bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Kontaktrony - wszystko, co trzeba wiedzieć o kontaktronach

Kontaktrony składają się z dwóch nakładających się na siebie ferromagnetycznych elementów kontaktowych, zwykle niklu/żelaza, które są wtopione w szklaną rurkę pod atmosferą ochronną. Gdy nie są używane, styki kontaktronowe są otwarte. Więcej o kontaktach kontaktronowych dowiesz się w naszym poradniku.



Czym charakteryzują się kontakty kontaktronowe?

Natężenie pola magnetycznego wymagane do bezpiecznego uruchomienia styków kontaktronowych jest oznaczone wartością AW. "AW" oznacza "Ampere Turns", międzynarodowo "AT" - "Ampere Turns" i wynika z pomnożenia liczby obrotów cewki elektromagnetycznej wokół styku kontaktronowego przez prąd płynący przez tę cewkę. Istnieją dwie wartości AT dla danej liczby obrotów: "pick-up value" AW-An (PI) dla prądu, przy którym styki kontaktronu są bezpiecznie zamknięte, oraz "drop-out value" AW-Ab (DO) dla prądu, przy którym styki ponownie się otwierają. Obie wartości różnią się, stosunek pomiędzy AW-An jak również AW-Ab nazywany jest "histerezą" i podawany jest w procentach.

W praktyce oznacza to: wysoka wartość AW - do uruchomienia styków wymagane jest silne pole magnetyczne lub magnes w niewielkiej odległości; kontaktron jest mało czuły. Niska wartość AW - do uruchomienia styków wystarczy słabsze pole magnetyczne lub magnes w większej odległości; kontaktron jest czuły.

Podobnie jak w przypadku innych elementów stykowych i przełączników, inne ważne dane techniczne obejmują maksymalny dopuszczalny prąd przełączania, maksymalny dopuszczalny prąd ciągły, maksymalne dopuszczalne napięcie przełączania i maksymalną dopuszczalną zdolność przełączania.

Styk normalnie otwarty (NO) w rurce szklanej.



Jakie są rodzaje kontaktów kontaktronowych?

 

Większość typów to styki typu make contact lub styki normalnie otwarte. Są one oznaczone jako "Form A" lub międzynarodowo jako "SPST-NO" (Single Pole Single Throw - Normally Open).

Istnieją również styki normalnie zamknięte. Są one oznaczone "Form B" lub międzynarodowo jako "SPST-NC" (Single Pole Single Throw - Normally Closed).

Ponadto oferowane są styki przełączne lub zestyki przełączne. Są one oznaczone jako "Form C" lub międzynarodowo jako "SPDT" (Single Pole Double Throw).

Styki przerwania i styki przełączne są zaprojektowane w taki sposób, że w stanie spoczynku jeden ferromagnetyczny kontakt stykowy spoczywa na nieferromagnetycznym kontakcie stykowym z mechaniczną siłą sprężyny. Po przyłożeniu pola magnetycznego, kontakt ferromagnetyczny przesuwa się i otwiera styk lub przełącza się na drugi styk.

Najprostszą wersją styku kontaktronowego jest wersja w rurce szklanej. Połączenie odbywa się za pomocą lutu lub końcówki kablowej. Odpowiednie wymiary zależą od danych elektrycznych, tj. maksymalnych wartości prądu i napięcia. Elementy te mogą być montowane w urządzeniach technicznych w dowolnej pozycji. Ważna jest prawidłowa pozycja w stosunku do magnesu uruchamiającego. Szczególnie małe wersje mogą być montowane powierzchniowo.

Ponieważ szklane rurki mogą łatwo pęknąć, dla niektórych zastosowań istnieją styki kontaktronowe, które są wbudowane w obudowę z tworzywa sztucznego. Są one wyposażone w elementy mocujące i dzięki temu mogą być łatwo przymocowane.

Czujnik kontaktronowy w obudowie z tworzywa sztucznego z dopasowanym magnesem uruchamiającym.

Kontaktron w obudowie z tworzywa sztucznego do montażu na płytkach drukowanych za pomocą podkładek lutowniczych.



Do czego służą kontaktrony?

Styki kontaktronowe mogą być wykorzystywane do wielu celów, np. jako czujnik kontaktronowy w zastosowaniach przemysłowych, w sterowaniu maszynami i w technice bezpieczeństwa. W połączeniu z odpowiednimi magnesami aktywującymi są instalowane jako kontakty magnetyczne na oknach i drzwiach w systemach alarmowych domów. Kontaktrony mogą być również stosowane jako czujniki kontaktronowe do monitorowania osłon bezpieczeństwa i drzwi w maszynach. Podobnie wiele zadań może być wykonywanych przez styki przełączające w systemach elektromechanicznych, np. wyłączanie krańcowe, ograniczanie drogi i pozycjonowanie.

Styki kontaktronowe, uruchamiane za pomocą cewki elektromagnetycznej, czyli jako przekaźnik kontaktronowy, są czułymi elementami przełączającymi o niskich stratach kontaktowych i wysokiej niezawodności. Dlatego nadają się szczególnie do przełączania bardzo niskich napięć i prądów.



Jakie są zalety kontaktów kontaktronowych?

Kontaktrony są bezstykowymi elementami przełączającymi. Ponieważ styki kontaktowe są hermetycznie zamknięte w szklanej rurce, czynniki środowiskowe, takie jak brud, wilgoć, agresywne media itp. nie mają wpływu na właściwości elektryczne styków. Z tego samego powodu styki kontaktronowe mogą być stosowane w środowiskach zagrożonych wybuchem lub w obszarach produkcyjnych, ponieważ iskra powstająca w punkcie styku podczas procesu przełączania nie może wydostać się na zewnątrz. Gdy styki kontaktronowe są uruchamiane za pomocą magnesu stałego, operacja przełączania odbywa się bez dodatkowego zasilania. Jedynie styki kontaktronowe uruchamiane elektromagnesami wymagają napięcia roboczego, jak konwencjonalne przekaźniki elektromagnetyczne. Kontaktrony są bardzo niezawodnymi przełącznikami o niskiej rezystancji styku i długiej żywotności.



Na co należy zwrócić uwagę przy montażu i eksploatacji kontaktronów?

Podczas eksploatacji nie należy przekraczać maksymalnych wartości prądów, napięć i zdolności przełączania określonych w specyfikacjach technicznych, nawet przez krótki czas, w przeciwnym razie właściwości elektryczne styków ulegną pogorszeniu lub mogą one nawet ulec zniszczeniu. Styki w obwodzie muszą być skutecznie zabezpieczone przed przepięciami, które występują np. przy przełączaniu obciążeń indukcyjnych (diody wolnozmienne, warystory, elementy RC). Podobnie jak inne łączniki mechaniczne, również styki kontaktronowe mogą się odbijać. Jeśli są one stosowane jako czujniki w systemach cyfrowych, należy podjąć środki ostrożności w zakresie obwodów, aby uniknąć odbicia.

Rurki szklane muszą być montowane bez naprężeń mechanicznych, aby nie pękały i nie przeciekały w krótkim i długim okresie czasu.