bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Odstraszacze kun i gryzoni do ochrony samochodu przed awariami związanymi z przegryzionymi kablami. Sprawdź ultradźwiękowe odstraszacze kun i gryzoni do auta marki Kemo.

Urządzenia do ochrony samochodu przed kunami i gryzoniami

Środki odstraszające kuny występują w wielu różnych formach. Aby zapobiec uszkodzeniu samochodu przez te drapieżniki, możesz użyć zaawansowanych technologicznie systemów elektrycznych lub prostszych produktów chemicznych i mechanicznych.

Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są zalety poszczególnych odstraszaczy i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.



Dlaczego środki odstraszające kuny od samochodów są potrzebne?

Czy to przewód zapłonowy, czy wąż pod maską - bez odpowiedniego środka odstraszającego kuny prawie nic pod maską Twojego samochodu nie jest bezpieczne. Nie ma znaczenia, czy Twój pojazd jest zaparkowany na zewnątrz czy w garażu. Kuny mają bardzo ostre zęby i są mistrzami w gryzieniu części samochodowych.

To między innymi ciepło w komorze silnika pojazdu przyciąga te zwierzęta. Kuny mogą spowodować wiele szkód w pojeździe. Najchętniej gryzą elementy gumowe lub te z miękkiego tworzywa sztucznego. Są to często przewody zapłonowe, przewody płynu chłodzącego, płynu do spryskiwaczy czy hamulcowe, mieszki na wałach napędowych i układzie kierowniczym, przewody zasilające i ich izolacja lub maty izolacyjne.

Najczęściej ataki gryzoni mają miejsce po zapadnięciu zmroku i to przez cały rok. Zamiast stosować różne środki domowe, takie jak kostki toaletowe czy kulki na mole, których działanie odstraszające kuny jest i tak kontrowersyjne, można zakupić profesjonalny repelent, który niezawodnie zabezpieczy samochód.



Jakie są rodzaje odstraszaczy kun?

Spraye przeciw gryzoniom

Aby zabezpieczyć samochód przed przyplątaniem się kun, można użyć np. sprayu przeciw tym gryzoniom. Takie środki są stosunkowo łatwe w użyciu i często oparte na zapachach takich jak geraniol, które są bezwonne dla ludzi, ale odstraszają kuny. Produktem można spryskać spód pojazdu, zwłaszcza plastikowe i gumowe tuleje, maty izolacyjne i przewody elektryczne. Średni czas trwania efektu to dwa do trzech tygodni.

Zapachy odstraszające kuny dostępne są nie tylko w formie sprayów, ale także kartek czy patyczków. Często jednak ochronne działanie zapachów nie jest wystarczające. Z tego powodu nadają się one do odstraszania kun tylko w ograniczonym zakresie i są raczej stosowane jako uzupełnienie innych produktów służących do tego celu. Przy okazji, istnieją również środki do usuwania zapachów, które można wykorzystać do eliminowania śladów terytorialnych, które przyciągają gryzonie.


Środki mechaniczne

Oprócz chemicznych preparatów odstraszających kuny można zastosować proste środki mechaniczne, aby skutecznie zabezpieczyć pojazd. Osłony kabli nie służą same w sobie jako środek odstraszający gryzonie, ale mogą zapobiec uszkodzeniu kabli w wyniku ugryzienia.

Takie osłony, czyli rurki karbowane lub chroniące, są często wykonane z twardego tworzywa sztucznego i służą głównie do ochrony przewodu zapłonowego. Nie można nimi chronić przewodów i materiałów izolacyjnych, jak również części grzewczych w pojeździe.


Siatka na kuny

Bardzo prostym, ale skutecznym zabezpieczeniem jest siatka na kuny, którą możesz rozłożyć na miejscu parkingowym swojego samochodu. Samochód powinien stać przednimi oponami na siatce tak, aby komora silnika znajdowała się bezpośrednio nad nią.

Efekt odpychający wynika z tego, że kuny nie potrafią ocenić powierzchni przypominającej siatkę i boją się na nią wejść.


Ultradźwiękowy odstraszacz kun

Bardziej rozbudowane środki techniczne i systemy służące do odstraszania kun działają za pomocą ultradźwięków. Tutaj stosuje się ultradźwiękowe głośniki piezoelektryczne, które wytwarzają sygnały o wysokiej częstotliwości z dużą głośnością, niesłyszalne dla ludzi, ale stanowiące wyjątkowo nieprzyjemny hałas dla kun, które ich unikają.

Ponadto częstotliwość w zakresie ultradźwięków zmienia się regularnie, tak że kuny nie mogą się do niego przyzwyczaić. Urządzenia te są zazwyczaj wodoodporne, aby nie trzeba było ich usuwać podczas mycia silnika.

Bardzo skuteczne są również systemy odstraszające gryzonie, które działają na zasadzie elektrycznego wysokiego napięcia. Podobnie jak w przypadku ogrodzeń elektrycznych, zwierzę, które dotknie płytek kontaktowych, otrzymuje wstrząsy elektryczne. Istnieją zarówno urządzenia do ochrony przed kuną zasilane bateriami, jak i takie, które mogą być zasilane sieciowo lub bezpośrednio przez elektronikę samochodu.

Najpewniejszą ochronę przed przedostaniem się kuny zapewnia system kombinowany. W takim wypadku np. ultradźwięki, prąd i oślepiające światło działają razem jako odstraszacz. Naładowane elektrycznie płyty wysokiego napięcia odpędzają kuny wstrząsami elektrycznymi, nie robiąc im krzywdy. Pulsujące ultradźwięki i jasne, migające światła LED wspomagają efekt odstraszania.



Środki odstraszające kuny dla przedsiębiorstw

Systemy odstraszania kun to nie tylko skuteczny środek dla osób prywatnych, który zapobiega uszkodzeniom ich samochodów. Firmy i przedsiębiorstwa również powinny postarać się o to, by zabezpieczyć swoje pojazdy przed gryzoniami. Aby firmowy parking był wolny od kun, rozsądnym zakupem są odstraszacze ultradźwiękowe. 



Na co zwrócić uwagę przy zakupie środków odstraszających kuny?

Kupując odstraszacz na kuny należy rozważyć stosunek kosztów do korzyści.

Aby zapobiec zbyt łatwemu dostaniu się kuny pod maskę samochodu, mogą wystarczyć zwykłe repelenty w postaci sygnałów zapachowych, które dają całkiem dobry efekt.

Jeśli chcemy na dłuższą metę niezawodnie chronić silnik i inne elementy pojazdu przed uszkodzeniami spowodowanymi przez kuny, opłaca się zastosować systemy elektryczne, które odstraszają zwierzęta za pomocą ultradźwięków, wstrząsów elektrycznych, sygnałów świetlnych lub kombinacji wszystkich tych czynników.



Rada praktyczna: Stosuj środki odstraszające kiedy tylko odkryjesz kuny w pobliżu Twojego samochodu

Kiedy dowiesz się, że w Twoim sąsiedztwie żyją kuny, powinieneś podjąć od razu działania ochronne. Zalecane jest, aby nie wahać się długo lub nawet czekać, aż dojdzie do uszkodzenia. Najlepiej jak najwcześniej zastosować repelenty lub systemy odstraszające. Inwestycja będzie prawdopodobnie kosztować mniej niż naprawy, które staną się konieczne w przypadku awarii. Jako odstraszacze kun najskuteczniej działają urządzenia ultradźwiękowe i systemy porażenia prądem.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące odstraszaczy na kuny

Dlaczego przedostanie przez kuny pod maskę samochodu jest tak niebezpieczne?

Jeśli na przykład przewód zapłonowy zostanie przegryziony przez kunę, samochodu nie będzie dało się już uruchomić. Ugryzienia na przewodach wody chłodzącej mogą powodować nieszczelności. Niebezpieczne jest, gdy awarie pod maską pozostają niezauważone. Jeśli kable są tylko nadgryzione, silnik może zapalać się nieregularnie i zacinać się. W konsekwencji może to prowadzić do uszkodzenia katalizatora. Szczególnie ryzykowne jest, gdy kuny uszkodzą przewody hamulcowe, a kierowca nie jest tego świadomy. Przy okazji: nie tylko kuny, ale także inne zwierzęta, takie jak gęsi egipskie czy szopy, stanowią zagrożenie dla pojazdów.

Czy uszkodzenia samochodu przez kuny są objęte ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie może zazwyczaj pokryć szkody wyrządzone przez kuny w pojeździe, ale nie każdy wariant zapewnia takie świadczenia. Tę kwestię najlepiej wyjaśnić bezpośrednio ze swoim ubezpieczycielem.