwiający zmianę napięcia lub natężenia prądu przemiennego w jednym z obwodów dzięki zmianie napięcia stałego w drugim obwodzie. Transduktory świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku sprzętów wymagających utrzymania ciężaru lub położenia pewnych elementów w pozycji końcowej.
Wibratory elektryczne – jak dobrać odpowiedni?
Zewnętrzne wibratory elektryczne stosowane są głównie do rozluźniania lub separacji materiałów zagęszczonych w podajnikach. Mogą być także wykorzystywane do odwrotnego procesu – jako zagęszczarki, a także jako reduktory tarcia.
Wybierając odpowiedni dla Twojego procesu wibrator elektryczny, zwróć przede wszystkim uwagę na jego siłę wymuszającą. W przypadku zsypów, zsuwni, płyt wibracyjnych, sit i filtrów musi być ona około 3-5 razy większa od masy poruszanej. Z kolei dla silosów i pojemników wystarczy uwzględnić około 20% ciężaru materiału znajdującego się w stożkowej części.
Drugim kluczowym parametrem przy wyborze wibratora powinna być jego częstotliwość. Wibratory elektryczne, dla których wynosi ona do 1500 rpm, dobrze sprawdzą się, gdy zamierzasz transportować lub wstrząsać materiał. Z kolei urządzenia o częstotliwości powyżej 3000 rpm umożliwią efektywne zagęszczanie materiałów oraz opróżnianie zbiorników.
Sygnalizacja WERMA
Sygnalizacja świetlna i dźwiękowa jest istotna nie tylko dla sprawnego przebiegu, ale również bezpieczeństwa procesów i zaangażowanych w nie osób. Dlatego stworzyliśmy osobną podkategorię, w której znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości urządzeń sygnalizacyjnych dźwiękowych, optycznych oraz optyczno-dźwiękowych, a także przystosowanych do nich praktycznych akcesoriów.
Prezentujemy też między innymi modele kolumn sygnalizacyjnych, charakteryzujące się rozbudowanymi funkcjonalnościami, dzięki którym będziesz mógł szybko ocenić stan przebiegu procesu produkcyjnego, a w sytuacji awaryjnej skorzystać z optycznych i dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych.
Silniki krokowe
W silnikach krokowych wirnik nie obraca się ruchem ciągłym, ale wykonuje impulsowy ruch obrotowy o ściśle ustalonym kącie. Dzięki temu silniki krokowe charakteryzują się bardzo precyzyjnym pozycjonowaniem i powtarzalnością ruchu. Ich zaletą jest również możliwość szybkiego rozbiegu, hamowania i zmiany kierunku, a także wysoka niezawodność ze względu na brak szczotek. W zależności od przeznaczenia, silnik krokowy może wykonywać zarówno ułamek obrotu na minutę, jak i do kilkuset obrotów na minutę.
Automatyka i pneumatyka w condrad.pl
Bogata oferta produktów z zakresu automatyki i pneumatyki pozwala na zbudowanie niezawodnych systemów automatyzacji, a także precyzyjnych systemów sterowania. Wymagają one zastosowania rozwiązań, które nie obciążają systemu głównego i dają najdokładniejsze wyniki. Sprawdź komponenty o wysokiej odporności oraz dokładności.