Porady

    Zamień jednorazowe baterie na akumulatory - ogniwa wielokrotnego ładowania. Wybierz akumulatory w wielu popularnych standardach: akumulatory AA, AAA, 9 V, a także akumulatory specjalne oraz w zestawy akumulatorów, które uzupełnią Twoje urządzenia o stabilne i wydajne źródło zasilania.

     

       

    Informacje o akumulatorach

    Bezprzewodowa wolność naszych nowoczesnych technologii nie byłaby możliwa bez wydajnych akumulatorów. Niezależnie od tego, czy jest to smartfon, notebook, odtwarzacz MP3, odkurzacz czy wiertarka: We wszystkich tych urządzeniach elektronicznych technologia akumulatorów zapewnia niezawodną pracę i długą żywotność. Aby akumulator pozostał taki sam przez długi czas, należy go prawidłowo ładować i pielęgnować. Jednak różnorodność akumulatorów jest równie duża jak różnorodność urządzeń. A każdy akumulator jest indywidualnie traktowany i pielęgnowany. Jeśli jednak przestrzegane są niektóre ważne podstawowe zasady, będzie to możliwe przez długi czas przy użyciu akumulatorów.

    • Co to są akumulatory?

    • Jakie rodzaje akumulatorów są dostępne?

    • Jaka jest obecnie popularna forma akumulatora?

    • Jak akumulatory są prawidłowo ładowane?

    • Jak prawidłowo obchodzić się z akumulatorami?

    • W ten sposób znajdziesz odpowiedni akumulator

    • Najczęściej zadawane pytania dotyczące akumulatorów

    Co to są akumulatory?

    Akumulator lub akumulator jest wtórną baterią, która nadaje się do ponownego ładowania. Dzięki temu akumulatory mogą być używane kilka razy. Gdy akumulator jest rozładowany, należy go ponownie naładować za pomocą ładowarki odpowiedniej do technologii akumulatora. Akumulatory nadają się szczególnie do urządzeń o wysokich wymaganiach energetycznych.

    W przeciwieństwie do akumulatorów, baterie ogniw galwanicznych są przeznaczone do jednorazowego użytku. Jeśli bateria jest rozładowana, należy ją poddać recyklingowi. Baterie są odpowiednie dla urządzeń, które są tylko używane tam i z powrotem, mają niskie zapotrzebowanie na energię i muszą być gotowe do użycia w każdej chwili.

    Niestety, pojęcia akumulatora i baterii są mylone. W ten sposób również w motoryzacyjnych sklepach często mówi się o akumulatorach samochodowych, ale w rzeczywistości są to akumulatory ołowiowo-kwasowe.

    Ze względu na składniki utylizacja baterii i akumulatorów z odpadami z gospodarstw domowych jest całkowicie zabroniona.

    Więcej informacji na temat usuwania baterii i akumulatorów

    Jakie rodzaje akumulatorów są dostępne?

    Oprócz formy akumulatora, która z reguły jest określona przez dostarczane urządzenie, rodzaj akumulatora lub technologia akumulatora mają decydujące znaczenie. W zależności od technologii akumulatora, do budowy ładowalnych zbiorników energii wykorzystywane są różne substancje.

    Akumualatory ołowiowe

    Najstarsze i najtańsze akumulatory są w dalszym ciągu akumulatorami ołowiowymi. Akumulatory te są dostępne np. jako akumulatory ołowiowo-kwasowe używane w sektorze motoryzacyjnym. Bezobsługowe akumulatory ołowiowo-żelowe są zamknięte na stałe i mogą być używane niezależnie od położenia. Akumulatory te są używane w urządzeniach rozruchowych, systemach UPS, instalacjach alarmowych lub jako akumulatory słoneczne. W przypadku akumulatorów AGM lub akumulatorów ołowiowo-włókninowych rozcieńczony kwas siarkowy jest przechowywany w włóknie z włókna szklanego. Zastosowanie jest identyczne jak w przypadku akumulatorów żelowych. Poza tym są często wykorzystywane jako baterie motocyklowe. 

    Akumulator kwasowo-ołowiowy

    Zamknięty akumulator ołowiowo-wapniowy z 12 V i 7,2 Ah.

    Korzyści:

        - Niedrogi zakup- Wysokie wartości pojemności- Solidny

    Wady: - bardzo wrażliwy na głębokie rozładowanie

    Do akumulatorów ołowiowych
     

    Akumulatory NiCd

    Jeszcze kilka lat temu akumulator niklowo-kadmowy nie był potrzebny w zastosowaniach o niezwykle wysokim zapotrzebowaniu na prąd, np. w przypadku narzędzi elektrycznych i wysokowydajne napędów w modelarstwie. Ten typ akumulatora został jednak prawie całkowicie wyparowany przez akumulatory litowo-polimerowe.

    Akumulatory NiCd

    Dzięki wypustkom lutowniczym akumulatory NiCd mogą być indywidualnie lutowane. 

    Korzyści:

        Tańszy koszt zakupu niż w przypadku akumulatorów NiMH
    - dla bardzo dużego zapotrzebowania na prąd i szybkiego ładowania
    - bardzo odporny na zimno

    Wady:
    - należy regularnie przed ładowaniem całkowicie rozładować.

    Uwaga: Ze względu na toksyczne metale ciężkie istnieje ogólny zakaz sprzedaży. Wyjątkiem są tylko akumulatory NiCd do bezprzewodowych urządzeń elektrycznych, do zastosowania w technice awaryjnej i alarmowej oraz do zastosowania w technice medycznej.

    Do akumulatorów NiCd

    Efekt pamięci

    Akumulatory NiCd mają zdumiewającą pamięć
    tak zwanego efektu pamięci, nawet najmocniejsza bateria jest słaba. Dlatego akumulator niklowo-kadmowy nie należy ładować, dopóki nie zostanie całkowicie rozładowany. W przeciwnym razie na ujemnej elektrodzie mogą się tworzyć kryształy kadmu. Akumulator zapamiętuje niepełny stan rozładowania i zapisuje go jako pusty. W rzeczywistości poniżej tego poziomu rozładowania znajduje się jeszcze pojemność, z której nie można korzystać. W przypadku niepełnego cyklu rozładowania wydajność maleje coraz więcej. Aby uniknąć tego efektu pamięci, należy w pełni rozładować ogniwa NiCd. W ten sposób znacznie wydłużysz żywotność akumulatorów.

     

    Akumulatory NiMH

    Akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) wyróżnia się przede wszystkim przyjazność dla środowiska. Możesz zapisać więcej energii niż akumulatory NiCd i nie odczuwać efektu pamięci. Dzięki temu akumulatory z okrągłymi ogniwami NiMH są szeroko rozpowszechnione, a także bardzo popularne wśród użytkowników.

    Akumulatory NiMH

    Akumulatory NiMH w różnych wersjach i kształtach.

    Korzyści:

       Nie zawiera toksycznego, ciężkiego kadmu z metalem
    - przy tej samej konstrukcji zapewnia większą wydajność
    - bez efektu pamięci

     Wady:- Wyższe koszty akwizycji niż akumulatory NiCd- Bardziej wrażliwy na zimno niż akumulatory NiCd- Silne rozładowanie przy dłuższym ładowaniu (wyjątek: akumulator NiMH o niskim poziomie samorozładowania, taki jak Conrad Endurance, Sanyo eneloop lub Varta Ready2Use)- Zastosowana ładowarka musi być przystosowana do akumulatorów NiMH

    Do akumulatorów NiMH
     

    Akumulator NiZn;

    Akumulator niklowo-cynkowy (NiZn) to idealne rozwiązanie, jeśli urządzenia z akumulatorami NiMH nie działają lub działają tylko nieniezawodnie ze względu na niskie napięcie 1,2 V / ogniwo.

    Akumulatory niklowo-cynkowe o napięciu 1,6 V / ogniwo zapewniają więcej napięcia niż baterie.

    Zalety:
    - wysokie napięcie 1,6 V / ogniwo
    - wysoka gęstość energii i odporność na cykle
    - bardzo odporny na niskie temperatury

     Wady:
    Ładowarka musi być zaprojektowana dla akumulatorów NiZn.

    Do akumulatorów NiZn mikro
    Do akumulatorów NiZn AA
     

    Akumulatory litowo-jonowe lub litowo-polimerowe

    Jako sprawdzone zasilanie telefonów komórkowych, smartfonów, notebooków i kamer cyfrowych, akumulatory litowe o wysokiej pojemności mogą być również używane jako lekkie akumulatory napędowe w modelarstwie. Akumulatory litowe są jednak nadal stosunkowo drogie i można je ładować wyłącznie za pomocą specjalnych ładowarek. Przekroczenie maksymalnego napięcia ładowania może łatwo zniszczyć akumulatory litowe.

    Akumulatory litowo-jonowe lub litowo-polimerowe

    Akumulatory litowe mimo kompaktowej konstrukcji zapewniają dużą pojemność.

    Zalety:
    - wysokie napięcie 3,6 - 3,7 V/ogniwo
    - wysoka gęstość energii
    - dostępne różne kształty

     Minusy:
    - ładowarki muszą być przystosowane do akumulatorów litowych.

    Do akumulatorów litowo-jonowych
    Do akumulatorów LiPo
     

    Jaka jest obecnie popularna forma akumulatora?

    Akumulatory typu

    AA do R1 
     
    Większość małych urządzeń elektronicznych (np. Zdalne sterowanie, zegary, kompaktowe lampy i wagi) mogą być wyposażone w akumulatory typu AA, AAA lub AA o różnej liczbie. Ze względu na niewielki pobór prądu urządzeń, które mają być używane do zasilania, te rozmiary akumulatorów zapewniają jeszcze wystarczająco długi czas pracy.
    Akumulatory CNieco większe niż akumulatory AA, akumulatory C posiadają znacznie większą pojemność. Są one zalecane w urządzeniach, takich jak zabawki dla dzieci, które wymagają większej ilości energii elektrycznej.
    Akumulatory DAkumulator z największym akumulatorem do baterii guzikowych jest stosowany przede wszystkim w urządzeniach wymagających dużej mocy, takich jak przenośne radia lub latarki. Duża pojemność tych akumulatorów gwarantuje długi czas pracy.
    Akumulatory blokowe 9 VDo niektórych specjalnych urządzeń potrzebne są akumulatory blokowe 9 V. Są one budowane z kilku małych pojedynczych ogniw, które znajdują miejsce w obudowie akumulatora blokowego. Akumulatory blokowe 9 V są chętnie używane w przyrządach pomiarowych.
    Zestawy akumulatorówJako praktyczna pamięć o wysokiej pojemności akumulatory są szczególnie popularne w modelarstwie. Ze względu na prawie nieograniczone możliwości kombinacji można ustawić indywidualne akumulatory dla każdego obszaru zastosowania.

    Niektóre rozmiary akumulatorów mają różne nazwy:

    N;

    HR1, 50NH, N, LR1, LR01, E90, LR1-N, LR1/E90, 4001, AM5, KN, MN9100, MN9100/N, UM5, R1, CN-2, 810, 910A, L1129

    Micro

    HR3, HR03, UO100557, DC2400, DC2400B4N, LR03, AAA, LR3, AM4M8A, AM4, S, MN24400, 824, E92, LR03N, 24A, K3A, R3, R03, 7526, UM4, MINITO, V2500PX

    AA (R6)

    HR6, HR06, CEF80, RB104358, LR06, AA, LR6, AAB4E, AM3, M, MN1500, 815, E91, LR6N, 15A, KAA, R6, R06, BA3058, U7524, UM3, STILLO, V1500PX

    C (R14)

    HR14, LR15, C, AM2, L, MN14400, 814, E93, LR14N, 14A, KC, R14, BA3042, U7522, UM2, 1/2 TORCIA

    D (R20)

    HR20, LR20, D, AM1, XL, MN1300, 813, E95, LR20N, 13A, KD, R20, LR20L, BA3030, U7520, UM1, TORCIA

    Bateria blokowa 9 V

    HR6F22, HR9V, HR22, 6LR61, 6LR21, 6AM6, 6LP3146, MN1604, A1604, E Block, LR22, 522, 6LF22, 1604A, K9V, 6R21, 6R22, BA3090/U, 6F22, PP3HP, 006P, AM6F, 6LF62, HP3, M1604, 4022, BLOC, CLR6, KA9, ND65V, U9VL-J-P

    Jak akumulatory są prawidłowo ładowane?

    Akumualatory ołowiowe

    Pusty akumulator ołowiowy jest w stanie absorbowania wyjątkowo wysokiego prądu. Z tego powodu w przypadku akumulatorów ołowiowych o wysokiej pojemności prąd ładowania musi być ograniczony na początku ładowania. Ograniczenie to może nastąpić poprzez maks. Moc ładowarki lub elektroniczną regulację prądu. Wysokość prądu ładowania powinna odpowiadać ok. 1/20 do 1/10 wartości pojemności. W przypadku akumulatora o pojemności 16 Ah prąd ładowania wyniósłby 0,8 - 1,6 A.

    Najpierw wzrasta napięcie, aż zacznie przepływać ustawiony prąd ładowania (t1). Podczas procesu ładowania, przy stałym natężeniu, napięcie ładowania wzrasta, aż t2 osiągnie maksymalne dopuszczalne napięcie. Teraz, gdy napięcie końcowe ładowania będzie stałe, prąd ładowania będzie się stopniowo spadał. Jeśli zostanie przekroczony minimalny prąd (t3), akumulator ołowiowy zostanie w pełni naładowany. 

    Krzywa ładowania akumulatorów ołowiowych

    Typowa krzywa ładowania akumulatora ołowiowego

    Akumulatory NiMH

    Akumulatory NiMH są ładowane ze stałym prądem. Gdy prąd ładowania jest regulowany ręcznie, powinien wynosić ok. 3/10 wartości pojemności. W przypadku akumulatora o pojemności 2000 mAh, prąd ładowania wyniósłby 600 ma. W przypadku szybkiego ładowania wysokość prądu ładowania jest automatycznie określana i regulowana na podstawie zachowania akumulatora. Napięcie wzrasta wówczas bardzo szybko, aż przepłynie wymagany prąd ładowania (t1).

    Rozpoznawanie, kiedy akumulator jest w pełni naładowany, odbywa się za pomocą krzywej napięcia ładowania. Na końcu jest to typowy wzrost. Podczas gdy energia jest nadal załadowana do akumulatora, napięcie ładowania (t2) zmniejsza się. Wykrycie ujemnej zmiany napięcia nazywane jest minus delta u lub minus delta „wyłączania szczytowa”. Im wyższy prąd ładowania, tym silniejszy jest spadek napięcia.

    Krzywa ładowania NiMH

    Po wyłączeniu prądu ładowania krótkotrwałe impulsy prądowe zapewniają, że ładowanie akumulatora zostanie zachowane.

    Akumulatory litowe

    Akumulatory litowe są ładowane zgodnie z tym samym schematem jak akumulatory ołowiowe. Na początku ładowania przepływa określony prąd, aż zostanie osiągnięte maks. Dopuszczalne napięcie ładowania. Następnie, przy stałym napięciu, prąd spada. Jeśli wartość minimalna zostanie przekroczona, ładowarka wyłączy się.

    Wartości napięcia na ogniwo są jednak różne, w zależności od składu chemicznego ogniw. Ponadto należy bezwzględnie przestrzegać maks. Napięcia ładowania na ogniwo. W przypadku wielokomorowych baterii litowych układy równoważące służą do utrzymania wszystkich ogniw zestawu akumulatorów na tym samym poziomie.

    W zależności od zastosowania, elektronika balansera jest zamontowany bezpośrednio w pakiecie akumulatorów lub urządzeniu. W przypadku akumulatorów napędowych stosowanych w modelarstwie, elektronika balansera jest przeważnie zintegrowany z ładowarkami.

    Częściowo również pojedyncze ogniwa są wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed przekroczeniem napięcia ładowania.

    Pojedyncze ogniwo litowe z obwodem ochronnym.

    Ważne

    Ładuj akumulatory zawsze tylko za pomocą ładowarki, która jest przeznaczona również dla danego akumulatora. W idealnym przypadku producent odpowiednio ułożyć kable do ładowania lub ładowarki tak, aby były one odpowiednie dla poszczególnych produktów. W takim przypadku należy korzystać wyłącznie z możliwości ładowania określonych przez producenta.

    Jeśli np. akumulator litowo-jonowy jest ładowany za pomocą ładowarki, która jest przeznaczona wyłącznie do zestawów akumulatorów NiMH, istnieje duże ryzyko pożaru i wybuchu!

      

    Jak prawidłowo obchodzić się z akumulatorami?

    Akumualatory ołowiowe

    W przypadku akumulatora ołowiowego nie wspiera on żywotności, jeśli jest on rozładowywany ponad 50%. Nawet jeśli zostanie ponownie naładowany do pełna. Specjalista mówi tutaj o głębokim cyklu. W przypadku akumulatora ołowiowego lepiej jest ładować pobraną pojemność, np. od 10 do 15%. W tym przypadku mówi się o cyklu płaskim.

    Dokładnie tak dzieje się w przypadku akumulatora samochodowego lub akumulatora ołowiowego. Nawet jeśli rozrusznik krótkotrwały wymaga bardzo wysokiego prądu, wydajność po starcie jest bardzo minimalna. Dzięki alternatora akumulator jest w trakcie pracy silnika ładowany od razu. Akumulator samochodowy umożliwia dziesiątki tysięcy procesów rozruchu bez uszkodzenia.

    Akumulatory ołowiowe do instalacji solarnych lub pojazdów elektrycznych są wymuszone dla pracy cyklicznej. Z tego powodu są one zaprojektowane i zbudowane w inny sposób, zgodnie z tymi zadaniami.

    Akumulator kwasowo-ołowiowy

    Prawidłowa konserwacja jest ważna nie tylko w przypadku dużych i drogich akumulatorów.

    Akumulatory ołowiowo-kwasowe muszą być regularnie kontrolowane i konserwowane. Ubytek cieczy musi być ponownie zrównoważony przez wodę destylowaną. Aby uzyskać optymalną wysokość napełnienia, akumulatory te często mają oznaczenia z boku lub w otworach. W przypadku braku tych oznaczeń optymalna krawędź piły musi wystawać ponad górną krawędź płyty ołowiowej o ok. 1 cm.

    Akumulatory ołowiowe, które nie są używane zimą, należy przed przechowywaniem w pełni naładować. Ponadto akumulatory powinny być regularnie doładowywane. Alternatywnie można również używać ładowarek, które posiadają funkcję ładowania podtrzymującego.

    Akumulatory NiMH

    Akumulatory NiMH są stosunkowo łatwe w pielęgnacji akumulatory, które również mogą łatwo dojść do głębokiego rozładowania. Stałe ładowanie może natomiast znacznie skrócić żywotność i wydajność baterii. Z tego powodu nie zaleca się, aby np. umieścić na stacji ładującej telefon bezprzewodowy przez 24 godziny w ciągu dnia.

    Jednak akumulatory NiMh ulegają samorozładowaniu. Dlatego przed użyciem należy jeszcze raz naładować akumulator. Niektórzy producenci rozpoznali problem i oferują akumulatory NiMH o niskim poziomie samorozładowania. Te baterie to między innymi sprzedawane pod nazwami Conrad Endurance, Pamasonic eneloop lub Varta Ready2Use.

    Gotowe do użycia baterie mają bardzo małe samorozładowanie.

    Akumulatory litowe

    To, co zapewnia długą żywotność baterii ołowiowych, jest wyjątkowo szkodliwe dla baterii litowych. Chodzi o to, by zawsze utrzymywać stan naładowania na poziomie 100%.

    Modelarze praktykują już długie i ładują duże i drogie akumulatory litowo-polimerowe po ostatnim użyciu zaledwie do 70%. Dzięki temu wysokiej jakości akumulatory w czasie spoczynku mogą być optymalnie używane do następnego użycia w modelu.

    Posiadacze notebooków, laptopów, netbooków lub tabletów powinni również o tym pamiętać. Ponieważ często do użytku stacjonarnego w domu lub w biurze akumulatory w urządzeniach z pomocą stacji dokujących lub kabli ładujących są zawsze przechowywane w stanie naładowania w wysokości 100%. Po kilku latach można stwierdzić, że notebook wprawdzie działa jeszcze dobrze, ale czas pracy akumulatora jest bardzo krótki.

    Zjawisko to dotyczy także smartfonów. Ale dopóki bateria nie wykaże pierwszych oznak zmęczenia, istnieje już kolejny model telefonu. Słabnąca bateria jest często decydującym argumentem za zakupem nowego smartfona. 

    Notebook

    W przypadku prawidłowej konserwacji akumulatory laptopa utrzymują znacznie dłużej.

    W ten sposób znajdziesz odpowiedni akumulator

    W przypadku akumulatorów z ogniwami okrągłymi decyzja o zakupie jest stosunkowo prosta. Ponieważ decydującą rolę odgrywają: AA (R6), AAA (R03), C (R14), Block 9 V lub Mono (D). Akumulatory o tej samej konstrukcji różnią się jedynie marką i pojemnością w mAh. Tylko w rzadkich przypadkach potrzebne będą baterie NiZn o napięciu 1,6 V / ogniwo zamiast akumulatorów NiMH o napięciu 1,2 V / ogniwo.

    W przypadku akumulatorów ołowiowych… dane techniczne są obok technologii (kwas, żel, runo) widoczne na pierwszym planie. Oprócz napięcia i pojemności decydujące są również wymiary i oczywiście złącza z płaską wtyczką, połączenie śrubowe M6 itp. Dla niektórych zastosowań, np. w systemach alarmowych, wymagane jest certyfikat VDS.

    W przypadku akumulatorów litowych jest to już trudniejsze. Ponieważ w tym miejscu nabywca musi zdefiniować wszystko, od technologii (litowo-polimerowy, litowo-żelazem lub litowo-jonowy), budowy, przyłączenia do ilości ogniw i wymiarów. Ciężar akumulatora ma również decydujące znaczenie dla modeli samolotów. 

      

    Najczęściej zadawane pytania dotyczące akumulatorów

    Jak często można ładować akumulator?

    Liczba cykli ładowania w przypadku akumulatorów zależy od technologii i głębokości rozładowania. Poza tym decydujące znaczenie ma także sposób, w jaki akumulator jest traktowany prawidłowo. Podczas gdy akumulatory ołowiowe i litowe są bardzo wrażliwe na zbyt głębokie rozładowanie, akumulatory NiCd powinny być rozładowywane przed ładowaniem, aby utrzymać je w stanie gotowości do pracy.
     

    Jak szybko ładuje się akumulator?

    Jak szybko akumulator może zostać w pełni naładowany, zależy od danego akumulatora. Producenci podają maksymalny dopuszczalny prąd ładowania w danych technicznych. Ładowarka musi wtedy być w stanie to zrobić. Szybkie ładowanie maksymalnym prądem ładowania powinno być przeprowadzone w miarę możliwości tylko wtedy, gdy akumulator jest pilnie potrzebny. Z reguły wolniejszy proces ładowania jest łagodniejszy dla akumulatorów. 
     

    Co oznacza oznaczenie mAh? 

    Dane oznaczają pojemność akumulatora. Pojemność podpowie, ile energii elektrycznej może zapisać akumulator lub jak długo może dostarczyć określony prąd. Akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy typu AA o pojemności 2000 mAh może w ciągu 10 godzin dostarczać prąd o natężeniu 200 ma. Gdy prąd rozładowania zostanie zwiększony, zmniejsza się użytkowa pojemność.
     

    Dlaczego akumulatory tego samego typu różnią się często pod względem pojemności?

    Wartość pojemności informuje tylko o tym, ile energii może zapisać lub dostarczyć akumulator. Jednak nie mówi nic o jakości i wydajności baterii. Często osiągane są wysokie wartości pojemności kosztem innych parametrów, takich jak np. rezystancja wewnętrzna lub samorozładowanie.   
     

    Co to są baterie wysokoprądowe?

    Jak sama nazwa mówi, akumulatory można ładować w bardzo krótkim czasie i rozładowywać w bardzo krótkim czasie. Akumulatory z możliwością ładowania przy wysokim prądzie mogą być często używane do zasilania modeli elektrycznych. Nawet jeśli czas pracy silnika wynosi zaledwie kilka minut, w tym czasie dostępna jest ogromna moc.
     

    W jaki sposób utylizować akumulator?

    Akumulatorów nie należy wyrzucać do odpadów domowych ze względu na używane metale i kwasy. Mogą one być (np. baterie) dostarczane na stacjach wartościowych lub u dystrybutorów w celu ich prawidłowego wykorzystania.

    Co to jest akumulator?

    Ładowalna bateria była baterią alkaliczną, która mogła zostać w ograniczonym zakresie ponownie naładowana. Do tego celu potrzebne są jednak specjalne ładowarki. W tym systemie producenci próbowali połączyć zalety baterii z napięciem znamionowym 1,5 V i możliwość ponownego użycia akumulatora. Od czasu wprowadzenia akumulatorów niklowo-cynkowych o napięciu znamionowym 1,6 V ładowne baterie straciły na znaczeniu. 
     

    Co jeśli będzie się wydzielał nieprzyjemny zapach podczas ładowania akumulatora?

    Nieprzyjemny zapach to siarkowodór. Powstaje on wtedy, gdy akumulatory ołowiowe są przeładowane i zbyt gorące. Przyczyną może być nieodpowiednia lub nieuszkodzona ładowarka (napięcie ładowania zbyt wysokie) lub uszkodzony akumulator.
    Ponadto akumulatory ołowiowo-kwasowe mogą być używane podczas ładowania gazów. Powstaje mieszanka tlenowa i wodór (gazy wybuchowe), która ulatnia się przez otwory napełniania. Dlatego duże akumulatory ołowiowe należy ładować wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
    Ważne: Podczas ładowania akumulatorów należy zawsze zachować wartości graniczne dla prądu i napięcia podane przez producenta. 

     
     

    Akumulatory do wielokrotnego ładowania

    Ogniwa bateryjne są popularnym źródłem energii w wielu urządzeniach. Znajdziesz je w aparatach fotograficznych, radiach, latarkach, czujnikach, pilotach zdalnego sterowania, zabawkach oraz w innym przenośnym sprzęcie elektronicznym. Zużywające się baterie wymagają jednak wymiany, co stanowi dla użytkownika dodatkowy wydatek oraz przyczynia się do zwiększenia odpadów potencjalnie niebezpiecznych dla środowiska. Alternatywą dla baterii są akumulatory umożliwiające wielokrotne ładowanie. Są one dostępne w podobnych standardach, przez co znalezienie zamiennika jest niezwykle łatwe. Żywotność akumulatorów to nawet kilkaset cykli ładowania, co jest niezwykle przydatne dla osób, które często korzystają z baterii, np. do zasilania lamp błyskowych.

    Czym różni się akumulator od standardowej baterii?

    Baterie działają w oparciu o reakcje chemiczne zachodzące w ich wnętrzach, które prowadzą do powstania energii elektrycznej. Różnią się w zależności od elektrolitu użytego do produkcji, który traci jednak swoje właściwości wraz z rozładowaniem ogniwa. W przypadku akumulatorów proces ten jest odwracalny, co pozwala na przedłużenie żywotności akumulatora do nawet 2 tysięcy ładowań bez znaczącego spadku jego sprawności. Oznacza to, że ogniw wielokrotnego ładowania możesz używać nawet kilka lat, bez ryzyka, że zgromadzone w nich substancje przedostaną się na zewnątrz, doprowadzając do zniszczenia sprzętu. Są one dostępne w kształtach i rozmiarach odpowiadających standardom bateryjnym, co pozwala traktować je jako ekonomiczny zamiennik. Użyjesz ich również do zasilania urządzeń pracujących w niskich temperaturach.

    Pojemność akumulatora – długi czas pracy urządzeń

    Ważnym parametrem pracy akumulatora jest jego pojemność, czyli ilość energii, którą jest w stanie zgromadzić w jednym cyklu ładowania. Wartość ta oznaczana jest w miliamperogodzinach (mAh). Znajdziesz ją na opakowaniu akumulatora, a często również na samym ogniwie. Im wyższa liczba, tym akumulator dłużej dostarczać będzie prąd przy określonym napięciu. Pojemność często ma związek z technologią produkcji akumulatora. W gronie najpopularniejszych rozwiązań są dziś trwałe i przystępne cenowo ogniwa niklowo-kadmowe (NiCd) oraz wydajne czy pozbawione efektu pamięci akumulatory niklowo-metaliczno-wodorkowe (NiMH), litowo-jonowe (Li-Ion) i litowo-polimerowe (LiPo).

    Typy akumulatorów – wybierz pasujące ogniwo

    Poszczególne urządzenia wymagają innych rodzajów akumulatorów. Podłączenie ogniwa będzie możliwe, jeśli będzie ono odpowiadać standardowi bateryjnemu, zastosowanemu w sprzęcie. Najpopularniejszym dziś rozmiarem jest AA, czyli popularny „paluszek”, mniejszy AAA spotykany często w pilotach zdalnego sterowania, duży akumulator D (R20) dedykowany przenośnym radiom oraz C (R14), używany w latarkach i zabawkach. W naszej ofercie znajdziesz również wiele akumulatorów specjalistycznych i żelowych do zastosowań przemysłowych. Często oferują one wyższe od standardowych baterii napięcie, np. 9 V czy 12 V, co pozwala na zasilanie różnorodnych urządzeń.

    Jak ładować akumulator?

    Na większość współczesnych akumulatorów nie wpływa efekt pamięci, co pozwala na ponowne ładowanie bez konieczności całkowitego rozładowania ogniwa. Regeneracja akumulatorów odbywa się przy użyciu dostępnych osobno ładowarek, które wpina się do gniazdka sieciowego. Zaletą wielu urządzeń tego typu jest możliwość ładowania kilku akumulatorów jednocześnie oraz kompatybilność z wieloma standardami bateryjnymi, przez co za pomocą jednej ładowarki załadujesz m.in. akumulatory AA, AAA, C i D. Ważne jest, aby urządzenie ładujące posiadało wewnętrzny timer, który odłączy zasilanie w momencie maksymalnego naładowania akumulatora. Pozwoli to przedłużyć jego żywotność i sprawność.

    Znajdź wydajne źródło zasilania przenośnych urządzeń, które pozwoli na wielokrotne ładowanie

    W conrad.pl prezentujemy setki sprawdzonych akumulatorów renomowanych producentów. Skorzystaj z zalet różnorodnych akumulatorów, które z łatwością dopasujesz do urządzeń zasilanych bateryjnie. Sprawdzone ogniwa znanych producentów zagwarantują Ci setki ładowań oraz wysoką pojemność, która sprosta potrzebom sprzętu pracującego nawet w trudnych warunkach. W conrad.pl znajdziesz akumulatory w popularnych standardach AA, AAA, C i D oraz specjalistyczne rozwiązania dla przemysłu.