Za pomocą zasilaczy i adapterów sieciowych możesz bezpiecznie podłączyć swoje urządzenia elektroniczne do sieci.

    Za pomocą zasilaczy i adapterów sieciowych możesz bezpiecznie podłączyć swoje urządzenia elektroniczne do sieci.

    O różnicach między zasilaczami i adapterami sieciowymi oraz o tym, na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie, dowiesz się z naszego poradnika.



    Czym są zasilacze i adaptery sieciowe?

    Zadaniem zasilacza lub jednostki zasilającej jest np. przetworzenie napięcia zmiennego 230 V z gniazdka na stałe lub regulowane napięcie stałe wymagane dla danego urządzenia.

    Zasilacz działa jak transformator.

    Jeśli jest to zasilacz komputerowy, napięcie zmienne (AC) 230 V z gniazdka jest przekształcane w napięcie stałe (DC) o wartości np. 12 V, 5 V i 3,3 V, aby zasilić wszystkie elementy urządzenia.

    W takim procesie konieczne jest wykonanie kilku czynności.

    Zasilacze i elementy między innymi regulują napięcie wyjściowe, generują napięcie (DC), jednocześnie redukują tętnienia szczątkowe i stabilizują wahania napięcia wejściowego.



    Różne warianty zasilaczy i modułów zasilania

    Zasilacze i moduły zasilające znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach - od przemysłu po prywatne gospodarstwa domowe. Zaprojektowane są jako komponenty do indywidualnego zastosowania lub jako samodzielne urządzenia. Oprócz zasilaczy impulsowych istnieją zasilacze transformatorowe i kondensatorowe. 

    W naszym sklepie internetowym znajdziesz w tej kategorii następujące produkty:

    Przetwornice i falowniki DC/DC przetwarzają napięcie wejściowe na napięcie zmienne. Wykorzystywane są one na przykład w technice medycznej.  

    Z kolei zasilacze szynowe do zabudowy i na szynę DIN znajdują zastosowanie głównie w budowie maszyn, przemyśle motoryzacyjnym czy logistyce. Dla łatwego montażu na szynach montażowych mają one kompaktową budowę, wyższą wydajność i niską wagę.

    Zasilacze laboratoryjne stosowane w instytucjach edukacyjnych, w obszarze testowania lub w rozwoju elektroniki są szczególnie odporne na przeciążenia i zwarcia. 

    Regulatory napięcia AC z ręcznym przygłuszaniem lub potencjometrem umożliwiają dokładną regulację napięcia wyjściowego. Stosuje się je np. w reflektorach, innych rozwiązaniach oświetleniowych i grzejnikach.

    Ładowarki USB do gniazdka lub samochodu są nieodzownym elementem codziennego życia. Dzięki nim można wygodnie ładować urządzenia z portem USB i dostarczać smartfonom, tabletom i innym sprzętom potrzebną im energię.

    W naszym sklepie internetowym dostępne są również różnego rodzaju transformatory, które odpowiadają za przekształcenie napięcia sieciowego w wymagane napięcie pracy danego urządzenia. W przypadku rozwiązań indywidualnych można znaleźć agregaty prądotwórcze, zasilacze bezprzerwowe, obciążenia elektroniczne, moduły zasilające oraz specjalne akcesoria do zasilaczy.



    Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza?

    Aby zapewnić bezproblemowe działanie wszystkich elementów, do których przeznaczony jest zasilacz lub adapter sieciowy, należy:

    • sprawdź napięcie (wejście i wyjście)

    • określić zapotrzebowanie na energię zasilanych przez siebie urządzeń elektrycznych

    • zapewnić ochronę przed przepięciem.

    W szczegółowych opisach produktów w naszym sklepie internetowym można zapoznać się ze wszystkimi ważnymi cechami, dzięki czemu szybciej można znaleźć odpowiednie zasilacze i jednostki zasilające do urządzeń elektrycznych. Znajdziesz tu również informacje o liczbie dostępnych wyjść, maksymalnym możliwym prądzie wyjściowym, napięciu (wejściowym i wyjściowym), technologii, wszelkich opcjach montażu i podłączenia oraz masie i wymiarach.

    Przy zakupie istotną rolę odgrywa również konkretne zastosowanie: czy zasilacz lub jednostka zasilająca ma służyć jako element stały, czy też przewidziane jest użycie przenośne? Czy konieczne jest regulowane czy stałe napięcie wyjściowe? Inne funkcje, takie jak wyświetlacz LED o wysokim kontraście, stosowany np. w zasilaczach laboratoryjnych. Diody LED do rozpoznawania statusu, okazują się bardzo przydatne w codziennej pracy.

    Nie tylko, ale przede wszystkim w sektorze przemysłowym, klasa ochrony ma ogromne znaczenie. W zależności od obszaru i miejsca zastosowania istnieją pewne parametry, których nie należy pomijać ze względu na bezpieczeństwo przy zakupie. W niektórych obszarach można stosować tylko pyłoszczelne i wodoodporne komponenty o określonej klasie ochrony. Dodatkowo ważnym kryterium może być maksymalny możliwy zakres temperatur podczas pracy.

    Również w przypadku użytkowników prywatnych obowiązują następujące zasady: wysokiej jakości zasilacze i urządzenia zasilające muszą posiadać określone mechanizmy ochronne, w tym - w zależności od obszaru zastosowania - np. zabezpieczenie przed przepięciem, zwarciem i temperaturą.



    Nasza praktyczna rada: Sprawdź wydajność!

    Sprawność wskazuje, ile energii pobranej przez zasilacz lub urządzenie z sieci trafia do odbiorcy. W zasilaczach PC należy się spodziewać strat w postaci ciepła odpadowego. Zasilacz PC o wysokiej sprawności efektywnie przetwarza moc i mniej się nagrzewa, co z kolei chroni wentylator. O tym, jak wydajny jest zasilacz do PC, można się przekonać, patrząc na tzw. certyfikat 80-Plus. Oznacza, że co najmniej 80 procent pobieranego prądu płynie do podzespołów komputera. Prosta kalkulacja: zasilacz do PC o sprawności 80% przekazuje 80 watów ze 100 watów na podzespoły.



    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zasilaczy

    Ile watów powinien mieć zasilacz?

    Jeśli zamierzasz indywidualnie złożyć komputer stacjonarny, wybór odpowiedniego zasilacza PC odgrywa zasadniczą rolę. W zasadzie komputer do gier wymaga więcej mocy niż komputer multimedialny czy biurowy. Przy wyborze odpowiedniego zasilacza PC należy dobrze się zastanowić - przy gorszych zasilaczach komputerowych istnieje ryzyko, że nie będzie zapewnione stałe napięcie, co z kolei może prowadzić do awarii, a nawet usterek. W internecie znajdziesz liczne kalkulatory, które pomogą Ci indywidualnie obliczyć moc zasilacza do PC.

    Nie ma ogólnej odpowiedzi na to, ile watów jest potrzebnych, ponieważ liczba wymaganych watów zależy w dużej mierze od komponentów komputerowych zainstalowanych w obudowie komputera. Istnieje jednak kilka przybliżonych wytycznych: do komputera biurowego i przeważnie prostych zastosowań wystarczy zasilacz o mocy około 300 W, natomiast do komputera multimedialnego można zastosować zasilacz od około 400 W. 

    Co to są zasilacze wieloliniowe i jednoszynowe?

    Zasilacze PC mogą być realizowane jako warianty jednoszynowe. W tym przypadku mają one jedną szynę 12 V. Z kolei modele wieloszynowe mają co najmniej dwie szyny 12 V, które działają niezależnie od siebie. W przypadku komputerów PC o niewielkiej mocy, zasilacze w wariancie wielotorowym nie są konieczne. 

    Do czego nadaje się zasilacz uniwersalny?

    Gdy oryginalny zasilacz ulegnie awarii, jako zamiennik można zastosować uniwersalny zasilacz wtyczkowy, o ile jest on w stanie zapewnić maksymalną ilość energii, wymaganą do zasilania urządzeń elektrycznych. Uniwersalne zasilacze są często stosowane jako zamiennik wadliwych do notebooków, np. z Power Delivery do szybkiego ładowania przez port USB-C. Uniwersalne zasilacze wtyczkowe o dużej mocy nadają się również do stosowania w podróży, jeśli jako wyposażenie dodatkowe dołączone są odpowiednie wtyczki do wszystkich urządzeń, które mają być zasilane.