bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Przełączniki kluczykowe (stacyjki) stosowane w szafach sterowniczych oraz aplikacjach automatyki przemysłowej, odporne na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Przełączniki na kluczyk TRU Components, RAFI, NKK Switches, SCI w obudowie metalowej lub plastikowej. Wybierz przełączniki kluczykowe o napięciu przełączania od 12 do 250 V, o stopniu ochrony IP40, IP54, IP65.

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Interesujące fakty na temat kluczowych przełączników

Przełączniki kluczowe to pokrętła, które można obsługiwać tylko za pomocą odpowiedniego klucza. Zapewniają one w tym zakresie skuteczne ograniczenie dostępu do aplikacji elektronicznych. Jako przełącznik przełącznik kluczykowy może być używany jako styk rozłączający, rozłącznik lub styk przełączający, przy czym złożoność sterowanych procesów elektronicznych jest mierzona liczbą możliwych pozycji przełącznika stacyjki.

  • Jak działają przełączniki kluczowe?

  • Co oznaczają poszczególne funkcje i pozycje przełączników dla przełączników kluczowych?

  • Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze przełączników kluczykowych?

  • Pytania i odpowiedzi

 

Jak działają przełączniki kluczowe?

Przełączniki kluczykowe mają różne pozycje przełączania, które można ustawić poprzez obrót klucza pokrętłem. Skręcenie mechaniczne prowadzi do łączenia lub rozdzielania obwodów. Dla operatora widoczna jest tylko powierzchnia wyposażona w zamek obrotowy, podczas gdy leżące za nim obwody są z reguły ukryte w obudowie.

Klucz zapewnia ochronę przełącznika przed nieuprawnionym użyciem, ponieważ tylko odpowiedni klucz lub obszerna wiedza na temat przełączania zamków może zostać zainicjowana. Dlatego wyłączniki kluczykowe są instalowane w miejscach centralnych w obwodzie, dzięki czemu bez użycia klucza nie można przeprowadzić procesu rozruchu. Najbardziej znanym przykładem jest przełącznik kluczykowy na zapłonniku samochodu ciężarowego, ale także w urządzeniach przemysłowych, który może łączyć ważne procesy z przełącznikiem kluczykowym.

Alternatywą dla przełącznika kluczykowego jest zamknięta obudowa z kontrolą dostępu za pomocą zamka z pojedynczym kluczem cylindrycznym i prosty przełącznik obrotowy, który można obsługiwać dopiero po otwarciu. W tym dwustopniowym procesie każdy przełącznik obrotowy może swobodnie obsługiwać, gdy tylko klapa dostępu zostanie otwarta.
Przełącznik obrotowy z kluczem łączy w sobie prosty przełącznik obrotowy z rozszerzą skuteczną kontrolę dostępu.

 

Co oznaczają poszczególne funkcje i pozycje przełączników dla przełączników kluczowych?

Liczba pozycji przełączenia

W zależności od zastosowania przełącznika kluczykowego, należy najpierw określić liczbę niezbędnych pozycji przełączania.

  • Prosty przełącznik kluczykowy ma tylko dwie pozycje przełączania, mianowicie WYŁ./WŁ. Lub są stosowane jako zmieniarka.
  • Przełączniki kluczowe z 3 lub 4 pozycjami przełączania mogą sterować bardziej złożonymi układami.
 

Zmiana pozycji

Przełączniki kluczykowe, jak wszystkie elektroniczne przełączniki zostały zaprojektowane jako zestyki rozwierne, zestyki zwierne lub przełączniki. Za zamkiem przełączającym obwody elektroniczne znajdują się w różnym położeniu. Podczas obracania klucza dostępne są płaskie różne pozycje przełączania dla użytkownika.

W położeniu przełączania filtra dostępne są różne wzory przełączania:

Liczba przednia oznacza liczbę podłączonych obwodów sterowania. Przełącznik kluczykowy 1/ 1 x lub 2/ 2 obwody.

Pozycje wyłączone / włączone / dalsze ustawia się za pomocą przycisku obrotowego na fikcyjnym okręgu.

Przykład: 1 x wyłącz/włącz/włącz oznacza zamek obrotowy z trzema pozycjami przełączania. Pozycja podstawowa jest wyłączona, a następnie włączona. Włączanie może być funkcją różnego rodzaju, wyłącznie przy użyciu jednej aplikacji lub dodatkowo przy użyciu już działających aplikacji.

W praktycznym przykładzie przełącznik kluczykowy z trzema pozycjami przełączania może być podłączony do dwóch cewek. Jeśli wystarczy tylko włożyć klucz, w pozycję wyłączoną. Jeśli obraca się do pierwszej pozycji, obwód pierwszej cewki jest aktywowany. Jeśli obraca się na drugą pozycję na jednym z nich, następuje dodatkowe włączenie drugiej cewki lub pierwsza cewka jest wyłączona, a druga przejmuje wyłączną pracę.

Uwaga: Jak wspomniano powyżej, przełącznik kluczykowy może również działać jako separator, co oznacza, że w odniesieniu do aplikacji przełączanych za jego pomocą należy go wyłączyć.

 

Funkcje

Funkcje filtra pozwalają na wybór przełącznika kluczykowego jako blokady lub chwilowy po instrukcji obsługi.

Zatrzask: Zatrzask oznacza, że przełącznik kluczykowy w ustawionej pozycji przełączania pozostaje twardy, blokuje się ERGO. W związku z tym można je w każdej chwili rozpoznać z zewnątrz. Zazwyczaj jednak usunięcie klucza podczas pracy nie jest możliwe, gdy znajduje się on w położeniu obróconym.

Chwilowy: Chwilowy oznacza, że przełącznik kluczykowy jest ustawiony w pozycji przełączania podczas obracania i inicjowany jest proces włączania, a następnie powraca do poprzedniej pozycji. Na przykład, proces zapłonu w kluczyku do samochodu osobowego jest funkcją przycisku.

0: Zero oznacza pozycję wyjściową, w której można włożyć klucz lub usunąć go z zamka, wyciągając go z klucza.

 

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę przy wyborze przełączników kluczykowych?

Podczas wyszukiwania odpowiedniego przełącznika kluczowego można użyć filtrów, aby określić automatyczny preselekcję na podstawie innych kryteriów, takich jak stopień ochrony, napięcie przełączania i prąd przełączania.


Stopień ochrony

Stopień ochrony kluczowych wyłączników jest istotny, ponieważ są one przeznaczone do obsługi ręcznej i nie mogą stanowić ryzyka porażenia prądem przez użytkownika podczas kontaktu z przełącznikiem.

W naszym sklepie oferowane są przełączniki kluczykowe z następującymi rodzajami ochrony:

  • IP40

  • IP54

  • IP65

Więcej informacji na temat rodzajów ochrony IP i klas ochrony

Prąd przełączania:

Prąd przełączania odnosi się do natężenia prądu, który może znajdować się w obwodzie prądu sterującego maksymalnie na przełączniku kluczykowym. Dostępne są przełączniki kluczykowe dla niskich prądów do maks. 0,1 amperów, duże pole środkowe i na drugim końcu skali przełącznik kluczykowy dla maks. 15 amperów.


Napięcie łączeniowe

Napięcie przełączania odnosi się również do obwodu prądu sterującego i leży w wyłącznikach kluczykowych w naszym sklepie między 12 V i 250 V.

Wskazówka: Przy wyborze napięcia łączeniowego należy ponadto zwrócić uwagę na to, czy przełącznik kluczykowy jest przeznaczony do prądu stałego, prądu zmiennego, czy obu do tego celu. AC oznacza prąd ambiwalentny, czyli napięcie zmienne, które pochodzi np. z tradycyjnych gniazdek elektrycznych. DC jest prądem stałym, czyli prądem stałym, który może być generowany przez przetwornicę przed przełącznikiem kluczykowym. Nieprawidłowe podłączenie może spowodować uszkodzenie przełącznika kluczykowego i innych elementów w otaczającym obwodzie.

Pytania i odpowiedzi

Ile kluczy otrzymam z przełącznikiem?

Z reguły wyłącznik kluczykowy jest dostarczany z dwoma kluczami. Zwróć jednak uwagę na wskazówki w konkretnych kartach produktowych, ponieważ istnieją odchylenia od standardu przy pomocy klucza głównego i zapasowego. Ze względów organizacyjnych potrzebujesz więcej niż dwóch kluczy do przełącznika kluczowego, skontaktuj się z działem technicznym lub producentem w celu zamówienia.

Co to są przełączniki kluczy wandaloodporne?

Wandaloodporne przełączniki ze względu na swoją konstrukcję oferują niewielką powierzchnię do sabotażu. Przód jest hartowany i niełamliwy, poza tym jest zabezpieczony przed dostępem za pomocą prostych środków pomocniczych, takich jak drut.

 

 

 

 

Przełączniki kluczykowe o wysokiej wytrzymałości do zastosowań przemysłowych

Stacyjka przeznaczona jest do aplikacji przemysłowych dzięki wyjątkowym właściwościom wytrzymałościowym każdego modelu z naszego asortymentu. Stosowanie dowolnych urządzeń na hali produkcyjnej wymaga ich odpowiedniego doboru, uwzględniającego wysoką odporność na panujące w niej, często bardzo ciężkie, warunki dla elektroniki. Przykładem jest wysokie zapylenie, możliwość zalania czy duża wilgotność. Każdy przełącznik kluczykowy wykonany został z największą starannością i dbałością o szczegóły, przy wykorzystaniu najlepszych materiałów, spełniających rygorystyczne standardy jakości, dlatego zapewnia długotrwałą i bezawaryjną pracę sprzętu przez długie lata. Oferujemy przełącznik na kluczyk, który może być zgodny ze standardami stopnia ochrony w trzech wariantach:

  • przełącznik kluczykowy IP54 – zapewniający ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem oraz przed pyłem i bryzgami wody z dowolnego kierunku,
  • stacyjka IP40 – zapewniająca ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem i przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej, ale bez ochrony przed wilgocią,
  • przełącznik na kluczyk IP65 – zapewniający ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, pyłoszczelność i ochronę przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony.

Szeroki wybór różnych sposobów działania stacyjek

Różnorodność maszyn, z których korzysta przemysł, wymusza stosowanie odpowiednio dostosowanych narzędzi podczas pracy. Taka sama sytuacja ma miejsce w innych dziedzinach techniki, gdzie mogą być wykorzystywane przełączniki kluczykowe. Dobrym przykładem jest stacyjka samochodowa, która często ma cztery pozycje przełączania: pierwsza oznacza wyłączenie, druga i trzecia to kolejne stopnie uruchamiania poszczególnych komponentów w samochodzie, a czwarta (chwilowa) uruchamia rozrusznik na krótką chwilę i wraca do pozycji trzeciej, kiedy silnik już działa. Przełącznik z kluczykiem z naszego asortymentu dostępny jest w wersjach z dwiema, trzema oraz czterema pozycjami przełączania. Dodatkowo dostępne są różne kombinacje nadawania różnych funkcji każdej z pozycji (włączającej lub wyłączającej) oraz z różnymi typami pozycji.

Stacyjka i jej uwarunkowania techniczne

Maksymalne wartości prądu przełączania zależne są od danego modelu stacyjki i jej specyfikacji technicznej podanej przez producenta. Są to wartości: 0,1 A, 0,5 A, 1 A, 1,5 A, 3 A, 4 A, 5 A, 10 A oraz 15 A. Napięcia przełączania zależne są również od konkretnego modelu – w egzemplarzach, jakie oferujemy, wartości są następujące: 12 V/DC, 24 V/DC, 28 V DC/AC, 30 V, 35 V, 35 V/DC, 42 V, 50 V/DC, 60 V DC/AC, 250 V, 250 V/AC.

Wyjątkowe modele przełączników na kluczyk do zadań specjalnych

Firma TRU COMPONENTS wyprodukowała modele przełącznika kluczykowego przeznaczonego do instalacji w miejscach narażonych na niekorzystne warunki. Stacyjka posiada stopień ochrony na poziomie IP65 oraz specjalną konstrukcję odporną na zniszczenia i próby niepowołanego użycia. Produkt wykonany jest ze stali szlachetnej i posiada specjalne osłony chroniące go przed zniszczeniem.

Stacyjka produkowana przez producentów światowej sławy

Zapewniamy naszym klientom dostęp do produktów z najwyższej półki, dlatego oferujemy w naszym sklepie stacyjki wykonywane tylko przez najlepsze firmy. Renomowane marki, które są producentami naszych przełączników kluczykowych, to: TRU COMPONENTS, RAFI, SCI, NKK Switches, DECA, Lorlin czy Mentor.

Conrad.pl to znakomity wybór miejsca na zakupy do firmy!

Oprócz asortymentu różnego typu stacyjek, w naszym sklepie oferujemy setki tysięcy najwyższej jakości produktów z wielu dziedzin związanych z techniką i elektroniką. Profesjonalne podejście z naszej strony oraz to, że jesteśmy pasjonatami, sprawia, że z każdym dniem miejsce to staje się jeszcze lepiej dopasowane do potrzeb naszych klientów. Dokładamy wszelkich starań, by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających profesjonalistów, dlatego wciąż rozszerzamy nasz asortyment o kolejne wyselekcjonowane artykuły. Wspólnie tworzymy miejsce, gdzie każdy kupujący będzie mógł znaleźć rozwiązania idealnie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości z chęcią pomożemy i doradzimy – zapraszamy do kontaktowania się z nami telefonicznie lub drogą mailową.