Porady

    Kamery monitorujące – bezpieczeństwo wewnątrz i na zewnątrz budynków

    Kamery monitorujące mają za zadanie przesyłanie obrazu na żywo z obszarów, które mają być monitorowane, do urządzenia monitorującego lub strumienia na żywo oraz, w razie potrzeby, rejestrowanie materiału obrazu w celu późniejszej analizy.

    Nasz przewodnik zawiera więcej informacji na temat różnych typów kamer monitorujących i tego, na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie.



    Do czego służą kamery monitorujące?

    Nie można mieć wszystkiego na oku!

    Kamery monitorujące pozwalają jednak mieć oko na wszystko, co wymaga monitorowania w budynku i w niemal wszystkich obszarach przedsiębiorstwa. Służą one do przesyłania lub nagrywania sekwencji nieruchomych obrazów lub ruchomych obrazów wideo.

    Niezależnie od tego, czy chodzi o budynek biurowy, siedzibę firmy, oddział banku, supermarket czy sklep detaliczny – korzystanie z kamer monitorujących pozwala udokumentować nieuprawniony dostęp, kradzieże i włamania, a nawet im zapobiec.

    Ponadto, kamera monitorująca może być wykorzystywana do monitorowania wejścia przed domem lub do nadzorowania dziecka, zwierzęcia domowego lub osoby wymagającej opieki, gdy osobista obecność w tym samym pomieszczeniu nie jest możliwa – dzięki kamerze monitorującej można zapewnić większe bezpieczeństwo i w dowolnym momencie sprawdzić z odległości, czy wszystko jest w porządku w obszarze monitorowanym.

    Dzięki kamerze monitorującej możesz obserwować określony obszar na żywo lub zobaczyć, co wydarzyło się w pomieszczeniu lub obszarze później. Kamera monitorująca służy kilku celom jednocześnie: odstraszaniu przed włamaniem lub nieupoważnionym wtargnięciem, monitorowaniu na żywo oraz wyjaśnianiu i rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce w monitorowanym obszarze. Zarejestrowany materiał wideo może na przykład posłużyć do identyfikacji osób lub tablic rejestracyjnych pojazdów.

    Do podglądu obrazów na żywo lub nagranych obrazów przesyłanych przez kamerę monitorującą można użyć smartfona lub tabletu, monitora komputera lub telewizora lub oddzielnego ekranu jako monitora monitorującego, w zależności od modelu i opcji sieciowych.

    Kamery IP typu Dome (kopółkowe) są często używane do monitorowania dużych obszarów, na przykład w domach towarowych, stacjach benzynowych, fabrykach i magazynach, a także w transporcie publicznym i innych obszarach zagrożonych wandalizmem. Montowane są zazwyczaj na suficie i wyposażone w półkulistą osłonę wykonaną z przyciemnianego szkła. W ten sposób z zewnątrz nie można zobaczyć, na który obszar kamera jest zogniskowana. Ruchoma kamera, która może zdalnie śledzić cel wizualny, jest również znana jako kamera typu PTZ. Skrót oznacza trzy opcje sterowania kamerą: Można ją przesuwać w poziomie (p = pan) i przechylać w pionie (t = tilt), a także powiększać obszary (z = zoom).



    Rodzaje i zastosowania kamer monitorujących

    Kamery monitorujące różnią się w zależności od wyposażenia, konstrukcji i rodzaju transmisji danych. Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych typów.


    Monitoring IP

    Kamera IP wykorzystuje sieć komputerową do transmisji danych i zazwyczaj można nią wygodnie sterować za pomocą aplikacji. Skrót IP oznacza „Internet Protocol”. Kamera IP może wykorzystywać do przesyłania danych istniejącą sieć komputerów (np. poprzez WLAN w ramach systemu Smart Home) co umożliwia nieskomplikowane połączenie i elastyczną rozbudowę.

    Podłączenie kamery IP może być przewodowe, tj. za pośrednictwem kabla Ethernet/LAN, lub bezprzewodowe za pośrednictwem sieci WLAN. Do podłączenia kamery IP do prywatnej sieci komputerowej lub sieci firmowej i sterowania nią wystarczy użyć odpowiedniej aplikacji. Aplikacje do monitoringu IP są często dostępne bezpłatnie.

    Niektóre kamery IP oferują funkcję alarmu i wysyłają wiadomość push na smartfona, jeśli zarejestrują jakąkolwiek aktywność. Kamery monitorujące WLAN zapewniają wysoki stopień elastyczności w wyborze miejsca instalacji w odpowiednim zakresie. Kamery typu IP PoE (PoE = Power over Ethernet) są szczególnie wygodne w użyciu, ponieważ nie wymagają oddzielnego kabla zasilającego do działania, ponieważ pobierają energię bezpośrednio z kabla sieciowego. Dzięki monitoringowi opartemu na protokole IP, materiał wideo może być również łatwo przechowywany w chmurze.


    Kamery monitorujące z funkcją noktowizora

    Niektóre kamery monitorujące są wyposażone w funkcję noktowizora, dzięki czemu obszary mogą być monitorowane nawet przy słabym oświetleniu lub w ciemności. Kamery z funkcją noktowizora często posiadają aktywną funkcję podczerwieni. Reflektor na podczerwień, który może być przymocowany bezpośrednio do kamery jako dioda LED lub dostępny jako oddzielne akcesorium, służy jako niewidoczne oświetlenie.

    Noktowizor może być również realizowany przez funkcję termowizyjną, która pasywnie wykorzystuje promieniowanie cieplne ciała z obiektów i rejestruje obraz termiczny.

    Można to wykorzystać na przykład do wczesnego wykrywania źródeł pożaru w halach montażowych, magazynach, budynkach firmowych lub laboratoriach.

    Kamera wideo z funkcją noktowizora jest jednak równie przydatna, jeśli zależy nam na monitorowaniu ogrodu, wjazdu do garażu lub innej słabo oświetlonej części terenu zewnętrznego.


    Przewodowy monitoring

    Kamery monitorujące, które przesyłają sygnał wideo bezprzewodowo, oferują elastyczne opcje zastosowań. Mogą one być instalowane niemal wszędzie, o ile można je podłączyć do stabilnej sieci bezprzewodowej. Jest to zazwyczaj sieć WLAN. Główną zaletą kamer bezprzewodowych jest to, że do ich instalacji nie trzeba układać kabli.

    Korzystanie z radiowych bezprzewodowych kamer monitorujących jest szczególnie przydatne, jeśli wymagane jest monitorowanie większej posesji lub domu i zainstalowanie kilku kamer w różnych lokalizacjach oraz łatwe połączenie ich w sieć.

    Jednak nawet jeśli zależy nam na przykład na jak najsprawniejszym monitorowaniu floty pojazdów firmy lub rozległych magazynów, sieć kilku bezprzewodowych kamer monitorujących jest bardzo odpowiednia do tego celu.


    Mini kamery monitorujące

    Jeżeli konieczne jest monitorowanie danego obszaru i upewnienie się, że jest on niezauważony, to mini kamera monitorująca jest właściwym wyborem. Ze względu na niewielkie rozmiary, mini kamery monitorującej można łatwo zakamuflować i ukryć. Urządzenia te są często umieszczane w obudowie, która łudząco przypomina niepozorny przedmiot codziennego użytku – taki jak zegarek na rękę, kluczyk do samochodu, długopis czy czujnik dymu.

    W ten sposób można niepozornie monitorować obszary, a w razie potrzeby mieć dostęp do zdarzeń na wideo w celu udokumentowania dowodów, pod warunkiem, że minikamera jest wyposażona lub podłączona do nośnika pamięci. Minikamerami można często sterować za pomocą aplikacji i są one dostępne jako zminiaturyzowane kamery monitorujące IP lub kamery WLAN.

    Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, mini kamery monitorujące generalnie dostarczają obraz w jakości HD i dlatego mogą konkurować z większymi kamerami do monitoringu HD pod względem rozdzielczości obrazu.


    Atrapy kamer

    Czasami funkcja monitorowania nie jest konieczna lub pożądana. Jeśli głównym celem jest osiągnięcie efektu odstraszającego, atrapa kamery jest właściwym wyborem. Do osiągnięcia efektu odstraszającego, a tym samym ochrony przed włamaniem, kradzieżą sklepową lub wandalizmem, często wystarczy zainstalowanie atrapy w dobrze widocznym miejscu. Kluczowe jest, aby obiekt wyglądał łudząco prawdziwie. Często repliki są wyposażone w migające diody LED i trudno je odróżnić od prawdziwej kamery wideo pod względem wyglądu.


    Przewodowy monitoring

    Jedną z zalet przewodowych kamer monitorujących w porównaniu z modelami przesyłającymi sygnał za pośrednictwem sieci WLAN jest to, że przesyłanie sygnału obrazu jest stosunkowo wolna od zakłóceń i odporna na podsłuchy. Jednak czasami może to być czasochłonne, aby ułożyć kable dobrze zabezpieczone i, jeśli to konieczne, niepozorne. Przewodowe kamery są zatem mniej elastyczne w użyciu niż kamery bezprzewodowe, ale są bardziej niezawodne i oferują większe bezpieczeństwo przed atakami cyfrowymi i próbami ingerencji.



    Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kamer monitorujących?

    Poniższe kryteria są pomocne w wyborze kamery monitorującej, która spełnia określone wymagania z szerokiej oferty:


    Rozdzielczość obrazu

    Jeśli zależy nam na możliwości łatwego rozpoznawania szczegółów, takich jak twarze lub tablice rejestracyjne na nagraniu, zaleca się zakup kamery oferującej obraz HD (HD = High Definition), tj. obraz w wysokiej rozdzielczości. Kamery Full HD zapewniają jeszcze lepszą jakość niż kamery HD. Wreszcie, rozważając rozdzielczość kamery, warto mieć na uwadze urządzenie końcowe, na którym film będzie ostatecznie oglądany. Dla przykładu, czy bardziej prawdopodobne jest, że będzie on oglądany na małym ekranie smartfona, czy na dużym monitorze? Full HD raczej nie sprawdza się na małych ekranach, dlatego HD jest tu zazwyczaj wystarczające.


    Ogniskowa

    Szeroki kąt widzenia i obrazu odpowiada krótkiej ogniskowej obiektywu kamery. Należy o tym pamiętać, jeśli chcemy mieć kompleksową sekcję obrazu obejmującą dużą część pomieszczenia, ale warunki przestrzenne nie pozwalają na zainstalowanie kamery monitorującej w wystarczająco dużej odległości. Może to mieć miejsce w szczególności w prywatnych gospodarstwach domowych.

    Kamery, które umożliwiają zmienną ogniskową, a tym samym zmienny kąt widzenia, są praktyczne. Niektóre modele pozwalają także na zamontowanie oddzielnego obiektywu szerokokątnego, teleobiektywu lub obiektywu zmiennoogniskowego.


    Wbudowane czujniki

    Niektóre kamery wideo oferują również opcję efektywnego wykorzystania dostępnego miejsca na dysku poprzez nagrywanie obrazów tylko wtedy, gdy coś dzieje się w polu widzenia kamery. W przypadkach, gdy stały monitoring nie jest wymagany, dobrym pomysłem jest użycie kamery monitorującej, która rozpoczyna nagrywanie obrazu tylko wtedy, gdy zostanie aktywowana przez czujnik ruchu lub czujnik dźwięku.


    Stopień ochrony IP

    Jeśli urządzenie ma być używane na zewnątrz, należy wziąć pod uwagę stopień ochrony IP. Zalecany jest stopień ochrony IP65 lub wyższy, co odpowiada pełnej ochronie przed pyłem i strumieniami wody. Do użytku na zewnątrz korzystne jest również, jeśli kamera jest odporna na wstrząsy i uderzenia, a obudowa jest wykonana z materiałów odpornych na rdzę. Jeżeli kamera monitorująca na zewnątrz jest modelem przewodowym, należy upewnić się, że specjalne uszczelki chronią punkty wejścia i wyjścia kabli.


    Wyposażenie dodatkowe

    Kupując kamery monitorujące, należy również dowiedzieć się, czy do skonfigurowania działającego systemu monitoringu wideo wymagany jest dodatkowy sprzęt, a jeśli tak, to jakie konkretne komponenty są potrzebne. Na przykład linia Professional-Line od Abus oferuje szereg komponentów, które można zakupić oprócz kamery monitorującej – takich jak uchwyt do kamery lub sieciowy rejestrator wideo. Dostępne są również akcesoria do kamer monitorujących od wielu innych dostawców.



    Nasza praktyczna porada: Co jest najważniejsze podczas instalacji kamer monitorujących?

    Jeśli chcemy zidentyfikować twarze osób, które znajdują się lub znajdowały się w polu widzenia kamery monitorującej, ważne jest, aby ustawić kamerę pod kątem, który nie powoduje zbyt dużych zniekształceń perspektywy. Kamera powinna być zatem zamontowana tak nisko, jak to możliwe, aby można było łatwo rozpoznać twarze, i tak wysoko, jak to konieczne, aby nie stała się łatwym celem wandalizmu i uszkodzenia mienia.



    FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kamer monitorujących

    Czy istnieją jakieś kwestie prawne, które należy wziąć pod uwagę podczas korzystania z kamery monitorującej?

    Tak. Należy zawsze dowiedzieć się więcej na ten temat, w zależności od celu, w jakim kamera wideo ma być używana do nadzoru.

    Instalacja kamery monitorującej na terenie prywatnym jest zasadniczo dozwolona, o ile kamera nie obejmuje obszarów publicznych ani prywatnych osób trzecich. Dlatego ważne jest, aby kamera monitorująca umożliwiała precyzyjne zdefiniowanie sekcji obrazu. Jeśli na przykład filmowana byłaby część sąsiedniej nieruchomości lub chodnika, naruszone zostałyby dobra osobiste sąsiadów lub przechodniów, co mogłoby doprowadzić do rozprawy sądowej w przypadku sporu. Do precyzyjnego zdefiniowania sekcji obrazu wystarczające może być wyposażenie kamery w elastyczny mechanizm obrotowy.

    Dla ograniczenia ryzyka sporów prawnych z wyprzedzeniem, często zaleca się umieszczenie w miejscu filmowania znaku informującego, że prowadzone jest monitorowanie za pomocą kamery.

    Poniższe zasady mają ogólne zastosowanie do ochrony prywatności: Korzystanie z kamer do celów monitorowania jest generalnie niedozwolone w pomieszczeniach socjalnych, takich jak sanitariaty, przebieralnie i sypialnie.

    Jakich akcesoriów potrzebuję, aby móc w pełni korzystać z kamery monitorującej?

    Akcesoria wymagane do obsługi i instalacji kamery monitorującej różnią się w zależności od modelu. Uchwyty do montażu kamery i kable są często zawarte w zestawie, ale czasami trzeba je kupić osobno. Dodatkowo, oddzielne obudowy, obiektywy i oświetlacze z funkcją podczerwieni są dostępne w wielu różnych wersjach, które mogą uzupełnić wyposażenie kamery monitorującej. Nośnik pamięci masowej jest wymagany do nagrywania obrazów z kamery monitorującej, jeśli to konieczne. Może to być na przykład karta SD lub sieciowy rejestrator wideo. W przypadku kamer IP lub kamer WLAN, które są zintegrowane z istniejącą siecią komputerową, nie są potrzebne żadne dodatkowe nośniki pamięci, jeśli przechowywanie odbywa się w samej sieci. Istnieje również szeroka gama monitorów do monitringu, które oferują elastyczne opcje połączeń i często mogą być łączone ze standardowymi rejestratorami cyfrowymi.

    Powiązane tematy w dziedzinie bezpieczeństwa i nadzoru