bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat przekładników prądowych

Przekładniki prądowe są stosowane, gdy należy mierzyć wysokie prądy. Są one przekształcane w mniejsze prądy i mogą być używane do celów pomiarowych lub do uruchamiania urządzeń zabezpieczających. Przekładniki prądowe znajdują się w licznikach prądu, miernikach mocy i urządzeniach zabezpieczających prądu szczątkowego w rozdzielnicach prądu, rozdzielnicach i pulpitach sterowniczych. Dowiesz się was, jak działają przekładniki prądu

  • Co to jest przekładnik prądowy?

  • Jakie rodzaje konstrukcji istnieją?

  • Instalacja i wybór przekładnika prądowego

  • Wniosek: Jak znaleźć odpowiedni przekładnik prądowy

 

Co to jest przekładnik prądowy?

Transformator prądowy jest transformatorem, który przekształca wysokie prądy w mniejsze. Działa na tej samej zasadzie co przetwornica napięcia.

Składa się z rdzenia z magnesowalnym materiałem, takim jak żelazo. Przewód o wysokim prądzie jest wprowadzany przez rdzeń lub jest owinięty wokół rdzenia. Uzwojenie to nazywane jest uzwojeniem pierwotnym. Po stronie wyjścia znajdują się uzwojenie wtórne. Mają one znacznie więcej uzwojeń niż strony wejścia.

Zgodnie z zasadą transformatora, przekładnik prądowy jako sygnał wyjściowy dostarcza prąd wtórny w zakresie miliamperów do kilku amperów. Niski prąd może być teraz wykorzystywany do przeprowadzania pomiarów lub zasilania urządzeń ochronnych. W ten sposób można stosować konwertery prądu lub mierniki mocy.

Obniżony prąd może być również kierowany do przekaźnika ochronnego lub sterownika, które wyłączają instalację w przypadku zbyt wysokich prądów. Ponieważ transformatory mogą przekształcać tylko prąd zmienny lub napięcie zmienne, nie są one używane w sieci prądu stałego. Dotyczy to również przetwornic napięcia.

Przekładniki prądowe określane są również jako konwertery prądu niskiego napięcia, ponieważ dopuszczalne napięcie wynosi poniżej 720 V i znajduje się w zakresie niskiego napięcia.

 

Jakie rodzaje konstrukcji istnieją?

Wtykowe przekładniki prądowe

Urządzenia te mają otwór okienny, przez który prowadzony jest mierzony przewód. Ponieważ montaż przewodów pierwotnych musi zostać przerwany, konstrukcja ta stosowana jest głównie w nowych instalacjach elektrycznych. Możliwy jest montaż przewodu oraz szyn prądowych.

 


Przekładnik prądowy

Przekładniki prądowe posiadają podzielne połowy rdzenia i są stosowane głównie wtedy, gdy przerwanie ścieżki prądu nie jest możliwe bez większego wysiłku. Przekładnik prądowy jest umieszczany wokół przewodu. W ten sposób możliwa jest nieskomplikowana modernizacja, a przetwornik można łatwo usunąć.

 

Wielobiegunowe przekładniki prądowe

Wielobiegunowe przetworniki prądu (nazywane również trójfazowo) posiadają dodatkowe lub rozszerzone otwory. Dzięki temu można podłączyć kilka przewodów za pomocą jednego otworu pierścienia (przepust przewodnika). Ten konwerter sumują prąd przewodów, was jest przydatny do pomiarów prądu różnicowego i urządzeń zabezpieczających.

 

Przekładnik prądowy

Przekładniki prądu uzwojenia mają połączenia po obu stronach i są stosowane do małych prądów (poniżej 20 A).

 

Instalacja i wybór przekładnika prądowego

Przed instalacją należy odłączyć urządzenie od zasilania i zabezpieczyć przed ponownym włączeniem. Ponieważ przy stosowaniu przetwornic prądowych przepływają bardzo wysokie i tym samym niebezpieczne dla życia prądy, instalacja powinna być wymagana tylko dla wykwalifikowanych elektryków.

Przekładniki prądowe posiadają różne rodzaje połączeń po stronie wtórnej. Oprócz typów elementów konstrukcyjnych z połączeniem kablowym i połączeniem śrubowym istnieją również konwertery prądowe, które są podłączane za pomocą zacisków sprężynowych, zacisków śrubowych lub zacisków wtykowych. Wybór odpowiedniego rodzaju połączenia zależy od zastosowania: jeśli urządzenia pomiarowe lub kable pomiarowe często muszą być podłączane lub odłączane, odpowiednie są sprężynowe i wtykowe zaciski. W przypadku stałego podłączenia do urządzeń zabezpieczających przyłącza śrubowe są dostępne.

W żadnym wypadku obwód pierwotny przetwornika prądu nie powinien być otwarty, gdy prąd płynie jeszcze po stronie pierwotnej. W tym trybie pracy na zaciskach wtórnych powstają wysokie napięcia na skutek indukcji. Dzięki temu przekładnik prądowy stanowi źródło napięcia, dlatego stanowi zagrożenie dla ludzi i dla bezpieczeństwa działania urządzenia. Dlatego konwerter musi zawsze być obciążony - lub musi być zwarty.

Przekładniki prądowe posiadają co najmniej jedno otwory okienne (wielobiegunowe przekładniki prądowe). Są one okrągłe, kwadratowe, często łączone i określane jako przepust przewodnika. Typowe rozmiary wynoszą od 18 mm do 50 mm. Wielkość otworu okna powinna zależeć od określonej średnicy przewodu elektrycznego lub wymiarów szyny prądowej. W razie wątpliwości, konkretne dane do podłączenia znajdują się w karcie danych producenta.

Dla dokładnych pomiarów ważna jest klasa dokładności przekładnika prądowego. Klasa wskazuje błąd procentowy. Na przykład klasa 0,5 ma maksymalny dopuszczalny błąd wynoszący 0,5 %. Wartości te odnoszą się do 100–120 procent prądu znamionowego. Jeżeli przepływ jest znacznie mniejszy niż prąd pierwotny, prowadzi to do dużej niepewności pomiaru, a tym samym do jej uniknięcia. Prąd znamionowy jest często określany jako prąd wyjściowy po stronie pierwotnej i wtórnej jako prąd wyjściowy lub jako stosunek. Prąd znamionowy wskazuje prąd zmienny, który może być trwale przyłożenie i jest zazwyczaj równy prądowi znamionowemu.

Większość przetworników prądu jest dysponuje tylko jedną wichrowatym pierwotnych przewodem przez konwerter. W tym przypadku obowiązuje zasada: Tym więcej przypadków wtórnych, tym mniejszy prąd wtórny. Dokładne proporcje można znaleźć w karcie danych, która często udostępnia pary wartości w tabelach.

Ceny standardowych przekładników wynoszą zazwyczaj około 100 euro. Specjalne przekładniki prądowe mogą kosztować setki euro. Są to urządzenia zaprojektowane do bardzo wysokich prądów (do 5000 do 6000 A) i dużych mocy (wzmacniacze 70 woltów - VA).

 

Wniosek:

Wybór przekładników prądowych zależy zasadniczo od odpowiedniego scenariusza zastosowania: Podczas instalacji systemu elektrycznego często stosuje się wtyczkowe przekładniki prądowe. Do modernizacji stosuje się modernizowane przewody prądowe z podzielnymi połówkami rdzenia.

Podstawowe natężenie prądu, właściwości elektryczne przyrządów pomiarowych lub części składowych po stronie wtórnej oraz klasy dokładności mają decydujące znaczenie dla projektu. Ponadto przed zakupem należy sprawdzić, czy rozmiar otworu okiennego ma wystarczające wymiary dla przewodu lub szyny.