bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Wciągarki linowe do podnoszenia ciężkich ładunków

Wciągarki linowe to prawdziwi pomocnicy w wyciąganiu ciężkich ładunków. Przydają się nie tylko na placach budowy, ale także w sektorze motoryzacyjnym i są wykorzystywane np. do wyciągania pojazdów. W naszym poradniku dowiesz się, jak działają wciągarki linowe, jakie są ich rodzaje i na co zwracać uwagę podczas ich użytkowania.



Wciągarki linowe do sprzętu samochodowego

W sektorze motoryzacyjnym wciągarki linowe znajdują zastosowanie na wiele sposobów i użytkowane są w połączeniu z maszynami budowlanymi, motocyklami i samochodami, a także ciężkimi pojazdami terenowymi, quadami, SUV-ami, ciężarówkami i ciągnikami..

Przede wszystkim umożliwiają one holowanie ciężkich ładunków.

Mogą to być pojazdy, które muszą zostać wyciągnięte po wypadku lub które utknęły w błocie, śniegu czy żwirze i wymagają wydobycia.

Wciągarki linowe wyposażone są w linę ciągnącą, która zazwyczaj nawinięta jest na bęben.

Zwijanie i rozwijanie liny wytwarza napięcie, które jest wykorzystywane do ciągnięcia pojazdu lub maszyny.

Dawniej lina była nawijana i rozwijana przy użyciu czystej siły mięśni, obecnie nadal istnieją ręczne wciągarki linowe, które są obsługiwane za pomocą korby.

Teraz jednak wiele wciągarek linowych jest obsługiwanych elektrycznie lub hydraulicznie. 



Budowa i działanie wciągarek linowych

Wciągarki linowe różnią się typem mocowania i sposobem działania. Zazwyczaj lina ciągnąca jest nawinięta na bęben i może być szybko rozwijana w trybie wolnego koła. W tym celu producenci oferują różne urządzenia wspomagające. Mogą to być mechaniczne korby, ale także przewodowe lub radiowe piloty zdalnego sterowania, które mają co najmniej jeden przełącznik dla dwóch kierunków ruchu (zwijanie/rozwijanie). Większość wciągarek linowych wyposażona została w dodatkową prowadnicę liny, która sprawia, że lina ciągnąca owija się wokół bębna tylko podczas wciągania i nie zaczepia się nigdzie indziej. 

Początek liny mocuje się do pojazdu, który ma być przemieszczony, przy pomocy karabinków, szelek, pasów nośnych lub podobnych narzędzi. Koniec liny jest przymocowany do pojazdu nośnego lub przeciwwagi. Pojazd transportowy lub przeciwciężar nie może ślizgać się po podłożu, musi być zabezpieczony za pomocą kotwicy lub klinów i utrzymywany w miejscu, tak aby siła uciągu mogła być podtrzymywana.

W zależności od konstrukcji są one mocowane do pojazdu, który ma być przestawiany, np. do osłony chłodnicy lub zderzaka. Istnieją jednak również wciągarki linowe do mocowania do haka holowniczego. Takie modele dobrze nadają się do okazjonalnego użytku i można je szybko przymocować i zdjąć. Stały montaż wyciągarek linowych jest nieco bardziej skomplikowany. W tym przypadku wyciągi są mocowane do pojazdu za pomocą płyt montażowych, śrub lub spawów. Montaż poprzez spawanie jest nieodwracalny, ale może być przydatny, gdy trzeba przenieść duże obciążenia i wymagane jest szczególnie stabilne połączenie.



Hydrauliczne, elektryczne lub ręczne wciągarki linowe

W zależności od rodzaju napędu rozróżnia się ręczne wciągarki linowe, elektryczne wciągarki linowe i hydrauliczne wciągarki linowe. Ręczne wciągarki linowe są wyposażone w mechaniczną korbę do zwijania i rozwijania liny. Siła jest wywierana przez mięśnie. Ich zaletą jest to, że do działania nie jest wymagany ani olej hydrauliczny, ani energia elektryczna. Siła uciągu jest jednak naturalnie ograniczona. 

W elektrycznych wciągarkach linowych bęben jest napędzany silnikiem 12 V lub 24 V. Wciągarki linowe z silnikiem 12 V dobrze nadają się do motocykli i samochodów, podczas gdy modele z silnikiem 24 V zapewniają większą siłę uciągu i nadają się również do holowania traktorów, ciężarówek, pojazdów ratowniczych, quadów i ATV (pojazdów terenowych). Zasilanie elektryczne może być dostarczane z akumulatora pojazdu. Instalacja jest odpowiednio prosta. Korzyścią jest to, że elektryczna wciągarka linowa oferuje znacznie większą siłę uciągu niż jest to możliwe w przypadku ręcznej wersji. Jednak pobór mocy jest czasami wysoki, co oznacza, że wciągarka nagrzewa się podczas długotrwałej pracy i musi najpierw ostygnąć, zanim będzie można jej ponownie użyć.

Hydrauliczne wciągarki linowe to najmocniejsze z trzech typów. Są one wyposażone w silnik hydrauliczny i przekładnię oraz wykorzystują olej hydrauliczny do przenoszenia mocy i energii. Sam silnik jest zasilany elektrycznie lub paliwem i potrafi przełożyć ciśnienie i objętość płynu hydraulicznego na mechaniczny moment obrotowy. Hydrauliczne wciągarki linowe są w stanie wytrzymać duże obciążenia i osiągać siłę uciągu 40 ton i więcej. Ze względu na ich wysoką nośność, są one stosowane głównie w przemyśle ciężkim. 



Instrukcje bezpiecznej obsługi wciągarek linowych

Bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas obsługi wciągarek linowych, ponieważ ryzyko obrażeń osób i uszkodzenia pojazdu jest wysokie, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki ostrożności w celu ich ochrony. 

1.Należy zwrócić uwagę na maksymalną siłę naciągu liny

Informacje dotyczące obciążenia na rozciąganie nie są wartościami bezwzględnymi, ale należy je rozumieć jako wartości orientacyjne podane przez producenta. Maksymalne obciążenie rozciągające różni się w zależności od powierzchni i pozycji pojazdu (kąta nachylenia). Należy unikać manewrów, co do których nie ma pewności, że lina je wytrzyma.


2. Rolki odchylające zwiększają siłę uciągu.

Dzięki blokowi koła pasowego lub rolkom prowadzącym można zrealizować podwójne prowadzenie liny, które rozdziela siły ciągnące, a tym samym zapewnia większą nośność wciągarki linowej. Koła linowe są w stanie przekierować siłę ciągnącą, podwoić ją lub zwiększyć obie te wartości jednocześnie. Jeśli siła uciągu ma zostać podwojona, koniec liny wciągarki zostaje ponownie przymocowany do pojazdu nośnego za pomocą koła pasowego odchylającego. Istnieje wtedy więcej niż jedna lina nośna, która spełnia zasadę bloku koła pasowego. 

3. Kierunek wyciągania powinien być zawsze prostopadły do wciągarki linowej

Jeśli lina jest wciągana lub wyciągana pod kątem, nie tylko zmniejsza się siła uciągu w porównaniu do określonego maksymalnego obciążenia w idealnej pozycji, ale istnieje również ryzyko znacznego uszkodzenia liny lub wciągarki..


4. Zachowaj odpowiednią odległość, gdy lina jest naprężona.

Jeśli lina jest naprężona, pod żadnym pozorem nie wolno jej dotykać. Nie stawaj pod lub przed ładunkami zwisającymi na naprężonych linach. Przed uruchomieniem wciągarki należy usunąć oś między wciągarką linową a ciągniętym obiektem. Pomiędzy przemieszczanym pojazdem a pojazdem nośnym lub przeciwciężarem nie mogą znajdować się żadne osoby.


5. Podejmij środki ostrożności, aby zapobiec zerwaniu liny.

Lina, która zrywa się bez kontroli, jest porównywalna do rozpędzonego bicza i może spowodować ogromne szkody materialne i obrażenia ciała. To samo dotyczy latających szekli. Dlatego też należy używać wyłącznie materiałów zabezpieczających w nienaruszonym stanie i utrzymywać odległość co najmniej 1,5 długości liny od wciągarki. Lina stalowa powinna być zawsze owinięta matą ochronną lub taśmą przed jej naprężeniem. Pozwoli to na jej dociążenie i dociśnięcie w razie zerwania. Równie ważne jest, aby nigdy nie narażać liny na obciążenia udarowe.



Kryteria zakupu wciągarek linowych - co jest ważne?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie wciągarki linowej do wyposażenia pojazdu. Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy powinna to być wciągarka mechaniczna, elektryczna czy hydrauliczna. W sektorze motoryzacyjnym najlepiej sprawdzają się wciągarki elektryczne, ale do okazjonalnego użytku z umiarkowanymi obciążeniami wystarczająca jest także ręczna wciągarka linowa. Wciągarki hydrauliczne mogą być przewymiarowane. Elektryczne wyciągarki linowe z silnikami 12 V zasilane są z akumulatorów samochodowych, a wersje z silnikami 24 V z akumulatorów samochodów ciężarowych. 

Innymi ważnymi parametrami są długość liny i siła uciągu. Im dłuższa lina ciągnąca, tym większe odcinki można przeciągnąć, ale tym większe jest naprężenie. W każdym razie należy unikać dużych prędkości uciągu, zwłaszcza w tym przypadku. Ważne jest, aby pamiętać, że lina pociągowa nigdy nie może być całkowicie rozwinięta z bębna. W zależności od specyfikacji producenta, na bębnie musi pozostać pięć, sześć lub więcej zwojów. 

Siła uciągu, jaką musi zapewnić wciągarka linowa, zależy od wielu czynników. Zgodnie z ogólną zasadą, siła uciągu musi być 1,5 razy większa niż masa pojazdu, który ma być przemieszczany. Jeśli rzeczywista masa nie jest znana, jako podstawę przyjmuje się dopuszczalną masę całkowitą określoną w dokumentach pojazdu. Zgodnie z podstawową zasadą, samochód o masie całkowitej 3 ton wymagałby siły holowania 4,5 tony. Jednak siła uciągu zmniejsza się, im mniej warstw jest owiniętych wokół bębna. Wyciągarka linowa może na przykład nadal być w stanie uciągnąć około 4 ton, gdy rozwinięta jest druga warstwa, ale tylko około 3 ton, gdy rozwinięta jest czwarta warstwa. Aby to skompensować, można użyć krążków odchylających. 

Siła napędowa zależy również od powierzchni i położenia pojazdu, który ma być przesuwany. Siła napędowa zależy również od powierzchni i położenia pojazdu, który ma być przesuwany. Jeśli samochód jest ustawiony pod kątem, do całkowitej masy dodaje się pewien procent na każdy stopnień. Podobnie jest w przypadku nawierzchni. Na przykład, określone współczynniki mają zastosowanie do głębokiego i twardego błota, które ponownie są mnożone przez całkowitą masę.

Przy wyborze wciągarki linowej istotną rolę odgrywa również łatwość obsługi. Zalecamy modele ze zdalnym sterowaniem radiowym, które umożliwiają zwijanie i rozwijanie liny ciągnącej na odległość. Jest to korzystne nie tylko ze względu na wygodę, ale także ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wciągarka linowa może być sterowana poza strefą zagrożenia.



Nasza praktyczna rada: rozwaga i przygotowanie są najważniejsze.

O wytrzymałości łańcucha decyduje jego najsłabsze ogniwo: podczas ciągnięcia ładunku wszystkie połączenia muszą być w stanie wytrzymać ciężar rozciągający. Sprawdź połączenia między wciągarką linową a pojazdem, między liną ciągnącą a wciągarką linową oraz między liną a ciągniętym przedmiotem. Wybierając akcesoria, takie jak szekle i karabińczyki, należy upewnić się, że są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać generowane siły rozciągające. Przed każdym użyciem należy dokładnie sprawdzić, czy elementy nie są uszkodzone, co mogłoby spowodować ich pęknięcie.