bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.

Informacje o kopii zapasowej Neozed

Dopóki nie zastąpiono ich automatycznymi wyłącznikami, w każdym domu znajdowały się bezpieczniki. Zwłaszcza system Neozed jest nadal szeroko rozpowszechniony w sektorze przemysłowym. Wyjaśnimy konstrukcję i działanie odpowiednich zabezpieczeń oraz was należy przestrzegać podczas ich obsługi.

  • Co jest NEOZED?

  • Bezpiecznik Neozed: Budowa i działanie

  • Kilka standardowych klas eksploatacji

  • Rozłącznik bezpiecznikowy NH

  • Nasza wskazówka: Podczas wymiany bezpieczników należy uważać na odzież ochronną

  • Na co należy uważać, korzystając z bezpieczników Neozed?

  • FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabezpieczeń Neozed

 

Czym są bezpieczniki Neozed?

Wprowadzona w 1967 r. budowa Neozed jest bardziej kompaktowym następcą bezpiecznika Diazed. Bezpieczniki Neozed znajdują zastosowanie w instalacjach elektrycznych w budownictwie mieszkaniowym tylko jako zabezpieczenie zasilania urządzeń podłączonych na stałe, na przykład grzejników przelotowych, i w innych przypadkach były zwykle wypierane z automatów bezpiecznikowych. Z kolei w przemyśle są one często stosowane jako zabezpieczenie przed przepięciem narzędzi i maszyn elektrycznych. Również w połączeniu z wyłącznikiem ochronnym silnika, bezpieczniki Neozed niezawodnie zapewniają swoją usługę. Bezpiecznik typu Neozed jest bezpiecznikiem topliwym. Kompletne urządzenie zabezpieczające składa się z podstawy bezpiecznika i jego pokrytej zabezpieczeniem przed dotknięciem. W podstawie stosowana jest nasadka do topienia lub zabezpieczania wraz z pasującą tulejką. Wreszcie, wkładka zabezpieczająca jest zabezpieczona nakrętką.

 

Bezpieczniki Neozed są dostępne w trzech rozmiarach: W przypadku wielkości D01 prąd znamionowy wynosi 2, 4, 6, 10 lub 16 A. Średnica wynosi 11 mm, a długość wynosi 36 mm. Używany jako gwint E 14. Rozmiar D02 posiada gwint E-18, średnicę 15 mm oraz długość 36 mm. Prąd znamionowy może wynosić 20, 25, 35, 50 i 63 A. W przypadku bezpieczników D03-Neozed stosowany jest gwint M 30 x 2. Wymiary wynoszą 22 

Milimetry o średnicy i 43 mm długości, podczas gdy prąd znamionowy może wynosić 80 lub 100 A.

.

Rysunek: Obwód Neozed
u = źródło napięcia
F = bezpiecznik
H1 & H2 = odbiornik

 

Bezpiecznik Neozed: Budowa i działanie

Wersja: Wersja Neozed

1 = podstawa bezpiecznika
2 = ochrona przed dotykiem
3 = tuleja pasowana
4 = wkład topiony 5
= klapa śrubowa

Bezpiecznik topikowy Neozed składa się z przewodu topionego zaprojektowanego dla określonego prądu znamionowego, który jest wykonany z miedzi elektrolitycznej lub srebro dokładnego. Przewód topiony jest najczęściej otoczony piasek kwarcowy lub powietrzem. To opakowanie zapewnia chłodzenie powstającego łuku elektrycznego podczas uruchamiania bezpiecznika. W tym celu po obu stronach bezpiecznika przychodzą styki (styk głowicy i stopy). Wszystkie te elementy są połączone ze sobą przez ciało bezpiecznika. Składa się z materiału izolującego, takiego jak ceramika, tworzywo sztuczne lub kompozyty, i zapewnia, że powstający łuk elektryczny nie może spowodować szkód.

A co się stanie, jeśli wkładka topikowa Neozed zadziała z powodu przepięcia? W takim przypadku kopia zapasowa jest w dosłownym tego słowa znaczeniu. Przetoczyć przewód topiony w celu wytopu przez przepływ prądu. Dokładniej rzecz ujmując, przewód topikowy zmienia stan fizyczny od stanu stałego na postać płynną do gazoszczelnej. W stanie gazowym powstaje łuk świetlny, który jednocześnie przerywa przepływ prądu. Charakterystykę wyzwalania urządzeń dzieli SIĘ NA FF (superszybki), F (szybki), M (średnio zwłoczny), T (zwłoczny) i TT (superinercyjny). Oznacza to czas reakcji, który wymaga bezpiecznika, aby uruchomić urządzenie. Podczas gdy bezpieczniki FF reagują już na krótkie szczyty napięcia, bezpieczniki o rosnącym stopniu bezwładności wykazują większą tolerancję w zachowaniu.

 

Kilka standardowych klas eksploatacji

Bezpieczniki Neozed są podzielone na różne klasy robocze. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych klas: Standardowy typ zastosowań ogólnych nosi nazwę GG. Zachowanie tego typu jest bezwładnym, tj. w przypadku niskich prądów zwarciowych i przy wysokich prądach szybkie. Do ochrony elementów półprzewodnikowych przeznaczony jest typ GR (superszybki). Również do elementów półprzewodnikowych i ochrony przewodów używane są bezpieczniki typu GS (superszybki). Do instalacji przemysłowych, elektrowni lub podobnych, stosowany jest typ GF (szybki). W przypadku urządzeń fotowoltaicznych stosuje się natomiast typ GPV (superszybki).

 

Rozłącznik bezpiecznikowy NH

Neozed

Rozłącznik bezpiecznikowy działa zarówno jako wyłącznik obciążenia, jak i jako wyłącznik rozdzielający. Przy użyciu takiej części możliwe jest również oddzielenie lub włączanie obwodu pod obciążeniem. Funkcjonalność jest dostępna aż do osiągnięcia odpowiedniego prądu znamionowego. Ochrona przed przepięciem i zwarciem odbywa się przy tym za pomocą bezpiecznika. W przeciwieństwie do zwykłego bezpiecznika, rozłącznik bezpiecznikowy ma tę zaletę, że można wymienić stan beznapięciowy po wymianie bezpiecznika. Bez takiego przełącznika w przypadku wymiany bezpiecznika w obwodzie obciążającym istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia niebezpiecznego łuku elektrycznego. Urazy zagrażające życiu mogą mieć bezpośrednie konsekwencje.

 

Nasza wskazówka: Podczas wymiany bezpieczników należy uważać na odzież ochronną

Podczas wymiany bezpiecznika w obwodzie pod obciążeniem zawsze należy nosić odpowiedni sprzęt ochronny zgodnie z IEC 61482 / EN 61482. Ewentualne łuki zakłócające występujące podczas wymiany mogą spowodować ciężkie obrażenia ciała.

 

Na co należy uważać, korzystając z bezpieczników Neozed?

W przeciwieństwie do wyłącznika, po jego uruchomieniu, należy wymienić bezpiecznik topikowy. Wszelkie mostki są niedozwolone i mogą zagrażać życiu. Dlatego też zdecydowanie nie powinno się jej lekcetrzymać. Należy upewnić się, że nowy bezpiecznik ma również odpowiednią moc znamionową, a także odpowiednią charakterystykę. Jeśli nie zostanie to uwzględnione, w przypadku przepięcia odpowiednie zabezpieczenie podłączonych urządzeń nie jest już zapewnione. Należy również pamiętać, że bezpiecznik topikowy zasadniczo podlega procesowi starzenia. W ciągu całego cyklu życia zadziałanie bezpiecznika zmienia się na skutek szczytowych prądów spowodowanych włączeniem urządzenia oraz procesów dyfuzyjnych. Z biegiem czasu początkowy zwłoczny bezpiecznik jest na miarę lewicy.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabezpieczeń Neozed

Co właściwie oznaczają terminy Neozed i Diazed?

Termin Neozed to wyrażenie artystyczne składające się ze słów Neo, dwuczęściowych (z) i gwintu Edisona (ED). Jest to zatem nowy lub nowy dwuczęściowy bezpiecznik z gwintem Edisona. Diazed to również słowo syntetyczne składające się z elementów diametralnie (Dia), dwuczęściowych (z) i gwintu Edisona (ED). Mówi się o dwuczęściowym, stopniowanym diametralnie zabezpieczeniu z gwintem Edisona.