bulkycostscartcheckbox-checkedcheckbox-uncheckedclosecomparison Folder home hook iso list Magnifier NEU picto-tablerating-stars star tooltip warning wishlist

Porady

Ściągacze izolacji - narzędzia łatwe w użyciu dla każdego

Każdy, kto pracuje z przewodami elektrycznymi, zazwyczaj potrzebuje również narzędzi do usuwania izolacji. Do przygotowania kabli używa się albo noża, albo szczypiec. Ponieważ za pomocą noża do zdejmowania izolacji zazwyczaj uzyskuje się mniej precyzyjne wyniki, większość osób używa szczypiec do usuwania izolacji.

Co wyróżnia te szczypce i czym różnią się od takich narzędzi jak szczypce zaciskowe czy ściągacze? W tym przewodniku znajdziesz praktyczny przegląd najważniejszych aspektów tych narzędzi ręcznych.



Co to są szczypce do ściągania izolacji?

Jako narzędzie do ściągania izolacji, szczypce są używane, gdy wymagane jest czyste ściąganie izolacji z kabli. Materiał izolacyjny, gumowy lub plastikowy, jest usuwany z wewnętrznego przewodnika w sposób kontrolowany za pomocą szczypiec. Elementy elektryczne nie ulegają przy tym uszkodzeniu.

Wszystkie modele posiadają dwie części uchwytu, które w przypadku wersji o wysokiej jakości posiadają również kilka stref chwytnych. Ważne, aby stripper pewnie leżał w dłoni i aby zminimalizować ryzyko wyślizgnięcia się. Część głowicowa wykonana jest zazwyczaj ze specjalnej stali narzędziowej i posiada okrągłe lub v-kształtne otwory tnące. Tam wkłada się kabel do odizolowania. Płaszcz jest oddzielony od przewodnika poprzez ściśnięcie uchwytów.

Ilustracja: Średnice kabli są podane na głowicy szczypiec do ściągania izolacji i są już odpowiednio oznakowane.

Wybierz modele sprawdzone przez VDE

Jest wielu producentów i odpowiednio duży wybór narzędzi ręcznych. Aby znaleźć model, który jest bezpieczny w użyciu, należy szukać skrótu VDE. Jeśli obecny jest znak kontrolny VDE, oznacza to, że szczypce zostały przetestowane przez Verband der Elektrotechnik Elektronik Informationstechnik e. V. (Stowarzyszenie Technologii Elektrycznych, Elektronicznych i Informatycznych). Ściągaczka do kabli VDE jest dzięki temu niezawodna w użyciu. Zastosowanie narzędzi jest bardzo proste, gdyż wystarczy włożyć przewód i docisnąć szczypce. Właśnie dlatego, że nie są podatne na błędy, ściągacze do drutu są używane nie tylko przez profesjonalnych użytkowników, ale także w sektorze prywatnym.



Co odróżnia automatyczne ściągacze izolacji od prostych modeli?

Przed zakupem zawsze należy zastanowić się, jak bardzo odpowiedni model ma wspierać codzienną pracę. Doświadczeni użytkownicy, którzy raczej rzadko potrzebują tego narzędzia, mogą skorzystać z mechanicznego ściągacza izolacji. Dla początkujących, a także wszystkich profesjonalistów, którym zależy na dokładnej, prostej regulacji szczypiec, polecany jest automatyczny ściągacz izolacji.

Prosty ściągacz izolacji

 

Rysunek: Szczypce do ściągania izolacji z widoczną śrubą regulacyjną dla przewodów ze standardową izolacją

Tego typu narzędzia posiadają dwa uchwyty - najlepiej ergonomicznie wyprofilowane - oraz element głowicy. Często jest też pierścień oporowy, który zapobiega wypadaniu szczypiec z osłonki. Jest to szczególnie ważne podczas prac na dachu.

Krawędzie tnące w głowicy są często hartowane indukcyjnie, aby umożliwić szybkie i czyste usuwanie izolacji. Jednak dopasowanie szczypiec do odpowiedniej średnicy przewodnika zależy wyłącznie od doświadczenia użytkownika. Klasyczne szczypce do ściągania izolacji posiadają na głowicy śrubę regulacyjną do ręcznej regulacji. W ten sposób ustawia się pożądany rozmiar, który pasuje do kabla. Jeśli użytkownik popełni błąd, istnieje ryzyko, że przewodnik zostanie uszkodzony.


Automatyczny ściągacz do izolacji

Oprócz ręcznych ściągaczy izolacji w asortymencie znaleźć można również szczypce do automatycznego ściągania izolacji. Posiadają również uchwyty i element głowicy. Duża różnica: te szczypce do instalacji elektrycznych są samonastawne. Oznacza to, że szczypce mogą być łatwo dopasowane do różnych przekrojów przewodów.

Użytkownik musi jedynie dostosować grubość izolacji. Automatyczna ściągarka do izolacji może wtedy automatycznie określić średnicę zewnętrzną. Jest to zdecydowana zaleta dla wszystkich laików, którzy dzięki samonastawnym szczypcom do ściągania izolacji mogą w ten sposób uniknąć uszkodzenia znajdującego się wewnątrz przewodnika.

Ilustracja: Zbliżenie na automatyczną ściągarkę do kabli


Wskazówka: modele z wbudowanym nożem bocznym

Jeśli chcesz pracować ze szczypcami częściej niż tylko okazjonalnie, warto rozważyć model z przecinakiem bocznym. Narzędzia tego typu pozwalają na cięcie bezpośrednio po usunięciu izolacji. Oszczędza to czas na konieczność zmiany narzędzi. Szczypce do ściągania izolacji z bocznymi ostrzami nadają się jednak zazwyczaj tylko do stosunkowo cienkich drutów.



Co wyróżnia ściągacze stripery?

Rysunek: Widok wnętrza narzędzia uniwersalnego do ściągania izolacji KNIPEX ErgoStrip.

 

Niekiedy czyta się oba terminy jako synonimy, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie szybko może pojawić się niepewność, które narzędzie jest odpowiednie i czy w ogóle jest jakaś różnica między nimi.

W rzeczywistości striper jest rodzajem ściągacza do izolacji, ale podtypem samym w sobie. Nie każdy ściągacz do drutu jest jednocześnie stripperem i przed zakupem należy przyjrzeć się bliżej wybranym modelom.

Te specjalne szczypce elektroinstalacyjne służą do ściągania izolacji z grubych kabli. Podczas gdy popularne ściągacze do kabli przetwarzają przewody o drobnej żyle do przekroju około ośmiu milimetrów kwadratowych, ściągacze strippery można bez problemu stosować do przewodów o podwójnej grubości. Dlatego też są preferowane na przykład w przypadku kabli antenowych lub sieciowych.

Mimo że obydwa rodzaje narzędzi służą do uwolnienia izolowanego przewodu z izolacji, to ich zastosowanie jest nieco inne. O ile w przypadku klasycznych szczypiec wystarczy ścisnąć rękojeść, o tyle w przypadku stripera należy zastosować dodatkowy ruch pociągający. Służy do przeciągania izolacji wzdłuż kabla.

Praktyka pokazuje, że choć ściągacz może teoretycznie oczyszczać cienkie kable z izolacji, to jest on przeznaczony do szerszych średnic i działa mniej dokładnie na cieńszych przewodach. Dlatego nie należy go stosować do precyzyjnych prac na cienkich przewodach.

 



Co odróżnia ściągacze izolacji od szczypiec zaciskowych?

Ponieważ szczypce do ściągania izolacji i szczypce zaciskowe są wizualnie podobne, a ponadto istnieją modele ręczne i automatyczne tych drugich, czasem dochodzi do pomyłek podczas wyboru. Szczypce zaciskowe to jednak zupełnie inne narzędzie.

Szczypce te nazywane są również szczypcami zaciskowymi, ponieważ służą do łączenia dwóch wcześniej rozdzielonych elementów poprzez zastosowanie nacisku. Pełnią one zatem inną funkcję.

Rysunek: Narzędzie do zaciskania złączek izolowanych, doczołowych i końcówek kablowych.