bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje o czujnikach temperatury

  • Jakie funkcje mogą przejąć czujniki temperatury?

  • Jakie są czujniki temperatury?

  • Możliwości podłączenia czujników temperatury

  • FAQ - często zadawane pytania dotyczące czujników temperatury

 

Jakie funkcje mogą przejąć czujniki temperatury?

Czujniki temperatury stosowane są jako czujniki temperatury, czujniki temperatury, ogranicznik prądu włączeniowego, zabezpieczenie przed przeciążeniem, zabezpieczenie przed przegrzaniem i samoregulujące elementy grzewcze.

Bądź zasadniczo zróżnicowany

  • Czujniki temperatury, które zmieniają opór przy wahaniach temperatury i w celu analizy muszą zostać podłączone do urządzenia pomiarowego i dodatkowej jednostki sterującej
  • Czujniki temperatury, które dostarczają bezpośrednio sygnał elektryczny do przetwarzania w celu sterowania
     

Zależne od temperatury oporniki są również nazywane termistorami. Są wykonane jako termistor lub termistor.

Termistor: Rezystancja termistorów zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. Mają ujemny współczynnik temperaturowy ( n negatywny temperatura c współczynnik). Dlatego termistory nazywane są również detektorem NTC.

Termistory: Opór termistorów wzrasta w określonym zakresie temperatur wraz ze wzrostem temperatury. Mają dodatni współczynnik temperaturowy (współczynnik p dodatni t temperatury c ). Dlatego termistory nazywane są także opornikami PTC.

 

Termistor w szczegółach

Do termistorów PTC zalicza się platynowe oporniki pomiarowe i krzemowe oporniki pomiarowe:

Czujnik temperatury

Platynowe czujniki temperatury są szczególnie popularne przy montażu w przemysłowych termometrów oporowych i układach scalonych, ponieważ platyna zmienia swój elektryczny opór w przypadku odchyleń temperatury niemal liniowo. Efekt ten działa w zakresie pomiaru od -200 ° C do +850 ° C, nawet jeśli w praktyce karty danych z platynowych rezystorów pomiarowych spowodowane innymi stosowanymi materiałami wymagają określonych limitów zakresu.

Wersja do częstego montażu platyny zależnej od temperatury to PT100, który ma znormalizowany opór nominalny 100 przy temperaturze 0°C. Wartości rezystancji dla każdej temperatury można odczytać w formie tabelarycznej. Angielska nazwa tych czujników temperatury to rezystancyjny detektor temperatury, krótki RTD . Różne produkty i rodzaje konstrukcji różnią się pod względem dokładności pomiaru. Analogowe dostępne są również oporniki Pt500, Pt1000 i Pt2000 z platynowym czujnikiem.

Rezystory do pomiaru krzemu są używane do pomiaru, kontroli i regulacji temperatury powietrza, innych gazów i cieczy. Czujniki temperatury krzemu nadają się również do pomiaru temperatury w cieczach pod ciśnieniem. Ich zakres zastosowania mieści się w zakresie pomiarowym od -50 ° C do +150 ° C. Krzem n-przewodzący służy do czujników temperatury.

 

Dodatkowe funkcje czujników temperatury w szczegółach

Oprócz odpornych czujników temperatury dostępne są czujniki, które dostarczają bezpośrednio sygnał elektryczny do dalszego przetwarzania. Przeważnie są to półprzewodnikowe czujniki temperatury o ograniczonym zakresie temperatur. W takich bezpośrednich czujnikach temperatury mikrokontroler często zapewnia automatyczną korektę błędów pomiarowych rzeczywistego czujnika. Praktyczne przykłady zastosowania zmian temperatury do bezpośrednich sygnałów elektrycznych to:

  • Cyfrowy sygnał zależny od temperatury
  • Napięcie proporcjonalne do temperatury
  • Prąd proporcjonalny do temperatury
 

Jakie są czujniki temperatury?

Czujniki temperatury są wykonane jako drut zwinięty lub w technologii cienkowarstwowej.

  • W wersji jako drut materiał wrażliwy na temperaturę jest nawinięty na zewnątrz lub pod osłoną ochronną na szklany lub ceramiczny (czujnik płaszcza).
  • W technologii cienkowarstwowej cienkowarstwowa powłoka materiału wrażliwych na temperaturę jest połączona z innymi elementami czujnika temperatury.

W odniesieniu do zastosowań są to wersje jako czujnik płaszcza, czujnik powierzchniowy lub element czujnika:

  • Czujnik temperatury w osłonie , która chroni czujnik przed wpływami środowiska.
  • Czujnik powierzchniowy: Czujnik powierzchniowy jest tak cienki, jak to tylko możliwe, aby utrzymać dobry kontakt z płaską lub ukształtowanie powierzchnią, od której ma być mierzona temperatura. Płytki pokryte powłoką wrażliwą na temperaturę są wytwarzane w technologii cienkowarstwowej.
  • Element czujnika: Czujnik jest określany przez czujnik temperatury owinięty drutem. Ta konstrukcja jest dość prosta, dzięki czemu może być używana również w przypadku ograniczonej przestrzeni do pomiaru temperatury.

Poza tym: Oporniki pomiarowe są zazwyczaj umieszczone w rurze ochronnej, aby zapobiec zużyciu materiału przez wpływy z otoczenia.
Termistory są często w formie krążku, jako układy scalone lub jako wyłączniki półprzewodnikowe. Na przykład w kształcie pręta lub w kształcie koła. Termoelementy składają się z dwóch połączonych ze sobą przewodów, które poprzez różne stężenie elektronów przy podgrzewaniu powodują zmianę napięcia.

 

Możliwości podłączenia czujników temperatury

Czujnik temperatury

W przypadku możliwości podłączenia czujników temperatury rozróżnia się technologie dwuprzewodowe, trójprzewodowe i cztero-przewodowe:

  • Technologia dwuprzewodowa: Czujnik i obwód analizujący są połączone razem z przewodem dwużyłowym. Ponieważ czujniki i oporność przewodu znajdują się w jednym rzędzie, dochodzi do fałszowania wartości pomiarowych, które wymagają kompensacji.
  • Technika trójprzewodowa: W tym przypadku można kompensować opór linii i zależność temperatury, poprzez prowadzenie dodatkowego przewodu do czujnika, co powoduje powstawanie dwóch obwodów pomiarowych.
  • Technologia 4-przewodowa: Rezystory mocy i ich zależność od temperatury są w dużym stopniu bez wpływu. Przez czujnik przepływa prąd stały. Spadek napięcia na czujniku jest mierzony i prowadzony do wejścia obwodu analizującego o wysokiej impedancji.
 

FAQ - często zadawane pytania dotyczące czujników temperatury

Czujnik temperatury

Co oznacza zakres pomiaru temperatury (min.) i (maks.)?

Wiele czujników temperatury może tylko mierzyć temperaturę i w praktycznym zastosowaniu wymagają dodatkowo podłączonych urządzeń pomiarowych i oddzielnych zespołów sterowania do analizy pomiaru. Poza tym zakres pomiarowy wielu czujników temperatury jest ograniczony ze względu na konstrukcję, ponieważ w przeciwnym razie zastosowane podzespoły będą miały negatywny wpływ na działanie lub nawet uszkodziłyby urządzenie. W sklepie znajdują się czujniki temperatury dla zakresów pomiarowych od -270°C do +1360°C. Szczegółowe warunki stosowania znajdują się w odpowiednich kartach produktowych.

Jakiego rodzaju styku potrzebuję do bezpiecznika temperatury z automatycznym wyłączaniem?

Jeśli czujnik temperatury ma chronić przed przegrzaniem, oddziela obwód prądu po osiągnięciu określonej maksymalnej temperatury, potrzebny jest zestyk rozwierny. W filtrze „punkt wyłączenia” możesz dokonać wstępnego ustawienia temperatury wyłączenia, co jeszcze bardziej wyklucza efekty wyszukiwania. W naszym sklepie internetowym można znaleźć możliwą temperaturę wyłączenia od +30 °C do +170 °C.

W jaki sposób steruję automatyką uruchamiania klimatyzacji, silników i podobnych za pomocą czujników temperatury?

W tym celu potrzebny jest czujnik temperatury z określonym punktem włączenia, który można wybrać w filtrze. Dopiero po osiągnięciu tej temperatury obwód prądowy jest połączony, na przykład, z działaniem chłodzenia lub silnika, a w niższych temperaturach pozostają one wyłączone. Szerokość pasma możliwych temperatur włączenia wynosi w naszym sklepie od +20°C do +155°C.