Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Nasze marki własne
  • Nowości
  • Wyprzedaż

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Urządzenia pomiarowe
  • Technika pomiarowa i zasilanie
  • Urządzenia pomiarowe
  • Multimetry, mierniki cęgowe i multimetry stołowe

Multimetry, mierniki cęgowe i multimetry stołowe

  • Miernik cęgowy
  • Multimetr analogowy
  • Multimetr cyfrowy
  • Multimetr Fluke
  • Multimetr True RMS
  • Multimetr VOLTCRAFT
  • Multimetry Benning
  • Multimetry Gossen Metrawatt
  • Multimetry stołowe
  • Testery komponentów
  • Miernik cęgowy Miernik cęgowy
  • Multimetr Fluke
  • Multimetr True RMS
  • Multimetr VOLTCRAFT
  • Multimetr analogowy
  • Multimetr cyfrowy
  • Multimetry Benning
  • Multimetry Gossen Metrawatt
  • Multimetry stołowe
  • Testery komponentów

W czym możemy pomóc?

Kontakt z doradcą
  • 12 622 98 00

Multimetr: urządzenie pomiarowe przydatne w każdym warsztacie
 

Multimetr dla warsztatu
  • Co to jest multimetr?

  • Jakie są rodzaje i typy multimetrów?

  • Kryteria wyboru multimetra - co jest ważne?

  • Wniosek: jak kupić odpowiedni multimetr

  • Przydatne akcesoria do multimetrów

 

Co to jest multimetr?


Multimetr służy do pomiaru wielkości elektrycznych,  poszczególne funkcje pomiarowe są z reguły podzielone na kilka zakresów pomiarowych, aby uzyskać w ramach stosunkowo szerokiego zakresu pomiarowego zarówno wysokie rozdzielczości, jak i wysoką dokładności pomiaru. Do podstawowych funkcji pomiarowych miernika uniwersalnego można zaliczyć pomiar napięcia oraz prądu stałego i zmiennego, funkcję pomiaru rezystancji, przy czym jest ona często połączona z akustycznym sygnałem do testu ciągłości.

Lepiej wyposażone multimetry posiadają funkcje dodatkowe, np. do pomiaru częstotliwości i współczynnika wypełnienia, a także test diod do pomiaru napięcia w kierunku przewodzenia diod. Ponadto dostępne są urządzenia zapewniające pomiar temperatury, liczby obrotów, poziomu hałasu, natężenia oświetlenia i prądu przez zewnętrzne czujniki i specjalne adaptery pomiarowe.

 

Jakie są rodzaje i typy multimetrów?

Multimetry
 
 

Multimetry są dostępne w wielu wariantach. Powszechnie znane i używane są multimetry ręczne, które dzięki swojej kompaktowej konstrukcji i zasilaniu za pomocą baterii lub akumulatorów są wyjątkowo mobilne, a zatem bardzo elastyczne w użyciu. Proste modele dla początkujących dostępne są w bardzo przystępnej cenie, dzięki czemu stanowią podstawowe wyposażenia każdego majsterkowicza. Profesjonalne multimetry ręczne są używane przez elektryków i elektroników, w elektronice samochodowej oraz przez serwisantów w prawie każdej dziedzinie. 

Multimetry ręczne z wyświetlaczami cyfrowymi dominują na rynku i w dużej mierze wyparły multimetry analogowe. Powody tego stanu rzeczy można znaleźć w korzystnej cenie zakupu, znacznie większej odporności na wstrząsy oraz wyraźnej i szybkiej możliwości odczytu. Niemniej jednak, multimetry z wyświetlaczem analogowym nadal mają swoich zwolenników: przy zmieniających się mierzonych wartościach umożliwiają prostszą i lepszą obserwację trendów dzięki bezstopniowo wyświetlanemu mechanizmowi pomiarowemu.  

Multimetry ręczne są również dostępne w szczególnie kompaktowych wersjach, przypominających dwubiegunowe mierniki napięcia. Na stałe podłączony przewód pomiarowy łączy obie części obudowy, które jednocześnie zawierają sondy pomiarowe. Jedna z dwóch części obudowy zawiera zarówno elementy sterujące, jak i cyfrowy wyświetlacz wartości mierzonej.

Multimetry

Multimetry stołowe, jak sugeruje nazwa, znajdują swoje miejsce zwykle na stole roboczym w laboratoriach i warsztatach serwisowych. Z reguły charakteryzują się wysoką dokładnością i rozdzielczością pomiarową, wieloma funkcjami pomiarowymi oraz dużym, czytelnym wyświetlaczem. W niektórych przypadkach instalowane są dwa wyświetlacze lub wyświetlacze z obsługą grafiki. Urządzenia z wyświetlaczami graficznymi umożliwiają również nie tylko wyświetlanie wartości pomiarowych w postaci trendów i wykresów słupkowych, ale także wyświetlanie zmierzonych wartości w czasie ich przebiegu w postaci krzywej lub wykresu. W niektórych przypadkach z tyłu urządzenia znajdują się dodatkowe wejścia pomiarowe, dzięki czemu urządzenie można zintegrować z systemami testowania i gromadzenia danych pomiarowych. Dostępne są również dodatkowe interfejsy lub opcje rozszerzenia w postaci specjalnych gniazd. Urządzenia z wbudowaną pamięcią lub gniazdem USB umożliwiają rejestrację danych nawet bez podłączenia do systemu rejestracji danych lub komputera. 

Multimetry

Multimetry cęgowe łączą klasyczne funkcje miernika cęgowego z funkcjami multimetru. Prądy są mierzone za pomocą cęgów pomiarowych, pozostałe funkcje  tj. testowanie napięcia, pomiar rezystancji i ciągłości odbywa się przez oddzielnie podłączane przewody pomiarowe. Podobnie jak multimetry ręczne, multimetry cęgowe mogą być wyposażone w zaawansowane funkcje pomiarowe, na przykład do testów diod lub pomiarów częstotliwości i pojemności.

 

Kryteria wyboru multimetra – co jest ważne?


Oprócz wyboru między multimetrem ręcznym, stołowym lub miernikiem cęgowym należy wcześniej ustalić, w jakim środowisku będą przeprowadzane pomiary. Norma IEC 61010-1 opisuje dozwolone obszary zastosowania urządzeń pomiarowych i kontrolnych w instalacjach elektrycznych i urządzeniach oraz dzieli je na tzw. kategorie pomiarowe. Rozróżnia się następujące kategorie: 

  • CAT I: obwody bez bezpośredniego połączenia do sieci, urządzenia zasilane bateryjnie, technika motoryzacyjna (niskie napięcie), urządzenia klasy ochrony III (bezpieczne, bardzo niskie napięcie)
  • CAT II: pomiary w urządzeniach podłączonych do sieci niskiego napięcia za pomocą wtyczki sieciowej
  • CAT III: pomiary w instalacjach w budynkach, podrozdzielniach
  • CAT IV: pomiary w punkcie przyłączenia instalacji niskiego napięcia, np. przyłącza głównego, skrzynki licznikowej, domowej skrzynki przyłączeniowej.

Te cztery kategorie zostały ponownie podzielone według ich napięć roboczych (300 V, 600 V i 1000 V). Uwaga: ze względów bezpieczeństwa w żadnym wypadku nie wolno używać miernika, który nie jest zatwierdzony dla stosowanej kategorii pomiarowej! 

W każdym przypadku, nie tylko w przemyśle,  wskazane jest rozważenie multimetru, który wykorzystuje metodę pomiaru rzeczywistej wartości skutecznej (True RMS). Przetwornice częstotliwości w napędach silnikowych i wielu innych odbiornikach taktowanych pracują z prądami niesinusoidalnymi lub zniekształcają sygnał sinusoidalny. Ponadto często dochodzi do nałożenia się sygnałów o wysokiej częstotliwości, co również prowadzi do dalszych niedokładności pomiarów. Konwencjonalne mierniki uniwersalne czasami powodują znaczne błędy pomiarowe, ponieważ mogą jedynie mierzyć czysto sinusoidalne napięcia i prądy. 

Dokładność pomiaru, rozdzielczość i wymagane funkcje pomiarowe muszą pasować do odpowiednich zadań. Rozdzielczość wyświetlacza niekoniecznie mówi cokolwiek o rzeczywistej dokładności pomiaru. Kilka miejsc po przecinku wygląda imponująco, ale liczy się rzeczywisty pomiar i dokładność wyświetlania - którą można znaleźć w karcie katalogowej lub opisie produktu.

Jeżeli dane pomiarowe mają być rejestrowane i oceniane lub należy przeprowadzić półautomatyczne sekwencje testów, konieczne jest, aby multimetr miał odpowiednie interfejsy. Oprócz dobrze znanego interfejsu USB, zaawansowane urządzenia często posiadają interfejsy IEEE-488 (GPIB) i RS-232. Profesjonalni użytkownicy będą musieli regularnie kalibrować swoje urządzenia pomiarowe. Dlatego wskazane jest, aby wcześniej upewnić się, że dany multimetr może być skalibrowany zgodnie z odpowiednim standardem kalibracji - na przykład DAkkS. Łatwość obsługi jest również ważnym punktem, podobnie jak czytelny wyświetlacz, który zapewnia dobry odczyt pomiaru nawet pod kątem. Jeśli multimetr stołowy ma być instalowany w  szafie rack, to powinien być  przystosowany do tego pod względem mechanicznym (np. posaiadać 19-calowy zestaw montażowy), a także mieć tylne wejścia pomiarowe. 

 

Wniosek: jak kupić odpowiedni multimetr

Multimetry


Zwróć uwagę na rzeczywistą dokładność pomiaru, a nie tylko na liczbę wyświetlanych punktów, jeśli konieczne jest przeprowadzenie dokładnych pomiarów. Multimetr musi posiadać odpowiednią kategorię pomiarową do użytku w planowanym środowisku. Jeśli często pracujesz w słabo oświetlonych miejscach, podświetlany wyświetlacza jest koniecznością. Wiele ręcznych multimetrów umożliwia obsługę przełącznika zakresu pomiarowego jedną ręką. Jest to przydatne, gdy obie ręce są zajęte. Pomocny może być również wieszak magnetyczny, który jest dostępny jako akcesorium do wielu multimetrów. Ochronna ramka wykonana z gumy zapewnia lepszy chwyt, urządzenie dobrze leży w dłoni i jest chronione przed uderzeniami. 

Jeśli pomiary mają być wykonywane w przestrzeniach zamkniętych lub niebezpiecznych, zalecany jest ręczny multimetr z wyjmowanym wyświetlaczem lub opcją przesyłania danych pomiarowych - również w czasie rzeczywistym - przez Bluetooth do smartfona lub tabletu.  

W środowisku przemysłowym, załączany filtr dolnoprzepustowy jest pomocny w przypadku sygnałów o wysokiej częstotliwości, które generowane są np. przez taktowane napędy silnika. W przypadku pomiarów napięcia, ze względu na wysoką impedancje wejściową dzisiejszego multimetru cyfrowego, często dochodzi do zniekształcania napięcia poprzez tzw. napięcia bierne. Niektóre multimetry oferują funkcję, zwykle nazywaną "LoZ", która znacznie zmniejsza opór wejściowy i tym samym tłumi zakłócające napięcia bierne. Funkcja ta nadaje się również do określania stanu baterii domowych. 

Interfejs lub gniazdo USB jest praktyczne do przechowywania i przesyłania zapisanych danych pomiarowych do komputera PC lub do tworzenia kopii zapasowych i przywracania konfiguracji urządzenia. Aktualizacje oprogramowania to również ważna sprawa. Niektóre przyrządy są dostarczane z oprogramowaniem komputerowym, które umożliwia zarówno kontrolę multimetru, jak i podgląd i rejestrację danych pomiarowych w czasie rzeczywistym. Jeśli wymagany jest protokół kalibracji, najlepiej jest zamówić kalibrację w tym samym czasie, aby uniknąć niepotrzebnej wysyłki i przestojów. 

 
 

Odpowiednie wyposażenie do multimetrów


W zależności od modelu i producenta dostępna jest szeroka gama akcesoriów w postaci futerałów ochronnych, zestawów mocujących i zawieszających, kabli interfejsów oraz oprogramowania. Oferujemy również szeroką gamę uniwersalnych akcesoriów, które mogą być stosowane niezależnie od producenta i modelu. Przykładami są przewody pomiarowe, cęgi pomiarowe, sondy, kompletne zestawy przewodów pomiarowych, termopary, adaptery pomiarowe, zapasowe bezpieczniki, baterie i wiele innych. 

Multimetr: urządzenie pomiarowe przydatne w każdym warsztacie   Co to jest multimetr? Jakie są rodzaje i typy multimetrów? Kryteria wyboru multimetra - co jest ważne? Wniosek: jak kupić odpowiedni m...
  • Ponad 800 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Gwarancja i reklamacje
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Nasze marki własne
  • Kategorie produktowe A-Z
  • Nasze marki A-Z
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Usługi i funkcjonalności
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
  • Conrad Marketplace
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2021 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.13.2 (6667dcdf59-knfmj)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz