bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Złącza CEE, adaptery CEE

W prywatnych gospodarstwach domowych i biurach zasilanie urządzeń odbywa się zazwyczaj za pomocą klasycznych wtyczek z uziemieniem lub wtyczek płaskich. Natomiast w środowiskach przemysłowych lub komercyjnych wtyki i złącza występują w zupełnie innych wersjach: są to wtyczki CEE i adaptery CEE. Mają one znacznie większe rozmiary i moc. Z naszego przewodnika dowiesz się, co wyróżnia te złącza, jak są zbudowane i na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.



Jakie są normy CEE?

CEE to skrót od "Certification of Electrotechnical Equipment" (Certyfikacja Sprzętu Elektrotechnicznego). Normy zostały opublikowane przez "International Commission on Rules for the Approval of Electrical Equipment" - w skrócie IECEE. Istnieją trzy standardy CEE dla wtyczek i gniazd: CEE 7 z 2,5 do 16 amperami i 250 woltami do użytku domowego, CEE 17 do użytku przemysłowego i CEE 22 z 0,2 do 16 amperami i 250 woltami dla wtyczek urządzeń.

Ten przewodnik dotyczy wtyczek CEE i adapterów CEE kategorii 17 oraz ich rozmieszczenia pinów. Komponenty te przeznaczone do zastosowań przemysłowych zostały znormalizowane w latach 60. ubiegłego wieku. Chociaż są one częścią normy DIN EN 60309 lub IEC 60309 od 1985 roku, nadal są znane jako wtyczki CEE, adaptery CEE i złącza CEE. VDE wymienia wtyczki i gniazda CEE-17 pod numerem VDE 0623, obowiązującym od czerwca 2023 r. Norma ma zastosowanie do wtyczek CEE, stałych lub przenośnych gniazd i łączników urządzeń o znamionowym napięciu roboczym do 1000 V DC lub 1000 V AC włącznie, częstotliwości do 500 Hz i prądzie znamionowym do 800 amperów. Norma ta, według VDE, odnosi się zasadniczo do zastosowań przemysłowych wewnątrz i na zewnątrz budynków.



Rodzaje i konstrukcje wtyczek CEE oraz adapterów CEE

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wtyczek CEE, gniazd CEE i adapterów CEE. Różnią się one rozmiarami i liczbą pinów, w zależności od natężenia prądu i dostępnych przewodów zewnętrznych.

Złącza CEE są popularne do użytku na zewnątrz, ponieważ są zgodne co najmniej z klasą ochrony IP 44. Dzięki temu są chronione przed rozbryzgami wody. W przypadku szczególnie niekorzystnych wpływów środowiska oferowane są również wersje o stopniu ochrony IP 67. Złącza te mogą wytrzymać nawet tymczasowe zanurzenie w wodzie. Wtyki CEE i złącza CEE o natężeniu prądu 125 amperów lub większym muszą zawsze mieć stopień ochrony IP 67.

Zdarza się jednak, że gniazda ścienne CEE lub złącza CEE są spotykane w miejscach, w których ich szczególne właściwości nie są w ogóle potrzebne: Ich zadaniem jest raczej uniemożliwienie potencjalnym użytkownikom podłączania urządzeń gospodarstwa domowego za pomocą kabli 3-biegunowych. Nie jest to jednak skuteczne, ponieważ zwykłe styki uziemiające i wtyczki Euro nie pasują do gniazd ściennych CEE i złączy CEE.

Najważniejszą cechą wyróżniającą złącza CEE jest kolor. Określa on zakres napięcia. Częstotliwość prądu nie jest istotna, ponieważ wszystkie konstrukcje akceptują do 500 herców. Z drugiej strony, dostosowanie do natężenia prądu jest niezależne od koloru. Najpowszechniej stosowane typy są zaprojektowane dla 16, 32, 63 i 125 amperów. Dla szczególnie wysokich obciążeń dostępne są również typy dla 400, 630, a nawet 800 amperów.

Kolor Napięce
Filoetowy Napięcie od 20 do 25 V
Biały 40 do  50 V
Żółty 100 do 130 V
Niebieski 200 do 250 V
Czerwony 380 do 480 V
Czarny 500 do 600 V
Zielony 20 do 500 V; Zakres częstotliwości od 60 do 500 Hz
Szary wszystkie inne napięcia i zakresy częstotliwości


Styki i gniazda połączeniowe

Wszystkie elementy systemu CEE wykorzystują bolce i gniazda o znacznie większej średnicy w porównaniu do standardowych styków uziemiających i płaskich wtyczek. Szczególnie zauważalne jest to, że styk uziemiający nie jest mocowany za pomocą zacisków kątowych, ale - w przypadku wtyczek - za pomocą jeszcze grubszego i nieco wystającego bolca.

Oznaczenia styków są znormalizowane, dostępne są piny lub gniazda dla przewoduvzewnętrznego, przewodu neutralnego i uziemienia ochronnego. L oznacza przewód zewnętrzny, N przewód neutralny, a PE przewód ochronny. Pozycja pinu PE w okrągłym układzie pinów jest definiowana za pomocą wyimaginowanego pokrętła z literą h. Tak więc wspólne oznaczenie 6h oznacza, że bolec PE znajduje się na godzinie 6. 3h oznacza godzinę 3, 9h godzinę 9, a 12h godzinę 12. Wypustka lub wycięcie na krawędzi obudowy bezpośrednio pod złączem PE stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed nieprawidłowym włożeniem.. 

L+N+PE 6h sugeruje niebieskie 3-biegunowe połączenie dla jednofazowego prądu przemiennego do 250 V i 16 A. 3L+N+PE 6h to standardowa konfiguracja dla prądu przemiennego trójfazowego do 400 V. Obudowa wtyczek CEE i adapterów CEE tego typu jest czerwona. Standardowe wartości znamionowe prądu to 16 lub 32 ampery, ale dostępne są również typy dla 125 amperów i więcej.

Na placach budowy w Europie Środkowej większość kabli przejściowych CEE jest wyposażona w ten trójfazowy adapter, ponieważ napięcie między jedną z żył zewnętrznych a żyłą neutralną wynosi 230 V i może być wykorzystywane do innych urządzeń. Przed montażem kabla należy sprawdzić położenie przewodu zewnętrznego względem przewodu neutralnego za pomocą testera faz.

Trójfazowe silniki indukcyjne podłączone w trójkąt nie potrzebują przewodu neutralnego, więc istnieje również 4-biegunowa wersja wtyczek IEC 60309 dla prądu trójfazowego. Chociaż norma faktycznie na to nie zezwala, w przypadku niektórych kabli adaptera CEE 5-biegunowe gniazdo jest podłączone do 4-żyłowego kabla, przewód neutralny nie jest wtedy aktywny. W takim przypadku napięcie 230 V między fazą a przewodem neutralnym nie jest dostępne, ale urządzenia 400 V ze zwykłą wtyczką 5-biegunową mogą być nadal podłączane bez adaptera.

Jeśli wtyczki CEE są często potrzebne, warto zakupić rozdzielacz zasilania, w razie potrzeby z przełącznikiem kluczykowym, przełącznikiem dwustabilnym lub suwakowym. Zapewnia to dostęp do kilku wtyczek CEE jednocześnie, w zależności od konstrukcji rozdzielacza zasilania również dla różnych wtyczek CEE.



Kryteria selekcji przy zakupie wtyczek CEE

Kluczowe znaczenie, oprócz wartości elektrycznych złącza wtykowego CEE, mają typy połączeń po obu stronach elementu, oznaczone jako połączenie A i połączenie B. Oprócz zacisków ze śrubami i bez, dostępne są również wtyczki ze zintegrowanymi inwerterami faz CEE. Są one szczególnie przydatne, gdy kierunek obrotów silnika elektrycznego ma zostać odwrócony. Niektóre wtyczki i złącza wykorzystują również system Cara, który umożliwia szybki i bezpieczny montaż żył kabla.

Do natychmiastowego użytku dostępne są przedłużacze CEE z zamontowanymi na stałe wtyczkami i złączami kątowymi do bębnów kablowych. Przedłużacz CEE ma zwykle 25 metrów, a złącze jest chronione pokrywą na zawiasach. Wtyczka CEE, montowana jako wtyczka zabezpieczająca silnik, oferuje inwerter faz oraz włącznik/wyłącznik. Gniazda mogą być przykręcane bezpośrednio do obudowy, osłony na zawiasach.