Pendrive'y USB
Pendrive nazywane również pamięciami USB to jedne z najpopularniejszych rozwiązań do przenoszenia danych pomiędzy urządzeniami. Modele z opcją szyfrowania zapewniają odpowiednie zabezpieczenie firmowych raportów, projektów, a także prywatnych zdjęcia i dokumentów. Wybierz szybki i pojemny pendrive z obudową wykonaną z bardzo twardego plastiku lub aluminium.
Informacje na temat pamięci USB
Zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej pendrive'y USB są stałymi rozmiarami pod względem nośników pamięci. Oferują one pojemności pamięci, które były znane wcześniej tylko z dorosłych dysków twardych i pasują wygodnie do każdej kieszeni spodni. Przedstawiamy przegląd aktualnych modeli i technologii, które są za nimi kryje.
-
Przegląd pendrive'ów USB
-
Możliwości zastosowania pendrive'ów USB
-
Pendrive'y USB: Budowa i funkcje
-
Złącze USB
-
Nasza praktyczna wskazówka
-
FAQ - często zadawane pytania o pendrive'y USB
Przegląd pendrive'ów USB
Pamięci USB są na ustach wszystkich: tam, gdzie kiedyś był długopis jako prezent promocyjny, dziś jest to w wielu przypadkach markowy pendrive o pojemności kilku GB. Pokazuje to między innymi, że małe dyski USB stały się bardzo tanie. W związku z tym, że ceny są niższe, wzrost ten również znacznie się zwiększył. Pendrive USB należy dziś do standardowego wyposażenia każdego miejsca pracy, niezależnie od tego, czy w życiu prywatnym czy zawodowym. W zależności od dostępnej pojemności, w zależności od tego, która z tych wielkości jest mała, można zapisać wiele GB danych na najmniejszej przestrzeni. W zależności od tego, który typ USB jest dostępny jako interfejs, transfer danych na urządzenie odbywa się z prędkością, która może być mierzona nawet za pomocą dysku SSD. Mimo to pamięć USB pozostaje na tyle mała, że można ją bez problemu zabrać ze sobą wszędzie
Małe pendrive'y są dostępne nie tylko z różnymi interfejsami USB i różnymi wielkościami pamięci, ale także w specjalnych kształtach. W ten sposób pendrive'y są wyjątkowo wytrzymałe i wodoszczelne. Dostępne są również modele, w których można złożyć wtyczkę USB was, co sprawia, że pendrive jest jeszcze bardziej kompaktowy. I oczywiście są również bardzo małe pendrive'y mini USB, które nie wystają jeszcze poza złącze USB, na przykład podczas transportu notebooka do portu USB bez ryzyka uszkodzenia.

Możliwości zastosowania pendrive'ów USB
Różnorodne zastosowanie pendrive'a USB. Mogą być używane jako prosta pamięć masowa i rejestrować duże ilości danych, takie jak filmy lub całą kolekcję muzyki. Pamięć jest idealnie nadaje się do szybkiego USB 3.0, ale również jako nośnik instalacyjny, np. dla systemów operacyjnych. W przeciwieństwie do instalacji na płycie DVD, proces ten jest znacznie szybszy. System Windows oferuje również możliwość używania pamięci USB jako pamięci podręcznej. Pendrive może w ten sposób osiągnąć przewagę pod względem prędkości w połączeniu z konwencjonalnym dyskiem twardym. Jeśli jednak w Twoim komputerze działa już szybki dysk SSD, korzystanie z funkcji ReadyBoost nie ma sensu. Z pamięci USB można również bezpośrednio uruchomić system operacyjny. Może to być przydatne, jeśli musisz koniecznie naprawić właściwy system operacyjny na komputerze lub jeśli chcesz zawsze używać swojego zwyczajnego otoczenia roboczego na każdym komputerze ze złączem USB.
1. Masa (USB 2.0)
2. Odbiór danych (USB 3.0)
3. Kontroler
4. Pamięć flash
5. Masa (USB 3.0)
6. Złącze danych (USB 3.0)
7. Przewód zasilający (USB 2.0)
8. Wysyłanie/odbiór (USB 2.0)
Pendrive'y USB: Budowa i funkcje
Pamięć USB pracuje wewnątrz z pamięcią Flash. Jest to nielotna pamięć, w której informacje są przechowywane za pomocą ładunku elektrycznego. Ponieważ w takim napędzie flash nie ma ruchomych części, istnieje wysoka tolerancja na uderzenia i wibracje. W zależności od podłączenia pamięci flash możliwe jest znacznie wyższe prędkości transferu niż w przypadku zwykłego dysku twardego.
Złącze USB
Z czasem interfejs USB znacznie się rozwinął. USB 1.0 osiąga jedynie prędkość 1,5 Mbit / s. Odpowiednie karty pamięci nie są już dostępne, a ze względu na niską szybkość transmisji danych USB 1.0 (Low Speed) nie ma już znaczenia. Natomiast następca USB 2.0 (High Speed) jest często używany również dziś. Transfer wynosi ok. 480 Mbit/s. Dla większych pendrive'ów USB o pojemności pamięci większej niż pojemność GB USB 2.0 nadaje się jednak tylko w ograniczonym zakresie. Szybkość 480 Mbit/s brzmi dobrze w pierwszym momencie, ale jest to tylko wartość teoretyczna. Dzięki przerzutowi protokołów rzeczywista prędkość jest znacznie niższa.
Dotyczy to wszystkich standardów, od USB 1.0 przez USB 2.0 i USB 3.0 do USB 3.1. USB 3.0 (Super Speed) lub USB 3.1 (Super Speed +) nadają się znacznie lepiej dla większych nośników pamięci USB. USB 3.0 osiąga teoretycznie prędkość 5 Gbit/s, podczas gdy USB 3.1 osiąga prędkość do 10 Gbit/s. Dzięki temu można w ciągu kilku sekund skopiować nawet duże pliki, jak na przykład film wideo w jakości Full HD na dysk USB. Stosunkowo nowy jest typ USB-C: Standard różni się zasadniczo od USB 2.0 lub USB 3.0 i definiuje jedynie wtyk zabezpieczony przed przekręceniem się. Ostatecznie za wtyczką USB-C można podłączyć USB 3.0 lub złącze Thunderbolt. Praktyczny w każdym przypadku, gdy napęd USB z wtyczką USB-C można podłączyć bez adaptera do kompatybilnego smartfona.
Nasza praktyczna wskazwówka: Zabezpieczanie wrażliwych danych
W przypadku transportu wrażliwych danych na pendrivie USB najlepiej jest mieć dostęp do modelu ze szyfrowaniem na bazie sprzętu. Firma Kingston DataTraveler 2000 zapewnia na przykład 256-bitowe szyfrowanie AES i jest dostępna w pojemności od 4 GB do 64 GB.
FAQ - często zadawane pytania o pendrive'y USB
Jak długo masz pendrive'a USB?
Zależy to od różnych czynników, na przykład od używanej pamięci flash. Producent Intenso twierdzi, że jego pendrive'y mają okres przydatności do 10 lat w normalnych warunkach przechowywania.
Pendrive'y USB – najprostsza metoda przenoszenia danych pomiędzy komputerami
Pendrive to przenośny nieulotny nośnik danych, wykorzystujący półprzewodnikową pamięć typu Flash do przechowywania danych. Dzięki niewielkim rozmiarom i wygodnemu interfejsowi USB do podłączenia do komputera, urządzenia te są łatwym sposobem przechowywania i przenoszenia danych pomiędzy komputerami. Nazwę pendrive wprowadziła przed wieloma laty firma Add On Technology, ale obecnie pod tym hasłem znane są przenośne napędy USB wielu producentów, takich jak Transcend, Verbatim czy Kingston.
Pamięć USB jest dołączana do komputera bezpośrednio poprzez dowolny port USB. Do dołączenia pendrive’a nie są potrzebne dodatkowe akcesoria, kable czy adaptery. Dzięki temu jest to najprostszy obecnie nośnik danych. Większość wiodących systemów operacyjnych posiada wbudowaną obsługę pamięci USB dzięki czemu po podłączeniu do komputera urządzenie od razu zostaje wykryte i uruchomione.
Wygoda użytkowania pamięci przenośnej
Współczesne pamięci USB charakteryzują się pojemnością od 1 GB aż do 512 GB, z czego najpopularniejsze obecnie są pendrive’y o pojemności 64 GB – urządzenie o tej pojemności, można kupić już za ok. 35 zł.
Dzięki wbudowanemu złączu USB pendrive można podłączyć bezpośrednio nie tylko do komputera czy laptopa, ale także innych urządzeń, takich jak telewizory, drukarki czy odtwarzacze multimedialne. Pozwala to na przenoszenie danych do tych urządzeń prosto z komputera.
Szybkie interfejsy USB 3.0 i 3.1
W przypadku dużych pojemności pamięci USB prędkość przesyłu danych zaczyna mocno wpływać na wygodę użytkowania pendrive’a. Prędkość przesyłu danych uzależniona jest między innymi od rodzaju interfejsu USB, w jaki wyposażony jest pendrive. Pamięci USB z interfejsem w wersji 2.0 oferują prędkość odczytu danych od 6 do 32 MB/s, a prędkość zapisu od 2,5 do 24 MB/s. Pendrive z USB 3.0 oferuje prędkości zapisu od 5 do 350 MB/s i prędkości odczytu od 30 do 400 MB/s. Najszybsze pendrive’y, wyposażone w USB 3.1, osiągają prędkość zapisu danych od 5 do 420 MB/s i prędkość odczytu od 30 do 420 MB/s. Przy zakupie pendrive'a od dużej pojemności dobrze jest kupić taki, który wyposażony jest w szybki interfejs do transferu danych, gdyż zagwarantuje to wysoki komfort użytkowania takiej pamięci.
Wytrzymałe obudowy pozwolą przetrwać najtrudniejsze warunki
Pamięci USB oferują podwyższoną odporność na warunki środowiskowe. Są one odporne na wstrząsy, wodoszczelne i ognioodporne. W ofercie Conrad.pl znajduje się wiele tego rodzaju urządzeń do przechowywania danych. Dzięki zaawansowanym filtrom w katalogu można łatwo znaleźć urządzenia wyposażone w przełączniki chroniące przewody czy metalowe obudowy, a także pendrive’y ognioodporne, wodoszczelne czy odporne na wstrząsy.
Bezpieczeństwo danych dzięki zaawansowanym funkcjom szyfrowania
W ofercie Conrad.pl dostępne są także pendrive’y posiadające certyfikaty NATO Restricted, takie jak iStorage IS-FL-DA3-256-32. Urządzenie to jest wyposażone w klawiaturę do wpisywania kodu i 256-bitowe szyfrowanie AES. Znaleźć można również pandrive z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych, który zabezpiecza dostęp do doanych zapisanych na pamięci USB z pomocą 256- bitowego szyfrowania AES.