bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Tester faz do testowania napięcia

Próbnik faz można znaleźć w prawie każdej torbie z narzędziami. Wygląda i może być używany jak mały śrubokręt. Jednak zazwyczaj krystalicznie czysta rękojeść ujawnia dodatkową funkcję - tester fazy może sygnalizować, czy przewód jest pod napięciem, za pomocą podświetlanej lampki

Z naszego poradnika dowiesz się, jak zbudowany jest tester fazy, jak działa i dlaczego nie zawsze należy mu bezgranicznie ufać.



Do czego służy tester faz?

W języku potocznym termin 'faza' odnosi się do przewodu fazowego w sieci niskiego napięcia, czyli ogólnie do żyły, która w stosunku do potencjału ziemi jest pod napięciem. Uziemienie odbywa się poprzez przewód neutralny oraz przewód ochronny. W jednofazowym zasilaniu domowym o napięciu 230 woltów, przewody zawierające te trzy żyły są zgodnie z normą DIN VDE 0293-308 na całej ich długości oznaczone kolorowymi izolacjami: brązowa osłonka oznacza przewód fazowy, niebieska - przewód neutralny, a żółto-zielona - przewód ochronny.

Z lampą w jednej ręce i testerem napięcia w drugiej, właściciel wspina się na drewniane krzesło, pamiętając o założeniu gumowych butów na nogi. Na chwilę podłącza tester do brązowego zacisku przyłączeniowego, a wskaźnik fazy pozostaje ciemny - mimo że linia jest pod napięciem! Wyjaśnienie tego zjawiska: dzięki grubym gumowym podeszwom i drewnianemu krzesłu, ciało nie jest już na tym samym potencjale co otoczenie, jest jakby nieuziemione. Oznacza to, że prąd z kabla sufitowego nie może płynąć do ziemi. Tester fazy daje złudzenie, że prąd w ogóle nie płynie! 

Wniosek: Tester napięcia jest jedynie wstępnym narzędziem do testowania aktywnych przewodów zasilających. Pod warunkiem, że ciało nie jest zbyt odizolowane od potencjału ziemi, a oświetlenie otoczenia nie przyćmiewa lampy sygnalizacyjnej w testerze. Ograniczenia te są również powodem, dla którego zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi instalacji elektrycznych, stosowanie testera fazy do określania braku prądu nie jest już dozwolone.

Podczas pracy przy systemach elektrycznych przewody te muszą być oczywiście odłączone od zasilania. I tu właśnie z pomocą przychodzi tester napięcia. Jeśli nieosłonięte końcówki śrubokręta dotkną zewnętrznego przewodu i zapalą się kontrolki, oznacza to, że przewód jest pod napięciem. Oznacza to, że bezpiecznik sieciowy jest nadal włączony, więc obwód musi zostać przerwany. Jeśli lampka pozostaje ciemna podczas kolejnego testu, przewód jest odłączony od zasilania. 

I w ten sposób dochodzimy do delikatnej kwestii związanej z użytkowaniem wskaźnika fazowego: działa on tylko z jednym biegunem jednofazowego obwodu elektrycznego, zwykle więc z normalnym obwodem elektrycznym w gospodarstwie domowym. Drugim biegunem jest – badający człowiek. Tworzy on powrotny przepływ prądu do ziemi poprzez dotyk metalowego guzika na wskaźniku.

Typowym zastosowaniem testera fazy jest użycie tego narzędzia bezpośrednio na zainstalowanych gniazdach lub przyłączach pod napięciem.

 



Jak zbudowany jest tester fazy?

Pod względem konstrukcji testery fazy nie zmieniły się zbytnio od wielu dekad. Nadal są to śrubokręty do śrub szczelinowych z wbudowaną "elektroniką".

Ich obudowa jest przezroczysta, a izolacja rozciąga się do końcówki ostrza. Lampa jarzeniowa służy jako urządzenie sygnalizacyjne, które świeci mniej lub bardziej jasno przy napięciu przemiennym od około 100 do 250 woltów, pod warunkiem, że istnieje połączenie z potencjałem ziemi.

Oznacza to również, że do określenia poziomu napięcia lub natężenia prądu nie można użyć testera napięcia.

Aby chronić osobę testującą przed porażeniem prądem, przed lampą podłączony jest rezystor o wartości około jednego megaoma. Prąd docierający do urządzenia - od czujnika przez rezystor i lampę jarzeniową do palca na metalowym przycisku - wynosi zatem zaledwie od trzech do czterech miliamperów. Ten poziom jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowych osób.

FAQ – często zadawane pytania

Czy można naprawić uszkodzony tester fazy?

Teoretycznie tak, ale wymiana żarówki lub rezystora powinna być dokładnie przeanalizowana, ponieważ kupno tych narzędzi jest dość tanie. Jeśli mimo wszystko chcesz dokonać naprawy samodzielnie, musisz mieć odpowiednią lampę na prąd sieciowy i rezystor o wartości około jednego megaoma. Trzeba też mieć możliwość odkręcenia osłony na końcu rękojeści. Ważne jest, aby głowica, rezystor i lampa jarzeniowa mocno do siebie przylegały. Ta ostatnia jest zwykle dociskana do pokrywy za pomocą sprężyny.

W jaki sposób można zwiększyć jasność lampy jarzeniowej za pomocą nieprzewodzących wykładzin podłogowych i gumowych podeszew?

Jak już wspomniano, jasność lampy zależy od kontaktu ciała z potencjałem ziemi. Choć lampka neonowa świeci również bez jakiegokolwiek uziemienia ciała, to robi to jednak bardzo słabo. Natężenie światła znacznie wzrasta, gdy na przykład ręka dotyka uziemionej metalowej powierzchni. Może to być rura grzewcza lub obudowa komputera. Odradza się jednak dotykanie przewodu ochronnego w badanym gniazdku elektrycznym. Chociaż to działa, jest to zbyt niebezpieczne z powodu bliskości do przewodu z napięciem.

Jaka jest różnica między jednobiegunowym a dwubiegunowym testerem fazy?

Jednobiegunowy tester fazy wykorzystuje ludzkie ciało jako przewód neutralny do uziemienia. Dwubiegunowy tester fazy natomiast łączy przewód zewnętrzny bezpośrednio z przewodem neutralnym znajdującym się na potencjale ziemi lub z również uziemionym przewodem ochronnym. Dwubiegunowa wersja odpowiada również normie VDE dotyczącej sprawdzania braku napięcia w instalacji elektrycznej. To standardowe narzędzie pomiarowe jest jedynym dozwolonym instrumentem testowym zgodnie z wymaganiami ustawy o ochronie pracy.