Ochrona przed włamaniem do domu i mieszkania. Co warto wiedzieć o systemach alarmowych?

    Systemy alarmowe są współczesnym rozszerzeniem mechanicznych zabezpieczeń budynków. Nowoczesna technologia ochroni Twoją firmę, dom, mieszkanie i całe mienie przed włamaniami i innymi zagrożeniami. Systemy antywłamaniowe są elastyczne, niedrogie, działają również bezprzewodowo i są łatwe w instalacji.



    System alarmowy zapewniający poczucie bezpieczeństwa przez całą dobę

    Włamywacze są bezwzględni i nie mają żadnych skrupułów. Złodziejom udaje się włamać do niezabezpieczonych biur w mniej niż dziesięć sekund i pozostawić po sobie koszmarny scenariusz. Konsekwencje włamania są wielorakie i mocno odczuwalne: oprócz utraty kosztowności i ważnych dokumentów firmowych dochodzi do niszczenia drzwi i okien. A także czegoś, co często boli znacznie bardziej niż straty czysto finansowe: utrata poczucia bezpieczeństwa.

    Jako właściciel domu lub firmy możesz zabezpieczyć się przed włamaniem. Dzięki elektronicznemu systemowi alarmowemu (EMA) skutecznie odstraszysz włamywaczy.

    Fakt ten znajduje odzwierciedlenie w aktualnych danych. Chociaż w 2017 roku nadal odnotowano wiele włamań do mieszkań, liczby te znacznie maleją ze względu na coraz powszechniejsze stosowanie technologii zabezpieczeń. Jednak mimo tego w 2019 roku liczba odnotowanych przez policję przypadków włamań do mieszkań wciąż była bardzo wysoka, dlatego policja nadal zaleca instalowanie systemów alarmowych w połączeniu z mechanicznymi zabezpieczeniami przed włamaniem do okien i drzwi.

    Nowoczesne systemy alarmowe zapewniają ochronę o każdej porze dnia i nocy - podczas Twojej nieobecności, a także wtedy, gdy Ty i inni członkowie domu czy firmy są obecni. Inteligentna technologia chroni słabe punkty budynku. Dzięki skutecznemu alarmowaniu często zdarzają się jedynie próby włamania. O każdym zagrożeniu jesteś informowany przez SMS, e-mail lub wiadomość głosową i możesz szybko interweniować. Systemy alarmowe najnowszej generacji wykorzystują wydajne czujniki, są łatwe w instalacji, proste w obsłudze i elastyczne w rozbudowie.

    Istnieją nawet modele, które nie wymagają w ogóle instalacji i są gotowe do użycia w ciągu zaledwie kilku minut. Zatem bezpieczeństwo i ochrona przed włamaniem do firmy lub domu są mniej skomplikowane niż mogłoby się wydawać!



    Jak działa system alarmowy?

    Mając system alarmowy jako uzupełnienie podstawowych zabezpieczeń mechanicznych, utrudniasz pracę włamywaczom. Narzędzie to monitoruje centralnie Twój budynek, wykrywa zmiany i uruchamia alarm w przypadku włamania lub próby włamania. Alarm jest wysyłany do użytkownika systemu, do sąsiadów w pobliżu lub do firmy ochroniarskiej.

    Elektroniczna ochrona całościowa składa się z kilku elementów. Zazwyczaj centrum alarmowe pełni rolę stacji bazowej, w której sygnały z czujników zbiegają się w jednym punkcie. Połączenie z poszczególnymi czujnikami, takimi jak kontaktrony drzwiowe/okienne i czujniki ruchu, może być przewodowe lub bezprzewodowe. Trendem są bezprzewodowe radiowe systemy alarmowe, które można uruchomić bez konieczności przebudowy, bez układania kabli i bez brudu, i które można zabrać ze sobą nawet przy przeprowadzce.



    Co składa się na dobry system alarmowy?

    Systemy alarmowe w zależności od wyposażenia mogą wykrywać liczne zagrożenia. Główną funkcją systemu alarmowego jest szybkie informowanie o włamaniach i związana z tym funkcja odstraszająca poprzez zwiększenie ryzyka wykrycia przestępców. Wiele systemów alarmowych nie tylko informuje o włamaniu, ale także pokazuje stan okien i drzwi oraz wysyła komunikaty na smartfon, tablet lub komputer. W ten sposób w każdej chwili wiadomo, czy w domu wszystko jest w porządku, czy wszystkie wejścia są zamknięte lub czy jakieś okno może być jeszcze otwarte. W połączeniu z przyciskami alarmowymi, czujnikami dymu i czujnikami ognia powstaje kompleksowy pakiet zabezpieczeń.

    Niektóre alarmy to inteligentne układy dla domu. Urządzenia te mogą być również wykorzystywane jako systemy inteligentnego domu i mogą sterować lampami, gniazdkami, roletami i termostatami.

    Aby w pełni wykorzystać wszystkie funkcje, system alarmowy musi być podłączony do Internetu za pośrednictwem routera WLAN i/lub wyposażony w kartę SIM wybranego operatora telefonii komórkowej, w zależności od modelu. Dzięki połączeniu urządzenia mogą komunikować się ze światem zewnętrznym, wysyłać powiadomienia, a częściowo mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji.



    Jak znaleźć odpowiedni system alarmowy?

    Każdy dom i każdy budynek firmowy jest inny. Systemy alarmowe muszą być dostosowane do danej lokalizacji pod względem możliwości technicznych. Dlatego też istnieje wiele różnych rodzajów systemów alarmowych. To, które miejsca należy zabezpieczyć systemem alarmowym, zależy od warunków konstrukcyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, drzwi, okna, wejścia do piwnic, garaże i balkony to największe luki w zabezpieczeniach domów i mieszkań. Do wyboru są dwie wersje monitoringu:

    Monitoring wewnętrzny (pułapkowy)

    System alarmowy z monitoringiem wewnętrznym lub monitoringiem pułapkowym uruchamia się tylko wtedy, gdy intruz znajduje się wewnątrz chronionych pomieszczeń. Klatki schodowe, korytarze i piwnice mogą być w ten sposób sensownie zabezpieczone. Zaletą monitoringu pułapkowego jest mała liczba czujników potrzebnych do nadzoru. Dzięki temu zakup jest tańszy i oznacza mniej prac instalacyjnych. Wadą jest to, że pułapka jest aktywowana dopiero po dokonaniu włamania.


    Monitoring zewnętrzny (obwodowy)

    W ramach monitoringu zewnętrznego czujniki systemów alarmowych monitorują przede wszystkim drzwi, okna, a także wejścia do piwnic i garaży. System alarmowy wykrywa każdą próbę włamania do nieruchomości z zewnątrz. Ogromną zaletą monitoringu obwodowego jest to, że alarm uruchamiany jest we wczesnym stadium, jeszcze zanim złodziej zdąży wejść do budynku. Tylko poprzez nadzór obwodowy możliwe jest zabezpieczenie danego miejsca, nawet jeśli przebywają tam ludzie.



    System alarmowy: przewodowy czy bezprzewodowy?

    Systemy alarmowe mogą być połączone w sieć przewodową lub bezprzewodową. W systemie przewodowym centrum alarmowe, centrala, czujniki na drzwiach i oknach, czujki ruchu, syreny i lampy błyskowe komunikują się ze sobą za pomocą kabli. Przewodowe systemy alarmowe nadają się szczególnie do nowych budynków lub remontowanych (dzięki czemu łatwiejsze będzie poprowadzenie okablowania). Systemy przewodowe nadają się również do użytku zewnętrznego.

    Radiowe systemy alarmowe są optymalne dla istniejącej nieruchomości lub wynajmowanych pomieszczeń. Systemy te działają za pomocą transmisji radiowej. Czujki i elementy obsługowe komunikują się bezprzewodowo - dlatego przy ich instalacji trzeba położyć mniej kabli lub nie trzeba ich wcale. Bezprzewodowe czujniki ruchu i inne czujniki są zazwyczaj zasilane bateriami i mają długą żywotność. Baterie trzeba co jakiś czas wymieniać, system alarmowy informuje o tym z wyprzedzeniem. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na podany zasięg radiowy wewnątrz budynków.

    Warto wiedzieć: Nie musisz się martwić, że Twój nowy bezprzewodowy system alarmowy zakłóci działanie innych alarmów w sąsiedztwie. Kodowanie elementów systemu pozwala na jednoznaczną identyfikację każdej pojedynczej czujki. Oznacza to, że system rozpoznaje tylko te czujniki i przyciski, które zostały zaprogramowane w jego własnej centrali alarmowej.

    Alternatywy dla sygnalizowania alarmu przez syrenę

    Systemy antywłamaniowe zazwyczaj sygnalizują alarm poprzez włączenie syreny, która jest słyszalna z daleka (alarm zewnętrzny). Zamiast lub oprócz sygnalizacji akustycznej możliwy jest również alarm wizualny, na przykład poprzez uruchomienie oświetlenia zewnętrznego i ogrodowego lub syren świetlnych. Ponadto wiele systemów jest w stanie realizować również alarmy ciche (bezdźwięczne). Przy tego typu sygnalizacji alarmowej powiadamiana jest albo zlecona służba ochrony, albo - przede wszystkim w przypadku lokali użytkowych - policja. Możliwe jest również, że jednostka generująca alarm automatycznie uruchamia system wideo z kamerami IP do monitoringu wizyjnego, który rejestruje to, co dzieje się w pomieszczeniach mieszkalnych.

    Często można - i należy - łączyć kilka rodzajów alarmów. Na przykład sygnał akustyczny i wizualny może zaskoczyć intruza i zmusić go do ucieczki, natomiast cichy alarm powiadamia pracownika ochrony, który może następnie sprawdzić, co dzieje się na miejscu.



    Wszystko wliczone w cenę: Zestawy systemów alarmowych dla początkujących

    Gotowe zestawy alarmowe są idealne dla początkujących i zawierają podstawowy sprzęt do ochrony domu. W takim zestawie znajduje się jednostka podstawowa, która umożliwia centralne sterowanie wszystkimi połączonymi nadajnikami alarmowymi. W skład zestawów alarmowych wchodzi również kilka sygnalizatorów do różnych obszarów zastosowań, a zwykle także pilot zdalnego sterowania i baterie.