Routery, switche sieciowe
Routery LAN, switche czy bramy sieciowe do budowy sieci internetowej. Sprawdź urządzenia sieciowe TP-LINK, Netgear, Linksys, Digitus Professional, które zapewnią bezproblemowe korzystanie ze stabilnego i szybkiego Internetu. Wybierz routery, switche sieciowe do transmisji o prędkości do 10 Gbit/s.
Routery i switche dla Twojej sieci
Korzystając z internetu, warto zadbać o stabilność sieci, w tym odpowiednie sprzęty, będące gwarancją wykorzystania pełnego potencjału łącza internetowego. Postaw na bramy sieciowe, routery LAN oraz switche, które Ci to umożliwią. Dzięki tym urządzeniom masz pewność dostępu do internetu bez żadnych przeszkód. Wraz z nami znajdziesz wszelkie urządzenia potrzebne do stworzenia bezpiecznej oraz pewnej sieci internetowej.
Bramy sieciowe i routery
Brama sieciowa (ang. gateaway) to urządzenie podłączone do sieci komputerowej. Za jej pośrednictwem komputer w sieci lokalnej komunikuje się z innymi sieciami komputerowymi oraz internetem. Aby rozdzielić dostęp do internetu pomiędzy różne komputery czy inne urządzenia, niezbędny jest router.
Jeśli poszukujesz routera, koniecznie zastanów się, do jakich celów będzie on używany – domowych czy może biznesowych. Szybkość routera określona jest specjalnym oznakowaniem, poprzez jedną lub dwie litery na końcu standardu. 802.11 ac to obecnie najnowocześniejszy i najszybszy rodzaj o przepustowości od 433 Mbps do 1,3 Gbps. 802.11 n – jeden z najpopularniejszych, o przepustowości od 150 Mbps do 600 Mbps. 802.11 g – oferuje transfer rzędu 54 Mbps, zaś „b” oraz „a” to nieużywane już rodzaje routerów. Następnie warto zwrócić uwagę na szybkość dla 2,4 GHz lub 5 GHz, które są zawarte w danych technicznych. Można znaleźć tam takie wartości jak 150 Mbps/s czy 450 Mbps/s. Generalna zasada mówi o tym, że im wyższa cyfra, tym szybszy będzie router. Routery mogą działać dwojako: w trybie dwupasmowym 2,4 GHz lub 5 GHz. Czym się różnią? Jeśli posiadasz router działający w trybie dwupasmowym o przepustowości 300 Mbps, będzie on dawał łącznie 600 Mbps, czyli dwa razy tyle, ile router działający w trybie jednopasmowym o przepustowości 300 Mbps.
Jednakże prędkość działania routera nie równa się prędkości działania internetu – tu istotna jest szybkość łącza, którą oferuje dostawca: 25, 50, 100 Mbps lub inna. Aby zapewnić zasięg i stabilność sygnału, konieczny jest odpowiedni sprzęt oraz ilość anten zewnętrznych oraz wewnętrznych. Niektóre routery wyposażone są tylko w wewnętrzne anteny, inne w zewnętrzne oraz wewnętrzne. Tym, co określa jakość anteny, jest zysk energetyczny wahający się zazwyczaj od 1,5 do 3 dBi. Te posiadające zysk wysokości 5 dBi oferują wyjątkowo mocny zasięg. Aby zwiększyć dodatkowo zasięg sygnału, możliwe jest podłączenie anteny zewnętrznej o wyższym zysku energetycznym (7-8 dBi), która potrafi zwiększyć obszar sygnału Wi-Fi dwukrotnie (bądź więcej).
Co ma wpływ na bezpieczeństwo transmisji danych w przypadku routera? Przede wszystkim standard szyfrowania. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest WPA2. Następnie funkcja udostępniania Wi-Fi na podstawie adresu MAC. Warto również zwrócić uwagę na bezpieczny firmware oraz funkcjonalności Firewall. Jeśli nie władasz językiem angielskim, poszukaj routera z interfejsem konfiguracyjnym w języku polskim, co znacznie ułatwi ustawienie urządzenia oraz zrozumienieskomplikowanych pojęć. Dla niektórych osób przydatny może okazać się router wyposażony w złącze USB, dzięki któremu możesz podłączyć dysk zewnętrzny oraz drukarkę.
Switche
Switche to urządzenia, które zastąpiły huby, działające w warstwie pierwszej. Co to oznacza? Że hub, otrzymując ramkę, powiela ją każdym portem, bez ingerencji w strukturę ramki. Wówczas każde urządzenie podłączone do huba odbiera ramkę i weryfikuje adresata, przez co każdy komputer odbiera wszystko, co dzieje się w sieci. W teorii każdy komputer przetwarza ramkę do warstwy drugiej, aby zdecydować, czy jest do niego adresowana. Jednakże niesie to za sobą pewne konsekwencje, po podmianie MAC i IP komputera inni użytkownicy mogą przejąć komunikację.
Switche (przełączniki ethernetowe) po raz pierwszy zostały wprowadzone w 1990 roku. Urządzenia te łączą elementy sieci komputerowej, pracujące w drugiej warstwie. Na czym polega ich zadanie? Na przekazywaniu ramek pomiędzy segmentami sieci, z nastawieniem na dobór portu przełącznika. Przewaga switcha nad hubem polega na tym, że weryfikuje, dokąd przekazać pakiet na podstawie adresu MAC ramki. Dzięki temu każdy host podłączony do portu posiada osobny kanał transmisyjno-nadawczy, co jest gwarancją bezpieczeństwa (w przypadku hubów jest on współdzielony).
Conrad.pl – wszystko dla sprawnie działającej sieci
Odwiedź nasz sklep internetowy i postaw na sprawdzone urządzenia sieciowe, takie jak routery i switche, dzięki którym możesz korzystać ze sprawnie działającego internetu.