Najczęściej kupowane

    Najczęściej kupowane

    Najwyżej oceniane produkty

    Najwyżej oceniane

    Najważniejsze

    Polecane produkty

    Porady

    Ochrona kabli: ochrona przewodów i kabli przed uszkodzeniem



    Osłona kablowa do zabezpieczania kabli elektrycznych

    Za pomocą kompleksowej ochrony kabli można chronić kable i przewody różnych typów przed wpływami elektrycznymi, termicznymi, mechanicznymi i chemicznymi. Chociaż kable przewodzące prąd są zwykle otoczone zewnętrzną powłoką kablową, zapewnia ona jedynie ograniczoną ochronę. Powłoka kabla może chronić przed kurzem, brudem i wilgocią tylko do pewnego stopnia i w żaden sposób nie spełnia wymagań dotyczących ścieralności, rozciągania i stabilności wymiarowej, które są wymagane w wielu zastosowaniach. Szczególnie w trudnych warunkach instalacyjnych, takich jak te występujące w niektórych firmach, zakładach produkcyjnych, a zwłaszcza w przemyśle, kable i przewody muszą wytrzymać wiele rodzajów naprężeń. Ochrona kabli ma tutaj ogromne znaczenie, ponieważ w znacznym stopniu przyczynia się do zapewnienia funkcjonalności urządzeń i sprzętu elektronicznego, a tym samym sprawnych procesów operacyjnych.



    Wiązania, mocowania, osłony: w jaki sposób dzielimy zabezpieczenia kablowe?

    Termin ochrona kabli obejmuje różne procedury, środki i pomoce, za pomocą których można chronić kable przed uszkodzeniem i przedwczesnym zużyciem. Przede wszystkim są to przepusty kablowe i tuleje izolacyjne.

    Przepusty kablowe

    Przepusty kablowe wykonane są zazwyczaj z odpornego tworzywa sztucznego, na przykład PCV, i służą do układania kilku kabli w wiązce. Prowadzą one kable bez zagięć od urządzenia do przyłącza i są stosowane nie tylko jako dodatkowa ochrona przed obciążeniami, ale także w celu uniknięcia plątania się kabli, a tym samym do zarządzania kablami.


    Oploty kablowe:

    Szczególną formą przepustów kablowych są przepusty z oplotem. Służą również do wiązania kabli, linii lub przewodów i mogą być wykonane z metalu, np. stali ocynkowanej, ale także z PCV lub innego tworzywa sztucznego. Dzięki strukturze oplotu kable można łatwo wciągnąć i są dobrze chronione przed przetarciem. Niektóre oploty są rozciągliwe, co pozwala na umieszczenie w nich kabli o różnych średnicach.


    Tuleje izolacyjne

    Tuleje izolacyjne zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo niż rury kablowe. Służą one do izolacji przewodów i są stosowane przede wszystkim w przypadku wrażliwych urządzeń elektronicznych lub maszyn, których funkcjonalność mogłaby zostać zakłócona przez same przewody. Węże izolacyjne mają często solidniejszą konstrukcję niż zwykłe przewody kablowe.


    Rury ochronne:

    Alternatywą dla przepustów kablowych są rury ochronne. Wykonane są zazwyczaj ze sztywnego materiału i służą do układania kabli w ścianie lub podłodze. Kablowe przepusty ochronne nie muszą być nieelastyczne. Przykładem przewodu elastycznego jest przewód falisty. Chociaż rura falista jest zwykle wykonana ze sztywnego materiału, to ze względu na swoją rowkową strukturę jest do pewnego stopnia elastyczna na długości (osiowo). Konstrukcje, które są promieniowo i osiowo elastyczne, nazywane są rurami falistymi. Rury faliste są używane do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Struktura falista zapewnia zwiększenie powierzchni, dzięki czemu możliwa jest szczególnie dobra wymiana ciepła.


    Prowadnice łańcuchowe:

    Inną możliwością prowadzenia kabli są łańcuchy energetyczne. Służą do stabilizacji kabli podłączonych do maszyn, które stale poruszają się tam i z powrotem. Zbudowane są z pojedynczych ogniw łańcucha, które układają się w kształt prostokąta. Przewody lub kable biegną wewnątrz. Są one zamocowane na początku i kończą się odciążeniem. Łańcuchy energetyczne są stosowane, gdy ruchome zespoły lub maszyny, takie jak windy lub dźwigi, muszą być zasilane za pomocą kabla.


    Mosty kablowe i tuleje kablowe:

    Pomocą w ochronie kabli są również mosty kablowe i tuleje kablowe. Tuleje kablowe służą do łączenia dwóch kabli lub wiązek kablowych. Ich zadaniem jest również ochrona i izolacja miejsc połączeń elektrycznych. Mosty kablowe osłaniają kable ułożone na podłodze, które szybko mogą stać się zagrożeniem dla potknięć, gdy przecinają przejścia. Jako ostrzeżenie niektóre mosty kablowe są dodatkowo wyposażone w żółto-czarne oznaczenia lub pasy odblaskowe. Oprócz kanałów kablowych i opasek kablowych, mosty kablowe są często stosowane jako ochrona kabli w biurze.



    Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej ochrony kabla?

    Jakość jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o ochronę kabli, niezależnie od tego, czy wybierzemy tuleję kablową, przepust ochronny czy mostek kablowy. Szczególnie w wyjątkowych środowiskach zastosowania, na przykład w budowie maszyn lub w przemyśle, stawiane są wysokie wymagania wobec kabli, a w konsekwencji wobec systemu ochrony przewodów. W zależności od środowiska można spodziewać się bardzo wysokich lub niskich temperatur, zwiększonej ilości brudu lub wilgoci lub dużych obciążeń mechanicznych. System ochrony kabli musi być dostosowany do środowiska i zastosowania oraz wytrzymać naprężenia, aby zagwarantować niezawodną ochronę. Dobry przepust ochronny do kabli powinien być elastyczny, odporny na korozję, odporny na wysoką temperaturę i w razie potrzeby odporny na promieniowanie UV. Właściwości trudnopalne lub samogasnące są nie tylko zaletą, ale mogą być nawet wymagane przez przepisy ochrony przeciwpożarowej. 

    Aby dobrać przepust kablowy, most kablowy lub porównywalną ochronę kablową w odpowiednim rozmiarze, należy znać średnicę i liczbę kabli, które mają być ułożone. Należy również wziąć pod uwagę miejsce montażu, ponieważ nie każda osłona kablowa nadaje się w równym stopniu do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Istotny może być również rodzaj instalacji. Na przykład mosty kablowe są dostępne w wersji przykręcanej na stałe, przeznaczonej do stałego użytkowania lub w wersji samoprzylepnej z systemem zatrzasków, która oferuje większą elastyczność. Niektóre kanały lub rury kablowe mają na końcu szczelinę, co ułatwia wkładanie i wyjmowanie kabli.



    Nasza praktyczna rada: użyj przyrządu do wprowadzania kabli

    Wciąganie kabla do węża ochronnego lub rurki może być kłopotliwe. W tym kontekście niezwykle praktyczna okazuje się pomoc w przeciąganiu przewodów. Szczególnie, gdy trzeba ułożyć kilka metrów. Ściągacze do kabli posiadają końcówkę prowadzącą, która jest przewlekana przez wąż lub rurę. Po dotarciu do jednego końca, kabel jest do niego przymocowany. Następnie kabel jest ponownie wyciągany. Kabel porusza się wraz z nim i jest w ten sposób prowadzony przez wąż lub rurkę. Wskazane jest wcześniejsze potraktowanie kabla odrobiną smaru, aby zmniejszyć tarcie podczas wciągania go.



    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące ochrony kabli

    Jaka jest różnica między plecionką a wężem z oplotem?

    Plecionka to osłona kablowa o zamkniętej powierzchni, która powstaje w wyniku specjalnej metody splatania. W przeciwieństwie do oplotu jest nieprzezroczysty i oferuje co najmniej taką samą ochronę przed zużyciem i ścieraniem.  

     

    Jakie akcesoria są dostępne dla rur ochronnych do kabli?

    W celu ustabilizowania, zamocowania i w razie potrzeby połączenia, jako akcesoria do przepustów kablowych oferowane są złączki śrubowe, uszczelki, przelotki, zaciski lub złączki.

     

    Jaki typ przepustu ochronnego nadaje się do modernizacji?

    Do modernizacji oferowane są przepusty kablowe, które można całkowicie otworzyć i ponownie zamknąć. Można to zrobić np. za pomocą rzepów lub samoprzylepnych pasków brzegowych. Istnieją również wersje, które są rozcięte po bokach. Są one również znane jako przewody owijane i są w zasadzie po prostu owinięte wokół kabli.