bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Tablet » Codzienny towarzysz w domu, w biurze, a nawet w szkole

Tablety podbiły nie tylko nasze życie prywatne, ale także środowisko szkolne i zawodowe. Są lekkie, poręczne, wielofunkcyjne, a więc są przydatnymi towarzyszami w wielu dziedzinach.

W naszym poradniku podpowiadamy, co oferują dzisiejsze tablety i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie.



Tablety w codziennym biznesie: prezentowanie, obliczanie, komunikowanie 

Tablety w ostatnich latach zyskały popularność w sektorze korporacyjnym. Łączą one w sobie zalety smartfonów i notebooków oraz oferują dużą elastyczność jako narzędzie pracy.

Tablety są płaskie i lekkie, dlatego bardzo dobrze nadają się do użytku mobilnego. Mogą być wyposażone w różne aplikacje rozszerzające zakres funkcji i indywidualnie dopasowane do profilu pracy.

W terenie, podczas spotkań z klientami czy prezentacji wewnętrznych - tablety umożliwiają komunikację i pracę w każdych warunkach i w bardzo prosty sposób. Z tego powodu okazują się one niezwykle przydatne w codziennym życiu zawodowym i firmowym.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu do biura?

Łączność Wi-Fi lub WLAN jest szczególnie ważna w przypadku korzystania z urządzenia w biurze. Jeśli tablet można zintegrować z siecią firmową, nie ma dodatkowych kosztów.

Jeśli tablet jest często używany w drodze, na przykład w terenie, ma sens funkcjonalność LTE, ponieważ Wi-Fi nie wszędzie może być dostępne.

LTE wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, ponieważ dostęp do sieci komórkowej można uzyskać tylko wtedy, gdy ma się umowę z dostawcą lub kartę prepaid.

Tablety obsługujące LTE mogą być również wykorzystywane do prowadzenia rozmów telefonicznych i podłączone w tym celu do słuchawek lub zestawu słuchawkowego.

To, czy powinniśmy wybrać tablet iPad, Android czy Windows, zależy od obszaru zastosowań. Jako terminale płatnicze bardzo dobrze sprawdzają się iPady Apple. Z ich pomocą można przyjmować zamówienia i realizować płatności.

Tablety z systemem Android lub Windows to dobry wybór do pracy w biurze lub w terenie. Te ostatnie są szczególnie polecane do intensywnego korzystania z aplikacji biurowych. Często wygodniejsze jest podłączenie do urządzenia klawiatury i używanie pióra dotykowego.

Oprócz tabletów biznesowych, istnieją inne specjalne wersje, które są zoptymalizowane pod kątem wykorzystania np. w przemyśle lub medycynie. Im bardziej specjalistyczna aplikacja, tym bardziej wyspecjalizowany musi być tablet.



Tablety do domu: swobodne surfowanie i streaming

Surfowanie, streaming i granie w gry z wygodnej kanapy - tablety to umożliwiają.

Są poręczne jak książka, można je łatwo obsługiwać za pomocą wyświetlacza dotykowego i stanowią wygodną alternatywę dla laptopów i komputerów stacjonarnych.

Z pomocą różnych usług w chmurze i wielu aplikacji, tablety można zmienić w prawdziwe multitalenty i indywidualnie dopasować do własnych upodobań użytkowych.

Smartfony coraz częściej wykorzystywane są do celów rozrywkowych, np. odtwarzania wideo. Jednak tablety, dzięki większym wyświetlaczom, oferują możliwość wyświetlania treści w większym formacie, co jest zaletą np. podczas oglądania filmu w domu.

Tablety PC wspaniale nadają się jako urządzenia do surfowania po Internecie i oglądania multimediów w czasie wolnym.


Na co zwrócić uwagę przy wyborze tabletu do użytkowania w domu?

Ogromne znaczenie w przypadku korzystania z urządzenia w domu ma łączność Wi-Fi lub WLAN. Jeśli tablet można zintegrować z siecią domową, nie generuje to dodatkowych kosztów.

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli spędzamy z tabletem dużo czasu na świeżym powietrzu lub chcemy korzystać z urządzenia w podróży, ponieważ Wi-Fi nie jest dostępne wszędzie. W tym przypadku sens ma dodatkowa funkcjonalność LTE.

To, czy jako system operacyjny wybierzemy Androida, iOS czy Windows, zależy od naszych własnych preferencji. Urządzenia z systemem Android oferują najwięcej opcji rozbudowy i zwykle są dostępne w rozsądnej cenie. Windows i iPadOS obiecują mniejszą elastyczność, ale są dobrym wyborem, jeśli znasz już te systemy.



Tablety do szkoły: sprawne uczenie się i nauczanie

Media i narzędzia cyfrowe odgrywają coraz większą rolę w edukacji. Z ich pomocą uczniowie mogą się efektywnie uczyć, a nauczyciele przekazywać treści w sposób obrazowy.

Tablety bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym życiu szkolnym. Dzięki płaskiej i lekkiej konstrukcji mieszczą się w każdym szkolnym plecaku. Mogą być obsługiwane intuicyjnie za pomocą wyświetlacza dotykowego i oferują wiele funkcji, które są niezwykle praktyczne w nauce i przekazywaniu wiedzy.

Dostęp do chmur, badanie sieci, praca z narzędziami edukacyjnymi lub korzystanie z oprogramowania do nauki - wszystko to jest łatwo możliwe z pomocą tabletów.

Więcej informacji na inne tematy związane z edukacją (takie jak iPady w szkole, urządzenia finansowane przez rodziców itp.) można znaleźć tutaj:


Na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu do szkoły?

Bardzo ważna w przypadku użytku szkolnego jest łączność Wi-Fi, aby móc nawiązać połączenie z siecią domową lub szkolną.

Ogólnie zaleca się tablety z otwartym systemem operacyjnym, takim jak Android, ponieważ obiecują one największą elastyczność i kompatybilność.

Najlepiej, gdy tablety potrafią połączyć umiejętności analogowe z cyfrowymi: na przykład mogą być obsługiwane za pomocą pióra dotykowego w celu pisania, szkicowania lub rysowania. Dodatkowe akcesoria do tabletów, takie jak podstawka, klawiatura i zestaw słuchawkowy do nauczania online, sprawiają, że zarówno uczenie się, jak i nauczanie, są jeszcze wygodniejsze i prostsze.



Android, Windows czy iOS? Popularne systemy operacyjne dla tabletów PCs

Tablety PC oferowane są głównie z systemem operacyjnym Android, iOS lub Windows i, w zależności od konstrukcji, charakteryzują się różnymi wadami i zaletami.

Tablety z systemem Android

Większość modeli tabletów korzysta z systemu Android. Jest to oparty na Linuksie open-source'owy system operacyjny dla urządzeń mobilnych, który Google przejął w 2005 roku od założyciela Androida, Andy'ego Rubina.

Dzięki połączeniu z Google, tablety z Androidem oferują dużą elastyczność. Są one kompatybilne z komputerami PC z systemem Windows i umożliwiają nieskomplikowany transfer danych. Ponadto, dostępne są miliony aplikacji na, które można pobrać za pośrednictwem sklepu Google Play i dzięki którym można indywidualnie dobrać funkcje.

Tablety z systemem operacyjnym Android są przyjazne dla użytkownika i równie dobrze nadają się do surfowania, grania w gry i streamingu, jak i do pracy, ponieważ klasyczne programy biurowe, takie jak Word czy Excel, bez problemu działają na Androidzie.

Tablety z systemem Windows

Dostępne są również tablety z systemem Windows, dla których producent Microsoft zoptymalizował swój system operacyjny Windows 10.

Choć system operacyjny Windows nie odgrywa znaczącej roli w obszarze urządzeń mobilnych, to bardzo często jest wykorzystywany na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Tablety z Windowsem to dobry wybór, jeśli pozostałe urządzenia są oparte na tym systemie operacyjnym. Warto jednak zaznaczyć, że w porównaniu z Androidem, Windows oferuje o wiele mniej aplikacji i dodatkowych funkcji.

Apple iPads

Kolejnym popularnym systemem operacyjnym jest iOS. Jest to zamknięty system od firmy Apple, który zarezerwowany jest dla własnych produktów producenta, takich jak Apple iPhone i Apple iPad.

Od 2019 roku Apple iPad ma nawet swój własny system operacyjny: iPadOS. Jest on zoptymalizowany w szczególności do pracy produkcyjnej, a jego celem jest zastąpienie laptopa.

Apple iPad jest zazwyczaj droższy od tabletu z systemem Windows lub Android i w zależności od wersji, różni się pod względem dostępnych funkcji.

Wyróżnia się klasyczny Apple iPad, mniejszy Apple iPad mini, lżejszy Apple iPad Air oraz przeznaczony do wymagających zastosowań Apple iPad Pro.

Wszystkie iPady umożliwiają połączenie Wi-Fi lub WLAN, a także mogą być wyposażone w funkcjonalność LTE. iPady LTE noszą dodatkowe oznaczenie "Cellular" i umożliwiają surfowanie po sieci komórkowej 4G lub LTE. W połączeniu z umową o świadczenie usług telefonii komórkowej i kartą SIM operatora, którą wkłada się do odpowiedniego gniazda karty SIM w iPadzie, można korzystać z Internetu praktycznie wszędzie.

W celu rozszerzenia zakresu funkcji dostępne są tylko aplikacje w Apple App Store. Dostęp do zewnętrznych sklepów z aplikacjami nie jest możliwy.



Nasza rada: upewnij się, że masz wystarczająco dużo pamięci!

Pamięć wewnętrzna tabletu powinna wynosić co najmniej 10 GB. Zasadniczo im więcej GB tym lepiej, bo duża pamięć wewnętrzna umożliwia instalację wielu aplikacji i przechowywanie dużej ilości danych. Interfejsy dla zewnętrznych dysków twardych i dodatkowe gniazda dla kart SD okazują się praktyczne, jeśli wewnętrzna pamięć tabletu jest niewystarczająca.



FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące tabletów

Czym jest wyświetlacz Retina?

Termin retina display został wprowadzony przez producenta Apple. Nie odnosi się on do specjalnej technologii ekranowej; służy raczej celom marketingowym. Dzięki doskonałym właściwościom wyświetlacza (wysoka rozdzielczość, bogate kontrasty itp.), pojedyncze piksele nie są już dostrzegalne dla ludzkiego oka. Nie tylko iPady Apple, ale także iPhone'y z wyświetlaczami OLED są sprzedawane z określeniem retina display.
 

W jakie porty powinien być wyposażony tablet?

Przede wszystkim tablet powinien być wyposażony w port USB-C do szybkiego ładowania baterii. Atutem są również inne porty USB do podłączenia pamięci lub urządzeń peryferyjnych. Do podpięcia słuchawek i głośników powinno być dostępne co najmniej jedno gniazdo 3,5 mm. Ważną funkcją jest też Bluetooth, na przykład w celu połączenia klawiatury.