bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Informacje na temat baterii o specjalnych rozmiarach

  • Co to są akumulatory i jak działają?

  • Jakie typy akumulatorów należą do najbardziej popularnych modeli?

  • Inne właściwości akumulatorów

  • FAQ i kryteria zakupu akumulatorów

Co to są akumulatory i jak działają?

Akumulator jest skrótem od terminu „akumulator”. Urządzenie zapisuje energię elektryczną na bazie elektrochemicznej i nadaje się do ponownego ładowania. W połączeniu szeregowym lub równoległym można łączyć tak zwane ogniwa wtórne, aby zwiększyć pojemność lub napięcie elektryczne. Oba warianty wiążą się ze zwiększeniem całkowitej zawartości energii. Ogniwa wtórne są pierwiastkami wielokrotnego ładowania w akumulatorze. Zawartość energii jest produktem z napięcia i pojemności i jest odtwarzana w watach (Wh), amperach (Ah) lub miliamperach (mAh). Napięcie znamionowe akumulatora zależy od zastosowanych materiałów. Wielkość określa pojemność i dostępne napięcie.

Gdy akumulator jest podłączony do odbiornika, wcześniej zapisana energia elektrochemiczna jest przekształcane z powrotem w energię elektryczną i uwalniana.

Jakie typy akumulatorów należą do najbardziej popularnych modeli?

Jakie typy akumulatorów należą do najbardziej popularnych modeli?

Akumulator litowo-jonowy, krótki akumulator litowo-jonowy

Napięcia znamionowe od 3,2 do 3,7 V na ogniwo

Akumulator litowo-jonowy jest górnym oznaczeniem dla akumulatorów na bazie litowej. Z chemicznie zdefiniowanych materiałów, w których znajdują się wkłady litu. Wysoki poziom energii jest główną różnicą w porównaniu z innymi akumulatorami. Dlatego takie akumulatory wymagają zabezpieczenia przeciążeniowego. Są one również wrażliwe na głębokie rozładowanie i przeładowanie. Ich stabilność termiczna i niski efekt pamięci umożliwiają akumulatory litowo-jonowe szeroki zakres zastosowań. Ze względu na małe wymiary urządzenia mobilnego z długim czasem pracy są one używane.


Różne sposoby konstrukcji – podkategorie:

Akumulator LiFePO 4 - litowo-żelazowo-fosforanowy

Napięcie znamionowe od 3,2 do 3,3 V na ogniwo

Akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowy mają wyraźnie mniejszą gęstość energii niż inne typy litowo-jonowe. W tym celu są one odporne na działanie czynników mechanicznych i nie doznają w przypadku drobnych uszkodzeń mechanicznych szkód termicznych w formie przegrzania. Ten typ akumulatora nie ma efektu pamięci. Czas pracy w pełni naładowanym lub rozładowanym stanie ogranicza żywotność akumulatora.

Nasza wskazówka: Efekt pamięci

Efekt pamięci jest często określany jako utrata pojemności w wyniku zbyt częstego rozładowania. Akumulatory „zapamiętać” zapotrzebowania na energię. W ten sposób dochodzi do spadku napięcia, a ilość energii akumulatora jest stale obniżana. W praktyce oznacza to, że użytkownik może korzystać ze zmniejszonych zdolności przy skróconym czasie trwania.

  

LiPo - akumulator litowo-polimerowy

Napięcie znamionowe 3,7 V / ogniwo

Akumulatory litowo-polimerowe są bardziej czułe termicznie, mechanicznie i elektrycznie niż inne akumulatory. Najmniejsze uszkodzenia, zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury, głębokie rozładowane i nadmierne ładunki mogą uszkodzić ogniwa i doprowadzić do całkowitego zniszczenia akumulatora. Akumulatory polimerowe mogą się nadmuchać przy przeładowaniu - dlatego muszą być ładowane za pomocą specjalnych kabli lub ładowarek. Możesz łatwo czytać i przechowywać przez długi czas.

Częste obszary zastosowania tego typu akumulatora to zastosowania w modelarstwie, elektronarzędziach w profesjonalnym zakresie i w technice motoryzacyjnej.
 

Akumulator NiCd - niklowo-kadmowy

Napięcie znamionowe 1,2 V / ogniwo

Niewielki opór wewnętrzny sprzyja dostawie prądu o wysokim natężeniu. Dzięki temu częściej są wykorzystywane w modelarstwie i zastosowaniach wymagających dużego prądu. Zapewniają również wysoką odporność termiczną. Aby uniknąć głębokiego rozładowania, akumulator musi być naładowany przy napięciu resztkowym od 0,85 do 0,9 V. Obecnie zakres zastosowania akumulatorów niklowo-kadmowych zależy od ustawy o baterii. Oznacza to, że mogą one działać tylko w przypadku systemów awaryjnych i alarmowych, oświetlenia awaryjnego i wyposażenia medycznego.

Akumulator NiMH - niklowo-metalowo-wodorkowy

Napięcie znamionowe 1,2 V / ogniwo

Ten typ ma wyższą gęstość energii niż wariant NiCd. Akumulatory są wrażliwe na działanie cieplne i mechaniczne. Niewłaściwe nabiegunowanie oraz zbyt częste głębokie rozładowanie drastycznie skracają żywotność akumulatora. Nie nadają się do użytku pod temperaturą zamarzania.

Urządzenia przenośne o stałym poborze prądu często wykorzystują akumulatory NiMH.

Inne właściwości akumulatorów

Każdy akumulator ma pojemność znamionową. Odnoszą się one zawsze do określonego prądu rozładowania. Pojemność, a tym samym czas pracy akumulatora stale spada i zależy od rodzaju akumulatora.

Jeśli akumulator nie będzie używany przez dłuższy czas, zmagazynowana energia zmaleje z upływem czasu. Poziom samorozładowania zależy od wieku, typu i temperatury przechowywania. Dla optymalnego długoterminowego składowania zalecane są temperatury od 10 do 30 stopni Celsjusza. Wilgotność względna nie powinna wzrastać powyżej 50 %. W przypadku akumulatorów o długim okresie przechowywania, co najmniej raz w roku, należy przeprowadzić pięć pełnych cykli ładowania, aby nie spowodować ich uszkodzenia. Nowe akumulatory również osiągną pełny potencjał dopiero po pięciu udanych cyklach ładowania.

Ze względu na różnice ekonomiczne w stosunku do zwykłych baterii, akumulatory są używane w urządzeniach elektrycznych, które są często używane i nie mają stałego połączenia z siecią elektryczną. Nowoczesne smartfony, notebooki, tablety i narzędzia akumulatorowe zasilane są przez akumulatory litowo-jonowe.

Każdy akumulator posiada wewnętrzną rezystancję. Ma to wpływ na wydajność akumulatora. Dzięki wewnętrznej rezystancji można z łatwością zasilać urządzenia, które wymagają napięcia 1,5 V, z akumulatora o napięciu znamionowym 1,2 V. Powodem tego jest stale malejące napięcie robocze w jednej baterii. Zamiast tego rezystancja wewnętrzna utrzymuje napięcie akumulatora na stałym poziomie 1,2 V. Im większa rezystancja wewnętrzna, tym większe napięcie. 

FAQ i kryteria zakupu akumulatorów

Możliwości

Możliwości akumulatorów różnią się w zależności od czasu pracy. Im większa jest określona zdolność, tym dłuższy okres jej obowiązywania. 

Czy akumulator może zostać nieprawidłowo naładowany?

Tak. Gorszej jakości ładowarki mogą uszkodzić akumulator. Optymalne ładowarki posiadają diody kontrolne, niezależny mechanizm wyłączania oraz czujniki temperatury.

Co oznacza „głębokie rozładowanie”?

Jeśli nastąpi głębokie rozładowanie, komórki o najmniejszej pozostałej pojemności zostaną odwrócone. Głębokie rozładowane mogą całkowicie zniszczyć ogniwa akumulatora i sprawić, że staną się one bezużyteczne. Ładowanie za pomocą specjalnej ładowarki może regenerować funkcjonalność ogniw akumulatora, ale z reguły nie w 100 procent.

Czy należy przestrzegać temperatury podczas ładowania?

Tak, podczas ładowania akumulatory nie mogą być gorące. Jeśli temperatura wzrośnie do 60 stopni Celsjusza lub powyżej, akumulator jest uszkodzony lub przeładowany.