Porady

    Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

    Informacje na temat mikrokontrolerów, mikroprocesorów i kwarców

    • Co to są mikrokontrolery, mikroprocesory i kwarce?

    • Jakie rodzaje i rodzaje konstrukcji istnieją?

    • Kryteria zakupu mikrokontrolerów, mikroprocesorów i kryształów - co jest ważne?

    • Nasza wskazówka: Ochrona ESD

    • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące mikrokontrolerów, mikroprocesorów i kwarców

    • Efekt: W ten sposób można kupić odpowiedni kontroler lub procesor

     

    Co to są mikrokontrolery, mikroprocesory i kryształy?

    Mikrokontroler wbudowany o KERN 8-bi 16

    Różnica między mikrokontrolerami a mikroprocesorami jest najlepiej opisana w taki sposób, że mikrokontroler zawsze zawiera (co najmniej) mikroprocesor i integruje w jego obudowie ważne elementy peryferyjne. Jednak mikroprocesor jest jedynym procesorem, czyli jednostką obliczeniową.

    Dzięki mikroprocesorowi niewiele można by uchwycić, chociaż stanowi on prawdziwą „serce” mikrokontrolera. W zależności od typu, do jego eksploatacji potrzebne są jeszcze inne funkcje peryferyjne, takie jak pamięć robocza i programowa, cyfrowe wejścia i wyjścia, interfejsy komunikacyjne, kontroler LCD, przetwornik analogowo-cyfrowy i wiele innych.

    Mikrokontrolery potrzebują do swojej pracy taktu. Istnieją również niektóre wersje ze zintegrowanym taktowaniem, ale znacznie większa część opiera się na zasilaniu stabilnego zegara z zewnątrz. Urządzenia do pomiaru lub kontroli napięcia, posiadające wszystkie niżej wymienione cechy: Te ostatnie wymagają dodatkowych elementów dopasowanych do obwodu rezonansowego, aby móc pełnić swoją funkcję.

     

    Jakie rodzaje i rodzaje konstrukcji istnieją?

    Konwencjonalne mikrokontrolery lub mikroprocesory są dostępne w różnych rodzinach procesorów oraz z szeroką gamą danych dotyczących wydajności. W zależności od złożoności i funkcjonalności zmieniają się odpowiednio wymiary obudowy, jak również kształt i rodzaj oraz liczba pinów przyłącza. Modele proste są częściowo produkowane w wersji 8-biegunowej, wydajne typy mogą mieć 128 pinów lub więcej.

     

    Mikrokontroler wbudowany

    Mikrokontroler wbudowany w obudowie PDIP-28 z pamięcią programów 32 kB

    Mikrokontrolery wbudowane służą do realizacji systemów wbudowanych. Technologia mikroprocesorowa jednostki sterującej i docelowej jest tutaj połączona w mikrokontrolerze. Przykłady zastosowania to smartfony, tablety itp.

    Mikrokontroler wbudowany o specjalnym przenaczeniu

    Mikrokontroler wbudowany o specjalnym przenaczeniu

    Mikrokontroler wbudowany w obszar jako sterownik portu szeregowego USB

    Mikrokontrolery wbudowane są programowane przez programistów i posiadają odpowiednią pojemność w formie zapisu ROM. Umożliwiają indywidualne działanie nawet przy mniejszych ilościach.

     

    Cyfrowe procesory sygnałowe

    Cyfrowy procesor sygnałowy w rozmiarze ram 132 kB

    Cyfrowe procesory sygnałowe (DSPs) przetwarzają sygnały cyfrowe lub analogowe z wysoką prędkością. Ich specjalizacja obszaru zastosowania w technice mikroprocesorowej to cyfrowe procesy sygnałowe, takie jak technika audio i wideo, transfer danych, rozpoznawanie mowy, wyciszania echa, syntezatora mowy oraz analizy sygnałów w oscyloskopach i analizatorach widma.

    Systemy do nauki mikrokontrolerów myAVR

    Systemy do nauki mikrokontrolerów myAVR

    Płyta myAVR z architekturą 8-bitową i złączem

    Systemy do nauki mikrokontrolerów myAVR to systemy nauki i eksperymentowania, które są dopasowane do mikrokontrolerów typu Atmel. Na płytach eksperymentalnych AVR są zintegrowane programator oraz interfejs komunikacyjny do komputera PC, dzięki czemu zapewniają pełne środowisko programistyczne. Dostępne są różne zestawy startowe AVR, oprogramowanie, procesory i inne pojedyncze komponenty, takie jak: Panele głośnikowe, wyświetlacze LCD, karty rozszerzeń i dodatkowe interfejsy dla różnych protokołów komunikacyjnych

     

    Kryteria zakupu mikrokontrolerów, mikroprocesorów i kryształów - co jest ważne?

    Kwarce przewodowe są opłacane podobnie jak kwarce SMD, zwłaszcza w przypadku większych ilości i uzasadnienia nakładów na rozwój zewnętrznego okablowania niezbędnego do funkcjonowania. Mają one niewielkie zalety w porównaniu z oscylatorami kwarcnymi. Rezonatory ceramiczne charakteryzują się mniejszą stabilnością częstotliwości w odniesieniu do kwarców i oscylatorów kwarcowych. Są one jednak bardzo niedrogie, odporne mechanicznie i elektrycznie, a także wystarczająco wytrzymałe do wielu zastosowań.

     

    Nasza wskazówka: Ochrona ESD

    Podobnie jak większość innych nowoczesnych półprzewodników mikrokontrolery i mikroprocesory są wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne (ESD). W przypadku coraz bardziej drobniejszych struktur procesorów napięcie w woltach już teraz sięga kilku woltów w celu ich zniszczenia lub uszkodzenia. Te małe wyładowania nie są zauważalne dla ludzi, ale mogą spowodować duże szkody na elementach konstrukcyjnych. Podczas obsługi należy uważnie rozważyć odpowiednie przepisy dotyczące ochrony ESD, zwłaszcza że w zależności od wersji mikrokontrolera może dojść do bardzo trudnych napraw układu połączeń poprzez lutowanie lub rozlutowanie.

     

    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące mikrokontrolerów, mikroprocesorów i kwarców

    Jakie zalety oferuje oscylator kwarcowy?

    Oscylatory kwarcowe są jednostkami gotowymi do podłączenia, które po podaniu odpowiedniego napięcia roboczego zapewniają częstotliwość taktowania na wyjściu. Nie potrzebujesz dodatkowego oprzewodowania zewnętrznego, dzięki czemu nie potrzeba już żadnych prac rozwojowych ani próbnych. Urządzenie oferuje również bardzo niską tolerancję częstotliwości dla wymagających zastosowań.

     

    Efekt: W ten sposób można kupić odpowiedni kontroler lub procesor

    Oprócz odpowiedniej architektury systemowej samego procesora, moc obliczeniowa odgrywa ważną rolę. Należy uwzględnić odpowiednie potrzeby w zakresie rozwoju, również w kontekście przyszłych rosnących wymagań związanych z ewentualnym rozszerzeniem funkcjonalności i dodatkowymi funkcjami oprogramowania.

    W przypadku wersji programowalnych należy z tych samych powodów umieścić wystarczającą ilość miejsca w pamięci i przewidzieć wystarczającą rezerwę. W szczególności w przypadku małych i średnich ilości nie ma to większego znaczenia pod względem ceny, ale może zaoszczędzić drogich nowych projektów, które w przeciwnym razie mogłyby być konieczne po krótkim czasie.

    Symulacje i układy testowe można bardzo łatwo i tanio realizować za pomocą systemów do nauki mikrokontrolera myAVR. Nie wymaga to kosztownych i czasochłonnych pojedynczych kopii obwodów drukowanych, jak również wdrożenia niezbędnych interfejsów i oprogramowania, co może znacznie skrócić niezbędne cykle rozwojowe i eksperymentalne.

    Kwarce i rezonatory ceramiczne są dostępne w przystępnej cenie, wymagają jednak również innych elementów. Oscylatory kwarcowe są kompletne i zajmują niewiele miejsca. Są one łatwe w zachowaniu i zachowaniu, ponieważ są już idealnie dopasowane pod tym względem przez producenta.