Porady

    Bezprzewodowe systemy alarmowe gwarantują bezpieczeństwo

    Bezprzewodowe systemy alarmowe służą do ochrony domów i mieszkań przed dostępem osób niepowołanych oraz do ostrzegania w przypadku włamania. Przesyłają one sygnały bezprzewodowo za pomocą technologii radiowej i są znacznie wygodniejsze w instalacji niż przewodowe systemy alarmowe.
     

    • Radiowe systemy alarmowe

    • Elementy radiowego systemu alarmowego

    • Kryteria zakupu radiowych systemów alarmowych - co jest ważne?

    • Nasza wskazówka: Użyj repeatera w celu zwiększenia zasięgu

    • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące radiowych urządzeń alarmowych

     

    Radiowe systemy alarmowe


    Radiowe systemy alarmowe zapewniają większe bezpieczeństwo domów i budynków poprzez ostrzeganie i odstraszanie potencjalnych włamywaczy. Sercem systemu jest jednostka centralna, w której gromadzone są wszystkie informacje zebrane przez czujniki lub detektory. Jeśli czujniki zarejestrują rozbieżność między wartością rzeczywistą a wartością docelową, przesyłają odpowiedni sygnał do jednostki sterującej w celu oceny. Odbywa się to drogą radiową. Jeśli rozbieżność jest znaczna, a więc istnieje prawdopodobieństwo włamania, centrala uruchamia alarm - również drogą radiową. Może to być np. syrena, która emituje głośny sygnał alarmowy lub lampa ostrzegawcza. Często sosowanych jest kilka nadajników alarmowych w kombinacji. Niektóre radiowe systemy alarmowe wysyłają również sygnał do policji lub biura ochrony.


    Ponieważ komunikacja między jednostką centralną, czujnikami i nadajnikami sygnału odbywa się bezprzewodowo, nie ma potrzeby układania między nimi kabli do transmisji danych. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza czas, ale jest również praktyczne, jeśli warunki panujące w danym miejscu nie pozwalają na odpowiednie ułożenie kabli. Ponadto prace instalacyjne w istniejących budynkach wiążą się często z wysokimi kosztami, a w przypadku nieruchomości wynajmowanych często nie są możliwe bez zezwolenia. Kolejną zaletą radiowych systemów alarmowych jest możliwość rozbudowy w każdym momencie. Komponenty obsługujące są po prostu integrowane z systemem za pomocą technologii radiowej. Co więcej, radiowe systemy alarmowe nie mogą zostać wyłączone przez manipulacje przy kablach i pod tym względem oferują większe bezpieczeństwo niż systemy przewodowe. 


    Elementy składowe bezprzewodowego systemu alarmowego

     

    Radiowe systemy alarmowe składają się z kilku elementów, które w połączeniu tworzą system alarmowy. Jednostka centralna przejmuje najważniejsze zadanie jako centrum dowodzenia. Często wyposażona jest w panel sterowania do wprowadzania ustawień oraz wyświetlacz. Możliwe jest również sterowanie za pomocą dodatkowych elementów obsługi, takich jak piloty radiowe lub transpondery RFID, które służą m.in. do szybkiego uzbrajania i rozbrajania systemu alarmowego.

     

    Detektory i czujniki to niezbędne elementy, które dostarczają jednostce centralnej niezbędnych informacji. Detektory są dostępne w wielu różnych wersjach, a każda z nich ma specyficzne obszary zastosowań. Kontaktrony okienne i drzwiowe, zwane również czujkami otwarcia, są częścią wielu bezprzewodowych systemów alarmowych. Okna i drzwi są słabymi punktami każdego domu, ponieważ czasami można je wyważyć przy użyciu najprostszych narzędzi. Włamywacze często najpierw próbują dostać się do środka przez nie. Czujniki otwarcia składają się zazwyczaj z kontaktronu i magnesu, pomiędzy którymi przepływa prąd, gdy drzwi lub okno są zamknięte. Gdy zostaną otwarte, styk kontaktronowy odsuwa się od magnesu. W wyniku tego obwód zostaje przerwany, co ostatecznie wywołuje alarm. Przydatnym uzupełnieniem czujników otwarcia są czujniki zbicia szyby, które wykrywają zbicie szyby w drzwiach lub oknie. Czujki ruchu, które wykrywają ruch w określonym obszarze monitorowania oraz czujki zagrożeń, takie jak czujki dymu, gazu lub wody, mogą również stanowić część radiowych systemów alarmowych.
     

    Kamery zapewniają jeszcze większe bezpieczeństwo wokół domu i mieszkania, zwłaszcza w połączeniu z czujkami. Rejestrują one to, co dzieje się w monitorowanym obszarze i dokumentują ewentualne próby włamania, co może później pomóc w odtworzeniu przebiegu zdarzeń i identyfikacji włamywaczy. Kamery do systemów alarmowych dostępne są w wielu wersjach i posiadają wiele funkcji w zależności od wyposażenia.  
     

    Nadajniki alarmowe są jednym z najważniejszych elementów bezprzewodowego systemu alarmowego, ponieważ to one ostatecznie przejmują funkcję ostrzegania. Syreny generują głośny sygnał, który ma za zadanie odstraszyć włamywaczy, a w najlepszym przypadku ich przepędzić. Jednocześnie o włamaniu informowani są właściciele domu lub fimy oraz osoby znajdujące się w pobliżu. W skład elementów wykonawczych wchodzą również tzw. moduły GSM, które wysyłają sygnał do odbiornika drogą radiową, gdy system zarejestruje włamanie. Może to być powiadomienie SMS do właściciela lub wezwanie policji. Cichy alarm, uruchamiany przez moduły GSM, może mieć swoje zalety: jeśli włamywacz czuje się bezpiecznie, może to dać policji przewagę czasową. Zwiększa to szanse na zatrzymanie sprawcy. 
     

    Kryteria zakupu radiowych systemów alarmowych - co jest ważne?


    Bezprzewodowy system alarmowy to złożony układ, którego elementy powinny być starannie dopasowane do siebie i do przeznaczenia. Przy tworzeniu systemu należy najpierw rozważyć każdy element z osobna. Należy przede wszystkim zastanowić się ile i jakiego typu czujki i nadajniki będą potrzebne, czy konieczny będzie montaż kamery oraz jakie elementy obsługi najlepiej sprawdzą się do sterowania systemem.  

    Komunikacja wewnętrzna radiowych systemów alarmowych odbywa się zazwyczaj na pasmach częstotliwości 433 MHz lub 868 MHz. Zakres częstotliwości 433 MHz jest częściej narażony na zakłócenia, ponieważ jest on wykorzystywany do pracy wielu urządzeń codziennego użytku, takich jak radia i radiotelefony. Zakłócenie pasma częstotliwości wiąże się z zaburzeniem transmisji sygnału, co wpływa na funkcjonalność bezprzewodowego systemu alarmowego. Systemy alarmowe z dwukierunkową transmisją radiową oferują pod tym względem nieco większe bezpieczeństwo. W tym przypadku komunikacja odbywa się w dwóch kierunkach, co oznacza, że jednostka centralna stale monitoruje czujniki poprzez kontakt naprzemienny. W przypadku awarii czujnika lub utraty połączenia z nim, jest to natychmiast sygnalizowane. 

    Zasięg odgrywa również ważną rolę w doskonałej komunikacji. Określa maksymalną odległość pomiędzy np. jednostką centralną i czujnikiem. Większość radiowych systemów alarmowych ma zasięg 100 metrów w terenie otwartym, tzn. na otwartej przestrzeni bez przeszkód, co odpowiada 30 metrom w normalnym domu. Rozbieżność ta wynika z faktu, że ściany, sufity i drzwi mają wpływ na zasięg. Zasadniczo zaleca się wybór wyższego zakresu niż ten, który prawdopodobnie będzie potrzebny, aby mieć wystarczająco duży bufor.

    Należy również zwrócić uwagę na zasilanie systemu alarmowego: jeśli urządzenie peryferyjne jest wyposażone w akumulatory, nie są już potrzebne żadne kable do instalacji, ale należy kontrolować stan naładowania akumulatorów i w razie potrzeby wymieniać je. Jednostka centralna powinna być na stałe podłączona do sieci elektrycznej, aby zapewnić stałe zasilanie. Zalecane są wersje z dodatkową baterią awaryjną, aby zagwarantować funkcjonalność nawet w przypadku awarii prądu.   

    Prosta obsługa i przyjazna dla użytkownika nawigacja po menu są również istotnymi kryteriami wyboru. Najlepszy system alarmowy może nie zapewnić odpowiedniej ochrony, jeśli jego użytkowanie będzie stanowiło problem. Inteligentne bezprzewodowe systemy alarmowe same w sobie nie zapewniają większego bezpieczeństwa, ale oferują wysoki poziom wygody obsługi. Można je zintegrować z inteligentnym domem i sterować nimi np. za pomocą aplikacji na smartfona. Połączenie z chmurą jest praktyczne, jeśli nagrania wideo mają być zapisywane.

    Rozmiar i zakres bezprzewodowego systemu alarmowego również odgrywa rolę w zakupie, zwłaszcza jeśli nie ma zbyt wiele miejsca do instalacji. Właściwym rozwiązaniem w tym przypadku może być mini system alarmowy. Jest to mała i kompaktowa konstrukcja, dzięki czemu można ją zainstalować w sposób oszczędzający miejsce. 

     

    Nasza praktyczna rada: użyj repeatera, aby zwiększyć zasięg


    Jeśli okaże się, że zasięg bezprzewodowego systemu alarmowego jest niewystarczający do zapewnienia prawidłowej komunikacji pomiędzy jego elementami, można rozwiązać ten problem stosując repeater. Jest to dodatkowy moduł, który zwiększa siłę sygnału i poprawia odbiór radiowy w domu. Repeatery są dobrym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z brakiem zasięgu radiowego spowodowanym warunkami budowlanymi lub gdy chcemy rozbudować system alarmowy. Warto jednak wiedzieć, że repeatery nie są odpowiednie dla każdego systemu alarmowego, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta. 

     

    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące radiowych systemów alarmowych

    Co oznacza "skokowa zmiana częstotliwości" w odniesieniu do radiowych systemów alarmowych?

    Radiowe systemy alarmowe, które do transmisji danych wykorzystują pasmo częstotliwości 433 MHz, są generalnie uważane za bardziej podatne na zakłócenia, ponieważ ten zakres częstotliwości jest wykorzystywany również przez inne urządzenia. Nie dotyczy to jednak systemów, które pracują z wieloma częstotliwościami. Takie konstrukcje mogą przeskakiwać na alternatywną częstotliwość, jeśli pasmo 433 MHz zostanie zakłócone. Inteligentne, wielokanałowe radiowe systemy alarmowe porównują również, który kanał oferuje aktualnie najlepszy odbiór i przełączają się na niego. Oferują one wysoki poziom bezpieczeństwa i są stosowane na przykład w muzeach i hotelach.  

    Czy radiowe systemy alarmowe powinny spełniać określoną klasę ochrony?

    Tak. Elementy radiowe, które są instalowane na zewnątrz i w związku z tym są narażone na działanie wiatru i czynników atmosferycznych, powinny mieć stopień ochrony co najmniej IP54 (ochrona przed pyłem i rozbryzgami wody ze wszystkich stron). Komponenty, które są używane w pomieszczeniach zamkniętych mają zazwyczaj stopień ochrony IP20 (ochrona przed stałymi ciałami obcymi o średnicy 50 mm lub większej), który jest zazwyczaj wystarczający.