Lista
    Kafelki
    Wolisz widok listy? Wystarczy zmienić tutaj.
    Wolisz widok kafelków? Wystarczy zmienić tutaj.

    Porady

    Przewody, sondy oraz zaciski, które sprawdzą się jako uzupełnienie oscyloskopów bądź innych urządzeń pomiarowych Fluke, Beha Amprobe, VOLTCRAFT, Tektronix. Wyposaż swój warsztat i laboratorium w profesjonalne akcesoria do badania właściwości obwodów elektrycznych.

    Przewody i sondy pomiarowe – precyzyjny odczyt w zastosowaniach profesjonalnych


    Prawidłowa praca sprzętu pomiarowego, takiego jak multimetr czy oscyloskop, uzależniona jest o komponentów w postaci przewodów i sond, umożliwiających obserwację sygnałów elektrycznych z dużą dokładnością. W ofercie conrad.pl prezentujemy produkty dla profesjonalistów, które sprowadzą się w warunkach warsztatowych i laboratoryjnych, w technice samochodowej oraz w każdym domu. Są one niezbędnym narzędziem pracy każdego elektryka. Znajdziesz tu m.in. końcówki probiercze, przewody i sondy pomiarowe, zaciski krokodylkowe oraz próbniki i głowice pomiarowe do oscyloskopów wraz z akcesoriami.

    • Funkcjonalność i bezpieczeństwo/p>

    • Końcówki probiercze i sondy pomiarowe

    • Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie

    • Najczęściej zadawane pytania dotyczące przewodów pomiarowych i sond pomiarowych

     

    Funkcjonalność i bezpieczeństwo

    Bez odpowiedniego przewodu pomiarowego multimetr lub oscyloskop byłby po prostu bezużyteczny. Aby wykonać pomiar, należy podłączyć przewód pomiarowy do gniazd urządzenia pomiarowego, tak aby można było wykonać połączenie z punktem pomiarowym. Na końcu przewodów mogą znajdować się różne wtyczki lub gniazda, takie jak zatyczki lamelkowe lub zaciski krokodylkowe.

    Natomiast do pomiarów w zakresie wysokich częstotliwości stosuje się kable koncentryczne z wtykami BNC. Szeroko stosowane są również, tak zwane zaciski odgałęźne, za pomocą których można wykonać solidne i jednocześnie szybko rozłączalne połączenie z przewodem przewodzącym prąd.

    Oprócz przewodów pomiarowych w naszym bogatym asortymencie dostępne są również odpowiednie sondy pomiarowe, adaptery i inne praktyczne akcesoria

     
     

    Końcówki probiercze i sondy pomiarowe

     

    Odczyt parametrów pracy urządzeń w ramach poszczególnych obwodów elektrycznych jest możliwy dzięki końcówkom pomiarowym. Są to najczęściej podłużne elementy z uchwytem i szpicem niewielkich rozmiarów, do precyzyjnego chwytania elementów. Oprzyrządowanie dostępne jest zazwyczaj w dwukolorowych parach i podłączane do aparatury pomiarowej za pomocą kabli ze złączem o średnicy 2 lub 4 mm, wtykiem bananowym bądź BNC. Szpice mogą posiadać uziemiający mechanizm sprężynowy, zabezpieczający przed uszkodzeniem układów przez zbyt duży nacisk, bądź zróżnicowany kształt i wielkość, co ułatwia badanie nawet małych elementów oraz przebijanie się przez warstwy izolacji czy tlenków. W wielu przypadkach są one kompatybilne z zaciskami krokodylkowymi.

    Sondy są używane w połączeniu z oscyloskopem. Stosuje się je zazwyczaj wtedy, gdy nie jest możliwe bezpośrednie połączenie przyrządu pomiarowego z mierzonym obiektem. Rozróżnia się sondy aktywne, pasywne i różnicowe.
     

    Modele pasywne stanowią standard w technice pomiarowej. Są one niedrogie w zakupie i szczególnie wytrzymałe.

     

    Aktywna sonda wzmacnia sygnał przed przesłaniem go do oscyloskopu. Należy zwrócić uwagę, że takie urządzenie zawsze wymaga dodatkowego zasilania. Zaletą sondy aktywnej jest niewielki wpływ na sygnał pomiarowy i większa dokładność sygnału.

    Sonda różnicowa jest specjalną formą sondy aktywnej. W porównaniu z sondą pasywną lub zwykłą sondą aktywną, tutaj mierzona jest różnica pomiędzy dwoma potencjałami napięciowymi, z pominięciem masy oscyloskopu.

    Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie

    Kupując przewody pomiarowe, sondy pomiarowe i próbniki, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. W każdym przypadku należy przestrzegać wartości prądu znamionowego i napięcia znamionowego. Ciągła praca poza specyfikacjami ustalonymi przez producenta spowoduje znaczne nagrzewanie się kabli, co w efekcie może doprowadzić do pożaru.

    Upewnij się również, że Twoje urządzenie pomiarowe posiada odpowiednie gniazda, np. złącza BNC są stosowane w kablach pomiarowych wysokiej częstotliwości.

    Z drugiej strony przy zakupie sond należy wziąć pod uwagę, że wiele modeli jest kompatybilnych tylko z urządzeniami tego samego producenta. Jest to szczególnie częste w przypadku sond aktywnych.

     

    Praktyczna wskazówka: do pomiarów w obwodach podłączonych bezpośrednio do sieci należy używać bezpiecznych sond pomiarowych!


    Na rynku można znaleźć wiele różnych sond pomiarowych, ale nie wszystkie nadają się do pomiarów w obwodach, które są bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej. Do takich pomiarów należy używać wyłącznie sond pomiarowych, które spełniają odpowiednią kategorię pomiarową (CAT II do CAT IV).

     

    Najczęściej zadawane pytania dotyczące przewodów pomiarowych i sond pomiarowych

    Dlaczego potrzebuję adaptera przewodu pomiarowego do gniazd CEE?

    Pomiary przy gniazdku elektrycznym nie są pozbawione niebezpieczeństw. Często wystarczy odrobina nieuwagi, aby wywołać poważne zwarcie. Adapter podłącza się do gniazda sieciowego i posiada on oddzielne gniazdo dla każdej fazy i dla przewodu neutralnego. Wtyczki przewodów pomiarowych mogą być bezpiecznie do niego podłączone, a niebezpieczeństwo zwarcia lub porażenia prądem jest skutecznie wyeliminowane. Adaptery przewodów pomiarowych są dostępne dla wielu innych zastosowań, takich jak gniazda Schuko lub kable BNC.

    Z jakich materiałów wykonane są klipsy do złączy krokodylkowych?

    Klipsy wykonane są z różnych materiałów. Popularne są zaciski wykonane ze stali nierdzewnej, miedzi i różnych stali. Klamry wykonane ze stali nierdzewnej są szczególnie wytrzymałe i charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Zaciski wykonane ze stali niklowanej są tańszą alternatywą o podobnych właściwościach. Klipsy krokodylkowe z miedzi są zawsze stosowane, gdy stawiane są wysokie wymagania dotyczące przewodności. Pozłacane zaciski stalowe mają również wysoką przewodność.

    Jakie kategorie pomiarowe istnieją dla przewodów pomiarowych?


    Zgodnie z normą IEC 61010-1 przewody pomiarowe i przyrządy pomiarowe podzielone są na kategorie od CAT I do CAT IV. Przewody pomiarowe CAT I mogą być używane tylko do pomiarów na obwodach, które nie mają bezpośredniego połączenia z siecią zasilającą. CAT II są odpowiednie do pomiarów w obwodach, które mają bezpośrednie połączenie wtykowe z siecią elektryczną. Do pomiarów w obrębie instalacji budynkowej wymagane są urządzenia i kable CAT III. Jeżeli natomiast wartości pomiarowe mają być wyznaczane na liczniku lub głównym przyłączu, kable i urządzenia pomiarowe muszą koniecznie spełniać wymagania CAT IV.