Jak zamontować i ustawić głowicę termostatyczną?

Zima to okres, w którym znacznie wzrastają opłaty za ogrzewanie. Ogromnym ułatwieniem i dobrym sposobem na kontrolę rosnących wydatków jest montaż głowic termostatycznych.

Każda z nich będzie kontrolować przepływ medium grzewczego w grzejniku i dzięki temu sterować temperaturą w pomieszczeniach. Racjonalne zarządzanie temperaturą we wszystkich pomieszczeniach Twojego mieszkania pozwoli ograniczyć koszty za ogrzewanie aż do 30%.

Jak działa głowica termostatyczna?

Głowica termostatyczna, inaczej termostat grzejnikowy, składa się z:

  • obudowy,
  • mieszka sprężystego,
  • czujnika cieczowego lub gazowego,
  • trzpienia głowicy.

Dzięki zamontowanemu wewnątrz głowicy mieszkowi oraz mediom o dużej rozszerzalności, trzpień głowicy termostatycznej zostaje poddany reakcji, odpowiednio ustawiając zawór głowicy termostatycznej. Dzięki temu zawór zamyka się lub otwiera, umożliwiając odpowiednio: ograniczenie dopływu cieczy grzewczej do grzejnika lub zwiększenie przepływu cieczy grzewczej.

Rodzaje głowic termostatycznych

Głowice termostatyczne mechaniczne

Pozwalają utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach za pomocą klasycznego mechanizmu otwierania/zamykania zaworu.

- Głowica z czujnikiem wbudowanym doskonale nadaje się do używania w pomieszczeniach bez przeszkód w rejestracji temperatury
- Głowica z czujnikiem zdalnym (wyniesionym) - czujnik podłączony do pokrętła może zostać umieszczony poza miejscami zasłoniętymi przez zasłony lub narażonymi na oddziaływanie czynników mogących zmienić rejestrację temperatury; montowana jest w pionie.
- Głowica mechaniczna wzmocniona, wandaloodporna – posiada zabezpieczenie antykradzieżowe.

Głowice termostatyczne elektroniczne/programowalne

Zbudowane są z termopary lub termistora (czujnika temperatury), programatora pozwalającego na ustalenie odpowiednich nastaw i programów oraz silnika, który ustawia stan zaworu i tym samym reguluje dopływ cieczy grzewczej do grzejnika.

- Radiowe głowice termostatyczne – dzięki komunikacji radiowej pozwalają na sterowanie całym systemem urządzeń kontrolujących ogrzewanie i regulującym komfort cieplny. Jeden zdalny programator umożliwia kontrole nawet kilkunastu głowic, co jest przydatne m.in. w domach wielorodzinnych.

- Głowice termostatyczne Wi-Fi - ze zdalnym sterowaniem poprzez sieć, dzięki  wbudowanemu modułowi Wi-Fi.

- Głowice termostatyczne Bluetooth - z modułem Bluetooth umożliwiajacym bezpośrednią komunikację z urządzeniem.

Głowica termostatyczna a model grzejnika

Aby skuteczność grzejników w okresie grzewczym przeniosła się również na oszczędność w kosztach ogrzewania, warto wyposażyć każdy z nich w głowicę termostatyczną, której zadaniem będzie kontrola temperatury w mieszkaniu i dzięki temu możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie.

Należy zorientować się, jakim zaworem połączony będzie grzejnik z głowicą termostatyczną. Jest to jeden z wielu czynników, od których w sposób zasadniczy uzależniony jest wybór głowicy.

Wśród grzejników centralnego ogrzewania możemy wyróżnić:
- grzejniki bocznozasilane – często nie posiadają zaworów, należy je dokupić wraz z głowicą termostatyczną;
- grzejniki dolnozasilane - posiadające zawór, na którym bezpośrednio zamontowana powinna zostać głowica;
- grzejniki z podłączeniem od dołu – nie posiadają zaworu, kontrola przepływu czynnika grzewczego odbywa się dzięki zamontowanemu zaworowi dolnemu 3 w 1.

Głowice termostatyczne sprawdzają się w przypadku grzejników znajdujących się we wszystkich pomieszczeniach: salonie, sypialni, łazience, a także w przypadku kontroli ogrzewania podłogowego.

Adaptery do zaworów grzejnikowych

Na rynku znaleźć można kilka najbardziej popularnych zaworów grzejnikowych, do których istnieje możliwość przyłączenia głowic termostatycznych:

Jeśli jednak w Twoim grzejniku zamontowany jest zawór o innych wymiarach, konieczne jest zakupienie i przymocowanie między głowicą termostatyczną a zaworem właściwym adapteru, który dostosuje wielkość otworu montażowego głowicy.

Adaptery do zaworów ułatwią montaż głowicy i  pozwolą połączyć  różne modele głowic z kaloryferami. Kompletny i wydajny system ogrzewania nie może obyć się bez niezbędnych akcesoriów.

Głowice termostatyczne – jakie wybrać?

Na rynku elementów sterujących ogrzewaniem znajduje się wiele głowic termostatycznych, w gąszczu których łatwo się zgubić. Podczas wyboru należy zastanowić się nad jej funkcjonalnościami. Jeśli chcemy ustawić jedynie temperaturę wewnątrz pomieszczenia wystarczą standardowe głowice bez wyświetlacza elektronicznego. Jeśli jednak zależy nam na dodatkowych funkcjonalnościach, które pozwolą nam dobrać odpowiedni program do poszczególnego pomieszczenia, warto zainwestować w elektroniczne głowice termostatyczne, które dzięki zróżnicowanym programom pozwolą zaoszczędzić aż do 30% kosztów rachunków za ogrzewanie.

  • Warto zatem pamiętać, by sprawdzić, czy głowica, którą chcesz kupić, posiada możliwość włączenia programu otwartego okna, który w sposób automatyczny zmniejsza otwarcie zaworu grzejnikowego i nie pozwala na marnotrawienie generowanego ciepła, gdy w pobliżu rozprzestrzenia się chłodne powietrze.
  • Wybierz głowicę, która będzie w stanie zastosować funkcję przeciwmrozową, zapobiegającą obniżeniu temperatury w pomieszczeniu poniżej 5°C.
  • Dodatkowe oszczędności wprowadzisz, gdy zakupione przez Ciebie głowice będą posiadały programy pozwalające na dostosowanie temperatury w pomieszczeniu do dnia tygodnia, a nawet pory dnia.
  • Im szerszy zakres ustawienia temperatury, tym lepiej – będziesz miał dowolność w regulacji indywidualnych nastaw.

Polecane marki głowic termostatycznych

1. Glowice termostatyczne Eqiva

2. Glowice termostatyczne Honeywell

3. Glowice termostatyczne Eurotronic

Poniżej znajdziesz najbardziej wydajne i przetestowane przez wielu klientów głowice, które pozwolą Ci obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Polecane produkty:

Polecane kategorie:

Polecane akcesoria:

Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.