Listwy zasilające
Certyfikowane listwy zasilające i rozgałęźniki z filtrami RFI/EMI, które zwiększą ilość dostępnych gniazd sieciowych oraz zapewnią ochronę przed przepięciami. Wyposaż się w listwy do zastosowań domowych lub przedłużacze odporne na warunki atmosferyczne.
Listwy zasilające: do podłączenia kilku urządzeń jednocześnie
- Czym są listwy zasilające?
- Jakie listwy zasilające są dostępne w firmie Conrad?
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące listew zasilających
Czym są listwy zasilające?
Gniazda zasilające są ważnym elementem instalacji elektrycznej w budownictwie w zakresie instalacji elektrycznych niskiego napięcia, które obejmuje zakres do 1000 V AC i do 1500 V DC. Z reguły służą one do doprowadzenia gniazda sieci 230 V do punktu zasilania i jednocześnie pozwalają na podłączenie większej liczby urządzeń. Ich głównym zadaniem jest zasilanie kilku odbiorników z jednego gniazda ściennego. Często posiadają wyłącznik i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz przyłącze kablowe.
Jakie listwy zasilające są dostępne w Conrad?
W sklepie internetowym Conrad listwy są podzielone według obszaru ich zastosowania.
Gniazda ogrodowe
Kategoria ta obejmuje gniazdka przeznaczone głównie do użytku zewnętrznego. Istnieją różne modele, a niektóre mają nawet "dekoracyjny wygląd. ", dzięki czemu listwy mogą być np. wizualnie zintegrowane z ogrodami skalnymi. Wiele gniazdek z tej kategorii wyposażonych jest w uziemienie, inne mają kształt kolumn wykonanych z odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa sztucznego lub metalu. Należą do nich również tzw. skrzynki wtykowe, za pomocą których można uszczelnić złącza sieciowe przed kontaktem i wilgocią oraz zabezpieczyć przez przypadkowych rozłączeniem połączenia elektrycznego.
Niektóre modele posiadają wbudowane wyłączniki czasowe. Większość gniazd w ogrodzie posiada stopień ochrony IP44 (chroniony przed dostępem i wodą rozbryzgową z każdej strony).

Wtykowa instalacja elektryczna „Gesis”
System ten umożliwia doprowadzenie zasilania w instalacji bez użycia narzędzi. Może być instalowany i prowadzony w korytach lub mocowany uchwytami, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej przestrzeni konstrukcyjnej. Wycięcia i przełomy dokonywane są w sposób konwencjonalny. Połączenie elementów przewodzących prąd odbywa się za pomocą standaryzowanych wtyczek, rozdzielaczy i gniazd. Dostępna jest szeroka gama gniazd zasilających, niektóre z dodatkowymi wyjściami ładowania USB.
Rozdzielacz gniazdka
Rozdzielacze te służą głównie do zwielokrotnienia liczby dostępnych gniazd i są w większości przypadków projektowane bez przedłużaczy kablowych, z włącznikami oraz zabezpieczeniem przed dziećmi. Niektóre modele posiadają wewnętrzne przełączniki RCD lub przewody sprężonego powietrza. W wersjach przemysłowych obudowa jest odporna na uderzenia i agresywne media. Gniazda są zabezpieczone przed rozbryzgami wody i zanieczyszczeniami (IP44) za pomocą pierścienia uszczelniającego i samozamykającymi się pokrywami.

Listwy zasilające
Listwy te mogą posiadać od jednego do dwunastu gniazd i są oferowane w różnych wariantach. Wybrać można listwy dla różnych typów wtyków i w większości z przełącznikami i zabezpieczeniami przed dziećmi. Listwy przyłączeniowe z ochroną przeciwprzepięciową są technicznie zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania bezpieczeństwa podłączanych urządzeń.
W przypadku rozwiązań do zabudowy dostępne są również standardowe listwy 19". Oprócz klasycznych listew zasilających typu master-slave, dostępne są również modele, które mogą być sterowane za pomocą przeglądarki internetowej lub przez aplikację. Inne możliwe cechy wyposażenia to m.in. liczba przełączników na listwie, możliwość programowania, obrotowe, wysuwane listwy oraz uzupełnione o zegar sterujący (timer).
Modułowy system listwy zasilającej
System modułowy oferuje również (prawie) beznarzędziowy montaż dodatkowo wymaganych gniazdek. Moduły są połączone ze sobą za pomocą tzw. wtyczki Wieland i wyposażone w osłony na końcach. System ten nadaje się również do montażu na szynie DIN. Dostępne są elementy przełączalne z zabezpieczeniem przed dziećmi i funkcją USB, a także funkcją Mster/Slave.
Listwy zasilające - akcesoria
Jako wyposażenie dodatkowe oferowane są zestawy do mocowania, pokrywy i uszczelki.
Listwa zasilająca modułowa „VARIO TOWER”
VARIO TOWER to system modułowy opracowany przez niemiecką firmę EHMANN. Listwa zasilająca master/slave służy do automatycznego włączania i wyłączania odbiorników elektrycznych w zależności od urządzenia sterowniczego w gnieździe wtykowym master. Dodatkowo posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe do ochrony urządzeń elektrycznych przed przepięciami z sieci zasilającej.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące listew zasilających
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze listwy zasilającej?
- Najwyższym priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Instalacje elektryczne podlegają wielu normom, przepisom, regulacjom i ustawom, które umożliwiają jedynie upoważnionym elektrykom instalację sprzętu elektrycznego w celach komercyjnych lub dokonywanie napraw lub modyfikacji w istniejących instalacjach elektrycznych. DIN VDE 1000-10 opisuje niezbędne do tego kwalifikacje.
- Wszelkie materiały do instalacji elektronicznej muszą być zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami i normami. W celu uzyskania wstępnych informacji należy skorzystać z kart katalogowych produktów, które z reguły są dostępne do bezpłatnego pobrania.
- Podczas otwierania urządzenia i w przypadku uszkodzonych gniazdek mogą zostać odsłonięte części pod napięciem, co stwarza ryzyko porażenia prądem. Konserwacja i naprawa należy do obowiązków specjalisty.

- Napięcie zasilające może być doprowadzane wyłącznie przez profesjonalnie zainstalowane przewody zasilające.
- Całkowita moc podłączonych obciążeń nie może przekraczać dopuszczalnego całkowitego obciążenia listwy zasilającej.
- Podczas instalacji listwy należy trzymać się dokładnie instrukcji montażu producenta.
- W przypadku uszkodzeń zewnętrznych spowodowanych transportem lub niewłaściwym obchodzeniem się z urządzeniem, listwa nie może być podłączona i włączona. W przypadku stwierdzenia takiego uszkodzenia należy natychmiast wyłączyć urządzenie z eksploatacji.
-
Większość listew zasilających jest przeznaczona do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Wyjątkiem są gniazda ogrodowe i modele do użytku przemysłowego o stopniu ochrony zapewnionym przez producenta.
-
Otwarcie lub inne ingerencje powodują utratę gwarancji.
Jaką dokumentację można wykorzystać?
W przypadku listwy zasilającej ze zintegrowanymi rozwiązaniami dodatkowymi producenci zapewniają instrukcje obsługi i wskazówki dotyczące użytkowania.
Jak rozpoznać defekty w listwach zasilających?
Zwykle występują następujące objawy:
-
Kilkukrotnie, nieoczekiwane uruchomienie wyłączników ochronnych i bezpieczników
- Pęknięcia obudowy z tworzywa sztucznego i korozję na wtyczkach
- Optycznie widoczne pęknięcia kabla
- Źle działający przełącznik, widoczne iskry, trzaski w gniazdkach. Może również pojawić się zapach spalenizny.
- Nagrzewanie się przewodów