bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

 

Urządzenia do pomiaru elektrosmogu: wykrywaj i redukuj pole elektromagnetyczne  


W wielu dziedzinach życia codziennego stykamy się z elektrosmogiem, czyli promieniowaniem elektromagnetycznym. Elektryczne urządzenia uzywane w domu lub biurze, sieci telefonii komórkowej i radary są niemal wszechobecnymi źródłami promieniowania. W naszym przewodniku dowiesz się jakie rodzaje urządzeń służą do pomiaru pola elektromagnetycznego i co jest ważne przy ich zakupie.

  • Co to jest elektrosmog?

  • Mierniki pola elektromagnetycznego

  • Rodzaje urządzeń do pomiaru elektrosmogu

  • Praktyczna wskazówka: wykonaj kilka pomiarów

  • Kryteria zakupu urządzeń do pomiaru pola elektromagnetyczne - co jest ważne?

  • FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące elektrosmogu i urządzeń do pomiaru pola elektromagnetycznego

 

Co to jest elektrosmog?

Urządzenie do pomiaru elektrosmogu o niskiej częstotliwości


Pojęcie elektrosmogu odnosi się do wszelkiego promieniowania elektromagnetycznego wytworzonego przez człowieka i obecnego w otaczającym nas środowisku. Elektrosmog należy odróżnić od klasycznego smogu, ponieważ ten ostatni jest zanieczyszczeniem powietrza spowodowanym emisją szkodliwych związków chemicznych. Należą do nich np. dym z kominów lub spaliny uwalniane przez samochody i przemysł. Z kolei elektrosmog obejmuje pola magnetyczne, elektryczne i elektromagnetyczne w zakresie niskich i wysokich częstotliwości. Charakterystyczne dla zakresu niskich częstotliwości jest występowanie pól elektrycznych i magnetycznych osobno i naprzemiennie. W zakresie wysokich częstotliwości oddziaływania elektryczne i magnetyczne są ze sobą sprzężone, dlatego zwykle mówimy o polach lub falach elektromagnetycznych.

Pola elektromagnetyczne nie są osiągnięciem techniki, lecz występują swobodnie w przyrodzie. Przykładem jest naturalne pole magnetyczne Ziemi. Ludzki mózg również wytwarza pola elektryczne i magnetyczne, a w stanie czuwania pracuje z częstotliwością od 13 do 30 Hz. Naturalnie występujące pola elektromagnetyczne są bardzo słabe i nie powodują powstawania elektrosmogu. Pod ty pojęciem należy rozumieć raczej ogół oddziaływań elektromagnetycznych, których intensywność i zasięg znacznie wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach w związku z postępem technicznym.

 
 

Mierniki pola elektromagnetycznego


Mierzenie pól elektromagnetycznych możliwe jest za pomocą różnych przyrządów, od prostych monitorów EMF odpowiednich do użytku domowego i biurowego, po bardziej zaawansowane urządzenia o wysokiej częstotliwości RF, nadające się do pomiaru częstotliwości mikrofalowych i radiowych. Wykorzystywane są z jednej strony do porównywania wartości granicznych, a z drugiej do wykrywania źródeł promieniowania, takich jak maszty telefoniczne, zasilacze, linie wysokiego napięcia i tym podobne.

Niektóre urządzenia obejmuje wszystkie częstotliwości technologii 5G (poniżej 6 GHz), a także częstotliwości pozostałych usług mobilnych (GSM, UMTS, LTE, 2G, 3G, 4G), DECT, WLAN/WiFi, WiMAX oraz częstotliwości radarow i dają szczegółowy przegląd rzeczywistego narażenia na promieniowanie w środowisku. Wymagają fachowej wiedzy technicznej w zakresie obsługi i oceny. Istnieją jednak również urządzenia pomiarowe do pomiaru elektrosmogu dla amatorów, które są łatwiejsze w obsłudze, np. urządzenia do wykrywania promieniowania mikrofalowego.

 

Rodzaje urządzeń do pomiaru pola elektromagnetycznego


W zależności od zakresu częstotliwości, które mają być mierzone, stosuje się urządzenia do pomiaru o wysokiej częstotliwości lub o niskiej częstotliwości.

Mierniki o niskiej częstotliwości to testery ELF-EMF, które mierzą częstotliwości od 3 Hz do 300 Hz, w tym infradźwięki i ultradźwięki. Linie energetyczne i urządzenia gospodarstwa domowego klasycznie zaliczają się do zakresu promieniowania o niskiej częstotliwości.

Przyrządy pomiarowe do wysokich częstotliwości mierzą pola od wartości 30 kHz do 8 GHz. Wysoka częstotliwość jest spotykana w dziedzinie nowoczesnych technologii bezprzewodowych. Większość środków komunikacji do bezprzewodowego przesyłania wiadomości, takich jak radio, telefonia komórkowa, sieć WLAN i Bluetooth, działa w zakresie wysokich częstotliwości.

Urządzenie do pomiaru elektrosmogu o wysokiej częstotliwości
 

Nasza praktyczna wskazówka: wykonaj kilka pomiarów

Na siłę sygnału miernika pola elektromagnetycznego mogą wpływać różne czynniki, dlatego zaleca się wykonanie kilku pomiarów o różnych porach dnia i powtarzanie ich regularnie, aby uzyskać ogólny obraz sytuacji. Należy wziąć pod uwagę promieniowanie zakłócające, jak również fakt, że ściany i podłogi mogą być również obciążane przez urządzenia elektryczne.

 

Kryteria zakupu urządzeń do pomiaru pola elektromagnetycznego - co jest ważne?

Kupując miernik pola elektromagnetycznego, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zakres częstotliwości, w którym pomiar będzie wykonywany. W zależności od obszaru zastosowania zalecane jest urządzenie pomiarowe do niskich lub wysokich częstotliwości. Jeśli chcesz mierzyć w obu obszarach, możesz użyć połączonych zestawów, które zawierają mierniki dla obu zakresów częstotliwości oraz bogate akcesoria.

Kluczową rolę odgrywa również obsługa, zwłaszcza dla osób, które są niedoświadczone w kontaktach z tego typu urządzeniami. Wyświetlacze optyczne i sygnały dźwiękowe, takie jak kody kolorów i dźwięki ostrzegawcze, mogą w jakimś stopniu wyjaśnić zmierzone wartości i pomóc w ocenie. Dodatkowe funkcje, takie jak efekt licznika Geigera, okazują się przydatne do lokalizowania obszarów o zwiększonym zanieczyszczeniu elektromagnetycznym.


Aby uzyskać wiarygodne wartości pomiarowe, musi być zapewniona wysoka dokładność pomiaru. Urządzenia pomiarowe do użytku hobbystycznego nie muszą być tak czułe, jak urządzenia dla profesjonalistów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę odpowiednie zastosowanie. Jednakże, urządzenia do pomiaru elektrosmogu powinny być w stanie wykryć przynajmniej gęstość promieniowania 10 µW/m². Jest to wartość orientacyjna z zakresu biologii budowlanej dla pomieszczeń sypialnych zgodnie z normą SBM-2015. Klasyfikuje to fale elektromagnetyczne (= wysokiej częstotliwości) o gęstości promieniowania od 100 do 500 µW/m² jako zwracające uwagę. Jeśli wartość ta zostanie osiągnięta, należy podjąć działania zaradcze lub środki mające na celu zmniejszenie promieniowania. W przypadku zmiennych pól magnetycznych (= niska częstotliwość), działanie jest wymagane od gęstości strumienia 100 do 500 nT.

Precyzyjny pomiar jest podstawowym warunkiem uzyskania wiarygodnych wyników, które z kolei są podstawą rzetelnej oceny sytuacji. Wiele urządzeń do pomiaru elektrosmogu umożliwia przeprowadzanie długoterminowych pomiarów i dokonanie ocen bezpośrednio na miejscu za pomocą dodatkowego oprogramowania.

 

FAQ: Najczęściej zadawane pytania dotyczące urządzeń do pomiaru pola elektromagnetycznego 


Czy urządzenia do pomiaru pole elektromagnetycznego mogą być obsługiwane i odczytywane również przez amatorów?

Urządzenia do pomiaru elektrosmogu to dość zaawansowany sprzęt, który wymaga pewnej podstawowej wiedzy. Dotyczy to w szczególności rozumienia jednostek standardowych wartości z dziedziny biologii budowlanej, takich jak gęstość strumienia, gęstość promieniowania, natężenie pola i tym podobne. Prostsze przyrządy, np. mierniki promieniowania mikrofalowego, mogą być zazwyczaj obsługiwane i odczytywane przez początkujących bez żadnych problemów.


Jaka jest różnica między polem elektrycznym a magnetycznym?

Pole elektryczne otacza każde naładowane elektrycznie ciało lub przewodnik pod napięciem. Jeśli urządzenie jest podłączone do linii energetycznej poprzez gniazdo, pole elektryczne jest już generowane. Urządzenie nie musi być włączone, aby to nastąpiło. Pola magnetyczne są wytwarzane, gdy zaczyna płynąć prąd i urządzenie jest włączone. Dlatego powstają one zawsze wtedy, gdy energia elektryczna jest rzeczywiście pobierana. Ponieważ pola magnetyczne mogą przenikać przez materiały budowlane i ściany, nie mogą być ekranowane tak łatwo jak pola elektryczne. Oba łączy to, że słabną wraz ze wzrostem odległości od źródła pola.