Pomoc i kontakt
Szybkie zamówienie
  • Zapytanie ofertowe
  • Szybkie zamówienie
  • Promocje %
  • Nasze marki własne
  • Nowości
  • Wyprzedaż

12 622 98 00

Potrzebujesz porady? Pracujemy od poniedziałku do piątku od 8:00 do 17:00

Powrót do Urządzenia pomiarowe laboratoryjne
  • Technika pomiarowa i zasilanie
  • Urządzenia pomiarowe
  • Urządzenia pomiarowe laboratoryjne
  • Oscyloskopy

Oscyloskopy

Oscyloskopy cyfrowe, USB, oscyloskopy analogowe i skopometry do pomiarów urządzeń elektrycznych. Oscyloskopy o pasmie przenoszenia od 10 MHz - 1 GHz do prac badawczych i analizy przebiegów elektrycznych. Sprawdź oscyloskopy Tektronix, Rigol, Rohde & Schwarz, GW Instek i Fluke.

  • Analizatory widma
  • Oscyloskop ręczny, skopometr
  • Oscyloskopy analogowe
  • Oscyloskopy cyfrowe
  • Oscyloskopy Rigol
  • Oscyloskopy USB
  • Analizatory widma
  • Oscyloskop ręczny, skopometr
  • Oscyloskopy Rigol
  • Oscyloskopy USB
  • Oscyloskopy analogowe
  • Oscyloskopy cyfrowe

W czym możemy pomóc?

Kontakt z doradcą
  • 12 622 98 00

 

Oscyloskop: popularny przyrząd pomiarowy w elektrotechnice
 

  • Co to jest oscyloskop?

  • Jakie są typy oscyloskopów?

  • Na co musisz zwracać uwagę przy zakupie oscyloskopu?

  • Najczęściej zadawane pytania na temat oscyloskopu

  • Wniosek: Jak kupić odpowiedni oscyloskop?

Co to jest oscyloskop?


Oscyloskopy to elektroniczne urządzenia pomiarowe, które jednocześnie wyświetlają na ekranie kilka napięć elektrycznych. Pomiary koncentrują się zazwyczaj na przebiegu czasowym i zmianach w czasie krzywych napięciowych. W tym celu w dwuwymiarowym układzie współrzędnych z poziomą osią X (oś czasu) i pionową osią Y (oś napięcia) wyświetlane są rzędy czasów napięcia, zwane również wykresem przebiegu. Obraz wyświetlany na ekranie to oscylogram. Podczas gdy oscyloskopy analogowe były kiedyś wykonane z kineskopów podobnych do lamp telewizyjnych, ich cyfrowe następcy używają obecnie wyświetlaczy LCD.

W zależności od miejsca zastosowania oscyloskopu, zalecane są urządzenia ręczne lub stołowe oraz sondy do oscyloskopów. Chociaż technologia w oscyloskopach staje się coraz bardziej kompaktowa i w rezultacie urządzenia te stają się coraz mniejsze, to  oscyloskopy stołowe ze względu na swój rozmiar nadają się do zastosowań w laboratoriach. Wynika to z wielkości wyświetlacza i klawiatury, które pozwalają użytkownikowi na dokładniejsze przeglądanie wykresów historii, a tym samym na szybsze rozwiązywanie problemów. 
 

Oscyloskop

Sprawdź oscyloskopy USB  


Jeśli chcesz być mobilny i nie rezygnować z dużego monitora, powinieneś rozważyć zakup oscyloskopu USB . To małe urządzenie można podłączyć za pomocą kabla USB do laptopa lub komputera. Pomiary są wizualizowane na ich ekranie. Wraz z wszystkimi przewodami i głowicami testowymi, sondami  mieszczą się w każdej torbie na laptopa.
 

Oscyloskopy ręczne, zwane również przenośnymi, są zasilane bateryjnie i pod względem wydajności  porównywalne z  większymi urządzeniami. Technicy mogąużywać ich w terenie lub do konserwacji większych maszyn w halach produkcyjnych. Należy zwrócić uwagę na mniejszy wyświetlacz i mniejszą klawiaturę. 
 

Oscyloskop

Sprawdź oscyloskopu ręczne  

 

 

Jakie są typy oscyloskopów?

 

Rozróżnia się przede wszystkim oscyloskopy analogowe i cyfrowe. Oba wizualizują sygnał napięcia, jak i częstotliwość, przesunięcia fazowe, charakterystyki przejścia lub wykresy impulsu.

Oscyloskop
Oscyloskopy cyfrowe (w skrócie DSO) wykonują konwersje analogowo-cyfrowe i mają wiele praktycznych funkcji:
  • Wyzwalanie: pozwala na oczekiwanie na konkretne wydarzenie, takie jak skok napięcia. Dzięki zapisowi w pamięci można przeglądać przebieg sygnału przed zdarzeniem.
  • Cyfrowa detekcja szczytów (wykrywanie impulsów zakłócających)
  • Podpróbkowanie  (pobieranie próbek w czasie równoważności)
  • Uśrednianie: uśrednianie w wielu okresach wyświetlania umożliwia tłumienie zakłóceń dla sygnałów okresowych
  • Oprogramowanie analityczne, np. czas narastania, szerokość impulsu, amplituda, częstotliwość
  • Automatyczne dopasowanie do nieznanego sygnału
  • Funkcje matematyczne, takie jak sumowanie lub tworzenie się różnic między kanałami
  • Widma częstotliwości/FFT, histogramy, statystyki

Jako oscyloskopy pamięci masowej mogą również dostarczać dane po pomiarze, przechowywać je na nośniku pamięci lub przesyłać do komputera. Wadą jest bardziej skomplikowana obsługa w porównaniu z instrumentami analogowymi oraz ryzyko zniekształcenia obrazu przez Aliasing. Wyższe częstotliwości są błędnie interpretowane jako niższe częstotliwości. Jednak oscyloskopy cyfrowe są energooszczędne dzięki technologii LCD i szybkim procesorom. Wyświetlają one również dane pomiarowe znacznie dokładniej. Nowoczesne, cyfrowe oscyloskopy zapewniają również rozbudowane funkcje analizy sygnału. Można przy tym łatwo powiększać lub przewijać widok.
 

Sprawdź oscyloskopu cyfrowe  


Analogowe oscyloskopy są znacznie większe i bardziej nieporęczne niż cyfrowe. Wady obejmują błędy w lokalizacji, nieostrość krawędzi, błędy w przechylaniu lub nieliniowe. Ponadto, odchylenie pojemnościowe wiązki elektronów może być łatwo kontrolowane w dużych zakresach częstotliwości. Cyfrowe oscyloskopy prawie wyparły z rynku urządzenie analogowe, dzięki różnorodności funkcji i pojemności pamięci.
 

Oscyloskop

Sprawdź oscyloskopu analogowe  

 
 

Na co musisz zwracać uwagę przy zakupie oscyloskopu?


Zanim kupisz oscyloskop, powinieneś zadać sobie pytanie, co chcesz mierzyć i czy potrzebujesz go do stacjonarnego miejsca pracy, czy jako urządzenia kompaktowego do pomiarów w terenie lub u klienta. Szczególną uwagę należy zwrócić na częstotliwość próbkowania, liczbę dostępnych kanałów, szerokość pasma, dokładność pomiaru i głębokość pamięci. Poniżej omówimy te i inne czynniki w sposób bardziej szczegółowy.

Analogowy czy cyfrowy?

Cyfrowe oscyloskopy nadają się doskonale dla sygnałów o wysokiej częstotliwości. Umożliwiają skuteczne nagrywanie, zapisywanie i analizę szerokich częstotliwości, funkcji i sygnałów. Ponadto posiadają większy zakres funkcji i pozwalają na równoległe wyświetlanie wielu sygnałów. Oscyloskopy analogowe zapisują jednak obraz na tubie zamiast sygnału.

Szerokość pasma

Szerokość pasma określa maksymalną częstotliwość wszystkich elementów sygnału analogowego lub cyfrowego, które mogą być wykryte przez urządzenie. Jest ona wybierana zgodnie z pożądanym zastosowaniem. Do pomiaru sygnałów analogowych szerokość pasma powinna być co najmniej trzykrotnie większa niż maksymalna częstotliwość sygnału przebiegu, a dla sygnałów cyfrowych – co najmniej pięć razy większa. Jeśli zatem najwyższa częstotliwość taktowania wynosi 100 MHz, oscyloskop powinien mieć możliwość pomiaru co najmniej 500 MHz. W szczególności sygnały o wysokiej częstotliwości potrzebują dużej przepustowości, aby móc niezawodnie mierzyć i zapobiegać zniekształconym sygnałom.


Nasza praktyczna wskazówka: Cyfrowy procesor sygnałowy (DSP)

W przypadku cyfrowego procesora sygnałowego (DSP) można wybrać różne szerokości pasma i dostosować je do aktualnego układu. Redukcja szumów oraz zakłócenia sygnałów zewnętrznych są odpowiednio ukierunkowane.

 

Kanały wejściowe

Oscyloskopy mają do czterech kanałów dla sygnału wejściowego, co pozwala na jednoczesne wyświetlanie i porównywanie do czterech pomiarów. Decydujące znaczenie ma elastyczność i dokładność kanałów. Można wybrać pomiędzy wejściami analogowymi i cyfrowymi. Specjalnie izolowane wejścia pomagają uniknąć zwarć podczas pomiarów zasilaczy.

Próbkowanie

Częstotliwość próbkowania w znacznym stopniu determinuje rozdzielczość i dokładność pomiaru. Określa ona, ile szczegółów linii i przebiegów składających się z poszczególnych punktów próbkowania oscyloskop rejestruje i przechowuje. Im większa częstotliwość próbkowania oscyloskopu, tym więcej punktów ma fala i tym dokładniejszy będzie wykres. Zalecamy ustawienie częstotliwości próbkowania na co najmniej pięć razy większą od częstotliwości wejściowej. Na przykład, pasmo o szerokości 1 GHz wymagałoby próbkowania z częstotliwością pięciu GHz.

Głębokość pamięci

Głębokość pamięci oscyloskopu określa pojemność pamięci w celu zarejestrowania sygnałów. Podaje ona liczbę punktów do zapisu przy pełnym rejestrowaniu sygnału. Im większa głębokość pamięci, tym większa może być skala i czas trwania zapisu sygnału. Głębokość pamięci zależy bezpośrednio od częstotliwości próbkowania. Aby zagwarantować wysoką częstotliwość próbkowania podczas pomiarów w długich okresach czasu, konieczna jest możliwie jak najgłębsza pamięć. Wymagana głębokość pamięci jest określana przez pomnożenie czasu, który ma być zapisany, przez częstotliwość próbkowania.

Nawigowanie po linii krzywej i Zoom

Za pomocą nawigacji po krzywej można skalować część obrazu w poziomie i w pionie. Dzięki niej można poruszać się wzdłuż zapisanego wykresów i wyszukać żądany fragment. Zoom jest niezbędny do precyzyjnej oceny - zwłaszcza w przypadku dużych głębokości składowania i rozległych przebiegów fal.

Automatyczne funkcje pomiarowe

Automatyczne funkcje pomiarowe służą do wygodnej analizy wykresów. W zależności od potrzeb dostępne są odpowiednie funkcje, takie jak pomiary amplitud, pomiary czasowe, czasy narastania lub czas trwania okresów.
 

Sondy

Sonda pobiera żądane wartości z mierzonego obiektu i przekazuje je w formie sygnału. W ten sposób napięcie staje się widoczne i możliwe do oszacowania dla oscyloskopu. Można wybrać pomiędzy sondami aktywnymi i pasywnymi. Sondy pasywne są nie tylko niedrogie i wytrzymałe, ale także mają odpowiednią impedancję i niewielki wpływ na wynik pomiaru. Odnosi się to jednak tylko do zakresu niskich częstotliwości. Jeśli punkt pomiarowy nie ma wystarczająco niskiej impedancji, a pojemność sondy od 10 do 20 pF nie jest dopuszczalna, wymagana jest sonda aktywna.
 

Nasza praktyczna rada: jak kupować sondy

Istnieją różne typy sond, np. sondy ręczne z ręcznym montażem lub sondy lutowane do źródła sygnału. Większość oscyloskopów jest wyposażona w co najmniej jedną odpowiednią sondę. Przy zakupie dodatkowych sond należy upewnić się, że mają one najmniejszy możliwy wpływ na sygnały pomiarowe i są kompatybilne z przyrządem i systemem.
 

Wyzwalanie

W celu uzyskania obrazu nieruchomnego w przypadku sygnałów okresowych, przed każdym przebiegającym ruchem zapis musi być zatrzymany do czasu osiągnięcia określonego stanu sygnału, który ma być mierzony. Ten stan określa się jako „Trigger”. W przypadku większości oscyloskopów tryb wyzwalacza jest zautomatyzowany. Urządzenie samodzielnie rozpoznaje powtarzające się i zdefiniowane stany sygnału i może odpowiednio sterować strumieniami. Za pomocą wyzwalania, rejestrowanie sygnału można również rozpocząć w określonym czasie.

Oprócz wyzwalaczy sprzętowych i programowych istnieją również specjalne formy, takie jak „wyzwalanie wizualne”. W ten sposób nad wykresem można umieścić samodzielnie zdefiniowane obszary blokowania i przejścia. Wyzwalacz włącza się tylko wtedy, gdy sygnał wchodzi w interakcję z określonymi obszarami. Wysokiej jakości urządzenia oferują również praktyczne funkcje, takie jak opóźnienia wyzwalania, druga podstawa czasowa oraz opcje ustawień dla złożonych schematów wyzwalania. Krótkie czasy martwe pomiędzy impulsami wyzwalającymi są również przydatne przy korzystaniu z jednego trybu dla kilku przepjęć, a tym samym nie pomijają żadnego zdarzenia.  

Łączność

Wymagania w zakresie łączności zależą od konkretnego zastosowania oscyloskopu. Im wyższa jakość urządzenia, tym więcej ma ono połączeń do oceny, transmisji danych i przechowywania. Dostępne są, między innymi, następujące opcje:

  • Transfer danych do MS Excel lub Word do oceny
  • Złącze drukarki
  • GPIB
  • Złącze karty graficznej do połączenia z zewnętrznym monitorem
  • LabView do szczegółowych analiz
  • Port do programowania
  • Gniazdo na kartę pamięci
  • Port USB
 

Najczęściej zadawane pytania na temat oscyloskopu


Czym jest impedancja wejściowa?

Oscyloskop

Impedancja wejściowa oscyloskopu wynosi  zazwyczaj 1㏁  i służy do  niewielkiego obciążenia punktu pomiarowego (<< 1㏁). Może być zwiększona przez dodanie sondy do 10㏁ lub więcej i być dostrojona do odpowiedniej szerokości pasma.

Co oznacza kalibracja DAkkS?

Niemieckie Centrum Akredytacyjne (DAkkS) zapewnia jakość i niezawodność w metrologii przemysłowej. Wyniki kalibracji uzyskane w akredytowanych laboratoriach mają najwyższą wiarygodność według instytutów krajowych i są wiążące w sądzie. Są one uznawane na arenie międzynarodowej przez międzynarodowe porozumienia oraz obowiązującą na całym świecie podstawę akredytacji DIN EN ISO/IEC17025.

Sprawdź oscyloskopu z kalibracją DAkkS  

 

Co oznacza kalibracja ISO?

Od 1987 roku systemy QS są certyfikowane przez przedsiębiorstwa przemysłowe, a obecnie także przez usługodawców, banki, firmy ubezpieczeniowe, detalistów i szpitale. Ponadto, istnieją dalsze specyficzne dla danego sektora prawa, standardy i wytyczne w sektorze farmaceutycznym (CFR, GMP), spożywczym (HACCP) i motoryzacyjnym (VDA, QS9000, ISO TS 16949). Dla wszystkich wytycznych i norm niezbędnym elementem jest wprowadzenie i utrzymanie systemu zarządzania urządzeniami badawczymi, łącznie z wzorcowaniem.

Sprawdź oscyloskopu z kalibracją ISO  

 

Wniosek: Jak kupić odpowiedni oscyloskop?


Zanim kupisz oscyloskop, musisz wiedzieć, do czego chcesz go użyć. W związku z tym należy najpierw wybrać pomiędzy urządzeniem analogowym i cyfrowym, a następnie określić niezbędne funkcje. Możesz również częściowo filtrować nasze produkty według tych danych:

  • Szerokość pasma (co najmniej trzy razy większa od maksymalnej częstotliwości)
  • Liczba i jakość kanałów wejściowych (np. do graficznego menu)
  • Próbkowanie
  • Głębokość pamięci (ważne dla zakresu i czasu trwania zapisu sygnału)
  • Nawigacja po krzywych
  • Zoom
  • Wyzwalanie
  • Łączność
  • Wyświetlacz

Nasza praktyczna rada: Zakres dostawy i wyposażenie dodatkowe

Przy zakupie oscyloskopu korzystne jest zakupienie kabla połączeniowego (zazwyczaj USB) wraz z odpowiednimi sterownikami. Pozwala to na podłączenie urządzenia do komputera PC lub podłączenie urządzeń przenośnych w celu ładowania. Odpowiednie oprogramowanie komputerowe nie jest dołączone do każdego oscyloskopu. W przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie należy zapewnić odpowiednie akumulatory lub baterie.

&nbsp; Oscyloskop: popularny przyrząd pomiarowy w elektrotechnice &nbsp; Co to jest oscyloskop? Jakie są typy oscyloskopów? Na co musisz zwracać uwagę przy zakupie oscyloskopu? Najczęściej zadawane pytani...
  • Ponad 800 000 produktów
  • Konto handlowe
  • Wyceny RFQ i BOM
  • Wsparcie techniczne
  • Zlecenia terminowe
Pomoc
  • Zamówienia
  • Dostawa
  • Faktury
  • 20 dni na zwrot towaru
  • Gwarancja i reklamacje
  • Regulamin
O nas
  • YOUR SOURCING PLATFORM
  • Dlaczego Conrad
  • Kariera
  • Nasze marki własne
  • Kategorie produktowe A-Z
  • Nasze marki A-Z
Usługi Conrad
  • Partner w biznesie
  • Zamówienia biznesowe
  • Usługi i funkcjonalności
  • Kalibracja
  • Centrum dokumentacji
  • Conrad Marketplace
Informacje 12 622 98 00

Pon-Pt godz. 8:00-17:00

[email protected]
Inne możliwości kontaktu
Formy płatności PayU
Nasze media społecznościowe
Jakość i bezpieczeństwo ISO 9001 Ecommerce Polska UPS

2021 © Conrad Electronic, sp z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

v1.13.2 (6667dcdf59-h27ms)

Wybierz kraj

sklepu i dostawy

  • België
  • Conrad.com
  • Česká republika
  • Danmark
  • Deutschland
  • France
  • Hrvatska
  • Italia
  • Magyarország
  • Nederland
  • Österreich
  • Polska
  • Slovenija
  • Slovensko
  • Sverige
  • Schweiz