bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Zamki kodowe Burg Wächter, Renkforce, ABUS z czytnikiem kart, breloków zbliżeniowych oraz radiowym mechanizmem zamykania drzwi gwarantują bezpieczeństwo. Zamki szyfrowane kontrolujące dostęp do domu, pomieszczeń w firmie czy laboratorium, identyfikujące użytkowników za pomocą kodów PIN. Sprawdź zamki kodowe i transpondery zbliżeniowe.

Elastyczne bezpieczeństwo: Zamki kodowe, odciski palców i transpondery

Elektroniczne systemy zamknięć umożliwiają nadawanie autoryzowanego prawa wstępu do wybranych pomieszczeń jednostkom zaopatrzonym w spersonalizowane kody. Jest to funkcja niezbędna w przypadku laboratoriów, pomieszczeń biurowych czy rządowych. Zastępują one zamki w drzwiach i klucze oraz zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.
 

  • Elektroniczne systemy zamykające i ich zalety

  • Rodzaje elektronicznych systemów zamknięć

  • Nasza praktyczna rada: Stosuj bezpieczne kody numeryczne

  • Kryteria zakupu elektronicznych systemów zamknięć - co jest ważne?

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące elektronicznych systemów zamykania

 

Elektroniczne systemy zamykające i ich zalety

Zamek kodowyZamek szyfrowy umożliwia szybki dostęp upoważnionym osobom.

 

Elektroniczne systemy zamknięć należą do dziedziny techniki bezpieczeństwa. Znajdują one zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w laboratoriach badawczych, gabinetach lekarskich, budynkach firmowych oraz instytucjach publicznych, takich jak szpitale.

Nowoczesne systemy zamknięć służą do ochrony przed włamaniem i umożliwiają niezawodną kontrolę dostępu.

Zalety elektronicznych zamków drzwiowych mówią same za siebie: ponieważ do ich obsługi nie jest potrzebny klucz, żaden z nich nie może zostać zgubiony ani dostać się w ręce osób niepowołanych. Zapewnia to zwiększony poziom bezpieczeństwa.

 

Rodzaje elektronicznych systemów zamknięć

Zamki elektroniczne są zaprojektowane w różny sposób w zależności od ich funkcji. Typowe rodzaje obejmują:


Zamki kodowe

Elektroniczny zamek szyfrowy może być otwarty tylko przez wprowadzenie wcześniej zdefiniowanego kodu i dlatego jest zazwyczaj zaprojektowany bez mechanicznego cylindra blokującego. Zamek szyfrowy to rodzaj czytnika składającego się z jednostki elektronicznej i klawiatury, przez którą wprowadza się kod PIN. Każdy, kto zna kod, może odblokować zamek. Klawiatura i zamek szyfrowy nie muszą być wbudowane w jedno urządzenie, często klawiatura jest umieszczona w pewnej odległości od właściwego zamka szyfrowego.

Zamki szyfrowe mogą mieć prostą lub złożoną konstrukcję. Wysokiej jakości modele oferują możliwość przypisania indywidualnego kodu do każdej osoby upoważnionej do dostępu do budynku oraz rejestracji czasu dostępu. Umożliwia to monitorowanie, kto i kiedy otworzył drzwi. Poprzez regularne odnawianie kodów PIN można jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo. Zamki szyfrowe z kodami numerycznymi są często stosowane w biurach lub sklepach. Służą one do kontroli dostępu do poszczególnych pomieszczeń lub całych budynków.

Zamki szyfrowe można również zintegrować z klamkami. 

 

 

Systemy zamknięć RFID

Systemy zamknięć RFID są praktyczną alternatywą dla klasycznych zamków szyfrowych. Skrót RFID oznacza identyfikację radiową i odnosi się do technologii komunikacyjnej opartej na falach elektromagnetycznych, która umożliwia automatyczną i bezkontaktową identyfikację osób lub przedmiotów. Zamki RFID składają się z czytnika lub urządzenia zapisującego oraz transpondera, który jest wyposażony w mikroprocesor i pełni funkcję nośnika danych. Czytnik posiada antenę i wytwarza pole elektromagnetyczne.

System otwierania za pomocą transpondera


Jeśli transponder znajdzie się w zasięgu tego pola, może nastąpić wymiana danych, tzn. chip zostaje odczytany przez czytnik. I odwrotnie, jeżeli transponder jest urządzeniem zapisującym, możliwe jest zapisanie nowych danych do transpondera. Transpondery dostępne są w dwóch typach:

Transpondery pasywne nie wymagają własnego zasilania. Czerpią one energię z pola elektromagnetycznego emitowanego przez czytnik. Z kolei transpondery aktywne posiadają własne zasilanie, zazwyczaj w postaci baterii.  

Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Modele pasywne są prawie bezobsługowe, ale mogą być używane tylko na krótkich dystansach, z kolei transpondery aktywne działają również na długich dystansach, ale wymagają konserwacji.


Zamek RFID ma tę przewagę nad elektronicznym zamkiem szyfrowym, że użytkownik nie musi pamiętać kodu. Zamiast tego upoważniona osoba przykłada swój transponder do czytnika, który odczytuje otrzymane dane, porównuje je z wewnętrzną bazą danych i w razie trafienia odblokowuje drzwi. Możliwa jest również kontrola czasu za pomocą tego typu systemów zamknięć. Niektóre wersje oferują możliwość wprowadzenia okna czasowego, w którym drzwi mogą być otwarte bez transpondera. Zapewnia to dostęp osobom, które nie korzystają z cyfrowego systemu zamykania. Tańszą alternatywą dla technologii RFID są systemy zamknięć z kartami chipowymi. Są to zaprogramowane karty magnetyczne, które przykłada się do czytnika kart i odczytuje. Nie są tak skomplikowane, jak transpondery i dlatego są tańsze w zakupie.

 

Systemy zamykania na odcisk palca

Systemy dostępu z odciskiem palca posiadają pole sensoryczne, na którym uprawniona osoba umieszcza swój palec. Odcisk palca jest skanowany i porównywany ze zintegrowaną bazą danych. Jeśli wartości biometryczne pasują do zapisanych danych, drzwi zostają otwarte.

Systemy zamknięć oparte na odciskach palców są uważane za szczególnie odporne na włamania. Z jednej strony ma to związek z faktem, że odcisk palca każdej osoby jest inny i dlatego może być jednoznacznie przypisany do osoby upoważnionej do dostępu do drzwi.

Z drugiej strony w przypadku systemów dostępu na podstawie odcisków palców wykluczone są zagrożenia, które występują w przypadku innych elektronicznych metod, jak np. dostanie się transpondera w niepowołane ręce lub zapomnienie kodu zamka szyfrowego.

Wysokiej jakości systemy zamknięć tego typu mogą przechowywać kilka odcisków palców i w ten sposób indeksować różne osoby.

Zamek szyfrowy ze skanerem linii papilarnych i elektrycznym systemem zamykania.
 

Inteligentne systemy zamykania

Smartfon stanie się kluczem do drzwi.

 

Istnieją również systemy zamknięć, które można zintegrować z inteligentnym domem poprzez WLAN lub Bluetooth i sterować nimi za pomocą aplikacji.

Rozpoznają one upoważnioną osobę, gdy tylko jej smartfon znajdzie się w pobliżu i otwierają drzwi bez konieczności podejmowania przez nią jakichkolwiek działań.

Inteligentna technika zamków oferuje wysoki komfort obsługi, ale ma też swoje słabe strony.

Gdy odwiedzają nas goście, można utworzyć konta gości i przyznać dostęp kilku osobom bez konieczności wcześniejszej wymiany kluczy.

Jednak, podobnie jak w przypadku fizycznych kluczy, transponderów i kart chipowych, istnieje ryzyko, że smartfon może zostać skradziony, a w najgorszym przypadku wykorzystany do uzyskania nieuprawnionego dostępu do domu.

 

Nasza praktyczna rada: Stosuj bezpieczne kody numeryczne  

Stopień bezpieczeństwa, jaki oferuje zamek szyfrowy, zależy w dużej mierze od tego, jak prosty lub złożony jest wybrany kod. Z reguły zaleca się używanie kodu PIN, który nie ma związku z Twoją osobą lub bliskimi krewnymi. Daty urodzin lub ślubu są łatwe do ustalenia i dlatego nie są dobrym wyborem dla zamka szyfrowego. Krótkie kody numeryczne są również łatwiejsze do złamania niż długie, dlatego należy wybrać ciąg liczb, który składa się z jak największej liczby cyfr, pod warunkiem, że nadal jest łatwy do zapamiętania. Należy również unikać powtarzających się cyfr w kodzie.

 

Kryteria zakupu elektronicznych systemów zamknięć - co jest ważne?


Przy zakupie elektronicznych systemów zamknięć należy przede wszystkim rozważyć, jaki rodzaj kontroli dostępu najlepiej nadaje się do własnych celów. Systemy zamknięć na odcisk palca oferują najwyższą ochronę i bezpieczeństwo. Z drugiej strony zamki z transponderami lub kartami chipowymi zapewniają większą elastyczność. Mogą być wydawane osobom upoważnionym bez konieczności uprzedniego rejestrowania ich odcisków palców. W przypadku systemów zamknięć z zamkami szyfrowymi liczba użytkowników jest zazwyczaj nieograniczona, ale ze względów bezpieczeństwa zaleca się regularną zmianę kodu. Wiąże się to z pewnymi kosztami, które należy wziąć pod uwagę.

Aby skonfigurować cyfrowe systemy zamknięć, konieczne jest programowanie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak to się odbywa i czy potrzebne jest specjalne oprogramowanie lub akcesoria. W idealnym przypadku wszystko, co jest potrzebne do programowania, jest już dostarczane w zestawie. Należy również sprawdzić, czy system zamykania można rozbudować. Dotyczy to ewentualnego doposażenia oraz maksymalnej możliwej liczby transponderów, miejsca pamięci do przechowywania odcisków palców lub użytkowników aplikacji.

W systemach zamknięć ważną rolę odgrywa również ochrona IP. Czytniki i klawiatury instalowane na zewnątrz muszą być odporne na zachlapanie, aby zachować funkcjonalność np. podczas deszczu. W idealnym przypadku transpondery powinny być nawet wodoodporne. Często są one montowane w breloczkach lub opaskach na rękę, co czyni je wygodnymi w noszeniu, ale jednocześnie naraża na wiele czynników zewnętrznych.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące elektronicznych systemów zamknięć

Czy istnieją elektroniczne systemy zamknięć z wbudowanym systemem alarmowym?

Tak, istnieją modele, które uruchamiają alarm, gdy tylko ktoś próbuje sforsować drogę do środka. Ponadto dostępne są systemy zamknięć, które można podłączyć do firmowego systemu alarmowego. Włączają lub wyłączają system alarmowy, gdy tylko wchodzisz lub wychodzisz z budynku.
 

Czy mogę doposażyć moje drzwi wejściowe w zamek szyfrowy lub inny elektroniczny zamek do drzwi?

W większości przypadków jest to możliwe bez żadnych problemów. Istnieją odpowiednie zestawy do doposażenia prawie każdego rodzaju drzwi, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zamek szyfrowy czy inny system zamykania. Instalacja jest zazwyczaj nieskomplikowana, ale w razie wątpliwości powinna być przeprowadzona przez specjalistę.