Porady

Urządzenia biurowe wraz z akcesoriami i okablowaniem oraz materiały eksploatacyjne, które podniosą jakość i ergonomię Twojej pracy. Drukuj bez ograniczeń, skanuj dokumenty i zdjęcia, zaopatrz się w torby i plecaki ochronne oraz sprawdź rozwiązania meblowe dla biura.

Odpowiednia technologia w domu i miejscu pracy

Czy to w domu, czy w biurze – korzystanie z komputerów weszło w naszą codzienność. Komputery osobiste, notebooki i tablety stały się niezbędnym elementem w pracy każdej firmy, a także w użytkowaniu szkolnym i domowym.

Te elektroniczne urządzenia, które odmieniły w ostatnich latach nasze życie, mają fascynującą historię rozwoju, którą zebraliśmy dla Państwa i wzbogaciliśmy o najważniejsze informacje. Decyzja o wyborze odpowiedniego modelu do zakupu staje się łatwiejsza, jeśli jest się dobrze zaznajomionym z technologią i podstawowymi zagadnieniami.

W Conrad pomożemy Ci również znaleźć optymalne wyposażenie dla Twojego biura.

Nowoczesne biuro nie może dziś powstać bez komputera.

Kto wynalazł komputer?

Komputer został wynaleziony w 1936 roku przez inżyniera, konstruktora i pioniera informatyki, Konrada Zuse z Berlina. Urządzenie o nazwie "Z1" było tak duże, jak podwójne łóżko,i do pracy wykorzystywało 30 000 mechanicznych płytek przełączających. Komputer ten ważył około 1 tony i był napędzany silnikiem odkurzacza.

Jego wynalazca poszukiwał praktycznej maszyny liczącej, za pomocą której mógłby szybko i łatwo wykonywać skomplikowane obliczenia statyczne.

Ale Konrad Zuseto nie jedyna osoba, którapracowała nad konstrukcją urządzeń liczących. W 1939 roku George Stibitz zbudował w Bell Labs w Nowym Jorku kalkulator o nazwie "BELL 1", w którym przekaźniki służyły jako elementy przełączające. A Vincent Atanasoff już w 1942 roku wykorzystał technologię lampową w swoim komputerze "ABC".

Dało to podstawy i możliwości do rozwoju coraz lepszych i szybszych komputerów.

Nawet jeśli komputery z ubiegłego wieku wydają nam się przestarzałe i prymitywne, to podstawowy sposób ich działania przetrwał do dziś: informacja jest konwertowana w kody binarne zer i jedynek, dzięki czemu  może być dalej przetwarzana lub przechowywana.

Ten stylowy komputer do gier jest oparty na technologii, która ma ponad 80 lat.

 

Czym jest komputer?

Procesor wygląda niepozornie, ale jest wypełniony najnowszą technologią.

Sercem współczesnego komputera jest procesor lub CPU (Central Processing Unit). W procesorze wymagane operacje obliczeniowe realizowane są w ułamkach sekundy dzięki wysokiej częstotliwości sygnału wynoszącej kilka GHz. Wymaga to połączenia CPU z innymi komponentami, takimi jak pamięć główna (krótkotrwała) i dysk twardy (pamięć długotrwała), za pomocą wielu przewodów transmisyjnych. Połączenia te są obsługiwane przez płytę główną, która udostępnia gniazda także dla innych elementów oraz niezbędnych interfejsów zewnętrznych.

Polecenia robocze są kierowane do procesora za pomocą klawiatury, myszy lub poprzez ekran dotykowy. Dane są z reguły wyświetlane na monitorze. Do obsługi prostych oprogramowani, takich jak przeglądarki internetowe czy programy biurowe, wystarczająca jest jednostka graficzna zintegrowana z CPU. Jednak już bardziej złożone gry 3D będą wymagały osobnej karty graficznej z wydajniejszym procesorem i pamięcią graficzną. Za dostarczanie energii do poszczególnych elementów odpowiedzialny jest zasilacz o różnych napięciach wyjściowych.

Obudowa komputera obejmuje wszystkie komponenty i zapewnia gniazda lub uchwyty dla napędów.

W jaki sposób działa komputer?

Po włączeniu komputera, najpierw ładowane są dane z systemu BIOS (Basic Input Output System). Znajdują się one na małym chipie "pamięci statycznej CMOS RAM" na płycie głównej. Mały akumulator zasila pamięć energią, dzięki czemu dane mogą być zachowywane nawet po wyłączeniu komputera.

BIOS zawiera informacje na temat płyty głównej, napędach, czasie i procedurze uruchamiania.

Proces startowypo włączeniu sprawdza, czy do komputera podłączone są inne komponenty, takie jak karta graficzna, klawiatura, mysz czy twarde dyski, i czy są one w pełni funkcjonalne.

Następnie z dysku twardego ładowany jest system operacyjny. Stanowi onbazę funkcjonalności komputera i odpowiada za zarządzanie poszczególnymi ustawieniami, jak rozdzielczość ekranu czy dostęp do sieci, ale również hasła i konta. Dodatkowo system operacyjny umożliwia korzystanie z programów, które na pulpicie są wyświetlane w postaci małych ikon.

Najpopularniejsze systemy operacyjne to Windows i MacOS. Do obsługi minikomputerów, które pełnią rolę centrów multimedialnych w warunkach domowych, często używany jest również Android. System operacyjny opracowany dla smartfonów jest darmowym oprogramowaniem i nie stawia wysokich wymagań sprzętowych.

Duży okrągły element po prawej stronie płyty głównej to komórka przycisku dla systemu BIOS.

 

W jaki sposób komputer dokonuje obliczeń?

Komputer oblicza cyfrowo za pomocą zer i jedynek.

Można to łatwo przedstawić w elektronice za pomocą stanów przełączania: włączony lub wyłączony, napięcie wysokie lub niskie. Można też wyobrazić sobie lampy, które świecą lub nie. Aby wyświetlić odpowiednie liczby dziesiętne w systemie binarnym, należy zapewnić odpowiednią ilość lamp. Każda lampa musi mieć również możliwość specjalnego włączania i wyłączania.

Jeżeli lampa jest wyłączona, odpowiada to stanowi przełączenia "0". Jeżeli lampa jest włączona, odpowiada to stanowi przełączenia "1".

W przypadku czterech lamp można wyświetlać 16 różnych stanów przełączenia lub liczby dziesiętne od 0 do 15. Stany lamp są analizowane od prawej (lampa 1) do lewej (lampy 2-4).

Lampa 4 Lampa 3 Lampa 2 Lampa 1 Liczba dziesiętna
0 0 0 0 0
0 0 0 1 1
0 0 1 0 2
0 0 1 1 3
0 1 0 0 4
0 1 0 1 5
0 1 1 0 6
0 1 1 1 7
1 0 0 0 8
1 0 0 1 9
1 0 1 0 10
1 0 1 1 11
1 1 0 0 12
1 1 0 1 13
1 1 1 0 14
1 1 1 1 15

Dla wyższych wartości dziesiętnych wymagane są dodatkowe lampy lub bity, które mogą przyjąć wartości 0 lub 1. Za pomocą rejestru 8-bitowego można wyświetlać liczby do 255.

Konwersja liczby dziesiętnej na binarną

Przy konwersji należy uwzględnić znaczenie danego bitu. Jego wartośćwynosi 1 i zawsze zostaje podwojony do następnego wyższego bitu.

Przykładowo, jeśli liczba 74 ma być zmieniona na kod binarny z 8 bitami, wygląda to następująco:

Bit 8

128

Bit 7

64

Bit 6

32

Bit 5

16

Bit 4

8

Bit 3

4

Bit 2

2

Bit 1

1

Liczba dzisiętna

?

?

?

?

?

?

?

?

74

Bit 8 o wartości 128 jest większy od 74 i dlatego otrzymuje "0".

Bit 7 o wartości 64 jest mniejszy od 74 i dlatego otrzymuje "1". Pozostała różnica wynosi 10.

Bit 6 o wartości 32 jest większy niż różnica 10 i dlatego otrzymuje "0".

Bit 5 o wartości 16 jest większy niż różnica 10 i dlatego otrzymuje "0".

Bit 4 o wartości 8 jest mniejszy od 10 i dlatego otrzymuje "1".

Bit 3 o wartości 4 jest większy od różnicy 2 i dlatego otrzymuje "0".

Bit 2 o wartości 2 odpowiada dokładnie różnicy 2 i dlatego otrzymuje "1".

Ponieważ nie ma teraz wartości różnicy w stosunku do poprzedniego bitu, bit 1 zostaje ustawiony na "0".

Sekwencja bitów przedstawia się więc następująco:

Bit 8

128

Bit 7

64

Bit 6

32

Bit 5

16

Bit 4

8

Bit 3

4

Bit 2

2

Bit 1

1

Liczba dziesiętna

0

1

0

0

1

0

1

0

74

Konwersja liczby binarnej na dziesiętną:

Aby wyznaczyć wartość dziesiętną ciągu bitów 10111010, należy dodać tylko wartość bitów z wpisem "1".

Bit 8

128

Bit 7

64

Bit 6

32

Bit 5

16

Bit 4

8

Bit 3

4

Bit 2

2

Bit 1

1

Dezimalzahl

1

0

1

1

1

0

1

0

?

128 + 32 + 16 + 8 + 2 = 186

Podpowiedź: rejestr zawierający 8 bitów nazywany jest również bajtem.

Obliczenia na liczbach binarnych

Wykorzystując połączenia logiczne, komputer może teraz wykonywać zadania arytmetyczne, takie jak. np.3 + 5. Dla prostszej prezentacji wystarczy rejestr 4-bitowy.

Podobnie jak w przypadku klasycznego dodawania, wartości bitów znajdujące się na górze są sumowane, przy czym dwa bity o wartości "1" nie dają w wyniku wartości "2", lecz "0".

W tym celu wartość "1" jest przesunięta w lewo jako transfer do następnego wyższego bitu.

Oprócz dodawania, wszystkie inne podstawowe operacje arytmetyczne, takie jak odejmowanie, mnożenie czy dzielenie, również funkcjonują w systemie binarnym.

Bit 4 Bit 3 Bit 2 Bit 1 Liczba dziesiętna
0 0 1 1 3
0 1 0 1 5
1 1 1   Transfer
1 0 0 0 8

Na wartości binarne można zamienić również litery czy kolory. Karta graficzna z 24 bitami może wyświetlić 16 777 216 różnych barw. Tak obszerny zakres kolorów nazywany jest również „truecolor”.

Podsumowując, wszystkie czynności wykonywane na komputerze, takie jak pisanie tekstów, edycja grafiki, tworzenie tabel czy nawet przeglądanie stron internetowych, opierają się na prostych binarnych operacjach arytmetycznych.

Jak znaleźć odpowiedni komputer?

Apple czy Windows?

Większość użytkowników od razu wie, czy woli korzystać z systemów operacyjnych Windows firmy Microsoft, czy raczej komputera firmy Apple z systemem operacyjnym MacOS.. 

Typ komputera

Przede wszystkim należy się zastanowić, gdzie komputer będzie używany. Jeśli praca wykonywana jest wyłącznie w biurze, przy biurku, to z pewnością lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny. Przy zakupie takiego sprzętu warto zwrócić uwagę na cichą pracę wentylatorów; w przeciwnym razie hałas nimi wywoływany może stać się irytujący.

Alternatywą są tzw. komputery all-in-one, w których komputer i monitor stanowią całość. Dzięki temu można oszczędzić miejsce na biurku. Dobrym wyborem są również barebones, które można wyposażyć według indywidualnych preferencji.

Jeśli praca biurowa wymaga częstych zmian miejsca, lepszym wyborem będzie notebook lub laptop z WLAN. Akumulatory do notebooków mają jednak dość ograniczoną żywotność. Wymiana baterii o niskiej mocy może wiązać się z większymi kosztami.

Jeśli komputer jest potrzebny tylko do wyszukiwania informacji w Internecie lub sprawdzania poczty elektronicznej, najlepszym rozwiązaniem będzie tablet.

Wybierając komputer, warto więc zastanowić się nad sposobem jego użytkowania.

W zależności od aplikacji należy wybrać odpowiedni komputer.

 

Dobór sprzętu komputerowego

Superszybki komputer do gier, praktyczny komputer biurowy czy coś pomiędzy?

Superszybki komputer do gier, praktyczny komputer biurowy czy coś pomiędzy?

Wiele osób popełnia błąd, wybierając komputer. Jeśli ma on służyć nam jedynie do tworzenia tekstów, edycji arkuszy kalkulacyjnych i pisania maili, to nie ma potrzeby inwestować w wysokiej jakości komputer HighEnd przystosowany do gier.

Warto zastanowić się też nad zakupem sprzętu już używanego. Pomimo tego, że takie urządzenie lub jego elementy nie będą nowe, to wciąż pozostają w pełni sprawne.

Z drugiej strony, fani nowoczesnych gier online w wysokiej rozdzielczości czy symulacji wirtualnej rzeczywistości,nie powinni oszczędzać w tym miejscu. Tylko przy odpowiedniej mocy obliczeniowej i zasobach pamięci wymagane aplikacje będą działać szybko i płynnie.

Wiele osób szuka złotego środka pod względem wydajności, jeśli poza aplikacjami biurowymi chcą pracować w programach graficznych. Takie komputery posiadają wystarczająco dużo zasobów, aby okazjonalnie wolny czas spędzić przy grach komputerowych.

Czy można złożyć wymarzony komputer PC samodzielnie?

Zasadniczo nie ma problemu z zakupem poszczególnych komponentów komputera PC, a następnie ich złożeniem. Takie podejście ma tę decydującą zaletę, że można złożyć urządzenie dostosowane całkowicie do indywidualnych potrzeb.

Jednak podczas montażu i późniejszego uruchomienia mogą pojawić się problemy z kompatybilnością pomiędzy poszczególnymi elementami. Wyeliminowanie ich wymaga pogłębionej wiedzy specjalistycznej, dlatego samodzielny montaż – choć jest możliwy – zalecany jest jedynie przy wystarczającej biegłości technicznej i doświadczeniu.

Ponadto cena zakupu wszystkich pojedynczych komponentów może być znacznie wyższa niż koszt podobnie wyposażonego kompletnego komputera. Ale nawet jeśli ceny są podobne, nie należy lekceważyć oprogramowania, które często jest dołączane do kompletnych urządzeń PC.

Alternatywą dla pojedynczych części są barebones. Te "prawie gotowe komputery" zawierają obudowę, zasilacz, płytę główną i, w zależności od wyposażenia, także procesor. Pozostałe elementy, takie jak dysk twardy, pamięć główna czy karta graficzna, mogą być indywidualnie dobrane i zamontowane przez użytkownika, w zależności od przeznaczenia.Ze względu na niewielkie rozmiary, barebonystanowią również alternatywę dla komputerów stacjonarnych.

Kompletne komputery PC często dostarczane są z darmowymi pakietami oprogramowania.

Kompletne komputery często są dostarczane z bezpłatnymi pakietami oprogramowania.

 

Modernizacja sprzętu, zamiast zakupu nowego

Nowy dysk twardy i więcej pamięci RAM często zdziała cuda na wolnych komputerach.

Wielu użytkowników często siedzi przed monitorem i niecierpliwie czeka, aż komputer się uruchomi, załaduje potrzebny program czy wreszcie wyświetli zaktualizowaną grafikę.

Często nie jest to wina urządzenia. Chodzi raczej o stale rosnące wymagania oprogramowania, które komputer może spełnić tylko w określonym zakresie. Zamiast kupować nowy sprzęt, często lepszym i tańszym rozwiązaniem jest modernizacja używanego systemu.

Można na przykład zwiększyć pamięć RAM z 4 GB do 8 GB i zainstalować szybki dysk twardy SSD. Często podjęcie tych czynności wystarcza, by przyspieszyć pracę komputera.

Jeśli procesor jest zbyt wolny, pomóc mogą też zestawy aktualizacyjne. Oprócz obecnego procesora od AMD lub Intela o stale rosnącej częstotliwości taktowania w GHz, nowe płyty główne często oferują również aktualne interfejsy, takie jak USB 3.0 i mają w wyposażeniu kartę graficzną. Dodatkowo w zestawy wbudowane są niezbędne moduły pamięci.

Nowy dysk twardy i zwiększona pamięć RAM często czynią cuda w przypadku powolnych komputerów.

Odpowiednie akcesoria do komputera

Monitor

Nawet najlepsza technologia nie spełni swojej roli bez odpowiedniego zaplecza. Innymi słowy, po co inwestować w świetną kartę graficzną, jeśli monitor nie jest w stanie wyświetlić obrazu w wysokiej rozdzielczości? Zwłaszcza w przypadku pracy przy komputerze, wysokiej jakości monitor z obrazem typu flicker-free jest gwarancją, że nawet pomimo długiego użytkowania oczy nie będą zmęczone.

Wiele kart graficznych lub adapterów oferuje również możliwość pracy z dwoma monitorami jednocześnie. Jest to zaleta, którą warto rozważyć zwłaszcza w przypadku porównywania treści lub pracy z kilkoma programami jednocześnie.


Drukarka

Podczas gdy drukarki laserowe są chętniej wybierane dla biur, dla użytku prywatnego i w domach częściej spotyka się drukarki atramentowe.

Nie można jednak dać się zwieść niskiej cenie.

Rzeczywiste koszty eksploatacji często stają się widoczne dopiero wówczas, gdy dostarczone wkłady atramentowe są puste i konieczna jest ich wymiana. Dlatego przed kupnem drukarki warto zapoznać się z obowiązującymi cenami odpowiednich kartridży.


Wskazówka:

Jeśli drukarka atramentowa jest używana rzadko, istnieje ryzyko, że głowica drukująca zaschnie. Podczas wydruku na obrazie powstają wtedy widoczne smugi. Jeśli głowica drukująca jest zintegrowana z wkładem atramentowym, należy wymienić tylko wkład. Jeśli jednak głowica drukująca jest na stałe zainstalowana w drukarce, może to oznaczać konieczność jej utylizacji. Powodem tego jest fakt, że wymiana głowicy jest często bardziej kosztowna, niż zakup nowej drukarki.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące komputerów

Co w przypadku procesora oznacza termin 6 x 3,7 GHz?

Częstotliwość taktowania procesora podawana jest w GHz. Im wyższa częstotliwość, tym szybszy procesor. W tym przypadku jest to 3,7 miliarda oscylacji na sekundę. Zwiększenie częstotliwości taktowania do ponad 4 GHz nie jest możliwe do zrealizowania z powodów technicznych. Dlatego zdecydowano się na zamknięcie w jednym procesorze kilku rdzeni, które mogą wtedy pracować równolegle niezależnie od siebie. W opisanym przypadku procesor posiada 6 rdzeni.. 
 

Czy można wymienić wentylator na cichszy?

Ponieważ akumulator PC jest zasilany napięciem sieciowym, taka modyfikacja jest niedozwolona ze względów bezpieczeństwa, a także ze względów technicznych. Lepszą opcją jest wymiana całego zasilacza PC na cichszy model. 
 

Jaka jest różnica między dyskami twardymi HDD, SSD i SSHD?

 

Dysk twardy (HDD - Hard Disk Drive) pracuje z obrotowymi tarczami jako nośnikami danych.

Technologia ta jest sprawdzona i praktykowana od lat, ale jednak podatna na zużycie, uszkodzenia i drgania ze względu na ruchome elementy mechaniczne.

Dysk SSD (Solid State Drive) nie posiada ruchomych części i przechowuje wszystkie dane w pamięci trwałej. Dzięki temu dyski te są bardzo wytrzymałe i umożliwiają szybki dostęp do informacji, są więc powszechnie wykorzystywane przy uruchamianiu komputerów przy starcie. W celu zaoszczędzenia miejsca na dysku SSD, często łączy się je z już obecnymi dyskami twardymi. Mniej potrzebne dane są wtedy przechowywane na dysku twardym.

Dysk SSHD (Solid StateHybrid Drive) łączy w jednym urządzeniu szybki czas dostępu dysku SSD i oszczędność przechowywania danych dysku HDD.

Artykuły biurowe – wszystko, czego potrzebujesz w swoim biurze

Wyposażenie biura. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie!

Twoje biuro jest wizytówką Twojej firmy. To tu przyjmujesz klientów biznesowych i gości. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie tej przestrzeni.

Istotne jest już samo urządzenie pomieszczenia. Meble biurowe, takie jak szafy, biurka czy ruchome kontenery, muszą być praktyczne i wielofunkcyjne. Kluczowy jest też sam wygląd zewnętrzny mebli, wpływa bowiem na to, jak firma jest postrzegana.

To nie wszystko! Zarówno pracownicy, jak i klienci oraz goście, z pewnością skorzystają z dobrej i przyjemnej atmosfery w biurze. W połączeniu z ergonomicznie zoptymalizowanymi stanowiskami, praca stanie się znacznie łatwiejsza, szybsza i przyniesie lepsze efekty.

Poza umeblowaniem, także wyposażenie biura musi być dostosowane do zadań pracowników.

Praca biurowa to świetna zabawa w przyjemnym otoczeniu.

 

Urządzenia biurowe

Starą, dobrą maszynę do pisania zastąpiły komputery i drukarki. Istnieje jednak wiele innych ważnych przyrządów, bez których żadne biuro nie może poprawnie funkcjonować.


Archiwizacja

W biurze przechowywanych jest wiele ważnych informacji. Powinny być one uporządkowane i łatwo dostępne, dlatego przydatne są wszelkie pomoce do segregacji i archiwizacji.


Materiały eksploatacyjne

Długopisy, podkładki do pisania i formularze powinny znajdować się pod ręką przy każdym biurku. W przypadku korzystania z poczty, przydatne będą również wszelkie akcesoria związane z wysyłką: koperty, pudełka i materiały do pakowania.


Materiały do prezentacji

Profesjonalny wygląd to podstawa, zwłaszcza w przypadku prezentacji. Ale w przejrzystym przedstawianiu treści na pewno pomogą tablice prezentacyjne i interaktywne czy flipcharty.


To tylko nieliczne przykłady z wielu, które funkcjonują w codzienności biurowej. Niezależnie jednak od zadań, jakie należy wykonać w Twojej firmie, dysponujemy niezbędnymi narzędziami i akcesoriami, które ułatwią pracę zarówno Tobie, jak i Twoim pracownikom.