Piloty zdalnego sterowania » Podstawowe akcesoria dla modelarzy

    Wiele urządzeń i maszyn można obsługiwać za pomocą systemu zdalnego sterowania. Istnieją różne rodzaje urządzeń tego typu, które przedstawiamy w naszym poradniku. Dobrze poinformowany użytkownik może następnie zakupić odpowiednie urządzenie do danego zastosowania.



    Co to jest pilot zdalnego sterowania?

    Urządzenie może być używane do kierowania bez konieczności obsługi przycisków, elementów sterujących lub ekranu dotykowego na samym sprzęcie. Fale radiowe są wykorzystywane do obsługi na odległość. Kontrola radiowa ma mało wspólnego z wygodą, a bardziej z faktem, że niektóre urządzenia techniczne nie mogą być obsługiwane z bliskiej odległości. W modelarstwie dotyczy to małych samolotów i helikopterów.

    Mówimy wtedy o modelarstwie RC, gdzie RC oznacza "zdalnie sterowany". Oznacza to, że wszystkie modele RC są kontrolowane zdalnie. Czasami można przeczytać, że RC to skrót od "radio controlled". To też jest poprawne, ponieważ do zdalnego sterowania wykorzystywane są fale radiowe. Fale radiowe są również znane jako fale Hertza lub fale radioelektryczne.


    Liczba kanałów

    Modelarstwo RC wyróżnia się szczególnie jedną cechą: liczbą kanałów dostępnych w pilocie zdalnego sterowania. Jednostki sterujące są odpowiednio podzielone na grupy wielokanałowe.

    Pilot 2-kanałowy może być używany np. do sterowania dwoma silnikami. Często są to kierunek jazdy i prędkość. W niektórych zastosowaniach to jednak nie wystarcza - jeśli wymagana jest większa liczba kanałów, producenci oferują różne opcje. Możliwych jest wiele pośrednich poziomów sterowania między 2 a 24 kanałami.

    Uwaga: Kanał i częstotliwość radiowa

    Częstotliwość używanego radia jest czasami określana jako kanał radiowy. Ponieważ jednak użyteczne kanały sterowania są często określane skrótowo jako kanały, może to prowadzić do nieporozumień. W dziedzinie zdalnego sterowania termin kanał jest zawsze stosowany w odniesieniu do nadajnika i odbiornika, podczas gdy częstotliwość radiowa określana jest po prostu jako gniazdo.



    Jakie piloty zdalnego sterowania są dostępne?

    Urządzenia są podzielone na różne typy. Jeśli chodzi o konstrukcję, z jednej strony są to piloty konsolowe i ręczne, a z drugiej piloty pistoletowe.

     

    Piloty biurkowe i ręczne

    Oba piloty są prostokątne, stosunkowo płaskie i zazwyczaj obsługuje się je dwiema rękami. Ręczne piloty zdalnego sterowania są nieco bardziej kompaktowe, dzięki czemu można je trzymać w dłoniach. Z drugiej strony, piloty konsolowe są przypinane lub zakładane. Wiele modeli konsolowych jest noszonych na pasku, dzięki czemu użytkownik ma je bezpośrednio przy sobie.

    Każdy z nich posiada dwa drążki sterujące. Są one przydatne zwłaszcza do sterowania modelami samolotów - jeden drążek steruje sterem i przyspieszeniem, a drugi lotkami i lotkami. Nie tylko wygląd przypomina dobrze znane kontrolery do gier, ale także obsługa jest porównywalna. Dzięki temu korzystanie z nich jest intuicyjne dla wielu osób.

    Pilot zdalnego sterowania z uchwytem pistoletowym

    Gdy tylko zobaczysz te elementy sterujące, pochodzenie ich nazwy staje się jasne: ich konstrukcja przypomina rękojeść pistoletu. Na górze znajdują się elementy sterujące, takie jak przełączniki do zmiany kierunku jazdy i wyświetlacze. "Spust pistoletu" to dźwignia przepustnicy, a z boku znajduje się kierownica. W podstawie urządzenia umieszczony został schowek na baterie lub akumulatory.

    Zazwyczaj nie są one używane w modelach samolotów, ponieważ dostępna jest tylko jedna manetka, co sprawia, że precyzyjna regulacja w locie jest prawie niemożliwa.

    Piloty te są natomiast bardziej powszechne w przypadku pojazdów RC na ziemi i łodzi.



    Jak działa pilot zdalnego sterowania?

    Niezależnie od konstrukcji, jednostki sterujące zawsze działają jako nadajniki. Sygnał nadajnika przesyła polecenia sterowania do odpowiedniego urządzenia odbiorczego. Umożliwia to sterowanie samolotami RC itp.

    Radio jest używane jako nadajnik do przesyłania poleceń sterujących. Odległość jest ograniczona, ponieważ sygnały radiowe muszą być przesyłane między nadajnikiem w jednostce sterującej a odbiornikiem w modelu samolotu. Jeśli siła tego sygnału jest zbyt słaba, połączenie zostanie utracone. Idealnie byłoby, gdyby kontrolowane urządzenie zawsze pozostawało w zasięgu wzroku, w takim przypadku sygnał radiowy musi pozostać wystarczająco silny.

    Nadajnik i odbiornik muszą zgadzać się co do zakresu częstotliwości. Transmisja analogowa odbywa się zwykle w zakresie od 27 do 40 MHz. Radio cyfrowe wykorzystuje częstotliwość 2,4 GHz lub 5 GHz. Częstotliwość 2,4 GHz jest często uważana za najlepszy standard, ponieważ zakłócenia są niewielkie i nawet kilka urządzeń RC może być używanych w jednym paśmie.

    Gdy polecenia z pilota zdalnego sterowania docierają do odbiornika, sygnał jest przekazywany do znajdującego się tam elektrycznego urządzenia sterującego. Sterownik ten znany jest również jako serwomechanizm. Servo pochodzi od łacińskiego słowa servus i oznacza "sługa". Pasuje to dobrze do inżynierii elektrycznej, ponieważ serwomechanizm oznacza tutaj silnik elektryczny wraz z elektroniką sterującą. W modelarstwie serwomechanizmy są bardzo małe i kompaktowe oraz potrafią konwertować polecenia z nadajnika na ruchy mechaniczne, takie jak pozycja opon.

    Warto wiedzieć: Systemy zdalnego sterowania to wyłącznie nadajniki, ale w wielu przypadkach w zakres dostawy wchodzi odbiornik. Producenci dołączają odbiornik, który został już skonfigurowany z nadajnikiem. Należy go tylko podłączyć do wybranego urządzenia.



    Jakie akcesoria są dostępne?

    W szczególności pojazdy modelarskie potrzebują odbiornika, ale także mocnej anteny. Jest ona zazwyczaj dołączana do pilota zdalnego sterowania wraz z odbiornikiem. Standardowym wyposażeniem są również baterie. Często używane są baterie LiPo (baterie litowo-polimerowe).

    W przypadku wielu producentów bez problemu można zakupić poszczególne odbiorniki, gdyż awarie lub kolizje sprzętu modelarskiego mogą prowadzić do jego uszkodzenia. Nowe odbiorniki to typowe części zamienne.

    Inne praktyczne akcesoria obejmują czujniki telemetryczne. Z ich pomocą można precyzyjnie zbierać dane, takie jak wysokość, prędkość i odległość. Czujniki są instalowane w odbiorniku, a ich dane mogą być odczytywane przez jednostki sterujące z wyświetlaczem.

    Weiteres Zubehör

    • Przełącznik zmiany trybu pracy

    • Przełącznik zaczepów

    • Przełącznik magnetyczny

    • Systemy stabilizacji

    • Pasek na ramię

    • Ochrona anteny

    • Skrzynia transportowaa

    Tipp: Wskazówka: Nie szukaj specjalnie akcesoriów i części zamiennych - lepiej kupić zestawy startowe, aby uzyskać wszystkie niezbędne komponenty i mieć pewność, że są one kompatybilne.