Głowice termostatyczne
Programowalne głowice termostatyczne z programem dziennym i tygodniowym to obowiązkowy element wyposażenia systemu ogrzewania. Wybierz głowice termostatyczne mechaniczne lub elektroniczne wraz z adapterami do zaworów. Sprawdź modele głowic Honeywell, Homexpert by Honeywell czy Sygonix.
Głowica termostatyczna na straży ciepła domowego
Głowice termostatyczne są odpowiedzialne za regulację emisji ciepła podczas ogrzewania. Nowoczesne termostaty zapewniają komfortowy klimat w pomieszczeniach przez cały czas i pomagają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania mieszkań, biur i domów. Kiedy wstaniesz rano, łazienka przywita Cię przytulnym ciepłem, a gdy tylko otworzysz okno, aby przewietrzyć, ogrzewanie automatycznie się wyłączy. Gdy ostatnia osoba z domowników opuści mieszkanie, ogrzewanie automatycznie przejdzie w tryb ekonomiczny z ochroną przed zamarzaniem.
W biurze, sala konferencyjna to miejsce wielu spotkań, dlatego ważne jest aby przyjemna temperatura była ustawiona na czas. Po spotkaniach o godz. 16.00, wykrywanie obecności, programy temperaturowe sterowane czasowo lub po prostu naciśnięcie przycisku zapewnią ekonomiczne ciepło do następnego dnia roboczego. Zanim wrócisz do domu po pracy, salon będzie już ogrzany do żądanej temperatury.
-
Dlaczego warto wymienić głowicę termostatyczną?
-
Jak działa głowica termostatyczna?
-
Jakie są rodzaje głowic termostatycznych?
-
Jak zaoszczędzić pieniądze, automatycznie obniżając ogrzewanie?
-
Na co zwrócić uwagę przy zakupie głowic termostatycznych?
-
Średnica zaworu i adapter zaworu w głowicach
-
Prosta wymiana głowic termostatycznych
Dlaczego warto wymienić głowicę termostatyczną?
Najnowsza generacja termostatów grzejnikowych oferuje wiele możliwości regulacji mocy cieplnej w instalacji grzewczej - indywidualnie i zgodnie z Twoimi potrzebami, a jednocześnie chroniąc środowisko. Po osiągnięciu ustawionej temperatury, termostat redukuje ilość doprowadzanego ciepła, a tym samym emisję ciepła do pomieszczeń. Jeśli temperatura spadnie poniżej nastawionej wartości zadanej, instalacja grzewcza ponownie się rozgrzeje.
Ta prosta i energooszczędna zasada pozwala na ogrzewanie mieszkań, domów, pomieszczeń do pracy i lokali na wynajem zgodnie z potrzebami użytkowników. Odpowiednie głowice termostatyczne nie wymagają kompromisowych rozwiązań w zakresie komfortu. W idealnym przypadku można zaoszczędzić do 25% kosztów ogrzewania. Nawet w mniej optymalnych warunkach nowe głowice termostatyczne mają zauważalnie pozytywny wpływ na Twój portfel. Zakup energooszczędnych głowic często zwraca się właścicielom i najemcom już po pierwszym okresie grzewczym. Ponadto, wymieniając uszkodzone lub przestarzałe termostaty, aktywnie przyczyniasz się do ochrony klimatu i poprawiasz komfort w swoim domu lub firmie.
Jak działa głowica termostatyczna?
Głowice termostatyczne, zwane również zaworami termostatycznymi, to mechaniczne lub elektroniczne regulatory temperatury. Regulują przepływ cieczy na grzejnikach i w zależności od temperatury otoczenia, sterują oddawanym ciepłem.
W tym celu posiadają czujnik temperatury, który w zależności od wersji jest wypełniony cieczą, woskiem lub gazem. W zależności od temperatury zewnętrznej elementy te kurczą się lub rozszerzają. W ten sposób przy zaworze zostaje poruszony metalowy trzpień, który otwiera zawór mniej lub bardziej, aby kontrolować przepływ gorącej wody.
Każda głowica termostatyczna posiada wskaźnik do regulacji temperatury. Jest oznaczony symbolami lub, w przypadku elektronicznych termostatów grzejnikowych, posiada wyświetlacz i wyłącznik ciśnieniowy do precyzyjnego ustawiania temperatury.
Oprócz zintegrowanych czujników temperatury, możliwe jest również zainstalowanie termostatu w pomieszczeniu, niezależnie od grzejnika. Termostaty pokojowe są czujnikami zdalnymi i są podłączane kablowo lub radiowo do zaworu grzejnikowego albo ogrzewania podłogowego.
Jakie są rodzaje głowic termostatycznych?
Termostaty grzejnikowe różnią się budową, funkcjonalnością i obsługą.
Mechaniczne głowice termostatyczne
Mechaniczne zawory termostatyczne działają za pomocą wbudowanego czujnika temperatury i są nadal używane w wielu domach. To następcy zaworów ręcznych bez czujnika temperatury i umożliwiają jedynie otwieranie i zamykanie zaworu. Mechaniczne głowice ustawiane są ręcznie przez obrócenie elementu sterującego. To urządzenia niedrogie w zakupie, ale ograniczają się do podstawowej funkcji regulacji cieplnej, nie oferują żadnych funkcji podnoszących komfort i energooszczędnych.
Elektroniczne głowice termostatyczne
Elektroniczne głowice są nieco droższe niż mechaniczne regulatory, ale najczęściej mierzą temperaturę otoczenia i można nimi wygodnie sterować. Mają decydującą przewagę nad mechanicznymi: można je zaprogramować z wyprzedzeniem. Oznacza to, że w poszczególnych pomieszczeniach temperatury można ustawiać i dostosowywać czasowo do potrzeb użytkowników
Termostat samodzielnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu. System automatyczny jest nie tylko bardzo wygodny, ale także pozwala zaoszczędzić sporo energii. Wiele modeli posiada również przydatne funkcje dodatkowe, takie jak wykrywanie otwartych okien, ochronę przed dziećmi, ochronę przed osadzaniem się kamienia.
Bezprzewodowe głowice termostatyczne
Głowice sterowane radiowo są wariantem elektronicznych głowic grzejnikowych zoptymalizowanych pod kątem większego komfortu ogrzewania. Wzrost komfortu polega na tym, że termostaty radiowe można ustawiać i programować nie tylko bezpośrednio na głowicy termostatyczną, ale także bezprzewodowo. W niektórych urządzeniach czujniki temperatury mogą być dowolnie rozmieszczone w pomieszczeniach. Pozwala to na dokładniejszy pomiar temperatury otoczenia. Połączenie bezprzewodowe umożliwia sterowanie kilkoma termostatami z jednej jednostki sterującej, co jest korzystne w firmach i domach z wieloma pomieszczeniami.
Inteligentne głowice termostatyczne
Inteligentne głowice są połączone w sieć przez sieć domową i Internet i zapewniając najwyższy komfort. Można nimi sterować z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji na smartfonie. Ponadto inteligentne regulatory są często kompatybilne z Amazon Echo, Google Assistant i Apple Siri. Co więcej, ogrzewaniem można sterować również za pomocą głosu.
Aplikacja pozwla grupować regulatory w pomieszczeniach lub w strefach grzewczych w celu wspólnego sterowania, ustawiać programy dzienne, tygodniowe lub miesięczne oraz aktywować tryb wakacyjny podczas dłuższej nieobecności. Można przełączać się między różnymi programami grzewczymi i tworzyć indywidualne profile. Dzięki komunikacji ze smartfonem, inteligentny termostat wie, kiedy będziesz w drodze do domu i zaczyna nagrzewać pomieszczenie. Do automatycznej regulacji temperatury można również włączyć lokalne dane pogodowe. Termostaty grzejnikowe, obsługiwane za pomocą aplikacji, można często zintegrować z istniejącymi systemami inteligentnego domu, takimi jak Homematic IP, Bosch Smart Home, Magenta SmartHome, Apple HomeKit lub seria AVM Fritz! Box. Integracja daje szerokie możliwości interakcji z czujnikami i elementami wykonawczymi w budynku. Międzysystemowa automatyzacja budynków jest możliwa za pośrednictwem platformy IoT Conrad Connect.
Jak zaoszczędzić pieniądze, automatycznie obniżając ogrzewanie?
Dzięki inteligentnemu sterowaniu ogrzewaniem możesz ogrzewać poszczególne pomieszczenia w zależności od zapotrzebowania, a nie za pomocą termostatów grzejnikowych ze stałą temperaturą w pomieszczeniu. To nasuwa pytanie, kiedy i dla kogo warto tymczasowo obniżyć temperaturę w pomieszczeniu? W końcu późniejsze, ponowne nagrzewanie pomieszczeń również wykorzystuje energię.
To, ile można zaoszczędzić stosując automatyczny system grzewczy i jak duża jest korzyść ekologiczna, zależy głównie od charakteru budynku. Czasowe obniżenie ciepła emitowanego przez grzejniki podczas nieobecności jest najbardziej opłacalne w starszych, słabo izolowanych domach. To tutaj efekt oszczędności jest największy, ponieważ przez ściany, okna i drzwi przez całą dobę ucieka wiele cennego ciepła. Im dłużej pomieszczenia są nieużywane, tym większa oszczędność.
Ciepło ucieka również z wielu izolowanych budynków, choć w mniejszym stopniu. Dlatego też inteligentne głowice termostatyczne do grzejników pozwalają na oszczędność, ochronę klimatu nawet w izolowanych domach i mieszkaniach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie głowic termostatycznych?
Głowice dostępne są pojedynczo lub jako zestaw startowy. Jeśli zdecydujesz się na nowy termostat grzejnikowy, istotne są następujące cechy:
Tryb komfortu
W trybie komfortowym lub automatycznym, termostaty grzejnikowe zapewniają zdrowe ciepło w pomieszczeniach w pełni automatycznie, gwarantując maksymalny komfort i dobre samopoczucie. Termostaty wiedzą, kiedy robi się za zimno lub za ciepło. Moc grzewcza jest automatycznie regulowana w zależności od pomieszczenia, zgodnie z odpowiednimi zwyczajami użytkowników. W razie potrzeby można indywidualnie zwiększyć lub obniżyć wstępnie zdefiniowaną temperaturę dla każdej głowicy termostatycznej.
Detekcja otwartych okien
Podczas wietrzenia w pomieszczeniu, wykrycie otwarcia okna automatycznie obniża temperaturę, aby zmniejszyć koszty ogrzewania. Temperatura w pomieszczeniu zostaje obniżana na pewien czas i tylko na tyle, aby zapobiec wychłodzeniu się powietrza. Połączone w sieć termostaty Smart Home można również połączyć ze stykami okiennymi. Po otwarciu okna regulator zostaje automatycznie wyłączony i ponownie włączony po zamknięciu okna. Wykrywanie otwartych okien może znacznie obniżyć koszty w biurach, salach konferencyjnych oraz w domu.
Wyświetlacz
Duży, czytelny i podświetlany wyświetlacz ułatwia ustawienie ciepła, odczyt aktualnie mierzonej temperatury i programowanie termostatu bezpośrednio na urządzeniu. Oznaczenia dotykowe na głowicy są pomocne dla osób niewidomych i słabowidzących.
Tryb Eco i wakacyjny
Temperatura pokojowa w chwilowo nieużywanych pomieszczeniach zostaje obniżana po wyjściu z trybu Eco w celu oszczędzania energii. Jednak pomieszczenie nie ochładza się całkowicie. Tryb wakacyjny redukuje obniżenie temperatury przez dłuższy czas.
Sygnalizacja wyczerpywania się baterii
Elektroniczne głowice termostatyczne są zasilane z baterii, którą od czasu do czasu trzeba wymieniać. Modele z ostrzeżeniem o poziomie rozładowania informują użytkownika, gdy poziom naładowania baterii będzie niski. Urządzenie będzie działało jeszcze przez kilka tygodni lub dni po ostrzeżeniu, a Ty będziesz miał dużo czasu na przygotowanie baterii zapasowych.
Zabezpieczenie zaworów / ochrona przed osadzaniem się kamienia
Aby zabezpieczyć zawór grzejnikowy, termostat w regularnych odstępach czasu uruchamia automatyczne czyszczenie zaworu. Polega to na obracaniu zaworu, w taki sposób, że jest on całkowicie otwarty i zamknięty, raz lub dwa razy z rzędu. Rutynowy ruch zaworu zapobiega osadzaniu się kamienia i jego przywieraniu.
Zabezpieczenie przed mrozem
W trybie ochrony przed zamarzaniem, głowica termostatyczna otwiera zawór grzewczy, aby zapobiec uszkodzeniu budynku, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości krytycznej.
Zabezpieczenie przed dziećmi
Blokada zabezpieczająca przed dziećmi uniemożliwia niezamierzone przestawienie regulatora temperatury.

Średnica zaworu i adapter zaworu w termostatach grzewczych
Przy wyborze nowych głowic termostatycznych zwróć uwagę na odpowiednią średnicę zaworu. Wiele modeli posiada adaptery, które ułatwiają montaż. Dzięki dołączonym adapterom podłączenie do typowych zaworów grzejnikowych, takich jak Danfoss RA, Danfoss RAV i Danfoss RAVL, nie stanowi problemu. W opisie produktu można dowiedzieć się, które adaptery zaworów są dołączone lub dostępne jako akcesoria.
Prosta wymiana głowic termostatycznych
Głowice termostatyczne zastępują dotychczasowe termostaty na grzejnikach. Montaż nie wymaga prawie żadnych umiejętności manualnych. Termostaty mogą być wymieniane bez ingerencji w system grzewczy, a nawet w trakcie okresu grzewczego. Zawór wbudowany w kaloryferze pozostaje zachowany. Dzięki temu nie musisz wyłączyć ogrzewania ani martwić się uszkodzeniami spowodowanymi spuszczaniem wody grzewczej.
W przypadku łatwo dostępnych grzejników wymiana trwa mniej niż 2 minuty. Klucz do rur lub klucz do pompy wodnej jest zwykle wystarczający, jako narzędzie, za pomocą którego poluzujesz pierścień śrubowy na starym termostacie. Mocowanie odbywa się najczęściej za pomocą nakrętki złączkowej, rzadziej za pomocą złączek zaciskowych lub mocowania zatrzaskowego. Po poluzowaniu dotychczasowa głowica termostatyczna nie naciska już na trzpień zaworu i można ją łatwo zdemontować. Wystarczy podłączyć nowy termostat, dokręć jego pierścień śrubowy ręcznie – i gotowe!