Słuchawki » Ciesz się dźwiękiem bez zakłóceń

    Do słuchania muzyki, telefonowania, grania czy prowadzenia wideokonferencji - słuchawki są wykorzystywane przy wielu okazjach i dzięki postępującym technologiom zapewniają coraz lepszy dźwięk. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie są dostępne technologie transmisji i na co zwracać uwagę przy zakupie słuchawek.



    Słuchawki zapewniające bogate wrażenia dźwiękowe

    Wielu osobom trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez słuchawek. Są one wykorzystywane zarówno w celach rekreacyjnych i sportowych, jak i w środowisku zawodowym. Słuchanie playlist i audiobooków w drodze do pracy, oglądanie telewizji w domu bez zakłóceń czy prowadzenie rozmów telefonicznych - to wszystko jest możliwe dzięki słuchawkom. Dodatkowo używając ich, nie przeszkadza się osobom w pobliżu.

    W biurach słuchawki i zestawy słuchawkowe są niezwykle praktyczne. Pozwalają one prowadzić w miarę niezakłócone rozmowy telefoniczne z klientami i mogą zwiększyć produktywność w miejscu pracy dzięki wytłumieniu hałasu z zewnątrz.

    Słuchawki są dostępne w wielu wariantach. Mogą być oparte na różnych technologiach transmisji i charakteryzują się indywidualnymi funkcjami w zależności od zastosowania.



    Jak działają słuchawki?

    Słuchawki, podobnie jak głośniki, wykorzystują różne metody przetwarzania dźwięku w celu jego wytworzenia. Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej spotykane procesy.


    Dynamiczna konwersja dźwięku

    Większość słuchawek dostępnych na rynku funkcjonuje na tej zasadzie: w każdym nauszniku znajduje się głośnik z membraną (1). Na membranie zamontowana jest cewka (3), która znajduje się w okrągłej szczelinie magnesu stałego (2). Cewka i membrana są zamontowane tak, aby mogły drgać.

    Jeśli przez cewkę płynie prąd, to wytwarza ona pole magnetyczne. W zależności od kierunku prądu pole magnetyczne cewki i pole magnetyczne magnesu stałego albo się przyciągają, albo odpychają. Jeśli przepływ prądu odpowiada rytmowi muzyki, to cewka i membrana również będą poruszać się w tym rytmie.


    Elektrostatyczna konwersja dźwięku

    W słuchawkach z wyższej półki cenowej zwykle stosuje się metodę elektrostatycznej konwersji dźwięku.

    Tutaj folia membranowa (1) wibruje pomiędzy dwoma perforowanymi elektrodami siatkowymi (2). W przeciwieństwie do głośników dynamicznych, które wymagają dużych prądów, głośniki elektrostatyczne potrzebują wysokich napięć (ok. 1000 - 4000 V). Dlatego do membrany i elektrod siatki przyłożone jest wyprostowane wysokie napięcie (3). Sygnał dźwiękowy (4) jest również przetwarzany na wysokie napięcie (ok. 1000 V) poprzez transformator i następnie przekazywany do elektrod siatkowych. Elektrostatyczne siły przyciągania powodują drgania folii membranowej w rytm muzyki.

    Taka jakość dźwięku ma jednak swoją cenę: ze względu na większy nakład pracy przy produkcji, słuchawki z elektrostatycznym przetwarzaniem dźwięku są droższe.


    Zbalansowana konwersja dźwięku (BA)

    Proces ten jest stosowany w najwyższej jakości słuchawkach dousznych. W dosłownym tłumaczeniu Balanced Armature (BA) oznacza "zbalansowaną armaturę".

    Ruchoma armatura (2) umieszczona jest w polu magnetycznym magnesu stałego (1). Napęd (3) przymocowany do armatury zaczyna się poruszać w momencie, gdy przez cewkę (4) przepływa prąd. Połączona z napędem membrana (5) porusza się i generuje fale dźwiękowe.

    Zasada zbalansowanej armatury umożliwia uzyskanie dobrego brzmienia przy niewielkim natężeniu prądu. W wysokiej klasy słuchawkach dousznych łączy się kilka przetworników BA, aby kompleksowo odtworzyć spektrum dźwięku.



    Przewodowe vs. bezprzewodowe: technologie transmisji w słuchawkach

    Aby móc słuchać muzyki przez słuchawki, sygnały audio muszą być przesyłane ze źródła muzyki, na przykład odtwarzacza MP3 lub smartfona, do słuchawek. Można to zrobić na różne sposoby. Wyróżniamy słuchawki przewodowe i bezprzewodowe.


    Słuchawki przewodowe

    Słuchawki przewodowe podłącza się do odtwarzacza za pomocą kabla, którym przesyłane są sygnały audio. Transmisja odbywa się bez strat, co oznacza, że słuchawki zwykle oferują nieograniczenie dobrą jakość dźwięku.

    Z tego powodu słuchawki hi-fi dla wymagających fanów muzyki są zazwyczaj przewodowe. To samo dotyczy słuchawek dla DJ-ów i studyjnych, które są wykorzystywane w sektorze profesjonalnym. Kolejną zaletą słuchawek przewodowych jest to, że nie wymagają one niezależnego źródła zasilania, lecz pobierają niezbędną energię z urządzenia odtwarzającego. 

    Wadą jest jednak to, że kabel ogranicza swobodę ruchów. Jeśli jest zbyt długi, istnieje ryzyko, że zostanie zaplątany lub przerwany. Nie może być jednak również zbyt krótki, zwłaszcza jeśli słuchawki mają być podłączone do systemu hi-fi lub telewizora.


    Słuchawki bezprzewodowe

    Większy komfort oferują słuchawki bezprzewodowe. Zwykle opierają się one na technologiach radiowych, przede wszystkim Bluetooth (radio na krótkich dystansach) lub radioodbiornikach (fale radiowe).

    Słuchawki Bluetooth można łatwo sparować ze smartfonem lub komputerem. Jedynym warunkiem jest to, że urządzenie obsługuje technologię Bluetooth. Najlepiej, gdy słuchawki i odtwarzacz komunikują się za pomocą tego samego standardu Bluetooth, co zapewnia płynną funkcjonalność i optymalny dźwięk. 

    Zaletami połączenia Bluetooth są wysoka stabilność i niskie zużycie energii. Innym wariantem są słuchawki radiowe, które do transmisji sygnału wykorzystują fale radiowe. W zasadzie działają one podobnie jak radio i nadają się do podłączenia do źródeł dźwięku, które nie obsługują Bluetooth. Należą do nich przede wszystkim telewizory i systemy hi-fi. Z tego powodu wiele słuchawek do telewizorów opiera się na transmisji fal radiowych.



    Różnica między rodzajami słuchawkek bezprzewodowych 

    Określenie „true-wireless headphones”, czyli „całkowicie bezprzewodowe słuchawki” jest używane w rozróżnieniu słuchawek bezprzewodowych:


    Słuchawki bezprzewodowe uniwersalne

    Słuchawki bezprzewodowe oparte są na technologii transmisji bezprzewodowej, ale mogą być połączone za pomocą kabla. 

    Przykładem mogą być słuchawki douszne z pałąkiem lub opaską na szyję, które są często używane podczas uprawiania sportu. W większości przypadków odbiór dźwięku działa przez Bluetooth. Oznacza to, że nie ma połączenia kablowego ze źródłem muzyki. Zatyczki są jednak połączone ze sobą kablem, dzięki czemu nie gubią się tak łatwo podczas np. joggingu.


    Całkowicie bezprzewodowe słuchawki „true-wireless”

    Z kolei słuchawki true-wireless (całkowicie bezprzewodowe) są zaprojektowane tak, aby były faktycznie zupełnie bezprzewodowe, co oznacza, że nie ma żadnego połączenia kablowego ani ze źródłem muzyki, ani między słuchawkami.

    W konsekwencji prawa i lewa słuchawka mogą być używane niezależnie od siebie. Słuchawki true-wireless są zawsze słuchawkami dousznymi, ponieważ tylko taka konstrukcja pozwala na pewne dopasowanie do ucha bez konieczności stosowania uchwytu lub kabla. Jednakże końcówki douszne, jeśli nie są odpowiednio dopasowane, mogą z czasem uciskać ucho. Z tego powodu aparaty słuchowe typu true-wireless nie są odpowiednie dla wszystkich.

    Kolejną wadą jest to, że jakość dźwięku mimo dalszego rozwoju technologii, wciąż nie dorównuje słuchawkom przewodowym.



    Douszne, nauszne czy napowietrzne? Porównanie konstrukcji słuchawek

    Słuchawki oferowane są w wariantach tzw. in-ears, over-ears lub on-ears.


    Słuchawki douszne in-ears

    Słuchawki douszne to wtyczki, które wsuwa się do kanału słuchowego i tam mocuje.

    Szczelnie dopasowane wkładki douszne blokują hałas otoczenia, co jest zaletą, gdy chcesz w pełni skupić się na muzyce. Jest to jednak mniej przydatne w ruchu ulicznym lub w sytuacjach, w których powinno być słychać coś z otoczenia.


    Słuchawki nauszne over-ears

    Słuchawki nauszne znajdują się na górze ucha i całkowicie je obudowują. Dobrze tłumią hałas otoczenia, dzięki czemu można doskonale skupić się na muzyce.

    Jednak ten rodzaj słuchawek może dość mocno pocić przy dłuższym noszeniu.


    Słuchawki douszne on-ears

    Słuchawki on-ear również opierają się na uchu zewnętrznym, ale nie obejmują go całkowicie. Ponieważ nie są tak duże jak słuchawki nauszne, ucho nie poci się pod nimi tak szybko.

    Jednak dźwięk nie może się tak dobrze rozchodzić, dlatego nie do końca dorównują one over-ears pod względem jakości dźwięku.

    Dobrze wiedzieć: wkładki douszne jako alternatywa dla słuchawek dousznych

    Niektóre osoby są wrażliwe na uczucie ucisku, które może wystąpić w uchu podczas noszenia słuchawek dousznych. Alternatywą w tym przypadku mogą być wkładki do uszu. Nie są one wpychane do kanału słuchowego, lecz zaczepiane w uchu. Pozwala to na przepuszczanie hałasu otoczenia i sprawia, że są one bardziej komfortowe w noszeniu. Przykładem słuchawek EarBuds są Apple EarPods i Apple AirPods.



    Co ma znaczenie przy zakupie słuchawek?

    Przy zakupie słuchawek istotną rolę odgrywa kilka czynników.


    Budowa i dopasowanie

    Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć jest to, jaka budowa i dopasowanie najlepiej pasuje do konkretnego zastosowania oraz czy słuchawki powinny być bezprzewodowe czy przewodowe.

    Warto też zastanowić się, czy bardziej odpowiednie nie będą specjalne słuchawki. Na przykład te sportowe wyróżniają się szczególnie mocnym dopasowaniem, są odporne na pot i dlatego stanowią idealny wybór do joggingu i innych aktywności. Słuchawki gamingowe są zazwyczaj lekkie, oferują wysoki komfort noszenia nawet podczas dłuższych sesji gamingowych oraz wytwarzają przestrzenny dźwięk, który jest ważny podczas gier. Słuchawki dla dzieci to także specjalne modele w szerszym znaczeniu. Są solidne, miękko wyściełane i mają regulowany rozmiar, dzięki czemu mogą rosnąć razem z dzieckiem.

    W przypadku słuchawek bezprzewodowych zwróć uwagę na dużą pojemność baterii. Słuchawki Bluetooth są stosunkowo energooszczędne, dzięki czemu można uzyskać dość długi czas pracy. Dla orientacji: słuchawki Bluetooth z wyższej półki mogą pracować bez przerwy nawet przez 40 godzin.

    W przypadku słuchawek przewodowych upewnij się, że masz odpowiednie połączenia. Przykładowo, jeśli chcesz używać słuchawek w smartfonie z gniazdem USB-C, muszą one posiadać kabel USB z odpowiednim typem wtyczki.

    Oczywiście ważnym kryterium wyboru jest również dźwięk. Słuchawki dla wymagających powinny zapewniać nie tylko czystą reprodukcję stereo, ale prawdziwy dźwięk przestrzenny.


    Czynniki techniczne

    Podczas dokonywania wyboru należy również wziąć pod uwagę czynniki techniczne, takie jak impedancja, współczynnik zniekształceń i ciśnienie akustyczne.

    Aby uzyskać czysty dźwięk, impedancja słuchawek powinna być jak najwyższa. Jeśli chcesz słuchać muzyki w najlepszej możliwej jakości, powinieneś wybrać słuchawki o impedancji co najmniej 250 omów. Akcesoria do słuchawek, takie jak filtry sygnału audio lub wzmacniacze, mogą być wykorzystane do dalszej poprawy wrażeń dźwiękowych.

    Współczynnik zniekształceń jest szczególnie istotny w przypadku słuchawek używanych profesjonalnie. Wskazuje on na stopień zniekształcenia, z jakim odtwarzana jest muzyka. Im mniejszy udział overtonów w stosunku do całego sygnału, tym lepsza jakość dźwięku.

    Ciśnienie akustyczne jest związane z osiągalną głośnością muzyki. Im wyższe ciśnienie akustyczne, tym bardziej drga bębenek i tym głośniej brzmi muzyka. Aby chronić Twoje zdrowie, poziom dźwięku w większości słuchawek jest ograniczony do 80-90 decybeli. Wyjątkiem są profesjonalne słuchawki, które są wykorzystywane np. do nagrań studyjnych.


    Funkcje dodatkowe

    Dodatkowe funkcje, takie jak redukcja hałasu czy przezroczysty słuch, mogą okazać się niezwykle praktyczne w zależności od obszaru użytkowania.

    Active Noise Cancelling (w skrócie ANC) oznacza aktywną eliminację hałasu i odnosi się do funkcji, która może być używana do blokowania dźwięków z otoczenia. Słuchawki z redukcją szumów są standardowym wyposażeniem pilotów, a teraz podbijają również rynek elektroniki użytkowej.

    Zaletą redukcji szumów jest to, że można słuchać muzyki praktycznie bez zakłóceń w głośnym otoczeniu, takim jak autobus, pociąg lub biuro w otwartym terenie. Słyszenie transparentne oznacza możliwość odbierania dźwięków ze świata zewnętrznego podczas słuchania muzyki, a także możliwość prowadzenia rozmów bez ograniczeń podczas noszenia słuchawek.

    Słuchawki ze sterowaniem dotykowym obiecują duży komfort obsługi. Tutaj możesz rozpocząć lub zatrzymać odtwarzanie, przełączać się między treściami multimedialnymi, regulować głośność i wiele więcej, stukając lub przesuwając palcem. Możliwe jest również odbieranie połączeń, jeśli słuchawki mają wbudowany mikrofon.



    Nasza praktyczna rada: nie zawsze musi to być ANC

    Słuchawki z aktywną redukcją hałasu nie są najlepszym wyborem dla każdego zastosowania. Pasywne tłumienie hałasu w postaci silikonowych zatyczek lub wkładek również może być całkiem wystarczające, zwłaszcza jeśli masz tendencję do słuchania muzyki w cichym otoczeniu. Ponadto słuchawki zużywają więcej energii, gdy ANC jest aktywne, co ostatecznie negatywnie wpływa na żywotność baterii.



    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące słuchawek

    Jaka jest różnica między zestawem słuchawkowym a słuchawkami?

    Jeśli para słuchawek ma zintegrowany mikrofon, jest zwykle określana jako zestaw słuchawkowy. Zestawy słuchawkowe umożliwiają komunikację dwukierunkową i są oferowane dla różnych obszarów zastosowań.

    Na przykład zestawy słuchawkowe do gier muszą stale zapewniać dobry dźwięk, być wygodne w noszeniu i blokować zewnętrzne hałasy. Najlepiej, gdy mikrofon rejestruje tylko głos gracza.

    Czym są słuchawki zamknięte?

    Słuchawki mogą mieć konstrukcję zamkniętą, otwartą lub półotwartą. W słuchawkach zamkniętych muszle obudowy nie mają otworów wentylacyjnych. Podkładki są ściśle dopasowane i izolują hałas z i na zewnątrz. Dzięki temu basy brzmią bogaciej i głębiej, ale mogą powodować irytujące rezonanse i odbicia.

    Z kolei słuchawki otwarte oferują dobrą wentylację. W mniejszym stopniu ekranują hałas zewnętrzny, a odbicia są mniej prawdopodobne. Słuchawki półotwarte są kompromisem pomiędzy słuchawkami otwartymi a zamkniętymi i łączą ich zalety.