Porady

    Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

        

    Duża pamięć z szybkim transferem danych

    Pamięć robocza (ram) to „nośnik”, który jest jednym z elementów składowych komputera. Inne części, takie jak procesory i karty graficzne, są często przedmiotem dużo większej uwagi, a duża część dużej pamięci roboczej stanowi, że komputer może pobierać pełną moc. „Dobry” w żadnym wypadku nie oznacza po prostu dużego. Nasz przewodnik wyjaśnia, co musisz wiedzieć o pamięci RAM.

    • Co to jest pamięć RAM?

    • Na co zwrócić uwagę kupując pamięć?

    • Nasza wskazówka: Sprawdź kompatybilność z płytą główną

    • FAQ - często zadawane pytania dotyczące pamięci

    Co to jest pamięć RAM?

    Pamięć Kingston

    Pamięć robocza to komponent sprzętowy komputera. Składa się z kilku chipów pamięci, z których każda zawiera miliony ogniw pamięci. Komórki znajdują się w siatce z kolumn i wierszy. Na płytce drukowanej ze stykami elektrycznymi tworzą moduł pamięci lub „DIMM” (moduł pamięci Dual Inline, po angielsku „dwurzędowy moduł pamięci”). Pojedynczy układ pamięci zawiera wiele milionów komórek pamięci ułożonych w siatkę kolumn i wierszy (stron). Pamięć główna jest również nazywana pamięcią główną lub jest nazywana akronimem „RAM” (pamięć o dostępie swobodnym, po angielsku: „pamięć z dostępem losowym”). Jest to „ulotny” nośnik danych. W przeciwieństwie do pamięci nieulotnych, które służą jako długoterminowe przechowywanie plików, dane w pamięciach ulotnych są tracone po ich odłączeniu od zasilania, czyli wyłączeniu komputera.

    Pamięć robocza Vengeance

    Pamięć główna nie musi na stałe przechowywać danych, ponieważ jest ważna tylko dla działania (pracy) komputera. Jego funkcja umożliwia buforowanie danych programów i aplikacji, aby można je było szybciej wywołać za pomocą głównego procesora. Nielotne, takie jak dyski twarde (HDD Drive) i dyski SSD (SSD) mają znacznie więcej pamięci niż pamięci, nawet jeśli dysk twardy jest w postaci pamięci USB, ale potrzebują dużo więcej czasu na dostarczanie danych po wprowadzeniu polecenia do odczytu. Bez pamięci roboczej komputer z wydajnym procesorem byłby znacznie wolniejszy.

    Aby zilustrować, jak działa pamięć robocza, możesz pomyśleć o komputerze jako o pracowni artysty. Aby stworzyć obraz, artysta musi nanieść określone kolory na ekranie. Podmiot wykonawczy, czyli artysta, jest głównym procesorem w kontekście komputera, gotowy obraz odpowiada uruchomionemu programowi. Powstaje on z określonych kolorów lub plików. Oczywiście artysta może za każdym razem przenieść się do magazynu materiałów, wyszukać tubkę we właściwym kolorze, a następnie umieścić go na pędzle, aby powrócić do ekranu i nanieść kolor, aż będzie potrzebował nowego koloru. Ale to ogromnie przeciągnęłoby cały proces. Zamiast tego daje on pod każdym względem kolory, jakich potrzebuje do wykonywania zdjęcia, na przenośną paletę, którą może trzymać jedną ręką, podczas gdy maluje z drugą. Podobnie komputer może tworzyć pliki, które są potrzebne do programu, w międzyczasie na pamięci operacyjnej, zamiast za każdym razem długą drogę do pamięci stałej.

    Na czym należy zwracać uwagę przy zakupie pamięci roboczej?

    G.Skill Aegis

    Istnieją różne możliwości, które pozwalają na podanie informacji o tym, do jakiego rodzaju pamięci może być używana. Oprócz garstki innych czynników jakość pamięci można mierzyć przede wszystkim za pomocą trzech cech:

    Im więcej miejsca pamięci, tym więcej danych może jednocześnie udostępnić w celu uzyskania dostępu przez procesor. W zależności od złożoności i skali, programy i zastosowania mogą zawierać mniej lub więcej danych. Pojemność pamięci w pamięci roboczej Gigabyte (GB) decyduje o liczbie pracowników, których można dokonać. Jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca, może dojść do włamania wydajności. Program, którego dotyczy problem, zatrzymuje się, zawiesza, lub w ogóle nie można go uruchomić. Szczególnie istotne aplikacje wymagające dużej ilości danych to na przykład rozbudowane gry komputerowe, filmy wideo o wysokiej rozdzielczości oraz programy do edycji zdjęć. Wraz z postępem technologicznym coraz większa pamięć staje się przystępna cenowo. W zależności od klasy cenowej większość komputerów posiada obecnie 16 do 4 GB pamięci ram.

    Istotna jest również prędkość transmisji danych. Pamięć może być w stanie zapisać jeszcze tyle plików. Jeśli nie może ich dostarczyć wystarczająco szybko, komputer działa w ślimaczym tempie. Szybkość transmisji danych określa, jaka ilość danych może być przesyłana do pamięci w danym okresie. Zwykle jest ono wyrażone w Gigabyte na sekundę (GB/s).

    Pamięć robocza Kingston PC

    Innym ważnym kryterium wydajności pamięci roboczej jest czas dostępu, tj. czas potrzebny na przeniesienie danych z pamięci operacyjnej do procesora. Obliczany jest z częstotliwości zegara i trzech tak zwanych parametrów czasowych: CAS Latency lub tCL w skrócie mierzy czas pomiędzy wysłaniem polecenia odczytu przez odpowiedni procesor a odebraniem odczytanych danych. Opóźnienie RAS-to-CAS lub tRCD to minimalny czas między aktywacją linii lub banku a wysłaniem polecenia odczytu lub zapisu. RAS Precharge Time lub tRP opisuje minimalny czas między dezaktywacją linii lub banku a reaktywacją linii w tym samym banku.

    Poza tymi trzema czynnikami kompatybilność ze wszystkimi innymi komponentami sprzętowymi systemu ma wpływ na wydajność pamięci roboczej, na przykład kontrolerem pamięci. Chip steruje komunikacją między procesorem i pamięcią ram. W zależności od architektury może obsługiwać tylko jedną lub dwie pamięci operacyjne. W tym ostatnim przypadku mówi się o „Dual Channel”.

    Nasza wskazówka: Sprawdź kompatybilność z płytą główną

    Innym, mniej uwagi komponentem, który ma decydujący wpływ na kompatybilność i wydajność pamięci roboczej, jest płyta główna komputera. Płyta główna zwana również płytą główną lub płytą główną jest centralną płytką komputera, na której znajdują się wszystkie niezbędne komponenty. W zależności od wersji posiada różne gniazda dla pamięci roboczej i magistrów, które przesyłają dane, informacje sterujące i informacje adresowe do głównego procesora. Różne moduły pamięci roboczej są zoptymalizowane pod kątem różnych wiązań. Niezależnie od tego, czy i w jakim stopniu moduły pamięci są kompatybilne z płytą główną, można je zwykle określić za pomocą odpowiedniej instrukcji.

    FAQ - często zadawane pytania dotyczące pamięci

    Co oznacza "DDR”?

    Dodatkowa „DDR” oznacza podwójną szybkość transmisji danych (ang. Double Date rate), metodę opracowaną w celu zwiększenia szybkości transmisji danych. Dzięki DDR przy tej samej liczbie magistrali można dwa razy przesyłać dane. Z biegiem lat zasada ta była coraz bardziej optymalizowana, aby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Poszczególne wersje są rozróżniane według numeracji. DDR2-ram jest następcą DDR-ram; po jego podłączeniu DDR3-ram i DDR4-ram. W naszym sklepie internetowym znajdziesz pamięć różnych generacji DDR; pasującą do każdego zastosowania.

    Jaka pamięć robocza jest potrzebna?

    Ilość pamięci potrzebnej do użycia komputera zależy przede wszystkim od jego zastosowania. Oszczędny laptop do pracy w biurze, który potrzebuje tylko kilku aplikacji Office i okien przeglądarki, wymaga stosunkowo mało pamięci. W takim przypadku 4 GB ram zazwyczaj wystarcza. Inne obszary zastosowania wymagają znacznie większej pojemności pamięci. Centra multimedialne i komputery do gier to klasyczny przykład komputerów, które wymagają więcej miejsca na dysku, ponieważ obsługują wymagające graficznie programy.

    Pamięć robocza HyperX do laptopów

    Aby móc oglądać filmy i aktualne gry komputerowe w rozdzielczości Full HD, a nawet 4K nie tylko z niezwykłą ostrością, ale również bez zacinania się, systemy te powinny mieć dostęp do przynajmniej 8 GB pamięci ram lub nawet 16 GB ram. Jeszcze większa pamięć nie jest zazwyczaj potrzebna do użytku prywatnego, ponadto jest bardzo droga. 32 GB ram lub 64 GB ram jest potrzebnych tylko do niezwykle wymagających zastosowań w sektorze komercyjnym i przemysłowym, na przykład do obliczania trójwymiarowych elementów lub animowanych filmów.

    W jaki sposób można rozbudować pamięć roboczą komputera?

    W zależności od konfiguracji komputera, oferuje on możliwość zainstalowania nowej pamięci, aby zwiększyć jego moc. Dotyczy to przede wszystkim samodzielnie zestawianych komputerów PC, które często są używane przez graczy, oraz dostarczonych fabrycznie komputerów stacjonarnych o klasycznej budowie. Klasyczne komputery stacjonarne składają się z podłączonych z zewnątrz urządzeń peryferyjnych, takich jak ekran, mysz i klawiatura, które są podłączone do jednostki obliczeniowej (Tower), która jest oddzielona w obudowę. Takie obudowy można z reguły łatwo przykręcić, dzięki czemu znajdują się wewnątrz.

    Laptopy i komputery All-in-one, które integrują komputery osobiste i wyświetlacze z obudową monitora, są zwykle nieodpowiednie do rozbudowy pamięci ram, ponieważ ich części są trudniej dostępne. Pod względem zajmującej mało miejsca konstrukcji takich urządzeń są one instalowane na bardzo małej przestrzeni, aw niektórych przypadkach nawet mocno spawane. Dokładnie można wymienić pamięć, tzn. gdzie znajduje się stary moduł, a następnie, jak go da się potem zmienić, zależy od odpowiednich produktów. Istnieją jednak pewne aspekty, które należy uwzględnić w sposób uniwersalny:

    Elektryczność statyczna może uszkodzić podzespoły komputera. Dotknięcie nielakierowanych części metalowej obudowy lub wprowadzenie antystatycznych pasków przed montażem zapewnia, że nie dojdzie do szkodliwego rozładowania. Przed montażem komputer PC powinien być wyłączony i odłączony od sieci elektrycznej. Następnie można poluzować śruby obudowy.