Porady

    Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

    Informacje na temat tyrystorów i triaków

    • Co to są tyrystory i triaki?

    • Jakie są rodzaje tyrystorów i triaków?

    • Kryteria zakupu tyrystorów i triaków - co jest ważne?

    • Nasza praktyczna wskazówka: zwróć uwagę na specyfikację

    • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące tyrystorów i triaków

    • Interpretacja: W ten sposób można kupić odpowiedni tyrystor lub triak

     

    Co to są tyrystory i triaki?

    Tyrystory i triaki to elektroniczne elementy elektroniki mocy. Budowa tyrystora składa się wewnętrznie z kilku przejść PN, podobnie jak tranzystora.

    Podobnie jak w przypadku tradycyjnej diody, tyrystor ma kierunek blokujący i przewodzenia, a także złącze anodowe i katodowe. Do tego dochodzi trzeci terminal przyłączeniowy, bramka.

    Za pomocą bramki tyrystory może być przełączane przez dodatni impuls elektryczny w stanie przewodzącym. Przejście od stanu nasienia do kierunku przewodzenia może nastąpić także przez przekroczenie tak zwanego napięcia zapłonu w kierunku przewodzenia za pomocą elektrody sterującej (bramka).

    Triak (krótkie słowo z angielskiej triody prądu przemiennego) w zasadzie reprezentuje antyrównoległe połączenie dwóch tyrystorów. Umożliwia to przełączanie prądów prądu przemiennego, podczas gdy pojedynczy tyrystor umożliwia przepływ prądu tylko w jednym kierunku.

    Podobnie jak tyrystor, triak jest wyposażony w trzy złącza w formie anody, katody i bramki i jest zapalany przez elektrodę sterowania lub poprzez przekroczenie napięcia zapłonowego, dzięki czemu włącza się przewodząca.

    Obydwa elementy są wspólne, że po rozstawieniu się anod-katod przepływ prądu pozostaje taki sam, aż do spadku prądu poniżej tak zwanego prądu zatrzymania. Dzieje się to z reguły w przypadku zastosowań napięcia zmiennego przez zero, dzięki czemu następuje automatyczne usunięcie linii przewodzących. Tyrystory i triaki są stosowane na przykład do prostowania prądu, sterowania nacinaniem fazy, jako regulatory mocy, przełączniki elektroniczne i w przemiennikach częstotliwości.

     

    Jakie są rodzaje tyrystorów i triaków?

    Oba elementy są dostępne w wielu różnych kształtach obudowy. Podczas gdy typy dla mniejszych prądów zwykle mają obudowę z tworzywa sztucznego, bardziej wydajne wersje albo mają obudowę z żebrem chłodzącym do przykręcenia, albo są zintegrowane w solidnych kompaktowych obudowach z metalową płytą podstawy.

    Ponadto dostępne są wersje z trzpieniem gwintowanym do wkręcania w metryczne otwory gwintowane. Dzięki temu można osiągnąć dobre sprzężenie termiczne w celu bezpiecznego odprowadzania strat energii elektrycznej.

    Sterowniki zasilania to triaki wyposażone w układ elektroniczny zintegrowany z obudową, które umożliwiają bezpośrednią regulację mocy podłączonych urządzeń za pomocą dodatkowego potencjometru lub napięcia sterującego.

     

    Kryteria zakupu tyrystorów i triaków - co jest ważne?

    W przypadku wymiany części uszkodzonych należy zwrócić uwagę nie tylko na to, by maksymalne dopuszczalne wartości prądu i napięcia były wystarczające, ale także na specyfikacje napięcia zapłonu, prądu zapłonu i prądu zatrzymania powinny być dostosowane do wcześniej stosowanego elementu. Istotne są również kompatybilność mechaniczna, wymiary obudowy, raster oraz, w razie potrzeby, typ gwintu. Ponadto należy zwrócić uwagę na napięcie izolacji. Powinno ono być znacznie wyższe niż maksymalne oczekiwane wartości, aby zapewnić wysoką niezawodność i bezpieczeństwo elektryczne.

    W nowych wersjach w technice montażu powierzchniowego (SMT) obie wersje części są od pewnego czasu dostępne również jako części SMD. Jeśli istotną rolę odgrywają wyższe częstotliwości robocze, wartości tak zwanego czasu wolnego („tq”) są interesujące. Jeżeli nie osiągnięto tego czasu, nie ma możliwości usunięcia przewodności elektrycznej w warstwie zaporowej, dzięki czemu w przypadku mniejszego okresu częstotliwości zapewniona jest stała przewodność elektryczna i wyłączenie nie jest już możliwe.

     

    Nasza praktyczna wskazówka: zwróć uwagę na specyfikację

    Tyrystory i triaki są stosunkowo wytrzymałymi elementami elektronicznymi. Obydwa wspólne przedsiębiorstwa muszą jednak koniecznie działać w ramach swoich specyfikacji dotyczących maksymalnej dopuszczalnej prędkości wzrostu prądu obciążenia, aby uniknąć uszkodzeń. To samo dotyczy prądu zapłonu: Jeśli jest zbyt niski, przełączenie całego kryształu następuje ze stanu blokady do przewodzenia zbyt wolno i płynie cały prąd obciążenia - podobnie jak w przypadku zbyt krótkiego czasu narastania - najpierw tylko w obszarach cząstkowych powierzchni krzemu. W ten sposób może łatwo spowodować lokalne przegrzanie, które uszkodzi element konstrukcyjny w błąd. Należy zawsze zwracać uwagę na dostateczne napięcie sterujące.

             

     

    FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące tyrystorów i triaków

    Jaka jest różnica między triakiem a diakiem?

    Podczas gdy triak ma połączenie sterujące - bramę - diak jest podobny do diody dwukierunkowej i nie może być sterowany osobno. Odcinek między dwoma przyłączami jest przewodzący elektrycznie tylko wtedy, gdy przyłożone napięcie przekracza określone napięcie przebicia. Dzięki równoległemu budowie można podłączyć również napięcie przemienne.

    Dlaczego potrzebujesz tyrystorów, jeśli triaki wydają się bardziej uniwersalne?

    Ze względów technicznych tyrystory mogą być wytwarzane dla znacznie większych prądów obciążenia niż triaki. Za ich pomocą można przełączać prąd do 10.000 amperów, podczas gdy triaki są dostępne dla prądów od 1- do 3-cyfrowego zakresu amperów.

     

    Wniosek: jak kupić odpowiednie tyrystory lub triak

    Jako prostowniki do wysokich prądów, tyrystory są szczególnie odpowiednie. Jeśli jest to konieczne, na przykład do przełączania bardzo wysokich prądów, dwa przeciwrównoległe tyrystory spełniają funkcję triaka. Fabrycznie zmontowany regulator mocy umożliwia z minimalnym obwodem zewnętrznym łatwe podłączenie zasilania lub regulacji liczby obrotów urządzeń elektrycznych, takich jak lampy, grzejniki lub silniki. W przypadku zastosowań z napięciem zmiennym 230 V, triaki i tyrystory o wytrzymałości na napięcie 400 V, są również odpowiednie do zastosowań z napięciem szczytowym i niezawodnością przy ewentualnych krótkich skokami napięcia, które są określone przez co najmniej 600 V.