Porady

    Przewody pomiarowe i sondy do pomiarów

    Przewody pomiarowe i sondy są niezbędnymi narzędziami w technice pomiarowej. Podczas gdy przewód pomiarowy ustanawia fizyczne połączenie z punktem pomiarowym, cienka sonda testowa może być również używana do wykonywania pomiarów w dziedzinie mikroelektroniki. Dowiedz się więcej o różnych typach sond pomiarowych w naszym przewodniku.



    Co to jest przewód pomiarowy?

    Bez odpowiedniego przewodu pomiarowego multimetr lub oscyloskop byłby po prostu bezużyteczny. W celu wykonania pomiaru należy podłączyć przewód pomiarowy do gniazd przyrządu pomiarowego, aby można było wykonać połączenie z punktem pomiarowym. Na końcu linii mogą znajdować się różne wtyczki lub gniazda. Na przykład zatyczki lamelkowe lub klipsy krokodylkowe są często używane w laboratoriach do testów. Natomiast do pomiarów w zakresie wysokich częstotliwości stosuje się kable koncentryczne z wtykami BNC. Szeroko stosowane są również tak zwane zaciski odgałęźne, za pomocą których można wykonać solidne, a zarazem szybko rozłączalne połączenie z przewodem przewodzącym prąd. Oprócz przewodów pomiarowych w naszej bogatej ofercie znajdują się również odpowiednie kontakty sprężynowe, adaptery i inne praktyczne akcesoria.



    Co to są sondy testowe?

    Końcówki probiercze

    Za pomocą sondy pomiarowej można dokonywać pomiarów nawet w trudno dostępnych miejscach. Najcieńsze sondy testowe przypominają igłę. Końcówki o tak małej średnicy umożliwiają uzyskanie wiarygodnych wyników pomiarów nawet na małych elementach SMD. Ponadto sonda pomiarowa może być użyta do penetracji cienkiej izolacji kabla. Sondy są używane w połączeniu z oscyloskopem. Stosuje się je zazwyczaj wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia przyrządu pomiarowego bezpośrednio do mierzonego obiektu. Rozróżnia się sondy aktywne, pasywne i różnicowe. Modele pasywne reprezentują standard w technice pomiarowej. Są niedrogie w zakupie i szczególnie wytrzymałe.

    Sondy pomiarowe

    Aktywna sonda wzmacnia sygnał przed podaniem go do oscyloskopu. Należy zaznaczyć, że takie urządzenie zawsze wymaga dodatkowego zasilania. Zaletą sondy aktywnej jest niewielki wpływ na sygnał pomiarowy i większa dokładność sygnału. Sonda różnicowa jest szczególną formą sondy aktywnej. W porównaniu z sondą pasywną lub zwykłą aktywną, mierzy się tu różnicę między dwoma potencjałami napięciowymi, omijając masę oscyloskopu.



    Wskazówki dotyczące zakupu przewodów pomiarowych i sond

    Kupując przewody pomiarowe, sondy i końcówki pomiarowe, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. W każdym przypadku należy brać pod uwagę prąd nominalny i napięcie nominalne. Ciągła praca poza specyfikacją ustaloną przez producenta spowoduje znaczne nagrzewanie się przewodów, co ostatecznie może doprowadzić do pożaru. Upewnij się również, że Twoje urządzenie pomiarowe posiada odpowiednie gniazda. Na przykład złącza BNC są stosowane w przewodach pomiarowych o wysokiej częstotliwości. Z drugiej strony przy zakupie sond należy pamiętać, że wiele urządzeń jest kompatybilnych tylko z oscyloskopami tego samego producenta. Dotyczy to zwłaszcza sond aktywnych.



    Nasza praktyczna wskazówka: do pomiarów w obwodach z bezpośrednim podłączeniem do sieci należy używać sond bezpieczeństwa!

    Na rynku znajdziesz wiele różnych sond pomiarowych, ale nie wszystkie nadają się do pomiarów na obwodach podłączonych bezpośrednio do sieci. Do takich pomiarów należy używać wyłącznie sond pomiarowych spełniających odpowiednią kategorię pomiarową (CAT II do CAT IV).



    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące przewodów i sond pomiarowych

    Dlaczego potrzebuję adaptera przewodu pomiarowego do gniazd CEE?

    Pomiary przy gniazdku elektrycznym nie są pozbawione niebezpieczeństwa. Często wystarczy odrobina nieuwagi, aby wywołać poważne zwarcie. Zabezpiecz się, używając adaptera do przewodów pomiarowych. Adapter jest podłączany do gniazdka elektrycznego i posiada osobne gniazdo dla każdej fazy oraz dla przewodu neutralnego. Można do niego bezpiecznie podłączyć wtyczki przewodów pomiarowych i skutecznie zapobiec niebezpieczeństwu zwarcia lub porażenia prądem. Adaptery przewodów pomiarowych są dostępne dla wielu innych zastosowań, takich jak gniazda Schuko lub kable BNC.

    Z jakich materiałów wykonane są zaciski krokodylkowe?

    Zaciski krokodylkowe wykonane są z różnych materiałów. Popularne są zaciski wykonane ze stali nierdzewnej, miedzi i różnych stali. Klamry wykonane ze stali nierdzewnej są szczególnie wytrzymałe, a także charakteryzują się wysoką odpornością na korozję. Klamry wykonane ze stali niklowanej są tańszą alternatywą o podobnych właściwościach. Klipsy krokodylki wykonane z miedzi są zawsze stosowane, gdy stawiane są wysokie wymagania dotyczące przewodności. Pozłacane stalowe zaciski mają również wysoką przewodność.

    Jakie kategorie pomiarowe istnieją dla przewodów pomiarowych?

    Zgodnie z normą IEC 61010-1 przewody pomiarowe i przyrządy pomiarowe są podzielone na kategorie od CAT I do CAT IV. Przewody pomiarowe CAT I mogą być stosowane wyłącznie do pomiarów w obwodach, które nie mają bezpośredniego podłączenia do sieci. Przewody pomiarowe i przyrządy pomiarowe CAT II nadają się do pomiarów na obwodach, które mają bezpośrednie połączenie wtykowe z siecią. Do pomiarów w obrębie instalacji budynkowej wymagane są urządzenia i kable CAT III. Jeśli natomiast wartości pomiarowe mają być określane na liczniku lub głównym przyłączu, kable i urządzenia pomiarowe muszą koniecznie spełniać wymagania CAT IV.