Stwórz zdrowy klimat wewnątrz pomieszczeń - w domu i w pracy - z produktami VOLTCRAFT

Świeże powietrze bez przeciągów, brak strat ciepła, ograniczenie hałasu oraz wystarczająca ilość światła są decydujące dla zdrowego klimatu w pomieszczeniach.

Zdrowy klimat w pomieszczeniach, zarówno w pracy, jak i w domu, ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, wydajność pracy. Spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych niż na zewnątrz, a to sprawia, że zdrowy i przyjemny klimat w pomieszczeniach staje się jeszcze ważniejszy dla naszego zdrowia.

Temperatura pokojowa
Warunki oświetleniowe
Jakość powietrza
Hałas

              

Wybierz idealną temperaturę pokojową i znajdź straty ciepła

https://www.conrad.pl/binaries/content/gallery/ccpjunior/banners/landing-pages/single-pages/zdrowy-klimat-z-voltcraft/idealna-temperatura.jpg

Temperatura pokojowa

Przy określaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu rozróżnia się dwie kategorie: pomieszczenia, w których mieszkają, pracują i przebywają ludzie oraz sypialnie i pomieszczenia do relaksu. Optymalna temperatura powietrza do pracy wynosi od 20 do 23 °C. W sypialni, która zazwyczaj nie jest używana w ciągu dnia, temperatury od 16 do 19 °C są wystarczające, aby zapewnić właściwy sen. Zbyt wysoka temperatura w miejscu, gdzie śpimy może powodować problemy z zaśnięciem. Ogólne postrzeganie temperatury w pomieszczeniu jest bardzo subiektywne. Dla jednej osoby temperatura jest odpowiednia, podczas gdy drugiej osobie jest zimno. 

Wykrywanie strat ciepła i źródeł ciepła

Wczesnym rankiem i latem duże fronty okienne w salonie i miejscu pracy powinny być chronione przed silnym światłem słonecznym, aby zapobiec szybkiemu wzrostowi temperatury w pomieszczeniu. Wentylatory i urządzenia klimatyzacyjne zapewniają dodatkowe chłodzenie. Zimą słabe punkty w izolacji i niewystarczające mostki cieplne można łatwo wykryć za pomocą kamer termowizyjnych i termometrów na podczerwień. Ponadto można monitorować zakłady przemysłowe, wykrywać problemy w instalacjach elektrycznych, silnikach i maszynach lub wymienić źle działające systemy klimatyzacji i grzejniki. Niepożądany wzrost lub spadek temperatury jest natychmiast wykrywany, co pozwala podjąć odpowiednie działania.

              

Polecane produkty

Odpowiednie warunki oświetleniowe – sprzyjają wykonywaniu zadań

https://www.conrad.pl/binaries/content/gallery/ccpjunior/banners/landing-pages/single-pages/zdrowy-klimat-z-voltcraft/odpowiednie-oswietlenie.jpg

Wypoczęty wzrok dla optymalnego widzenia

Pomiar natężenie światła ma ogromne znaczenie w biurach, pomieszczeniach handlowych, czy oświetleniu produktów w sklepach. Warunki oświetleniowe w pracy lub w domu nie tylko przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia: zbyt ciemnie lub jasne światło prowadzi do zmęczenia oczu. Koncentracja w takich trudnych warunkach oświetleniowych jest zwykle trudniejsza i ma wpływ na wydajność pracy i motywację. Pomieszczenia oświetlone zgodnie z ich przeznaczeniem zachęcają do pobytu, relaksu oraz pracy. 

 

Polecane produkty

Jakość powietrza - weź głęboki oddech, również w pomieszczeniu

https://www.conrad.pl/binaries/content/gallery/ccpjunior/banners/landing-pages/single-pages/zdrowy-klimat-z-voltcraft/jakosc-powietrza.jpg

Jakie czynniki wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu?

Nieregularna wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja i wilgotność szybko prowadzą do powstania nieprzyjemnego klimatu w pomieszczeniu. Wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach powstający w pomieszczeniu, a dodatkowo duża ilość dwutlenku węgla  w pomieszczeniu może powodować bóle głowy i problemy z koncentracją. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest jednak tworzenie się pleśni, czemu sprzyja niezdrowy klimat pomieszczenia. Odpowiednie połączenie temperatury, wilgotności, cyrkulacji i jakości powietrza prowadzi do uzyskania przyjemnego klimatu wewnętrznego, który pozwala zdrowo oddychać i zapewnia wystarczającą ilość tlenu na cały dzień. 

Monitorowanie klimatu w pomieszczeniu

Przyjemna wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60% i jest silnie uzależniona od zewnętrznych warunków atmosferycznych. W przypadku deszczu, jest ono zazwyczaj nieco wyższe niż w długich okresach suszy i zimna. Regularna wentylacja zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Dobrze również cztery razy dziennie zrobić przeciąg w pomieszczeniach. Ta nagła wymiana powietrza, usuwa zanieczyszczenia i wirusy z zamkniętych pomieszczeń, pomaga w regulacji wilgotności i zapewnia odpowiedni dopływ tlenu. W dużych pomieszczeniach pomocne jest ustawienie anemometrów - rejestrujących niepożądane przepływy powietrza - oraz rejestratorów danych - zbierających dane np. o temperaturze i wilgotności.

              

 

Polecane produkty

Hałasy – głośno, coraz głośniej

https://www.conrad.pl/binaries/content/gallery/ccpjunior/banners/landing-pages/single-pages/zdrowy-klimat-z-voltcraft/halas.jpg

Głośne dźwięki nie tylko uszkadzają słuch

Dźwięki tła pomieszczenia intensywnie przyczynia się do uzyskania zdrowego i przyjemnego klimatu wnętrza. Hałas może mieć wpływ na zdrowie, samopoczucie i bezpieczeństwo w pracy. Wpływ hałasu na ludzi jest wieloraki i może być zwiększony w połączeniu z innymi czynnikami przestrzennymi. Nie wszystkie niepokojące odgłosy mogą być od razu rozpoznane jako groźne, a my wszyscy mamy różne progi tolerancji. Za pomocą decybelomierzy można zbierać wartości orientacyjne i podejmować odpowiednie działania. 

Polecane produkty