Porady

    Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

     

    Co warto wiedzieć o systemach linowych

    Systemy linkowe są stosowane w dużych pomieszczeniach do oświetlenia. Mianowicie, gdy oświetlenie nie ma wisieć bezpośrednio na suficie, ale za pomocą wspornika kablowego pod użytkownikiem. Uchwyty linowe na oprawach są czasami montowane jako elementy konstrukcyjne dla mniejszych pomieszczeń i pod skosem. W naszym poradniku wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze systemów kablowych do oświetlenia.

    • Co to są systemy linkowe?

    • Jakie systemy linkowe są stosowane do oświetlenia?

    • Przy zakupie systemów linowych należy to uwzględnić przy oświetleniu

    • W ten sposób należy zainstalować system linkowy

    • Pytania i odpowiedzi

    Co to są systemy linkowe?

    Systemy linkowe umożliwiają indywidualne oświetlenie. Szczególnie dobrze prezentuje się w dużych pomieszczeniach. Oprawy mocowane za pomocą lin można dowolnie montować w pomieszczeniu i mogą one również zapewnić idealne warunki oświetleniowe poprzez rogi i skosy.

    Systemy linkowe można umieszczać prosto, ukośnie lub pod kątem na sufitach lub ścianach, a tym samym idealnie dopasować się do warunków każdego pomieszczenia.

    Do elementów systemu lin należy obok lin i szyn nośnych, zawsze dwa przewody elektryczne (często liny miedziane) i zamontowane w nich światła. Ponadto lampy w systemie linkowego wymagają zwykle transformatora lub zasilacza, ponieważ są one często przeznaczone do zakresu niskiego napięcia, a nie do całkowitego napięcia sieciowego 230 V. Rozróżnia się w ten sposób systemy linkowe wysokiego i niskiego napięcia do oświetlenia.

    Praktyczna wiedza praktyczna: Stosowanie systemów linowych wysokiego napięcia 

    Systemy linkowe wysokiego napięcia do oświetlenia są stosowane tylko wtedy, gdy nie ma bezpośredniego kontaktu. Dzieje się tak na przykład w dużych salach imprez i technice scenicznej, gdzie specjalne lampy o napięciu sieciowym 230 V unosi się wysoko ponad widzami.

    Jakie systemy linkowe są stosowane do oświetlenia?

    W naszym sklepie dostępne są pojedyncze oprawy linkowe, szyny nośne do systemów oświetleniowych i inne elementy systemu linkowego do istniejących systemów, jak również kompletne zestawy w różnych wzorach.

    Kompletne systemy linkowe

    Kompletne systemy linkowe składają się z mocowania lamp i lin. Są dostarczane w stanie gotowym do montażu. Kompletne systemy dostępne są w różnych wzorach z częściowo obracanym lub ściemnianym lampami. Systemy linkowe to najlepszy wybór, jeśli szukasz nieskomplikowanego rozwiązania i nie chcesz jednocześnie poszukać odpowiednich komponentów systemu linkowego.

    Oprawy

    W naszym sklepie dostępne są lampy LED i halogenowe, a także lampy o różnych rozmiarach trzpieni do systemów przewodów wysokiego i niskiego napięcia - idealne do rozbudowy istniejących systemów kablowych lub wymiany uszkodzonych lamp kablowych. 

    Informacja: Światła to gniazda lamp, żarówki zwykle należy zamawiać osobno. Tutaj można znaleźć różne źródła światła, takie jak diody LED i lampy halogenowe.

    Systemy oświetleniowe

    Systemy oświetleniowe są to szyny nośne, częściowo z wstępnie zainstalowanymi kanałami świetlnymi. W połączeniu z lampami linowymi, źródłami światła i innymi elementami systemu linkowego powstaje indywidualny system linkowy.

    Komponenty systemu linkowego

    Elementy oświetlenia linkowego stanowią podstawę do stworzenia indywidualnego systemu oświetlenia. Należą do nich liny, zaciski linowe, liny napinające i zestawy mocujące, montażowe oraz odpowiednie transformatory, kable, uchwyty ścienne lub przewody zasilające. U nas możesz wygodnie zamówić wszystkie ważne komponenty potrzebne do montażu systemów kablowych online.

    Uwaga: Przy wyborze elementów linowych należy upewnić się, czy są one przystosowane do systemu linkowego niskonapięciowego lub wysokonapięciowego.

    Przy zakupie systemów linowych należy to uwzględnić przy oświetleniu

    W tym miejscu określa się istotne kryteria wyboru poszczególnych elementów systemu lin jako oświetlenia.

    Konstrukcja

    Przy wyborze odpowiednich lin należy zwrócić uwagę na długość, średnicę i dostępne uchwyty do montażu. Długość linki określa, które opcje projektowe mogą być realizowane w ten sposób:

    • Proste liny są dostępne w metrach bieżących na rolkach.
    • Cięcie lin ze zintegrowanymi przewodnikami elektrycznymi wymaga wiedzy elektrotechnicznej.

    Średnica liny jest istotna, aby można było łączyć wyszukane żarówki. Ponadto linka pasuje do uchwytów, takich jak rolki linowe lub oczka.
    Oprócz lin szyny nośne są stosowane jako zawieszenie do lamp. Montaż lampy na szynie nośnej z mocowaniem linowym umożliwia proste poziome ustawienie, nawet jeśli sufity i ściany służą do mocowania skośnych elementów.
    Wskazówka: Niektóre liny posiadają fabrycznie zainstalowane kanały świetlne. W ten sposób można zaoszczędzić dodatkowe kable do zasilania lamp.

     

    Zakotwiczenie

    Systemy można mocować do ścian lub sufitów przy użyciu różnych opcji montażu. Z reguły systemy kablowe są montowane powierzchniowo. Oznacza to, że kotwy są mocowane za pomocą wywierconych otworów, ale nie są całkowicie osadzone w ścianie.

    Uwaga: Podczas wyboru systemu lin i odpowiedniego miejsca montażowego należy zwrócić uwagę na wagę modułu oświetleniowego. Siła ta musi być tak wyłożona, aby wytrzymać mocowanie. Siłę naciągu w poszczególnych miejscach można zmniejszyć stosując więcej lin lub rolki zwrotne. Porowatość ścian nie nadaje się do montażu systemów linowych.

    Linie elektryczne

    Praktyczne informacje: Zwykle lampy linowe są mocowane na dwóch równoległych, naprężonych linach. Ma to z jednej strony na celu zawieszenie ich i nieustabilizowanie się, a z drugiej strony podwójne prowadzenie ułatwia przenoszenie przychodzących i wychodzących kabli zasilania elektrycznego.
    Do lamp linowych dostępne są systemy wysokiego napięcia i niskiego napięcia. Większość lamp i żarówek przeznaczona jest do niskiego napięcia 12 V i musi być odpowiednio połączona przez transformatory i zasilacze. Takie transformatory i zasilacze są dostępne jako wyposażenie do oświetlenia wewnętrznego w naszym sklepie. 
    Wskazówka: Prefabrykowane lampy w kompletnym systemie lin mają zwykle zintegrowany fabrycznie transformator niskiego napięcia. Wprawdzie napięcie robocze wynosi 230 V w danych technicznych, ale w danych o niskiej mocy źródła światła można rozpoznać, że został zamontowany rezystor szeregowy.

    Lampy i żarówki

    W przypadku lamp i żarówek lamp masz do wyboru różne wzory i typy.

    Istotne rozróżnienie to między lampami zamontowanymi na stałe źródło światła, które są często spotykane w obrębie LED, a lampami z oprawkami pozwalającymi na wymianę poszczególnych źródeł światła.
    Praktyczna wskazówka: jeśli lampa jest uszkodzona, całą lampę, czyli jedno miejsce w systemie kablowym, należy wymienić w lampach zamontowanych na stałe, często diodowych. Łatwiejsza wymiana żarówek, gdy każda oprawa lampy może być wyposażona indywidualnie. Lampy linkowe (lampy) różnią się:

    • Zasadniczo w lampach LED lub halogenowych z odpowiednimi lampami
    • W przypadku wersji, które nie zawsze są dostępne
    • Napięcie robocze
    • W przypadku funkcji specjalnych lampy są ściemniane, obrotowe lub obrotowe

    Wybór źródeł światła do lamp z gniazdami jest również zasadniczo podzielony na żarówki halogenowe i LED. Oprócz odpowiedniej podstawy do oprawy lampy do wyboru żarówek mają zastosowanie następujące czynniki:

    • Kolor światła
    • Natężenie światła
    • O wydajności
    • Ściemnianie i inne opcje sterowania.

    W przypadku dowolnie wybieranych źródeł światła w obszarze LED, które pozwalają na zmianę koloru i są wygodnie sterowane za pomocą pilota zdalnego sterowania.

    W ten sposób należy zainstalować system linkowy

    Do montażu systemów oświetleniowych z uchwytami kablowymi oprócz odpowiednich narzędzi i znajomości elektryki wymagane są elementy instalacji kablowej takie jak deflektory, obejmy kablowe i uchwyty ścienne / sufitowe oraz kanały świetlne i przewody zasilające o odpowiednich parametrach elektronicznych.
    Wskazówka: Użyj poręczy podczas skośnych linii linowych. W przypadku korzystania z przekierowujących, przebieg liny jest zorientowany na odległość od sufitu przekierowującego.

    W ten sposób zainstaluj gotowy kompletny system linkowy:

    1. Przed przystąpieniem do montażu systemu lin, należy najpierw ustalić planowany przebieg systemu, a następnie zaznaczyć punkty mocowania liny na ścianie.
    2. Następnie zakotwicz oczka liny kołkami w ścianie.
    3. Teraz zawieś wstępnie zmontowaną linę z napinaczem liny zamontowanym z jednej strony i zaciśnij ją.
    4.  Dokręcając wkręcane końcówki zacisków przyłączeniowych na kablu, można nawiązać połączenie zasilania z transformatorem.

    Pytania i odpowiedzi

    Co to jest system kabli niskiego napięcia? 

    Niskonapięciowe systemy linkowe są klasyfikowane jako warianty oświetlenia o napięciu roboczym 12 V. Nie jest ona wprawdzie potrzebna jako ochrona przed dotykiem i duży zasilacz, ale transformator do konwersji standardowego napięcia sieciowego 230 V na napięcie robocze 12 V. Natomiast wysokonapięciowe systemy linkowe są zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej napięciem 230 V.

    Kiedy należy korzystać z diod LED i gdzie działa lepiej oświetlenie halogenowe?

    Wszystko to zależy od własnych upodobań. Podczas gdy lampy halogenowe świecą się w lśniącym świetle, żarówki LED zapewniają entuzjazm dla oszczędzających. Zaletą lamp halogenowych jest nie tylko doskonała jakość światła, ale także bardzo dobre odtwarzanie kolorów. W galeriach, salach wystawowych lub do inscenizacji tworzyw sztucznych mogą być lepiej dostosowane lampy halogenowe. W gospodarstwach domowych lub dużych pomieszczeniach, które są oświetlone przez długi czas, trwałe i niezwykle energooszczędne żarówki LED zapewniają dużą oszczędność energii i pieniędzy.