bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Lasery. Łatwe wyznaczanie kątów i różnic wysokości

Każdy, kto chce położyć fundamenty lub zaprojektować podjazd na własnej posesji, potrzebuje odpowiedniego przyrządu pomiarowego do określenia kątów i różnic wysokości.

Klasyczna poziomica nie wystarczy. Precyzyjny pomiar jest możliwy tylko przy użyciu tak zwanego niwelatora.

W naszym przewodniku pokazujemy, jak działają przyrządy pomiarowe i jakie ich formy można wybrać.

Ponadto poruszamy kwestię niezbędnych akcesoriów i rzucamy światło na ważne kryteria zakupu, takie jak jednostka miary i powiększenie.



Co to jest urządzenie poziomujące? 

Urządzenia te stanowią integralną część technologii geodezyjnej. Przy stosunkowo niewielkim wysiłku i wysokiej dokładności rejestrowane są różnice wysokości i obliczane kąty.

Niwelatory są obecnie coraz częściej wykorzystywane także przez osoby prywatne. Pozwala to na samodzielne wykonywanie prac, takich jak planowanie kuchni lub etapy renowacji płyt kartonowo-gipsowych.



Jaki jest cel urządzenia poziomującego? 

Każdy niwelator służy do precyzyjnego określania różnic wysokości. Zasadniczo urządzenia te mają to samo wspólnego z poziomicami. O ile jednak poziomica pomaga wyprostować obraz na ścianie, o tyle nie jest już przydatna przy większych odległościach. Wtedy przydaje się urządzenie poziomujące.



Jak działają niwelatory optyczne i cyfrowe? 

Istnieje kilka rodzajów niwelatorów. Klasyczna klasyfikacja obejmuje niwelatory optyczne i cyfrowe:

Niwelatory optyczne

Klasyczny niwelator optyczny ma lunetę, która wyświetla celownik osobie korzystającej z niego podczas patrzenia przez nią. Ten celownik służy do precyzyjnego wykrywania docelowego punktu w odległości.

Ponadto zazwyczaj widoczne są dwie kolejne linie ułożone poziomo. Pozwalają one sklasyfikować wskazania na łacie w punkcie docelowym podczas patrzenia przez lunetę.

Łata niwelacyjna jest zatem obowiązkowym wyposażeniem niwelatora optycznego, umożliwiającym wykonanie dokładnego pomiaru. Dokładne wartości są następnie określane za pomocą wzorów obliczeniowych.

Wokół urządzenia biegnie skala przypominająca taśmę mierniczą. Wskazuje ona kąt nachylenia. Często można zobaczyć 360 jednostek - wtedy niwelator działa ze stopniami jako jednostką miary.

Oprócz pomiaru odległości, niwelator optyczny może być używany do określania nachylenia. Aby to zrobić, punkt na celu musi być wyposażony w odpowiednie oznaczenia, takie jak linia metra. W praktyce wysokości mogą być również określane w odległości do 1000 metrów.

Praktyczna wskazówka

Pomiar może być przeprowadzony z wysoką dokładnością tylko wtedy, gdy niwelator został ustawiony pionowo. Dlatego urządzenia są montowane poziomo na statywie i ustawiane dokładnie między dwoma punktami pomiarowymi za pośrednictwem statywu.

Praktyczna wskazówka dotycząca zakupu

Ponieważ niwelator optyczny jest zależny od łaty niwelacyjnej i statywu do pomiarów, warto zakupić na start zestaw niwelacyjny.

Niwelator cyfrowy

Ta bardziej nowoczesna forma niwelatora współpracuje z laserem i kamerą cyfrową. Dzięki wsparciu lasera niezależne obliczenia za pomocą łaty niwelacyjnej nie są już konieczne.

W wersji cyfrowej niwelator emituje wiązkę laserową. W zakresie podczerwieni można wykonać dokładne skanowanie otoczenia i obliczyć żądane dane pomiarowe w urządzeniu. Jednocześnie niwelatory emitują widzialne światło laserowe jako użyteczne oznaczenia. Pionowe i poziome linie można następnie wykorzystać do dalszych prac.

Niwelator cyfrowy charakteryzuje się również cechą, która jest szczególnie istotna dla użytkowników z niewielkim doświadczeniem w pomiarach geodezyjnych: są one samopoziomujące. Oznacza to, że urządzenie posiada komponenty, które rozpoznają horyzont i automatycznie poziomują ścieżkę wiązki.

Jeśli używasz niwelatora samopoziomującego, musisz spodziewać się mniejszej liczby błędów. Ale uwaga: automatyczne urządzenie poziomujące wykorzystuje tylko kompensator do precyzyjnej regulacji.

Niwelator laserowy często działa jako laser obrotowy lub wykorzystuje laser krzyżowy. Laser obrotowy generuje wiązkę laserową poprzez obrót pryzmatu i wyświetla linię. Z drugiej strony laser krzyżowy rzuca poziomą i pionową linię, dzięki czemu wyświetlany jest krzyż.

Wnioski:

Niwelatory optyczne dobrze sprawdzają się na zewnątrz, ponieważ laser krzyżowy lub obrotowy jest słabo widoczny w jasnym świetle dziennym. Nie nadają się one również do pomiaru dużych odległości. Z drugiej strony, niwelatory cyfrowe są idealne do użytku w pomieszczeniach i wymagają mniej wysiłku pomiarowego.



Jakie kryteria zakupu należy wziąć pod uwagę? 

Ważne jest, aby znać średnicę przysłony niwelatora. Gwarantuje ona, że obraz będzie ostry, nawet w gorszych warunkach oświetleniowych. Dobrą wartością orientacyjną jest 36 milimetrów.

Im większe odległości, na których chcesz pracować, tym większe powiększenie jest ważne dla dokładnych wyników pomiarów.

Do celów orientacyjnych zaleca się używanie niwelatora z 28-krotnym zoomem do pracy w odległości większej niż 30 metrów. Przy mniejszych odległościach wystarczający jest zoom 20x. Od 50 metrów odpowiedni jest zoom 32x.

Bardziej nowoczesne niwelatory mogą być sprzężone i używane z aplikacjami. Umożliwia to zdalne sterowanie, a także łatwą regulację.

Jeśli planowane jest użycie na zewnątrz, należy również wziąć pod uwagę stopień ochrony IP urządzeń.