Informacje na temat zestawów do nauki i zestawów eksperymentalnychn

    Nauka jest dla wielu uczniów łatwiejsza, jeśli mogą od razu zastosować zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Dotyczy to nie tylko małych dzieci, ale także dociekliwych dorosłych. Z pomocą zestawów edukacyjnych i eksperymentalnych nauka w takich dziedzinach jak technika i elektronika jest urozmaicona i niezapomniana, zarówno w domu, jak i w szkole.

    Czym są zestawy edukacyjne i zestawy eksperymentalne?

    Zestawy do nauki i eksperymentów służą do zilustrowania złożonych dziedzin i tematów, takich jak elektronika i technika, za pomocą ćwiczeń praktycznych. Klasyczne koncepcje nauczania i przyswajania wiedzy często kojarzą się z długimi rozdziałami teoretycznymi. Poprzez natłok informacji uczniowie często szybko zaczynają się nudzić i mają trudności z zapamiętaniem i zrozumieniem wymagających tematów. Zestawy edukacyjne przekazują wiedzę, wyjaśniając daleko idące obszary tematyczne na podstawie konkretnego zastosowania. Budując działający młyn na parapecie, uczniowie poznają przykład podstawowych zasad i aspektów energii wiatrowej, bez konieczności zaglądania do niekończących się rozdziałów w podręczniku do fizyki. W tym celu zestawy energii odnawialnej zawierają wszystkie niezbędne części stosunkowo prostej konstrukcji,  urządzenia i instrukcję montażu.

    Zestawy eksperymentalne mają w zasadzie ten sam cel: są one również zaprojektowane do etapowego ilustrowania wiedzy teoretycznej w zrozumiały sposób. Różnicą jest mniejsze skupienie się na konstrukcji i jej poszczególnych elementach. Zamiast tego ich zadaniem jest zaprachęcenie do eksperymentowania, aby osoby zarówno młode, jak i starsze poprzez własne projekty  poznały abstrakcyjne zasady przyrody.

    Jakie są rodzaje zestawów eksperymentalnych?

    Zestawy są zbiorem elementów, które należy złożyć za pomocą instrukcji. W ten sposób zapewniają wgląd w funkcjonowanie procesów i aparatury technicznej. Klasycznym przykładem są zestawy robotów dla ramion z napędem silnikowym lub małych pojazdów. Wiele z tych zestawów edukacyjnych zawiera elementy typowe dla robotyki, takie jak silniki, płytki drukowane, przekładnie, metalowe ramy i plastikowe osłony. Jeżeli wszystkie części są prawidłowo zmontowane, na końcu powstaje w pełni sprawny robot, którego  można wykorzystać do różnych zadań. Wielu producentów oferuje również zestawy robotów z możliwością rozbudowania funkcjonalności i uczenia się innych aspektów.

     

    Zestawy eksperymentalne, pakiety edukacyjne i książki w pewien sposób pokrywają się z zestawami edukacyjnymi. Zwłaszcza pakiety edukacyjne są do nich podobne, ponieważ konstrukcja danego urządzenia jest centralnym elementem oferty. Jednak zestawy eksperymentalne i książki wykazują wyraźne różnice. Zestawy eksperymentalne są stosunkowo łatwe w montażu. Dzięki zestawom do chemicznych eksperymentów uczniowie mogą wywoływać reakcje pod nadzorem nauczycieli lub rodziców, aby zapoznać się z podstawami chemii. Inne zestawy kładą większy nacisk na obserwację niż uczestnictwo, na przykład te związane z przyrodą.

    Z kolei książki konstrukcyjne to rozbudowane podręczniki. Towarzyszą immniejsze części i komponenty, których czytelnicy mogą użyć w praktyce do bezpośredniego zrozumienia opisanego materiału. Ze względu na swój kompaktowy format, nie są one tak obszerne ani złożone jak inne zestawy do nauki i zestawy do eksperymentów na podobne tematy. Z drugiej strony, stanowią one pełniejsze wprowadzenie do tematów, takich jak elektronika i technologia.

     

    Nasza praktyczna rada: zacznij od praktyki

    Ogromną zaletą zestawów edukacyjnych i eksperymentalnych jest to, że przemawiają one do osób, które chcą się uczyć i mają problem ze zbyt dużą ilością materiału teoretycznego. Dlatego też w poszczególnych przypadkach wskazane może być, aby nie tylko skonfrontować je z podręcznikami, ale również wprowadzić do tematu ekscytujące zestawy. Uczniowie odkrywają temat w zabawny sposób, zapoznają się z nim i uzupełniają swoją wiedzę. Elektroniczny zestaw startowy do budowy rakiety jest idealnym przygotowaniem do lekcji o grawitacji, inercji i innych prawach natury. 

    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące zestawów do nauki i zestawów do eksperymentowania

    Jaki zestaw najlepiej wybrać?

    Pierwszym wskaźnikiem przydatności atrakcyjnego zestawu eksperymentalnego lub pakietu edukacyjnego jest wiek użytkownika. Zestawy różnią się znacznie złożonością, zapotrzebowaniem i zakresem. Jeśli wybierzesz niewłaściwy zestaw, możesz zniechęcić dziecko lub sprawić, że nastolatek zamiast rozwijać swoje pasje będzie się nudził. Dlatego też większość produktów jest opatrzona zaleceniem wiekowym, który z reguły znajduje się na opakowaniu lub na stronie produktu w naszym sklepie. Ponadto nazwy niektórych zestawów przedstawiają informacje na temat planowanych grup docelowych, takich jak „szkoła podstawowa” lub „zestaw startowy”. Są to jednak tylko zalecenia. Ostatecznie to preferencje i doświadczenia ucznia są decydujące, np. zabawne eksperymenty fizyczne w domu wymagają mniej cierpliwości niż zadanie zaprojektowania funkcjonalnego ramienia hydraulicznego, chociaż oba zestawy mają podobne zalecenia wiekowe.

    Na co należy zwracać uwagę podczas zakupu zestawów eksperymentalnych i edukacyjnych?

    Przed zakupem ważne jest, aby mieć jasność dla kogo i do czego będą one przeznaczone. Oczywiście bardzo ważną rolę odgrywa wiek, rodzaj nauki i obszar zainteresowań ucznia. Poza tym istnieje jeszcze kilka innych istotnych czynników wpływających na decyzję. Po pierwsze, różne oferty wymagają różnych akcesoriów. Niektóre elementy, takie jak baterie i klej, młotek czy urządzenia tj. lutownica, nie są dołączone, mimo że są one często niezbędne w zestawach do techniki i elektroniki. Ponadto ważne jest, aby rozważyć, w jakim kontekście lub jak długo zestaw ma być używany. Podczas montażu niektórych skrzynek konstrukcyjnych części są lutowane lub w inny sposób zamontowane na stałe, co uniemożliwia ich rozmontowanie, aby użyć ich po raz drugi. Dostępnych jest też wiele zestawów do wielokrotnego użytku, przy czym niektóre substancje i materiały muszą z czasem zostać dodatkowo zakupione.