bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Prostowniki automatyczne,warsztatowe, stacje rozruchowe – szybkie ładowanie akumulatora

Prostowniki do samochodów osobowych i ciężarowych są ratunkiem w sytuacji awaryjnej, gdy pojazd przestaje się uruchamiać z powodu wyczerpania akumulatora. W naszym poradniku dowiesz się, jak działają ładowarki, jakie są ich typy i do jakich rodzajów akumulatorów są przeznaczone.
 

  • Ładowarki samochodowe

  • Rodzaje ładowarek do akumulatorów samochodowych

  • Praktyczna wskazówka: nie czekaj, aż będzie za późno!

  • Kryteria zakupu prostowników samochodowych - co jest ważne?

  • FAQ - często zadawane pytania dotyczące prostowników samochodowych

Ładowarki samochodowe

Ładowarka samochodowa


Ładowarki akumulatorowe do pojazdów silnikowych mogą służyć jako urządzenia ułatwiające rozruch, jeżeli akumulator pojazdu jest rozładowany.  Akumulator pojazdu dostarcza niezbędnej energii do rozrusznika, aby pojazd mógł się uruchomić. Ładowanie akumulatora pojazdu ciężarowego lub samochodowego odbywa się za pomocą alternatora po uruchomieniu silnika, więc jest bardzo mało prawdopodobne, że akumulator rozładuje się podczas jazdy. Może się to zdarzyć tylko w skrajnych przypadkach, np. gdy jest bardzo zimno, akumulator jest bardzo obciążony i już rozładowany, a alternator nie jest w stanie nadążyć z ładowaniem.
Na akumulator szczególnie wpływa czas postoju samochodu, ponieważ nawet gdy pojazd nie jest używany i silnik jest wyłączony, energia może być zużywana np. przez światła postojowe, ogrzewanie postojowe, radio, zegary i inne zintegrowane urządzenia.  Problematyczne są również częste, krótkie podróże, ponieważ akumulator musi dostarczyć dużo energii do rozpoczęcia procesu rozruchu, ale nie może się w pełni naładować z powodu krótkiej podróży.

 

Jeśli akumulator jest rozładowany do tego stopnia, że nie można już uruchomić silnika, wymagany jest szybki start - na przykład w postaci prostownika lub stacji rozruchowej. Przewaga nad wariantem „klasycznym”, w którym akumulator innego pojazdu jest podpinany za pomocą kabla rozruchowego do rozładowanego akumulatora, jest oczywista: w razie awarii nie trzeba czekać na pomoc drogową lub przyjazd przyjaciela, można samemu naładować akumulator. Urządzenia do ładowania mogą również przyczynić się do zwiększenia żywotności akumulatorów, ponieważ powtarzające się głębokie rozładowania mogą spowodować jego długotrwałe uszkodzenie. Prostowniki samochodowe są na ogół przenośne i można ich używać bez dużej wiedzy specjalistycznej. Demontaż akumulatora pojazdu do ładowania zazwyczaj nie jest konieczny.

W Conrad znajdziesz różne typy ładowarek, które różnią się pod względem przeznaczenia (np. w odniesieniu do odpowiednich typów akumulatorów lub kategorii pojazdów, takich jak samochody osobowe i ciężarowe), a także zakresem funkcji. Dostępne są również modele do monitorowania i testowania akumulatorów.


Rodzaje ładowarek do akumulatorów samochodowych


Ładowarki mogą być podzielone według różnych kryteriów, w tym na typy pojazdów, dla których są odpowiednie. Modele samochodów osobowych i motocykli z reguły mają akumulator o napięciu 6 lub 12 V. Są stosunkowo kompaktowe i wygodne w transporcie oraz dość tanie w zakupie, chyba że są to dedykowane profesjonalne ładowarki z wieloma dodatkowymi funkcjami. Tak zwane warsztatowe ładowarki oferują często wybór spośród różnych prądów ładowania i wartości napięcia, niektóre posiadają funkcję automatycznego wykrywania napięcia i są wyposażone w dodatkowe opcje, takie jak funkcja rozruchu lub kontrola stanu naładowania. Ładowarki 24 V są przeznaczone przede wszystkim do akumulatorów w samochodach ciężarowych lub akumulatorów innych pojazdów użytkowych, np. autobusów i są często większe oraz cięższe.

Wiele modeli to ładowarki automatyczne, cechujące się wyjątkowo prostą obsługą i łatwym podłączeniem. Czasami do wyboru są różne programy, np. do monitorowania naładowania, do testowania akumulatora, do regeneracji głęboko rozładowanych akumulatorów lub do podtrzymania ładowania. Ta ostatnia funkcja zapobiega głębokiemu rozładowaniu i ochroni akumulator pojazdu.


Nasza wskazówka: Nie czekaj, aż będzie za późno!

Prostowniki samochodowe są praktycznym pomocnikiem w przypadku, gdy samochód już się nie uruchamia. Wskazane jest jednak, aby nie czekać, aż nastąpi awaria, ale od czasu do czasu sprawdzać stan akumulatora samochodowego i naładować go w razie potrzeby. Dotyczy to w szczególności tych, którzy często jeżdżą na krótkich dystansach lub zostawiają samochód zaparkowany na długi czas. Prostowniki i stacje rozruchowe wyposażone w „inteligentne funkcje ładowania” po pełnym naładowaniu przechodzą w tryb podtrzymywania ładowania. W ten sposób chronisz akumulator i przyczynisz się do jego dłuższej żywotności. W przypadku głębokiego rozładowania, może dojść do uszkodzenia akumulatora, co wpłynie np. na moc wyjściową. W przypadku głębokiego rozładowania wiele ładowarek zapewnia funckję  „SOS recovery” lub tryb regeneracji, który przywraca akumulator do stanu sprawności.  Do monitorowania stanu akumulatora nie jest konieczna ładowarka o odpowiednim zakresie funkcji. Za pomocą prostego multimetru lub woltomierza można sprawdzić napięcie.


Kryteria zakupu ładowarek samochodowych - co jest ważne?
 

Napięcie akumulatora

Akumulator samochodowy musi być ładowany odpowiednim napieciem. W przypadku dwukołowych pojazdów silnikowych i samochodów zabytkowych wystarczają zazwyczaj urządzenia 6 V; w przypadku samochodów osobowych stosuje się zazwyczaj warianty 12 V . Dla samochodów ciężarowych dostępne są prostowniki 24 V. Ładowarki do akumulatorów z regulowanym napięciem to praktyczne rozwiązania dla właścicieli lub kierowców różnych typów pojazdów.
 

Pojemność

Odnosi się to do pojemności akumulatora pojazdu, wyrażonej w Ah (amperów/godzinę). Informuje, ile prądu może dostarczyć akumulator do momentu, gdy konieczne będzie jego naładowanie. Ważne jest, aby moc ładowania była w tym celu odpowiednia, a pojemność ładowarki nie była mniejsza niż pojemność akumulatora, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie możliwe pełne naładowanie. Informacje o minimalnej i maksymalnej pojemności akumulatora są podane w karcie katalogowej. W naszym sklepie można również filtrować produkty zgodnie z potrzebną pojemnością.


Typ akumulatora

Wiele prostowników może służyć do ładowania różnych typów akumulatorów. Typowymi wariantami są akumulatory litowo-jonowe, akumulatory mokre i kwasowe (np. akumulatory ołowiowe lub kwasowo-ołowiowe i kwasowo-siarkowe), akumulatory ołowiowo-wapniowe, akumulatory żelowe (np. akumulatory ołowiowo-żelowe) ) oraz akumulatory AGM i polarowe (AGM oznacza Absorbent Glass Mat, co oznacza włókninę szklaną nasączoną elektrolitem). W naszym sklepie możesz znaleźć odpowiednie ładowarki dla swojego typu akumulatora i szybko uzyskać przegląd odpowiednich produktów.


Przeznaczenie

Wreszcie ważne jest, kto korzysta z prostownika i w jakim zakresie. Wielofunkcyjne ładowarki warsztatowe przeznaczone są do użytku profesjonalnego i nie są konieczne do sporadycznego ładowania akumulatora własnego samochodu. W tym celu w zupełności wystarczą proste, łatwe w obsłudze i stosunkowo niedrogie ładowarki automatyczne. Dla kierowców zawodowych, wysokiej jakości ładowarka do akumulatora ciężarówki to zdecydowanie konieczność. Jeśli można przewidzieć, że urządzenie będzie często używane na świeżym powietrzu i w nieprzyjaznych temperaturach, należy zwrócić uwagę na odpowiedni stopień ochrony (np. ochrona przed wodą rozpryskową) i niezawodną funkcjonalność nawet w trudnych warunkach.


FAQ - często zadawane pytania dotyczące ładowarek samochodowych

Jak długo trwa ładowanie akumulatora samochodowego?

Można to łatwo obliczyć, znając pojemność akumulatora pojazdu i prąd ładowania prostownika. Jeśli samochód ma np. pojemność akumulatora 80 Ah, a prąd ładowania wynosi 5 A, ponowne pełne naładowanie akumulatora (jeśli był całkowicie rozładowany) zajmuje 16 godzin.

Czy należy odłączyć akumulator pojazdu w celu ładowania?

Zgodnie z instrukcjami producenta nie jest to konieczne w przypadku niektórych ładowarek, niemniej jednak ze względów bezpieczeństwa zaleca się odłączenie akumulatora samochodowego.

Jak podłączyć ładowarkę?

Niezbędne kable i zaciski są z reguły dołączone do ładowarki. Ważne jest prawidłowe okablowanie, aby uniknąć zwarć. Czerwony kabel jest przymocowany do dodatniego bieguna akumulatora za pomocą odpowiedniego zacisku, czarny do ujemnego. Przed odłączeniem ładowarki od akumulatora samochodowego należy upewnić się, że ładowarka jest odłączona od sieci elektrycznej.