bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Klucze dynamometryczne służące do dokręcania i odkręcania śrub, delikatnych nakrętek, głowic silnika oraz innych, drobnych elementów śrub z odpowiednim momentem siły. Wybierz klucz do kół do warsztatu samochodowego lub do samodzielnej wymiany. Sprawdź klucz dynamometryczny Wera, Hazet, Knipex, Toolcraft, Proxxon Industrial, Facom i zapobiegnij uszkodzeniu śrub spowodowanych zbyt dużą siłą dokręcania.

Informacje na temat kluczy dynamometrycznych: narzędzia do precyzyjnego dokręcania

W przemyśle i handlu połączenie śrubowe jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów. Dostatecznie zwymiarowane, trzyma bardzo mocno i w przeciwieństwie do wielu innych, może być ponownie poluzowane bez zniszczenia. Klucze dynamometryczne są skalibrowanymi narzędziami precyzyjnymi, za pomocą których można dokładnie przestrzegać zalecanych momentów dokręcania dla połączeń śrubowych. Używane są do montażu śrub i nakrętek za pomocą końcówek w sposób kontrolowany, blokowany tarciem z dokładnym dokręceniem dla dla równomiernego trzymania. Połączenia śrubowe z kontrolowanym momentem obrotowym zapewniają największą możliwą siłę mocowania między komponentami, nawet przy maksymalnym obciążeniu mechanicznym.

Klucz dynamometryczny daje bezpieczeństwo i pozwala uniknąć uszkodzenia materiału i śrub. Za pomocą konwencjonalnych narzędzi połączenia śrubowe są często dokręcane zbyt mocno. Klasycznym przykładem są nadmiernie dokręcone obręcze aluminiowe w oponach samochodowych, łożyska kierownicy w rowerach czy głowice frezujące lub tnące w obrabiarkach. Typowe konsekwencje to zerwane gwinty, które trzeba naprawić lub nawet wymienić, co powoduje przestoje bezproduktywne. Dokręcanie poza określonym punktem obrotu może również prowadzić do zwiększenia naprężeń materiału i przedwczesnego zużycia.

Zbyt słabo dokręcone połączenia śrubowe nie są wystarczająco szczelne i nie mocują odpowiednio połączonych elementów. Luźne śruby stanowią znaczne zagrożenie dla bezpieczeństwa, mogą się poluzować pod wpływem obciążenia, na skutek wibracji lub naprężeń i w ten sposób zagrażać ludziom i przedmiotom. Dzięki zastosowaniu kalibrowanego klucza dynamometrycznego jako narzędzia do dokręcania, od teraz nie trzeba już pozostawiać decyzji o tym, czy nakrętki i śruby są prawidłowo dopasowane, swojemu przeczuciu. Do najbardziej znanych producentów kluczy dynamometrycznych należą BGS, Facom, Gedore, Hazet, Herder, KS Tools, Projahn, Stahlwille, Toolcraft, Wera i Wiha.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Klucze dynamometryczne zapobiegają nieograniczonemu działaniu momentu obrotowego przyłożonemu przez użytkownika na złącze:

Moment obrotowy ustawia się na rękojeści klucza poprzez skalę lub wyświetlacz cyfrowy w niutonometrach (Nm lub N-M). Najpierw należy odbezpieczyć mechanizm blokujący, który zapobiega niezamierzonemu przestawieniu podczas pracy. Siła jest wstępnie dobierana w zakresie roboczym podanym w opisie produktu.

Wiele modeli posiada dwustopniowe ustawianie: za pomocą skali ustawień zgrubnych należy wybrać następną dolną wartość skali do docelowej wartości Nm. Następnie za pomocą precyzyjnej skali dodajemy wartość Nw, której jeszcze brakuje do docelowego momentu dokręcania.

W przypadku modelu odwracalnego z obrotami w prawo i w lewo, należy ustawić kierunek obrotów na dźwigni odwracającej lub za pomocą klucza kwadratowego. Teraz zamocuj wymaganą nasadkę, wkładkę klucza nasadowego lub końcówkę śrubokręta do kwadratowego gniazda na główce klucza dynamometrycznego - gotowe.

Kluczem operujemy wyłącznie za uchwyt i równomiernie dociskamy. Obciążenie wstępne określa, kiedy narzędzie jest uruchomione. Po osiągnięciu wybranej siły, model "wyzwalający" zasygnalizuje to wyraźnie słyszalnym dźwiękiem pękania lub namacalnie poprzez uruchomienie mechanizmu ślizgowego. Następnie narzędzie jest natychmiast gotowe do ponownego użycia w celu dalszego dokręcania.

Jak skonstruowany jest klucz dynamometryczny?

Mimo że klucz dynamometryczny wydaje się być prostym narzędziem składającym się z grzechotki i metalowej rurki jako dźwigni, zawiera on w sobie ogromną ilość specjalistycznej wiedzy.

Wewnętrzna praca rurki uchwytu składa się z kilku elementów, w zależności od modelu. Należą do nich: wstępnie napięta sprężyna, dźwignia składana, przekładnia i napęd, które razem tworzą łańcuch dźwigniowy. Taka konstrukcja ogranicza do minimum wysiłek i obciążenia mechaników.

Jak wybrać właściwy klucz dynamometryczn?

Klucze dynamometryczne są dostępne dla szerokiego zakresu zastosowań i potrzeb kontrolowanego dokręcania. Modele przystosowane są między innymi do prac montażowych i naprawczych przy pojazdach mechanicznych, maszynach, konstrukcjach metalowych i zakładach produkcyjnych, a także do wykorzystania na budowach, przez rzemieślników i majsterkowiczów.

Zwalniające klucze dynamometryczne

W kluczach dynamicznych z wyzwalaniem, mechanizm sprężynowo-sprzęgłowy wewnątrz rękojeści aktywnie monitoruje moment obrotowy. Docelowy moment obrotowy jest ustawiany za pomocą skali. Osiągnięcie go jest słyszalne, odczuwalne lub widoczne.

 

Elektroniczne klucze dynamometryczne

W przypadku cyfrowego klucza dynamometrycznego moment dokręcania jest mierzony przez tensometr. Użytkownik określa żądane wartości zadane i docelowe poprzez elementy obsługi na uchwycie. Moment obrotowy jest wskazywany za pomocą diod LED lub na wyświetlaczu cyfrowym. Sygnał elektroniczny informuje o osiągnięciu żądanego momentu obrotowego.

 

Klucze dynamometryczne ze wskaźnikiem

Klucze dynamometryczne ze wskaźnikiem pracują wyłącznie ręcznie bez mechanizmu spustowego. Warianty te są łatwe w obsłudze i niedrogie w zakupie. Wskazują siłę dokręcania, a tym samym moment obrotowy na skali mechanicznej lub na czujniku zegarowym. Użytkownik zatrzymuje proces dokręcania po wyświetleniu żądanego momentu obrotowego. 

Nasza praktyczna wskazówka: Regulowany moment dokręcania

Oprócz kluczy dynamometrycznych, które współpracują z nasadkami lub narzędziami nasadowymi, istnieją wkrętaki dynamometryczne z regulowanym lub wstępnie ustawionym momentem dokręcania. Mogą być wyposażone w bity i nadają się do prac precyzyjnych i stosowania w ograniczonych przestrzeniach. Alternatywą są wskaźniki momentu obrotowego, które są fabrycznie ustawione na określony rozmiar śruby, typ profilu i moment obrotowy.

Jakie są zalety kalibrowanego klucza dynamometrycznego?

Indywidualnie kalibrowane klucze dynamometryczne są zalecane do zastosowań, w których wymagana jest najwyższa precyzja. Napięcie sprężyny i mechanika tych wysokiej jakości modeli są regulowane fabrycznie, tak aby docelowe momenty dokręcania były precyzyjnie zachowane. Jako dowód kalibracji służy zwykle dostarczany certyfikat badania.

Naturalną konsekwencją jest to, że po pewnej liczbie użyć z czasem zmniejsza się napięcie wstępne sprężyny, a tym samym dokładność narzędzia. Dzięki okresowej kalibracji można ponownie wyregulować mechanizm i klucz dynamometryczny odzyskuje swoją pierwotną precyzję. Po ilu użyciach lub latach zalecana jest kalibracja zależy od specyfikacji branżowych, dopuszczalnych tolerancji, materiałów i indywidualnego zastosowania narzędzia.

Za pomocą elektronicznego testera można sprawdzić, czy ustawiony docelowy moment obrotowy jest osiągany w ramach pożądanych tolerancji. Profesjonalna kalibracja (rekalibracja) przeprowadzana jest przez producenta urządzenia lub przez niezależny warsztat badawczy. Po regulacji przez obsługę, klucz działa tak samo precyzyjnie jak na początku.

Ważne cechy kluczy dynamometrycznych 

Narzędzia są dostępne w wersjach o różnych rozmiarach, kształtach, zakresach siły i specyficznych cechach, takich jak ergonomiczne uchwyty i wyjście odpowiednie dla gniazd o różnych rozmiarach.

 

Moment obrotowy

Dla każdego ze swoich kluczy dynamometrycznych producenci podają zatwierdzony zakres roboczy, w którym narzędzie jest regulowane i może być używane. Popularne wartości to na przykład 40 do 200 Nm, 20 do 120 Nm i 5 do 25 Nm.
Klucze są najdokładniejsze w środku podanego zakresu roboczego Nm . Jeśli ważna jest dla Ciebie precyzja, opłaca się kupić kilka kluczy dynamometrycznych o mniejszych zakresach zastosowania, a nie jeden model o dużym zakresie pomiarowym Nm.

Do zadań wrażliwych na bezpieczeństwo, prac na liniach montażowych i produkcji seryjnej przeznaczone są klucze bez skali regulacyjnej ze stałym momentem obrotowym ustawionym przez producenta. Alternatywą są modele, które można indywidualnie ustawić na wymagany moment obrotowy za pomocą urządzenia testującego lub systemu kalibracji.

 

Rozmiar


Kup kontrolowany klucz dynamometryczny w odpowiednim rozmiarze. Wielkość podana w opisie produktu odnosi się do napędu w główce grzechotki i wyrażona jest w calach. Popularne rozmiary to 1/2 cala (12,5 mm), 1/4 cala (6,3 mm) i 3/8 cala (10 mm). Wielkość napędu decyduje o tym, jakie nasadki i końcówki możesz zamocować.
Im większy napęd, tym większe nasadki, które klucz dynamometryczny może pomieścić. Klucze płaskie o rozmiarze 1/4 cala są stosunkowo niewielkie i znajdują zastosowanie głównie przy naprawach rowerów, skuterów elektrycznych oraz w branży precyzyjnej. Z kolei do prac przy samochodach, motocyklach i innych pojazdach mechanicznych najczęściej stosuje się klucz dynamometryczny 1/2 cala. Większe rozmiary modeli znajdują również zastosowanie w przemyśle, budowie maszyn i produkcji.

 

Materiał

Zastosowane materiały wpływają na odczucia, solidność, trwałość, ochronę przed rdzą, a także na cenę. Klucze wykonane z gatunków stali w wysokiej jakości przemysłowej są szczególnie niepodatne, odporne na zużycie mechaniczne i nadają się również do najcięższych zastosowań przy pracy ciągłej.

Funkcje bezpieczeństwa i komfortu

Najwięksi producenci wyposażają swoje klucze dynamometryczne w funkcje bezpieczeństwa i komfortu, takie jak antypoślizgowe, ergonomicznie ukształtowane rękojeści, czytelny wyświetlacz i łatwo dostępne mechanizmy zwalniające do szybkiej wymiany nasadek. Zapewniają one wygodne i bezpieczne posługiwanie się narzędziem nawet przez dłuższy czas.

 

Przedłużenie

Przeniesienie momentu obrotowego jest zależne od ramienia dźwigni. Uruchamianie poza uchwytem lub stosowanie rur przedłużających zwykle wpływa na zgodność momentu obrotowego. Powoduje to niepożądane przesunięcie wartości i wpływa na dokładność. W opisie produktu podano, czy dany model można obsługiwać również poza uchwytem lub za pomocą rury przedłużającej bez konieczności przesuwania wartości.

 

Obrót w prawo i w lewo

Niektóre modele pozwalają na szybkie przełączenie z obrotów zgodnych z ruchem wskazówek zegara na przeciwne, dzięki czemu można wykonywać obroty w obu kierunkach w zależności od sytuacji. W tym celu wystarczy przełączyć napęd czworokątny na drugą stronę lub uruchomić dźwignię przełączającą na grzechotce.

 

Oznaczenie

Klucze dynamometryczne są zwykle oznaczone nazwą producenta i modelu, a także dopuszczalnym zakresem stosowania. Modele wysokiej jakości posiadają wyraźnie naniesiony numer seryjny w celu identyfikacji oraz uwagi dotyczące kalibracji.

 

Poluzowanie połączeń śrubowych

Klucze dynamometryczne są skonstruowane wyłącznie do kontrolowanego dokręcania śrub z pomiarem siły. Opis produktu informuje, czy można używać modelu również do odkręcania połączeń śrubowych w zakresie maksymalnego momentu obrotowego dokręcania.