Porady

    Uniwersalne obudowy z tworzywa sztucznego, aluminium lub poliwęglanu do urządzeń elektronicznych. Obudowy i akcesoria na szynę DIN do montażu wyłączników instalacyjnych i przemysłowych urządzeń kontrolnych w rozdzielnicach elektrycznych. Obudowy naścienne wyposażone w drzwiczki, otwory na analogowe lub cyfrowe urządzenie oraz obudowy pulpitowe  przeznaczone do urządzeń sterujących i na biurko.

    Co warto wiedzieć o obudowach?

    Obudowy i szafy sterownicze to solidne osłony dla elementów elektronicznych. Chronią one zarówno swoją zawartość, na przykład generatory, przyrządy czy kable, jak i otoczenie, na przykład przed falami elektromagnetycznymi. Często na obudowach znajdują się elementy mocujące, pozwalające na montaż na ścianie.

    Obudowy i szafy sterownicze mogą również spełniać inne ważne funkcje: oprócz zapewnienia porządku przez sensowny i przejrzysty podział, chronią przed przypadkowym kontaktem, a także ogrzewają, wentylują i chłodzą swoją zawartość.



    Jakie modele obudów są dostępne?

    W ofercie Conrad mamy bardzo bogaty wybór obudów i szaf sterowniczych:


    Obudowy uniwersalne

    Obudowy uniwersalne chronią elementy elektroniczne. Występują one w różnych rozmiarach i są produkowane z różnych materiałów. Głównie są to niedrogie obudowy z tworzywa sztucznego, ale w przypadku zastosowań krytycznych pod względem temperatury oraz ze względów optycznych często wykorzystuje się także metal. Przy zamówieniu większych ilości otrzymają Państwo rabat na wiele produktów w naszym sklepie.


    Obudowa ścienne/montażowe

    Obudowy do montażu na ścianie są praktyczne, ponieważ ich zawieszenie pozwala zaoszczędzić miejsce. W skrzynkach ochronnych można ukryć różne instalacje, które są przejrzyście ułożone, wraz z akcesoriami. Niektóre obudowy naścienne mają przezroczystą pokrywę, dzięki czemu można również z zewnątrz zobaczyć, czy wszystko jest na właściwym miejscu.


    Obudowy pulpitowe

    Dzięki ściętemu kształtowi, obudowa pulpitowa nadaje się świetnie do montowania wyświetlaczy i klawiatur membranowych. Obudowy stacjonarne są przystosowane do stania lub leżenia na prostych powierzchniach, a niektóre hybrydy są dodatkowo przystosowane do montażu na ścianie.


    Obudowy ręczne

    Obudowy ręczne charakteryzują się tym, że dobrze układają się w dłoni i spełniają wysokie cele ochrony dla kompleksowego bezpieczeństwa. Są one dostępne w różnych klasach ochrony IP. Stosuje się je np. w nadajnikach ręcznych i sterownikach radiowych. Często na obudowie ręcznej znajdują się praktyczne oczka mocujące do użytku mobilnego.


    Obudowy 19" rack

    Elementy 19-calowe to znormalizowane pod względem wielkości urządzenia trzymające, które które znajdują zastosowanie w przemyśle, informatyce i innych branżach. Wewnątrz często montowane są płytki PCB lub całe zestawy. Zaletą standaryzacji na 19'' jest możliwość łączenia ze sobą różnych komponentów.


    Obudowy na szynę DIN

    Szyny DIN to prowadnice montażowe wykonane z metalu. Obudowy z mocowaniem do takich listew są stosowane w elektrotechnice do montażu elementów na otwartych szynach, w szafach sterowniczych lub skrzynkach rozdzielczych. Zaletami montażu na prowadnicy DIN są znormalizowane wymiary i nieskomplikowane mocowanie przez wysunięcie.

     


    Obudowa do wtyczek 

    Obudowy do wtyczek mieszczą elementy elektroniczne, takie jak transformatory napięcia lub obwody czasowe i mają znormalizowane połączenia. Układ sterowania znajduje się w obudowie i może być bezpiecznie obsługiwany z zewnątrz nawet przez laików.


    Nasza praktyczna rada

    Szafy sterownicze są obudowami, w których mieszczą się różne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Podobnie jak tradycyjna szafa, mogą być one zamykane na klucz, czyli zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.


    .



    Na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy?

    Aby znaleźć odpowiednią obudowę, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria wyboru:

    Wymiary

    Ważne jest rozróżnienie wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku wymiarów zewnętrznych potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca w miejscu użytkowania. Natomiast wymiary wewnętrzne określają, które i ile elementów elektronicznych mieści się w obudowie. W niektórych zastosowaniach potrzeba nieco więcej miejsca w środku, ponieważ opcje podziału nie pozwalają na pełne wykorzystanie objętości. Należy również obliczyć wystarczającą przestrzeń wokół zewnętrznej części obudowy, aby umożliwić komfortowe i bezpieczne otwieranie pokryw i drzwi oraz zapewnić wystarczające pole manewru przy swobodnej wymianie zawartości.


    Możliwości podziału

    Większość obudów ma podstawowy kształt prostopadłościanu i w momencie dostawy są puste w środku. Aby móc zamocować złożone obwody i okablowanie, niezbędne są akcesoria takie jak szyny montażowe, wsporniki, uchwyty kablowe i wiele innych. Odpowiednie propozycje dla poszczególnych obudów znajdują się na stronach konkretnych produktów w dolnej części strony. Tam znajdziesz cały wybór akcesoriów do obudów. 

    Mechanizmy otwierania i zamykania

    Ważny jest wybór preferowanego wariantu otwarcia w zależności od tego, jak często potrzebny jest dostęp do elementów elektronicznych wewnątrz obudowy w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych oraz jak duże jest ryzyko, że osoby nieupoważnione będą próbowały ten dostęp uzyskać. Obudowy mogą być wyposażone w zamki cylindryczne i uchwyty lub w proste mechanizmy składane, mogą mieć też proste zamki zawiasowe (czasami dodatkowo zabezpieczone śrubami). Zasada jest taka: im więcej wysiłku wymaga dostanie się do zamkniętej obudowy, tym większe jest jej zabezpieczenie przed nieuprawnionym wejściem.  


    Rozmieszczenie prądu: gniazda kablowe, uziemienie, wyłącznik awaryjny

    Elementy elektroniczne w skrzynce lub szafie sterującej muszą mieć oczywiście zapewnione zasilanie, które przebiega przez ścianę obudowy. Zwykle montaż stałego gniazda znajduje się z tyłu. W obudowach łączników wtyki dla całego zespołu są umieszczone na zewnątrz. Należy zwrócić uwagę na wskazówki dotyczące wyjść, jeśli w miejscu instalacji jest mało miejsca. Trzeba również zadbać o to, aby poprzez gniazda kablowe nie stwarzać zagrożeń dla bezpieczeństwa. Ryzyko mogą stanowić na przykład niezabezpieczone przewody pod napięciem lub przedostanie się wody rozpryskowej do obudowy z wrażliwą technologią. W wielu szafach uziemienie jest zapewnione centralnie lub jest możliwe poprzez odpowiednie zastosowanie gniazd kablowych. Aby zapewnić najwyższe gwarancje bezpieczeństwa, można również rozważyć obudowy z wyłącznikami awaryjnymi.

    Montaż

    Możliwości montażowe mocowania obudów i szafek rozdzielczych do innych elementów lub ścian są bardzo różnorodne. Zasadniczo istnieją opcje montażu w większych jednostkach, mocowania na ścianie, stojące i wiszące. Ponadto czasami konieczne jest zastosowanie tłumików drgań, które stabilizują obudowę i zapobiegają powstawaniu hałasu.

    Wyposażenie dodatkowe z opcjami montażu dotyczy kompatybilności z oddzielnymi sterownikami, na przykład mocowania folii klawiaturowych i wskaźników stanu.


    Otoczenie szafy sterowniczej: termostaty, wentylacja

    Niektóre elementy elektroniczne w obudowach są szczególnie wrażliwe i dlatego muszą być chronione przed wytwarzaniem ciepła i wilgocią. Czasami obudowy i szafy sterownicze są również eksploatowane w trudnych warunkach środowiskowych. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór akcesoriów, takich jak dmuchawy, wentylatory, grzałki, termostaty, higrostaty i lampy wykorzystywanych do prac konserwacyjnych przy braku oświetlenia.

    Wskazówka: oprócz sprzętu elektronicznego, odpowiednio przechowywane powinny być również narzędzia


    .