bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Co należy wiedzieć o uchwytach bezpieczników

Oprawki bezpieczników to uchwyty do bezpieczników elektrycznych i elektronicznych. Są dostępne dla różnych typów bezpieczników, takich jak cienkie bezpieczniki, bezpieczniki płaskie, mikrobezpieczniki samochodowe. Oprawa bezpiecznika to element elektromechaniczny, do którego podłączony jest bezpiecznik. Odpowiednie kontakty elektroniczne w obudowie uchwytu zabezpieczającego zapewniają, że bezpiecznik podczas pracy działa i jest wyzwalany w przypadku istotnych zdarzeń. Oprócz uchwytów bezpieczników można w tej kategorii znaleźć również uchwyty bezpieczników, pokrywy bezpieczników, tester bezpieczników i bezpieczniki jako wyposażenie dodatkowe.

  • Jak działa oprawa bezpiecznika? 

  • Jaka oprawka bezpiecznika i jakie akcesoria są dostępne? 

  • Jak znaleźć odpowiednią oprawkę bezpiecznika? 

  • Jak zainstalować wspornik bezpieczników? 

  • Wskazówka dotycząca instalacji uchwytów zabezpieczających 

Jak działa oprawa bezpiecznika?

Oprawki bezpieczników to adaptery do wkładania elektronicznych bezpieczników. Są one instalowane w urządzeniach elektronicznych, maszynach, w skrzynkach bezpiecznikowych i linie elektryczne. Wspornik bezpieczników to element elektromechaniczny:

  • Bezpiecznik jest mocowany mechanicznie w uchwycie bezpiecznika lub sama oprawka jest zamocowana

  • Elektryczne przewody wejściowe i wyjściowe bezpiecznika są połączone z oprawką bezpiecznika, która posiada odpowiednie styki elektryczne do tego celu.

Użycie uchwytów zabezpieczających umożliwia szybką i nieskomplikowaną wymianę bezpieczników. W związku z tym, że przewody elektryczne przylegają do uchwytu bezpieczników, a nie do bezpiecznika, nie trzeba wymieniać wszystkich połączeń lutowniczych, lecz tylko samego bezpiecznika

Jaka oprawka bezpiecznika i jakie akcesoria są dostępne?

Wyłącznik bezpieczeństwa jest dostępny w różnych wersjach. Różnią się one rodzajem uchwytu i typu bezpiecznika, dla którego są odpowiednie. Na przykład są to złącza wtykowe, zaciski lub śruby do drobnych bezpieczników, do bezpieczników płaskich lub do specjalnych bezpieczników, takich jak bezpieczniki fotowoltaiczne.

Uchwyt bezpiecznika samochodowego

Podstawki do bezpieczników

Oprawka bezpiecznika do pojazdów mechanicznych jest przeznaczona specjalnie do typów bezpieczników, które zazwyczaj są używane w pojazdach. W przypadku pojazdów, na przykład w przypadku oświetlenia wewnętrznego, świateł głównych lub elektrycznych podnośnikiem tarczowym, zabezpieczenie elektryczne. 

Rysunek: Uchwyt bezpiecznika samochodowego do standardowego bezpiecznika płaskiego z osłoną

Uchwyt cylindryczny bezpiecznika 

Podstawki do bezpieczników

Siłownik bezpiecznika jest używany w różnych miejscach. Posiadają one bezpieczniki w kształcie cylindra. Są one stosowane w instalacjach elektrycznych, ale także w sieciach wysokiego napięcia i spełniają jako bezpieczniki różne funkcje specjalne.  

Rysunek: Uchwyt zabezpieczający cylindryczny

 

Uchwyt do bezpieczników SMD

Podstawki do bezpieczników

Oprawki bezpiecznikowe SMD nadają się do montażu natynkowego jako urządzenia do montażu powierzchniowego (SMD). Punkty lutowania przeznaczone do trwałego umieszczenia na innym elemencie znajdują się już w tych elementach.

Rysunek: Uchwyt bezpiecznika SMD od dołu

Potrzebne są akcesoria do uchwytu bezpieczników

Oprócz prawdziwych uchwytów, posiadamy również liczne akcesoria:

Sprężyna podtrzymująca bezpiecznika

Podstawki do bezpieczników

Sprężyny zabezpieczające to prosty uchwyt bezpiecznikowy z metalu. Ustanowią kontakt elektryczny z kablem przyłączeniowym. Są używane jako prymitywne oprawki bezpiecznikowe bez izolacji lub jako element zamienny w większej oprawie bezpiecznikowej. 

Rysunek: Sprężyna przytrzymująca dla bezpiecznika czułego

Nakładka na bezpiecznik

Podstawki do bezpieczników

Osłony zabezpieczające są stosowane w celu zwiększenia stopnia ochrony uchwytów zabezpieczających z włożonymi bezpiecznikami. Dodatkowa osłona zakrywa elektroniczne styki i zapobiega niepożądanemu dotykowi lub szkodliwemu kontaktowi z kurzem i innymi wpływami środowiska. 

Rysunek: Osłona bezpiecznika płaskiego

tester bezpieczników;

Podstawki do bezpieczników

Testery bezpieczników to testery do sprawdzania funkcji bezpieczników. W celu sprawdzenia tester bezpieczników należy zatrzymać na biegunie bezpiecznika. Lampka statusu informuje o funkcji bezpiecznika: Jeśli bezpiecznik jest w stanie nienaruszonym, zapala się dioda LED; jeśli bezpiecznik jest uszkodzony, nie świeci się lampka kontrolna. 

Rysunek: Tester bezpieczników

śrubokręt do bezpieczników

Podstawki do bezpieczników

Przyrząd do wyciągania bezpieczników ułatwia wkładanie i wyciągania bezpieczników w trudno dostępnych miejscach.

Rys.: Ściągacz bezpieczników z powierzchnią chwytną ułatwiającą obsługę

Jak znaleźć odpowiednią oprawkę bezpiecznika?

Z reguły najpierw wybierany jest bezpiecznik, a następnie dopiero odpowiedni uchwyt bezpiecznika. 

Szukając odpowiedniego uchwytu bezpiecznika, możesz wybrać typ bezpiecznika w filtrze „Odpowiedni dla”. Następnie wyświetli się podstawa bezpiecznika. Do wyboru są oprawki bezpieczników

  • Cienkie bezpieczniki o różnych wymiarach
  • Bezpieczniki płaskie (standardowe, Mini i mikro)
  • Zabezpieczenia o wysokiej wydajności
  • Miniaturowych bezpieczników
  • Bezpieczniki MELF do wersji SMD z dwoma złączami
  • Bezpieczniki do fotowoltaiki
  • Listwy bezpiecznikowe
  • Małe bezpieczniki UMF

Alternatywne podejście do wyszukiwania uchwytów bezpieczeństwa do bezpieczników precyzyjnych i płaskich stanowi wybór na podstawie przekroju poprzecznego styków elektrycznych na uchwycie bezpiecznikowym. Po zakończeniu wyszukiwania można przefiltrować wyniki wyszukiwania, aby wyświetlić tylko odpowiednie produkty


Parametry elektryczne i inne specyfikacje dotyczące oprawki bezpiecznika

Uwaga: Ważne przy wyborze uchwytu bezpiecznika nie tylko sprawia, że bezpiecznik pasuje do uchwytu.

Elektroniczne parametry napięcia znamionowego i prądu znamionowego uchwytu bezpiecznika muszą być również odpowiednie do zastosowania. Ostatecznie kable i styki elektryczne do zasilania bezpiecznika znajdują się zwykle w uchwycie bezpiecznika. Z oprawki bezpiecznika jako części elektromechanicznej rzeczywiste zabezpieczenie włącza zarówno napięcie, jak i natężenie prądu, które są niezbędne do prawidłowego działania i wyzwalania. 

Wskazówka bezpieczeństwa: Podczas wyboru uchwytu bezpiecznika należy zwracać uwagę na specyfikacje podane w danych technicznych, aby między innymi prawidłowo mierzyć napięcie znamionowe i prąd znamionowy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że włożony bezpiecznik nie zostanie poprawnie uruchomiony.


Klasy bezpieczeństwa

Klasy ochrony uchwytów bezpieczeństwa są podane w kodach IP. Można je znaleźć w danych technicznych. Odpowiednia klasa ochrony oznacza poziom bezpieczeństwa kontaktu i ochronę przed wpływami środowiska, takimi jak kurz lub woda:

  • Wymagana jest wysoka klasa ochrony, zwłaszcza w przypadku bezpośredniego kontaktu użytkownika przez laików. Tylko przy odpowiednich uchwytach bezpieczników można w prosty sposób wymienić włożone bezpieczniki.
  • W wilgotnym środowisku należy używać tylko oprawek bezpiecznikowych o wysokiej klasie ochrony, aby woda jako medium nie mogła ominąć bezpiecznika.
  • Do niektórych bezpieczników dostępne są odpowiednie osłony dla zwiększenia klasy ochrony.
Więcej informacji na temat klas ochrony IP

Wskaźniki stanu

Oprawa bezpiecznika ze zintegrowanym wyświetlaczem stanu jest praktyczna. Tutaj uchwyt bezpiecznika ze wskaźnikiem stanu wskazuje, czy umieszczony bezpiecznik działa czy jest uszkodzony. Pozwala to uniknąć kłopotów technicznych związanych z pojedynczym podtrzymaniem każdego bezpiecznika i jego sprawdzenie za pomocą próbnika bezpieczników. Zazwyczaj wskaźnik stanu za pomocą małych lampek LED. 

Rysunek: Uchwyt bezpiecznika do samochodu ze wskaźnikiem stanu

 

Podstawki do bezpieczników

Jak zainstalować wspornik bezpieczników?

Najpierw, aby umożliwić wymianę bezpiecznika, można zawsze rozłączać połączenie pomiędzy bezpiecznikiem a włożoną bezpiecznikiem. Wreszcie, prosta wymiana bezpiecznika głównego czyszczona jest podczas używania uchwytu zabezpieczającego jako adaptera między bezpiecznikiem a podłączonym układem scalonym.
Rodzaje montażu bezpieczników różnią się pod względem kosztów montażu i trwałości połączeń mechanicznych i elektrycznych między oprawką bezpieczników, elementami i przewodami zasilającymi. Do instalacji na stałe, montażu wtykowe i latające uchwyty montażowe:

Oprawki bezpiecznika są instalowane na stałe większością głosów. Uchwyt bezpiecznika jest mocowany przez złącza lutowane lub drukowane. Do stałych instalacji można:

  • Montaż (w urządzeniach, maszynach)
  • Budowa (jako badanie np. w skrzynce bezpieczników)
  • Montaż na płytkach drukowanych (do produkcji przemysłowej komponentów elektronicznych, dla majsterkowiczów)
Podstawki do bezpieczników

Ponadto niektóre uchwyty nadają się do montażu wtykowego. W tym momencie wystarczy podłączyć oprawkę bezpiecznika do obwodu, a następnie zamontować bezpiecznik. Ta procedura jest nazywana przystawką, a odpowiednie kopie zapasowe nazywane są przystawkowymi kopiami zapasowymi. Najczęściej stosowane są przy niskich napięciach.  
Montaż uchwytów zabezpieczających na szynie kapeluszowej to droga między stałą instalacją a szybko odłączanym złączem wtykowym. Ten typ zespołu jest często używany w laboratoriach elektronicznych do celów rozwojowych i testowych.  
Latająca oprawka do bezpieczników do przewodów elektrycznych, jak również do przewodów elektrycznych. Częściowo zawierają funkcje odciążania.

Ilustracja: Uchwyt bezpiecznika do montażu na szynie DIN

Wskazówka dotycząca instalacji uchwytów zabezpieczających

Instalację uchwytów bezpieczeństwa powinien przeprowadzać wyłącznie specjalista w elektrotechnice. Jeśli dojdzie do błędów, funkcja włożonego zabezpieczenia nie jest zagwarantowana i może dojść do poważnych uszkodzeń. Ponadto z powodu nieprawidłowego stosowania podstawek bezpiecznikowych wygasają różne roszczenia z tytułu odpowiedzialności.