Najważniejsze informacje na temat programowalnych sterowników logicznych (PLC)


  PLC - znaczenie i obszary zastosowań

  Skrót PLC (Programmable Logic Controller) oznacza programowalny sterownik logiczny. Urządzenia te wykorzystywane są do sterowania lub regulacji maszyn i systemów. Programowalny sterownik logiczny jest sterowany cyfrowo i może być dostosowany do odpowiednich wymagań. W obliczu wzrastającej stopnia złożoności nowoczesnych maszyn i zakładów produkcyjnych, to rozwiązanie z zakresu automatyki stało się nieodzowną częścią codziennego funkcjonowania w przemyśle. 

  Pierwsze takie systemy pochodzą od dwóch inżynierów Richarda E. Morleya i Odo J. Strugera. Podczas gdy w 1969 r. Morley zaprezentował swój „Modicon 084” jako „oparty na półprzewodnikach sekwencyjny komputer logiczny”, Odo J. Struger był zaangażowany w opracowanie sterownika PLC dla firmy Allen-Bradley z siedzibą w Wisconsin. Obaj inżynierowie są uważani za prekursorów programowalnego sterownika logicznego. Z biegiem czasu wymagania wzrosły - rozwój PLC doprowadził do powstania wielu różnych odmian. 

  Programowalne sterowniki logiczne są idealnym rozwiązaniem, gdy aplikacje, maszyny, instalacje i procesy mają być indywidualnie sterowane lub regulowane za pomocą technologii cyfrowej. Sterowniki PLC są wszechobecne w życiu codziennym i stosowane np. w obwodach sygnalizacji świetlnej, w windach lub przy roletach, a także w systemach grzewczych czy bramach. Można je spotkać między innymi w maszynach pakujących, w obróbce stali czy w systemach dźwigowych. 


  Struktura programowalnego sterownika logicznego

  Z czasem programowalny sterownik logiczny ewoluował i dostosowywał się do potrzeb przemysłu. Sterowniki PLC mają wiele zalet: dzięki swojej elastyczności mogą być stosowane w różnych branżach. Zmiany można wprowadzać w każdej chwili bez wpływu na sprzęt. Nawet wysokie wymagania są spełniane przez indywidualnie programowane urządzenia do sterowania i regulacji maszyn. Z reguły ich montaż jest możliwy w sposób oszczędzający miejsce. Oprócz możliwości zdalnej obsługi zintegrowanych sterowników PLC, jedną z ich zalet jest również możliwość komunikacji. Aby jednak móc odpowiednio wykorzystać moduły sterujące, wymagana jest pogłębiona wiedza specjalistyczna, w zależności od obszaru zastosowania.

     Klasyczny sterownik PLC składa się z następujących elementów:

  • Sterownik jest połączony z przyciskami, fotokomórkami lub czujnikami temperatury za pośrednictwem wejść. Dzięki temu PLC może w dowolnym momencie określić aktualny stan maszyny.. 

  • Wyjścia są połączone z elementami wykonawczymi, takimi jak zawory hydrauliczne, za pomocą których sterownik PLC steruje maszyną.  

  • Oprogramowanie PLC, określa sposób przełączania wyjść w zależności od wejść. 

  • Interfejsy służą do łączenia sterownika PLC z innymi systemami..

  • Zasilacz, procesor i system magistrali wewnętrznej uzupełniają pakiet sterownika PLC. 


  Główne kryteria zakupu systemów PLC

  Kupując programowalne sterowniki logiczne, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest to, który typ PLC jest odpowiedni do zamierzonego zastosowania.

  Klasyczny sterownik PLC jest zwykle programowany za pomocą komputera, natomiast do samej obsługi nie jest on wymagany. Należy rozróżnić sterowniki PLC modułowe, kompaktowe i gniazdowe. Kompaktowe sterowniki PLC są zwykle tańsze i zajmują niewiele miejsca, realizują głównie zadania automatyki o niewielkim zakresie. Istnieją także kompaktowe sterowniki PLC, które można programować bez komputera za pomocą panelu operatora. Rozwiązania modułowe pozwalają elastycznie złożyć jednostkę sterującą z poszczególnych modułów wtykowych, aby zaprogramować bardziej złożone zadania regulacji i sterowania. Modele, które są realizowane jako karta wtykowa do komputera PC, nazywane są sterownikami slotowymi. Sterowniki PLC muszą być również rozróżniane w zależności od ich trybu pracy. Oprócz modeli zorientowanych na cykl, które sprawdzają wejścia w ustalonym czasie oraz cyklicznych sterowników PLC z przetwarzaniem przerwań, dostępne są również modele sterowane zdarzeniami. 

  Kupując sterowniki PLC należy zwrócić uwagę na ilość wejść i wyjść. Często trzeba kontrolować dodatkowe parametry, które nie były brane pod uwagę podczas planowania. Sprawdź również, czy potrzebujesz systemu PLC ze zintegrowanym wyświetlaczem i panelem dotykowym. W niektórych przypadkach wystarczy odczyt i zarządzanie sterownikiem programowalnym za pośrednictwem istniejącej infrastruktury informatycznej. 

  W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne sterowniki PLC, w tym modele i moduły Arduino, Berghof, Panasonic, Raspberry czy Unitronics. Oprócz szerokiego wyboru komponentów Phoenix Contact, sterowników i HMI dla komputerów przemysłowych, dostępne są systemy i akcesoria Siemensa oraz specjalne systemy szkoleniowe.

  Dostępne są również przekaźniki sterujące Eaton, panele Crouzet lub Schneider Electric, panele dotykowe HMI różnych producentów, sterowniki IDEC oraz zaprojektowane dla środowiska Industry 4.0 bramy in.hub. Nasz sklep internetowy oferuje także szeroki wybór czujników i elementów wykonawczych. Oprócz różnych podzespołów, modułów rozszerzeń i akcesoriów montażowych, mamy systemy I/O firmy Weidmüller, Wago i Wachendorff. 

   

  Nasza praktyczna wskazówka: dokumentacja

  Dzięki szczegółowej i łatwej do zrozumienia dokumentacji sterownika PLC w kodzie oprogramowania, umożliwiasz wszystkim przyszłym użytkownikom szybkie zrozumienie przeznaczenia sterownika PLC, zapoznanie się z nim i dokonanie regulacji.


  FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące PLC

   

  Co to jest VPS?

  VPS to zaprogramowany przez połączenie system sterowania oparty na przełącznikach przekaźnikowych. Ponieważ ten rodzaj sterowania jest przewodowy, może być indywidualnie dostosowany do nowych warunków tylko przy pewnym wysiłku - w przeciwieństwie do sterownika PLC.. 

  Jakie są wady sterownika PLC?

  Koszty nabycia PLC są zwykle wyższe niż VPS, dlatego też PLC rzadko jest opłacalne dla małych aplikacji. Ponadto do programowania potrzebny jest przeszkolony personel.

  Dlaczego moduł HMI jest potrzebny?

  HMI oznacza Human Machine Interface i odnosi się do interfejsu między człowiekiem a maszyną. Te intuicyjne interfejsy można w razie potrzeby zintegrować, aby użytkownicy mogli obsługiwać i sterować maszynami bez znajomości programowania PLC.