W czym możemy pomóc?
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat przełączników sieciowych
Wszystkie połączenia LAN są podłączone, sieć działa, komputery mogą uzyskać dostęp, ale czasami dzieje się to powoli? W przypadku dzisiejszych ilości danych, do zadań a i o potrzebne są wysokie prędkości transferu danych w sieci, aby umożliwić niezawodne działanie. Możesz dowiedzieć się, w jaki sposób przełączniki sieciowe mogą ci pomóc w naszym przewodniku.
-
Co to jest przełącznik sieciowy i jak działa?
-
Różnice między przełącznikiem a koncentratorem
-
Obszary zastosowania przełączników sieciowych
-
Rodzaje przełączników sieciowych i kryteriów wyboru
-
Nasza praktyczna wskazówka
-
Warunki specjalne dla przełączników sieciowych
-
Co należy uwzględnić podczas instalacji i korzystania z przełączników sieciowych?
Co to jest przełącznik sieciowy i jak działa?
Częśćtechnologa sieciowa dla Ethernetu. Nieco prostszy jest przełącznik ethernetowy, który jest rozdzielaczem w lokalnej sieci LAN, łączącej urządzenia w tej sieci w celu transportu danych. Dane te są efektywnie przekazywane za pomocą tzw. przekazywania pakietów między połączonymi komputerami i innymi urządzeniami sieciowymi, takimi jak drukarki, skanery lub kamery. Istnieją różne podejścia do zarządzania danymi. Znajduje to odzwierciedlenie w następujących rozwiązaniach technicznych:
Switch niezarządzalny

To rozdzielacze, za pomocą których można podłączyć poszczególne elementy sieciowe zazwyczaj w prosty sposób do sieci za pomocą funkcji Plug-and-Play. Nie wymaga konfiguracji, nie wymaga adresów IP ani administratora . Proste ustawienia podstawowe są realizowane najczęściej za pomocą przełączników DIP. Rozwiązania takie można znaleźć w sieciach domowych oraz w przypadku rozwiązań sieciowych dla małych biur. Inny obszar do korzystania z niezarządzanych przełączników to czasowe grupy robocze , które są dodawane do sieci, na przykład, jeśli podczas spotkań pracownicy biura zewnętrznego mają korzystać z Ethernetu firmy lub nawet imprezy LAN w scenie graczy.
Switch zarządzalny

Urządzenia te są stosowane w dużych sieciach z wieloma użytkownikami i najwyższymi wymogami bezpieczeństwa, jak również w telezarządzaniu i konserwacji urządzeń w sieciach. Switche zarządzalne zapewniają wiele dodatkowych funkcji:
Istnieje możliwość odizolowania poszczególnych uczestników lub segmentów sieci oraz tworzenia wirtualnych sieci LAN (VLAN) w ramach sieci fizycznych. Ponadto możliwe jest rozszerzone zarządzanie szerokością pasma, dzięki któremu można przypisać gwarantowane szerokości pasma do określonych użytkowników sieci. Switche zarządzalne zarządzają adresami IP podłączonych urządzeń sieciowych i obsługują protokół SNMP, który umożliwia administratorom monitorowanie statusu połączeń w celu interweniowania w przypadku błędów lub ataków na sieć. W tym celu korzystasz z tych przełączników z przeglądarki internetowej. Umożliwia to łatwą konfigurację licznych parametrów.
W przemyśle switche sieciowe często posiadają redundantne zasilanie, co zwiększa niezawodność.
W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroką gamę przełączników zarządzanych i niezarządzanych.
Różnice między przełącznikiem a hubem

Koncentrator i przełącznik mają wspólną czujność, że służą do wymiany danych w sieciach komputerowych - podobnie jak router lub modem DSL.
Hub jako najprostsze rozwiązanie techniczne sieci wysyła dane nieróżnicowane do każdego podłączonego urządzenia sieciowego. Wszystkie te urządzenia dzielą użytą szerokość pasma huba. Komunikacja odbywa się zawsze po kolei w postaci zapytania lub odpowiedzi. W przypadku gdy urządzenie „pracuje” z dużą ilością danych, szerokość pasma zmniejsza się dla wszystkich pozostałych użytkowników sieci. Tymczasem technologia huba wykorzystuje się przede wszystkim do przesyłania strumieniowego multimediów: „stacja” przesyła dane do wszystkich podłączonych (sieciowych) urządzeń końcowych. Hub jest - znacznie uproszczony - porównywalny z gniazdem wielokrotnego podłączenia.
Natomiast przełącznik „podejmuje własne decyzje” dotyczące sposobu przekazywania pakietów danych. Wysyła on nie tylko wszystko do wszystkich, ale tylko do portu wybranego urządzenia sieciowego. Każdy port może się komunikować niezależnie od innych. Każde urządzenie w sieci ma wyraźnie przypisany adres sieciowy (MAC, Media-Access-Control) i powiązane porty, które są zapisane w tablicy adresu źródłowego (SAT). Przełączniki mogą wysyłać i odbierać pakiety danych jednocześnie. Dużą zaletą jest to, że dwa urządzenia komunikują się w sieci, a szerokość pasma pozostaje taka sama dla innych użytkowników.
Istnieją różne metody transmisji danych:
- Cut-through : szybkie, natychmiastowe przesyłanie danych bez wykrywania błędów
- Store-and-forward: Buforowanie i kontrola pakietu danych przed przekazaniem. Jest to nieco wolniejsze rozwiązanie, w ramach którego błędne pakiety mogą być „wyprowadzone”.
- Połączenie Cut-through i store-and-forward, które jest wewnętrznie kontrolowane przez przełącznik.
- Free-Fragment : sprawdza pierwsze 64 bajty pakietu danych. Jeśli ta część jest bezbłędna, dane są przekazywane. Procedura ta jest rzadko stosowana.
Szczególnie dzięki buforowaniu pakietów danych (cache) i pracy Duplex osiągnięto bardzo wysokie szybkości przesyłania danych. Aktywne zarządzanie danymi pozwala na korzystanie z znacznie większej ilości portów niż w hubach. Dzięki temu przełączniki są obowiązkowe dla większych sieci.
Wady przełączników to:
- Tak zwany czas opóźnienia w przypadku przełącznika Ethernet jest o wiele wyższy niż w przypadku koncentratora. Przełącznik musi znaleźć właściwy port ustawienia dopiero za pomocą określonej metody w jego wewnętrznej tabeli adresów.
- Administracja sieci i rozwiązywanie problemów jest w niej bardziej skomplikowane.
Rodzaje przełączników sieciowych i kryteriów wyboru

W naszym sklepie internetowym można wybrać podstawowe właściwości opcji filtrowania „kategoria”. Należą do nich między innymi możliwość montażu w 19-calowym szafie rack, możliwości rozbudowy, zarządzanie mediami i akcesoria. Przełączniki do zastosowań przemysłowych są przeznaczone do oddzielnego punktu.
Zasilacz jest bardzo zmienny i waha się od zasilaczy wtyczkowych lub szyn DIN poprzez zaciski blokowe, USB lub przez sieć do bezpośredniego połączenia niskiego napięcia . Należy w tym celu stosować się do tak zwanej funkcji PoE. Za pomocą funkcji „Power over Ethernet” przełącznik pobiera napięcie robocze za pośrednictwem sieci danych. W tym celu prąd musi być doprowadzony do przewodu transmisji danych. Pozwala to zaoszczędzić koszty instalacji i ułatwić korzystanie z zasilacza bezprzerwowego (UPS). PoE jest znormalizowany w standardach IEEE i jest używany przez urządzenia sieciowe, które wymagają małej mocy, na przykład telefony VoIP i kamery IP.
Liczba portów Ethernet jest ważnym kryterium zakupu, ponieważ zależy od ilości urządzeń sieciowych. Przełączniki sieciowe z tylko jednym portem Ethernet służą z reguły do transmisji danych w zmiennych mediach, na przykład z włókna szklanego do przewodów elektrycznych.
Nie należy również zmieniać prędkości transmisji w sieci LAN. Oczekuje się, że wymagania dotyczące prędkości transmisji będą nadal rosły. Obecnie dostępne są przełączniki z prędkością do 10 Gigabit na sekundę.
Nasza praktyczna wskazówka: różnice w kablach
Czy kable sieciowe są kablem Fast Ethernet lub Gigabit Ethernet, można rozpoznać po liczbie styków: Jeśli we wtyku RJ-45 kable są wyprowadzone osiem kabli, to jest to kabel obsługujący Gigabit.
Zrozumienie specjalnych pojęć - automatyczne rozpoznawanie, kontrola przepływu IEEE802.3x
Kupując przełącznik sieciowy, klienci często spotykają specjalne warunki. Aby znaleźć optymalne urządzenie, muszą one być przynajmniej zrozumiałe dla dokonania zakupu. Szczególnie ważna jest tutaj maksymalna obsługiwana prędkość.
- Automatyczne rozpoznawanie
prędkości transmisji danych urządzenia. Switche 1 Gbit/s można bez problemu używać urządzeń z szybkością 100 Mbit/s. - Kontrola przepływu IEEE802.3x
z tego mechanizmu zwykle ma za zadanie optymalizację przepływu danych między przełącznikami i ma zapobiegać utracie pakietów danych. Mówiąc prosto, funkcja synchronizuje ruch danych między urządzeniami końcowymi. Technologia rzadko ma sens dla użytkowników prywatnych, ale mimo to jest dostępna w wielu przełącznikach. - QoS
Quality of Service (QoS) zapewnia odpowiednią prędkość dla określonych protokołów i portów sieciowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy z telefonią IP. - VLAN
z tą technologią można grupować urządzenia w sieci do wirtualnych sieci. Technologia ta jest wymagana tylko w przedsiębiorstwach.
Co należy uwzględnić podczas instalacji i użytkowania?
Liczba portów Ethernet powinna być zawsze bardzo duża. W ten sposób, podczas podłączania dodatkowych urządzeń sieciowych, oszczędza się kosztowny zakup dodatkowego sprzętu.
Używaj tylko kabli sieciowych wysokiej jakości, najlepiej gotowych do podłączenia. Kable kategorii Cat-6 i Cat-7 przesyłają dane z prędkością do 10 Gigabit na sekundę, są więc obecnie przyszłościowe. Ale uwaga: Kable CAT-7 są częściowo wyposażone we wtyczki, które nie są kompatybilne z gniazdami RJ45.