Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Nasze marki własne
  • Nowości
  • Wyprzedaż

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Narzędzia ręczne
  • Narzędzia i warsztat
  • Narzędzia ręczne
  • Śrubokręty

Śrubokręty

Śrubokręty z końcówką płaską, krzyżakową, do śrub typu torx, wkrętaki imbusowe, nasadowe oraz wkrętaki izolowane do prac pod napięciem znanych producentów: Hazet, Wera, Wiha, Bahco. Wkrętaki ręczne pojedyncze lub zestawy śrubokrętów w praktycznych opakowaniach dopasowanych do potrzeb elektryków, mechaników czy serwisantów urządzeń AGD i RTV.

Klingi wymienne do wkrętaków

Klingi wymienne do wkrętaków

Klucze trzpieniowe

Klucze trzpieniowe

Testery fazy

Testery fazy

Uchwyty do wkrętaków

Uchwyty do wkrętaków

Wkrętak specjalny

Wkrętak specjalny

Wkrętaki Torx

Wkrętaki Torx

Wkrętaki do bitów

Wkrętaki do bitów

Wkrętaki dynamometryczne

Wkrętaki dynamometryczne

Wkrętaki imbusowe

Wkrętaki imbusowe

Wkrętaki krzyżowe

Wkrętaki krzyżowe

Wkrętaki nasadowe

Wkrętaki nasadowe

Wkrętaki płaskie

Wkrętaki płaskie

Zestawy kluczy trzpieniowych

Zestawy kluczy trzpieniowych

Zestawy wkrętaków

Zestawy wkrętaków

Zestawy wkrętaków dynamometrycznych

Zestawy wkrętaków dynamometrycznych

Zestawy wymiennych kling

Zestawy wymiennych kling

  • Klingi wymienne do wkrętaków Klingi wymienne do wkrętaków
  • Klucze trzpieniowe Klucze trzpieniowe
  • Testery fazy Testery fazy
  • Uchwyty do wkrętaków Uchwyty do wkrętaków
  • Wkrętak specjalny Wkrętak specjalny
  • Wkrętaki Torx Wkrętaki Torx
  • Wkrętaki do bitów Wkrętaki do bitów
  • Wkrętaki dynamometryczne Wkrętaki dynamometryczne
  • Wkrętaki imbusowe Wkrętaki imbusowe
  • Wkrętaki krzyżowe Wkrętaki krzyżowe
  • Wkrętaki nasadowe Wkrętaki nasadowe
  • Wkrętaki płaskie Wkrętaki płaskie
  • Zestawy kluczy trzpieniowych Zestawy kluczy trzpieniowych
  • Zestawy wkrętaków Zestawy wkrętaków
  • Zestawy wkrętaków dynamometrycznych Zestawy wkrętaków dynamometrycznych
  • Zestawy wymiennych kling Zestawy wymiennych kling
  • Inspiracje dla Ciebie
  • Poradniki
  • Testy i recenzje
Zestawy narzędzi ESD

3 mar 2022

Zestawy narzędzi ESD

Bahco – poznaj szeroką ofertę narzędzi ręcznych

6 maj 2021

Bahco – poznaj szeroką ofertę narzędzi ręcznych

Narzędzia ręczne Wiha

6 maj 2021

Narzędzia ręczne Wiha

Wkrętak elektryczny Wiha speedE - zadbaj o szybszą i bardziej efektywną pracę!

6 maj 2021

Wkrętak elektryczny Wiha speedE - zadbaj o szybszą i bardziej efektywną pracę!

Walizki, skrzynki i torby narzędziowe - uporządkuj swoje narzędzia

17 lut 2022

Walizki, skrzynki i torby narzędziowe - uporządkuj swoje narzędzia

Narzędzia dla elektryka

11 maj 2021

Narzędzia dla elektryka

Porządek w miejscu pracy dzięki Toolcraft

6 maj 2021

Porządek w miejscu pracy dzięki Toolcraft

Sprzęt i narzędzia dla hydraulików

5 maj 2021

Sprzęt i narzędzia dla hydraulików

Więcej artykułów

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje na temat śrubokrętów i wkrętaków

  • Wkrętak czy śrubokręt?

  • Śrubokręt nie jest identyczny

  • Przegląd najważniejszych napędów śrubowych

  • Co wyróżnia dobry śrubokręt?

  • Na co należy zwrócić uwagę podczas kor

  • zystania z wkrętaków?

  • Często zadawane pytania dotyczące wkrętaków

 

Wkrętak czy śrubokręt?

Zestaw wkrętaków

Śrubokręty pochodzą jeszcze z pochodzenia, kiedy wynaleziono to narzędzie. Śruby były wówczas jeszcze ręcznie wykonane i zostały „wciągnięte” w obrabiany przedmiot z drewna. Po poluzowania śrub, śruby zostały „dokręcone” lub ponownie „dokręcone”. Dlatego właśnie narzędzie do tej czynności było właśnie narzędziem śrubokrętu.

Obecnie śruby są produkowane z różnych zwojów gwintu dla różnych materiałów. Nie są one już wciągane, lecz wkręcane. Z tego powodu już teraz ma on swoją pozycję. W przemyśle (DIN) od dziesięcioleci mówi się tylko o śrubokrętów.

 

Śrubokręt nie jest identyczny

Wszyscy się o tym już wspominaliśmy. Najpóźniej wtedy, gdy dostępny wkrętak nie pasuje do łba śruby.

Wiele lat temu wszystko było dość proste. Śruby miały szczelinę w głowicy, a ostrze wkrętaka było płaskie. Jeden zestaw narzędzi składający się z dwóch lub maksymalnie trzech wkrętaków o różnej wielkości, aby móc wkręcać i wykręcać prawie każdą śrubę.

Ale te czasy minęły. Oprócz śrub płaskich, które są nadal dostępne, istnieje prawie nieprzewidywalna różnorodność napędów śrubowych. Producenci często wybierają „egzotyczne” napędy śrubowe, które utrudniają laikom otwieranie urządzeń.

Jest to w pełni uzasadnione. W przypadku błędu może szybko zapalić się i spowodować duże szkody spowodowane niefachowym złapanym przez gniazdo wielokrotne lub regulator czasowy.

 

Przegląd najważniejszych napędów śrubowych 

z rowkiem

z rowkiem

Pierwszy profil to prosty w obsłudze profil szczelinowy. Brak centrowania może jednak spowodować, że ostrza śrubokręta lekko się zsuwają. W wyniku tego dochodzi do brzydko-szliwa w obrabianym przedmiocie lub do bolesnych obrażeń ciała. Profil płaski nie nadaje się do przenoszenia wysokich momentów obrotowych lub do przykręcania maszynowego.

Phillips

Philips

Profil krzyżowy składa się z dwóch profili płaskich ułożonych względem siebie pod kątem prostym. Pojawiające się na czterech krawędziach siły wprowadzającej znacznie ułatwia pracę śruby. Śruby i wkrętaki muszą jednak być przystosowane do dużych obciążeń na małych powierzchniach roboczych.

Pozidriv;

Pozidriv;

Profil Pozidriv składa się z dwóch krzyży przesunięte o 45 stopni i stanowi dalszy rozwój profilu krzyżakowego. Dodatkowy krzyż jest węższy i służy do stabilizacji lub jako dodatkowy cel.

Wskazówka:
Profil Pozidriv i krzyżakowy są często mylone. W przypadku nieprawidłowego korzystania z połączenia śrubowego może dojść do uszkodzeń i zwiększonego zużycia śrub i ostrzy wkrętaków.

  

TORX®

Torx

Profil wału TORX® w kształcie gwiazdy ma sześć zaokrąglonych krzywek. Dzięki temu można przenosić znacznie większe momenty obrotowe w porównaniu do tradycyjnych profili śrub. Ze względu na specjalny kształt profilu zabieraku wymagane jest tylko minimalne ciśnienie nacisku i powstają jedynie niewielkie siły promieniowe i skutki karbowania. Dzięki temu żywotność śrub i narzędzi jest bardzo wysoka.

TORX PLUS®

TORX Plus

Podobnie jak w przypadku TORX®, TORX PLUS® stosuje 6 krzywek. Jednak te krzywki nie są okrągłe, ale spłaszczone. Zapewnia to optymalne połączenie śruby z narzędziem oraz wyższe momenty obrotowe niż w przypadku TORX®. Dzięki szerokiemu atakowi siły nie powstają prawie żadne szkodliwe siły promieniowe.

TORX® Tamper Resistant

Zabezpieczenie przed manipulacją

Profil bezpieczeństwa TORX® Tamper Resistant powinien zapobiegać odkręceniu śrub przez osoby nieupoważnione. Właściwości produktu nie różnią się od klasycznego TORX®. Tylko czop w środku profilu musi sięgać do otworu narzędzia śrubowego.

Uwaga:
W przypadku różnych wariantów śrub TORX® ważne jest, aby zawsze stosować odpowiedni śrubokręt. W przypadku niepasujących wkrętaków TORX® istnieje szybkie ryzyko uszkodzenia śrub lub śrubokrętu.

  

Gniazdo sześciokątne

Gniazdo sześciokątne

Klucz imbusowy jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej używanych profili. Przy zamontowanych we wgłębieniu śrubach profil ten jest bardzo często stosowany. Ze względu na wysoki efekt karbowania profil ten jest bardziej niekorzystny dla przenoszenia dużych sił. Profil główki śruby może być bardzo łatwo odkształcony w przypadku nieodpowiedniego narzędzia.

Wytrzymały sześciokąt wewnętrzny

Imbus-Tamer

Profil bezpieczeństwa z gniazdem sześciokątnym Tamper Resistant powinien zapobiegać odkręceniu śrub przez osoby nieupoważnione. Dzięki swoim właściwościom nie różni się on od klasycznego imbusu. Tylko czop w środku profilu musi sięgać do otworu narzędzia śrubowego.

Sześciokątny, zewnętrzny

Sześciokątny, zewnętrzny

Ten zewnętrzny sześciokąt jest również jednym z najbardziej rozpowszechnionych profili. Obecnie nie istnieją praktycznie żadne alternatywy dla nakrętek śrubowych. Sześciokątny zewnętrzny posiada bardzo wysoki efekt karbowania, dzięki czemu duże przenoszenie siły jest ograniczone, bez odkształcania profilu. 

Wieloząbkowe

Wieloząbkowe

Profil wieloząbkowy stosowany jest jako profil bezpieczeństwa najlepiej w przemyśle motoryzacyjnym. 12 zębów umożliwia bardzo wąskie połączenie kształtowe, co umożliwia bezproblemowe przenoszenie bardzo wysokich momentów obrotowych. Podczas ustawiania narzędzia należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by rdzę lub brud nie uniemożliwiały całkowitego włożenia narzędzia.

Zestaw Torq®

Zestaw Torq

Profil bezpieczeństwa Torq-Set ® zawiera cztery boki, które są asymetrycznie przesunięty do środka. Śruby z tym napędem są zalecane w lotnictwie. Bez odpowiedniego śrubokręta w postaci przesuniętego krzyża można je otworzyć i wkręcić.

TRI-Wing®

Tri-Wing.

Śruby z napędem Tri-Wing® są stosowane najlepiej w technice domowej. Ma to na celu zapobieżenie niefachowych napraw w przypadku awarii. Śruby te są również używane w przemyśle lotniczym.

Napinacz

Napinacz

Ten profil bezpieczeństwa z dwoma kwadratowymi zagłębieniami nie ma większego znaczenia w branży rzemieślniczej i przemyśle, oferuje jednak decydującą przewagę. Masywna głowica śruby ma tylko dwa małe wgłębienia. Dzięki temu śruby te idealnie nadają się do bezpiecznego montażu np. osłon lub firlder w miejscach łatwo dostępnych dla społeczeństwa. Jednak wysoki efekt karbowania profilu nie umożliwia dużych momentów obrotowych.

Pentalobe

Pentalobe

Pięciolistkowy profil bezpieczeństwa został zastosowany od 2009 roku przez firmę Apple, a następnie także przez firmę HUAWEI. Profil śrubowy nie ma żadnych znaczących zalet w porównaniu z innymi profilami śrub. Ponieważ na początku okresu użytkowania wkrętaki nie były dostępne, urządzenia były skutecznie chronione przed nieuprawnionym otwarciem.

Trójkąt zewnętrzny

Trójkąt zewnętrzny

Profil bezpieczeństwa jest również profilem zewnętrznym. Jest on używany w pociągach dla drzwi pociągu i dla straży pożarnej do hydrantów i blokad przejazdu. Ze względu na wąskie powierzchnie ataku siły i niekorzystne ramię dźwigni użytkownik może zwiększyć siłę, aby osiągnąć wymagany moment obrotowy.

Czworokąt zewnętrzny/Robertson

4-kątny

Profil kwadratowy w Europie stał się rzadki. Częściowo odnajdują się one w starych szafach sterowniczych. Podobnie jak w przypadku zewnętrznego profilu „trójkąt”, również tutaj występują raczej niekorzystne warunki do przenoszenia wysokich momentów obrotowych.

 

Co wyróżnia dobry śrubokręt?

Zestaw wkrętaków

Dobre narzędzie nie musi być koniecznie drogie, ale jakość ma swoją cenę. Jakość musi być prawidłowa w przypadku wkrętaków.

Staje się to o tyle bardziej zrozumiałe, jeśli się państwo wiedzą, ile siły jest częściowo przekazywane za pomocą śrubokrętu. Przy tym powierzchnia przylegania ostrza wkrętaka do łba śruby jest minimalna.

Z tego względu ostrze powinno być wykonane z wysokiej jakości stali, aby nie odkształcała się i nie uszkodził łba śruby.

Wrupiona główka śruby w przypadku mocno przykręcanej śruby powoduje, że niektórzy amatorcy są w rozpacz. Szczególnie wtedy, gdy śruba jest ukryta w głębokim otworze na tylnej stronie urządzenia.

Dokładność wymiarowa wkrętaka

Kolejnym ważnym kryterium jest stabilność wymiarowa. Problemy występują tutaj zwłaszcza w przypadku tanich wkrętaków. Dzieje się tak np. w przypadku śruby z gniazdem sześciokątnym wkrętak ma zbyt duży luz w łbie śruby (patrz szkic a).

Jeśli wkrętak zostanie wtedy obrócony, siła będzie oddziałała tylko na krawędzie, a nie na całą powierzchnię (patrz szkic B).

Jeśli nawet materiał śruby jest nadal „miękki”, a krawędzie wkrętaka są zużyte, śrubokręt musi się automatycznie przekręcić (patrz szkic C).

W takim przypadku może być uszkodzony napęd śrubowy. Szczególnie w przypadku małych śrub i filigranowych elementów konstrukcyjnych jest to prawdziwe fiasko. Jeśli wkrętak jest mocno osadzony w łbie śruby (patrz szkic D), nie może się to zdarzyć.

Ale nie tylko ostrze musi być doskonałe, ale także rękojeść jest decydującym elementem jakości. W końcu musi on dobrze wprowadzić ręcznie wytworzoną siłę do narzędzia.

Wystarczająco duży uchwyt z różnymi strefami chwytania ułatwia pracę. Szczególnie w przypadku śrub ciężkich, które wymagają dużego nakładu siły, wewnętrznej części dłoni nie odbije się nadmiernie. Dzięki temu nawet przez dłuższy czas możliwa jest praca bez zmęczenia.

Praxstipp:
Wkrętak z płaskim ostrzem nie jest dłuta. Niestety, zawsze widać, że młotek wbita do uchwytu wkrętaka. Uchwyty nie są jednak zaprojektowane do takich obciążeń. Jest to tzw. śrubokręt z dłutem, w którym ostrze sięga przez cały uchwyt. Energia udaru wpływa bezpośrednio na ostrze, a nie na uchwyt.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas korzystania z wkrętaków? 

Śrubokręt musi być odpowiedni - i to pod każdym względem. Oznacza to nie tylko ostrze pasujące do nagłówka śruby. Wkrętak musi być zawsze wybierany, którego ostrze optymalnie pasuje do łba śruby. Tylko w ten sposób dostępna jest największa powierzchnia styku dla przenoszenia mocy.

Efekt CamOut

Każdy, kto chciał poluzować mocno dokręcony wkręt, ma siłę CamOut, która wyciśnie śrubokręt ze śruby. Siła ta występuje szczególnie w profilach stożkowych, takich jak profil Philps, i musi być kompensowana zwiększonym nacisku.

Dzięki efektowi CamOut istnieje jeszcze jedno ryzyko. A to zsunięcie narzędzia od śruby. Wkręty z rowkiem są szczególnie duże, ponieważ nie dochodzi do automatycznego centrowania, jak np. dla napędów Phillips.

Producenci markowe są w tej dziedzinie bardzo uciążliwy. Stosowana jest nie tylko stal hartowana i wysokiej jakości. Dodatkowe powłoki diamentowe lub obróbka lasera zapewniają maksymalny chwyt ostrza w łbie śruby. W przypadku profili takich jak sześciokąt, TORX® lub TORX PLUS® efekt CamOut jest minimalny lub nieobecny.

Ale także wielkość wkrętaka musi się zgadzać. W szczególności średnica uchwytu. Im grubszy uchwyt, tym większa siła obrotu i siła nacisku mogą być przenoszone na śrubokręt. Z drugiej strony precyzyjny wkrętak musi być również precyzyjny w obsłudze. Szczególnie w przypadku konieczności przeprowadzenia wrażliwych prac regulacyjnych lub kalibracyjnych. Musi istnieć możliwość poluzowania uchwytu dwoma palcami. Do pracy z urządzeniami elektrycznymi jest specjalny śrubokręt certyfikowany zgodnie z VDE.

 

Często zadawane pytania dotyczące wkrętaków

Co oznacza, że można rozpoznać dobry śrubokręt?

Wkrętaki są wyczuwalne. Muszą dobrze leżeć w dłoni, a uchwyt powinien czuć się przyjemnie. Zwłaszcza jeśli śrubokręty stosowane są w olejowym lub wilgotnym otoczeniu, pH i poręczność to decydujące kryterium. Śruby o dużej ciętym obwodzie muszą być wkręcone bez przesadnie wysokich nakładów. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy ostrze doskonale pasuje do łba śruby i znajduje pewne oparcie.
Kolejnym kryterium jest okres użytkowania. Dobry wkrętak prawie nie pokazuje żadnych objawów zużycia i działa nawet po latach jak pierwszego dnia.
 

Jak można uzyskać magnetyczny wkrętak?

Szczególnie w przypadku montażu obudowy z nisko położonymi otworami na śruby, zaletą jest to, że końcówka wkrętaka jest magnetyczna. Dzięki temu śruby można łatwo wyjąć i ponownie wprowadzić, co nie upaść na ziemię. W praktyce wystarczy mocny magnes głośnika niskotonowe do namagnesowania końcówki. W tym celu ostrze wkrętaka musi być lekko najeżone magnesem. Wskutek wstrząsów chaotycznego ruchu „poprzednio chaotycznego” magnesu elementarnego może być następnie wyrównany zgodnie z liniami polowymi magnesu na głośnik. Alternatywnie istnieje także magnetyzer , który w razie potrzeby może również demagnetyzer.
 

W jaki sposób mogę bezpiecznie poluzować małe wkręty bez ich uszkodzenia?

W filigranowych częściach mechanicznych często stosowane są wkręty bez łba, aby np. zabezpieczyć koła zębate na wałach. Jeśli prace wykonywane są przy pomocy nieodpowiedniego śrubokręta z gniazdem sześciokątnym, napędy śrub mogą być bardzo łatwo dokręcone. Odbywa się to bardzo szybko w przypadku małych śrub, które zostały również pokryte lakierem zabezpieczającym. W praktyce sprawdza się, czy używany jest idealnie dopasowany wkrętak i czy końcówkę można ogrzać nad płomieniem. Śrubokręt jest następnie umieszczany w śrubie i konserwowany do momentu, gdy ciepło końcówki wkrętaka zostanie na śrubie. Jeśli stary lakier blokujący zacznie lekko dymić, śrubę można ostrożnie poluzować.
 

Jaką zaletą jest zestaw wkrętaków?

Wkrętaki VDE, śrubokręt krzyżakowy lub śrubokręt płaski są dostarczane pojedynczo lub jako zestaw wkrętaków. Dużą zaletą zestawu wkrętaków jest to, że wkrętaki są zawarte w różnych rozmiarach i dzięki temu do każdego zadania śrubowego jest dostępne odpowiednie narzędzie ręczne. Zestaw wkrętaków zawiera często praktyczne kieszenie lub pudełka. Narzędzia są dzięki temu doskonale uporządkowane i nie muszą znajdować się luźno w skrzynce narzędziowej.
 

Co jest wyjątkową cechą wkrętaka VDE?

Wkrętaki VDE są zgodne z DIN EN 60900 lub VDE 0682-201 i nadają się do prac pod napięciem do 1000 /AC lub 1500 V/DC. Odpowiednio uchwyt i ostrze są odpowiednio zaprojektowane lub izolowane. W normach określono jednak inne elementy, takie jak materiał, wymiary lub dokładność wymiarowa, które w każdym przypadku muszą być przestrzegane.

 


Konieczność do każdej skrzynki narzędziowej

Jednak oprócz skrzynki narzędziowej dla elektryków wkrętaki, również dozorcy domowi i instalatorzy potrzebują małego pomocnika! Dlaczego śrubokręty należą do 10 narzędzi, można dowiedzieć się w naszym poradcy!

  • Podstawowe wyposażenie dla elektryków

  • Narzędzia dla dozorców

  • Narzędzia dla instalatorów

 

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie. Informacje na temat śrubokrętów i wkrętaków Wkrętak czy śrubokręt? Śrubokręt nie jest identyczny Przegląd najważniejszych napędów śrubowych Co wyróżnia dobry śrubokręt? ...
  • Ponad 800 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Gwarancja i reklamacje
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Nasze marki własne
  • Kategorie produktowe A-Z
  • Nasze marki A-Z
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Usługi i funkcjonalności
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
  • Conrad Marketplace
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2021 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.14.1 (7dfd8bc648-2m8r2)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz