Drony – zdalnie sterowane modele latające

    Wielokoptery, takie jak trikoptery, quadrokoptery, heksakoptery i oktokoptery, cieszą się od lat coraz większą popularnością. Podczas gdy pierwsze modele były przeznaczone raczej dla specjalistów w dziedzinie elektroniki lub lotów modelarskich, nowoczesne drony są teraz wyposażone w rozwiązanie pozwalające na zabawę, jak i wykonywanie profesjonalnych zadań.

    Zebraliśmy kilka ciekawych informacji o dronach, którymi chętnie się z Tobą podzielimy. 



    Unijne rozporządzenie w sprawie dronów od 1 stycznia 2021 roku reguluje działanie wszystkich bezzałogowych statków powietrznych. Obejmuje to również zdalnie sterowane statki powietrzne, takie jak drony lub modele samolotów. Krótko i zwięźle wyjaśniamy wymogi prawne dotyczące funkcjonowania Twojego modelu. A jeśli wymagana jest licencja na drona, pokazujemy jak łatwo ją uzyskać.



    Co to jest dron?

    Kiedy w Conrad Electronic mówimy o dronach, dronach fotograficznych lub dronach z kamerą, mamy na myśli wyłącznie zdalnie sterowane coptery. 

    Zamiast skrzydeł czy łopat wirnika, niezbędną siłę nośną zapewniają poziomo ułożone śmigła. Ma to tę wielką zaletę, że drony, podobnie jak modele helikopterów, mogą startować i lądować pionowo. 

    Dzięki temu, że do napędu wykorzystywane są potężne bezszczotkowe silniki elektryczne, drony mogą nie tylko same się podnosić. Oferują one nawet możliwość wyniesienia w powietrze ładunku użytecznego, np. kamery.

    Coptery są szczególnie interesujące dla osób, które lubią filmować i robić zdjęcia. Fotografia ślubna w parku miejskim wykonana z lotu ptaka ma niezwykły urok. 

    Wielkość statku powietrznego i liczba śmigieł zależą od tego, jak duży i ciężki ma być ładunek użyteczny.

    Natomiast im większy dron, tym wyższa cena. Ale na szczęście rozwój techniki poszedł tak daleko, że naprawdę dobre latające egzemplarze są dostępne nawet w niższej kategorii cenowej.



    Jak działa dron?

    Śmigło napędzane bezpośrednio przez silnik nie jest niczym nowym ani w lotnictwie, ani w modelarstwie. Od dłuższego czasu na rynku dostępne są również silniki bezszczotkowe o wysokim momencie obrotowym oraz wysokoenergetyczne litowe akumulatory. Technologia czujników dokonała w ostatnich latach ogromnego skoku. Obecnie istnieją niezwykle małe i lekkie czujniki położenia i przyspieszenia (czujniki MEMS), dzięki którym drony mogą przede wszystkim stabilnie latać.

    Gdy tylko dron wystartuje, elektronika pokładowa stale sprawdza poziomą pozycję urządzenia. Przy najmniejszym odchyleniu prędkość śmigieł jest regulowana tak, aby dron zawisł w pozycji poziomej. Skomplikowana mechanika, stosowana w helikopterach, nie jest wymagana. Dzięki temu, że elektronika pokładowa niemal bez ograniczeń prowadzi drona, osoba przy nadajniku zdalnego sterowania musi jedynie określić kierunek lotu. Dlatego nawet niedoświadczeni użytkownicy mogą bezpiecznie kontrolować drona w ciągu bardzo krótkiego czasu.  A jeśli model posiada jeszcze system GPS, może zawisnąć automatycznie na miejscu lub lecieć za nadajnikiem pilota w trybie follow. Bez problemu udaje się nawet autonomiczne manewry lotnicze do wykorzystania nad wcześniej precyzyjnie określonymi obszarami.



    Do czego można wykorzystać drony?

    Drony mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów. W związku z tym istnieją różne rodzaje tych latających urządzeń, które chcielibyśmy tutaj przedstawić bardziej szczegółowo:

    Drony klasy podstawowej

    Wiele technologii oferowanych jest za niewielkie pieniądze. Z drugiej jednak strony nie ma się co dziwić, bo w przypadku tych hobbystycznych dronów zabawa w latanie jest na pierwszym miejscu. Mniejsze i tańsze modele nie tylko dobrze latają, ale także posiadają dodatkowe funkcje, takie jak flip and return, stabilizacja wysokości lotu oraz automatyczny start i lądowanie. 

    Szczególnie dzieci i młodzież dość szybko opanują sterowanie. Drony klasy podstawowej są używane głównie w pomieszczeniach. Ma to tę wielką zaletę, że nie obowiązuje tu unijne rozporządzenie o dronach.


    Quadrocopter, Multicopter

    Quadrocoptery i multicoptery są zazwyczaj wyposażone w kamerę. Jeśli jest na stałe zamontowana w dronie, elektroniczna stabilizacja obrazu sprawia, że zdjęcia nie są rozmazane, jednak filmy nie wyglądają zbyt niestabilnie. 

    Lepszą, ale i droższą alternatywą jest zawieszenie kamery z gimbalem. Kamera zawsze pozostaje precyzyjnie ustawiona, niezależnie od tego, jak bardzo dron kołysze się podczas ruchów w locie. 

    Jeśli dron nadal otrzymuje sygnały z satelitów nawigacyjnych, może zatrzymać się w jednym miejscu w powietrzu. Osoba obsługująca go jest wtedy w stanie w pełni skupić się na robieniu zdjęć i filmowaniu. Można spokojnie zapomnieć o tym, że wiatr zdmuchnie latający statyw z aparatem na drzewo. Wiele dronów wyposażonych jest w rozbudowane czujniki przeszkód, które już na wstępie zapobiegają kolizjom.



    Profesjonalne drony do różnych zadań

    W międzyczasie producenci rozwinęli swoje drony do tego stopnia, że doskonale nadają się do zadań specjalnych:

    Drony w rolnictwie

    Widok z góry ujawnia ekspertom rolniczym znacznie więcej, niż gdy pole jest oglądane z boku na wysokości oczu. 

    Kamery multispektralne mogą pokazać różnice w roślinności, co umożliwia ukierunkowane stosowanie nawozów lub pestycydów. 

    W międzyczasie dron rolniczy może nawet sam przejąć proces aplikacji wymaganych środków.


    Drony z kamerą termowizyjną

    Jeśli na dronie zamiast kamery wielospektralnej zostanie zainstalowana kamera na podczerwień, można przelecieć nad łąkami przed koszeniem i wykryć wszelkie ukryte dzikie zwierzęta. 

    Jednak strażacy dostrzegli obecnie również zalety dronów IR. Z powietrza bardzo łatwo jest wykryć gorące punkty lub zagrożone osoby i lepiej skoordynować działania straży pożarnej.


    Dron BOS

    Jednak dla organów i organizacji realizujących zadania w zakresie bezpieczeństwa, ważne jest również uzyskanie kompleksowego przeglądu bieżącej sytuacji podczas działań. 

    Zwłaszcza gdy obszar operacji jest bardzo duży, nieprzejezdny lub niejasny. Tylko wtedy, gdy policja, straż pożarna i ratownictwo medyczne mają konkretny raport sytuacyjny, siły ratownicze mogą skutecznie współpracować. 

    Dlatego drony BOS muszą być zawsze gotowe do akcji i szybkie do uruchomienia. W zależności od misji wymagane są kamery o wysokiej rozdzielczości lub kamery IR.


    Dron do pomiarów i inspekcji

    Drony geodezyjne i inspekcyjne umożliwiają szybką i łatwą ocenę budynków lub obiektów technicznych. Nawet jeśli odpowiednie obszary są trudno dostępne. 

    W ten sposób można całkowicie wyeliminować budowę skomplikowanych rusztowań lub kosztowny wynajem helikoptera. Ze względu na to, że użycie drona inspekcyjnego jest znacznie bardziej opłacalne, kontrole mogą być przeprowadzane częściej, a wszelkie zmiany dokumentowane bez przerw. 

    Jednocześnie znacznie łatwiejsze staje się wyznaczanie nieprzejezdnych lub trudno dostępnych odcinków terenu.



    Czy latanie dronem jest trudne?

    Nie, wręcz przeciwnie. Modele samolotów czy helikopterów wymagają stałego sterowania, aby latały tak, jak chcieliby tego ludzie. 

    Choć i w tych modelach istnieją zaawansowane systemy stabilizacji położenia, miłośnicy lotnictwa modelarskiego wciąż muszą obserwować tor lotu i wprowadzać delikatne korekty na nadajniku. Jednak dla wielu osób właśnie to jest atrakcja latania modelarskiego.

    W przypadku coptera lub drona, nadajnik zdalnego sterowania określa jedynie kierunek lotu. Gdy nie jest kontrolowany, model automatycznie unosi się w miejscu. Pod warunkiem, że będzie latał w pomieszczeniach lub na zewnątrz, gdy nie ma wiatru. W przeciwnym razie wiatr może łatwo zmienić położenie drona.

    Dzięki GPS dron pozostaje niezmiennie w swojej pozycji nawet przy podmuchach wiatru. Dlatego wystarczy proste wprowadzenie do obsługi funkcji, aby większość osób mogła wystartować po krótkim czasie od przeszkolenia. 

    Oczywiście potrzeba jeszcze trochę praktyki, aby móc prawidłowo ocenić odległość od przeszkód i bezpiecznie latać nawet na większych odległościach.

     



    Najczęściej zadawane pytania dotyczące dronów

    Co to jest UAS?

    UAS to bezzałogowy system powietrzny. Termin UAS jest skrótem od Unmanned Aircraft System. Czasami używa się również określenia UAV, gdzie UAV oznacza Unmanned Aerial Vehicle.

    Co to znaczy FPV?

    FPV to skrót od First Person View i oznacza tyle co widok z kokpitu. Kamera z nadajnikiem radiowym przekazuje obraz do osoby przy pilocie, która następnie steruje modelem poprzez wirtualny widok. Jednak zgodnie z prawem UE obok osoby przy nadajniku zdalnego sterowania musi stać druga osoba (spotter) i obserwować lot.

    Czym jest licencja na drona?

    Licencja na drona to potoczna nazwa unijnego świadectwa kwalifikacji A1/A3, które można uzyskać w Urzędzie Lotnictwa. W tym celu należy przystąpić do drobnego egzaminu online.

    Jak długi jest czas lotu drona?

    Czas lotu zależy od pojemności baterii i zużycia energii. Drony klasy podstawowej mają czas lotu poniżej 10 minut. Drony wyższej jakości mają czas lotu w niektórych przypadkach ponad 30 minut. Aby osiągnąć jeszcze dłuższy czas lotu, niektórzy producenci oferują swoje drony jako rozwiązania z dodatkowymi wymiennymi bateriami. Rzeczywisty osiągalny czas zależy wtedy od obciążenia użytkowego i odpowiedniego stylu lotu.